Tour of Croatia - 2018

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Kanstantsin Sivtsov Bahrain - Merida 03:51:3220
02 Pieter Weening Roompot - Ned.Loterij + 0410
03 Yevgeniy Gidich Astana Pro Team + 495
04 Radoslav Rogina Adria Mobil + 56
05 Niklas Eg Trek-Segafredo + 01:38
06 Daniel Pearson Aqua Blue Sport + 02:01
07 Gianluca Brambilla Trek-Segafredo + 02:27
08 Ruben Acosta Bicicletas Strongman + 02:42
09 Artem Nych Gazprom - RusVelo + 02:51
10 Jonathan Lastra Caja Rural - Seguros RGA + 03:42
11 Domen Novak Bahrain - Merida + 03:47
12 Taylor Eisenhart Holowesko - Citadel + 04:57
13 Enrico Barbin Bardiani - CSF + 05:14
14 Tadej Pogacar Ljubljana Gusto Xaurum + 06:04
15 Josip Rumac Meridiana - Kamen Team + 07:02
16 Johnatan Cañaveral Bicicletas Strongman + 07:23
17 Danilo Celano Caja Rural - Seguros RGA + 07:32
18 Nick Van der Lijke Roompot - Ned.Loterij + 07:43
19 Daniil Fominykh Astana Pro Team + 07:58
20 David Lozano Team Novo Nordisk + 07:58
21 Matteo Rabottini Meridiana - Kamen Team + 08:19
22 Ziga Rucigaj Ljubljana Gusto Xaurum + 08:47
23 Simone Ponzi Nippo - Vini Fantini + 08:53
24 Oscar Quiroz Bicicletas Strongman + 09:15
25 Artyom Zakharov Astana Pro Team + 09:22
26 Aristobulo Cala Bicicletas Strongman + 09:34
27 Alessandro Tonelli Bardiani - CSF + 10:04
28 Andrei Krasilnikau Holowesko - Citadel + 10:29
29 Janez Brajkovic Adria Mobil + 12:40
30 Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 12:40
31 Jure Golcer Adria Mobil + 14:14
32 Lukasz Owsian CCC Sprandi Polkowice + 14:32
33 Manuele Boaro Bahrain - Merida + 14:48
34 Bakhtiyar Kozhatayev Astana Pro Team + 14:49
35 Sergey Shilov Gazprom - RusVelo + 14:49
36 Raul-Antonio Sinza MSTina-Focus + 15:14
37 Matej Mohoric Bahrain - Merida + 15:52
38 Zhandos Bizhigitov Astana Pro Team + 16:42
39 Daniel Savini Bardiani - CSF + 16:47
40 Laurent Didier Trek-Segafredo + 17:05
41 Krists Neilands Israel Cycling Academy + 17:05
42 Yukiya Arashiro Bahrain - Merida + 17:05
43 Hiroki Nishimura Nippo - Vini Fantini + 17:05
44 Nick Schultz Caja Rural - Seguros RGA + 19:02
45 Jeroen Meijers Roompot - Ned.Loterij + 19:17
46 Mateo Frankovic Meridiana - Kamen Team + 20:17
47 Fabricio Ferrari Caja Rural - Seguros RGA + 20:51
48 Julen Amezqueta Caja Rural - Seguros RGA + 20:51
49 Gregor Gazvoda Adria Mobil + 20:51
50 Kristian Sbaragli Israel Cycling Academy + 22:58
51 Guillaume Boivin Israel Cycling Academy + 23:32
52 Guy Sagiv Israel Cycling Academy + 23:32
53 Eduardo Estrada Bicicletas Strongman + 23:32
54 Sondre Holst Enger Israel Cycling Academy + 23:32
55 Vlad-Nicolae Dobre MSTina-Focus + 23:32
56 Igor Boev Gazprom - RusVelo + 23:32
57 Roy Goldstein Israel Cycling Academy + 23:32
58 Jon Bozic Adria Mobil + 23:32
59 Andrew Fenn Aqua Blue Sport + 23:32
60 Fabian Lienhard Holowesko - Citadel + 23:32
61 Sergey Lagutin Gazprom - RusVelo + 23:32
62 Deni Banicek Meridiana - Kamen Team + 23:32
63 Federico Zurlo MSTina-Focus + 23:37
64 Hayato Yoshida Nippo - Vini Fantini + 23:45
65 Bruno Maltar Meridiana - Kamen Team + 23:50
66 Diego Fernando Cano Bicicletas Strongman + 23:52
67 David Jabuka Meridiana - Kamen Team + 24:24
68 Emil Dima MSTina-Focus + 24:40
69 Ludovic Robeet WB Veranclassic Aqua Protect + 27:01
70 Fumiyuki Beppu Trek-Segafredo + 28:04
71 Andrea Peron Team Novo Nordisk + 29:08
72 Alex Kirsch WB Veranclassic Aqua Protect + 29:23
73 Julien Stassen WB Veranclassic Aqua Protect + 29:23
74 Jan Tratnik CCC Sprandi Polkowice + 29:37
75 Nikolai Trusov Gazprom - RusVelo + 29:40
76 Elmar Reinders Roompot - Ned.Loterij + 29:54
77 Sjoerd Van Ginneken Roompot - Ned.Loterij + 29:54
78 Oscar Riesebeek Roompot - Ned.Loterij + 29:54
79 Andrea Guardini Bardiani - CSF + 30:49
80 Mirco Maestri Bardiani - CSF + 30:49
81 Damiano Cima Nippo - Vini Fantini + 30:49
82 Riccardo Minali Astana Pro Team + 30:49
83 Gorazd Per Adria Mobil + 30:49
84 Paolo Simion Bardiani - CSF + 30:49
85 Umberto Poli Team Novo Nordisk + 30:49
86 Justin Oien Caja Rural - Seguros RGA + 30:49
87 Andrew Dahlheim Holowesko - Citadel + 30:49
88 Viktor Potocki Ljubljana Gusto Xaurum + 30:49
89 Matic Groselj Ljubljana Gusto Xaurum + 30:53
90 Izidor Penko Ljubljana Gusto Xaurum + 30:53
91 Yannis Yssaad Caja Rural - Seguros RGA + 30:55
92 Ruslan Tleubayev Astana Pro Team + 30:55
93 Benjamin Hill Ljubljana Gusto Xaurum + 30:55
94 Juan Jose Lobato Nippo - Vini Fantini + 30:55
95 Jimmy Duquennoy WB Veranclassic Aqua Protect + 30:57
96 Marko Kump CCC Sprandi Polkowice + 30:57
97 Roman Maikin Gazprom - RusVelo + 30:58
98 Adrian Kurek CCC Sprandi Polkowice + 30:58
99 Charles Planet Team Novo Nordisk + 31:00
100 Riccardo Stacchiotti MSTina-Focus + 31:00
101 Kamil Gradek CCC Sprandi Polkowice + 31:04
102 Pawel Franczak CCC Sprandi Polkowice + 31:05
103 Pawel Bernas CCC Sprandi Polkowice + 31:05
104 Vincenzo Albanese Bardiani - CSF + 31:06
105 Niccolo Bonifazio Bahrain - Merida + 31:07
106 Kohei Uchima Nippo - Vini Fantini + 31:07
107 Peter Koning Aqua Blue Sport + 31:14
108 Ludwig De Winter WB Veranclassic Aqua Protect + 31:20
109 Michel Kreder Aqua Blue Sport + 31:25
110 Conor Dunne Aqua Blue Sport + 31:28
111 Miguel Bryon Holowesko - Citadel + 32:58
112 Wouter Wippert Roompot - Ned.Loterij + 34:03
113 Alex Frame Trek-Segafredo + 34:04
114 Ziga Horvat Adria Mobil + 34:04
115 Ziga Jerman Ljubljana Gusto Xaurum + 34:04
116 Rik Van Ijzendoorn Team Novo Nordisk + 35:43
117 William Munoz Bicicletas Strongman + 36:44
118 Franklin Six WB Veranclassic Aqua Protect + 37:00
119 Shane Archbold Aqua Blue Sport + 37:21
120 Mattia Marcelli MSTina-Focus + 37:58
121 Eduard Michael Grosu Nippo - Vini Fantini + 38:20
122 Nicolas Marini MSTina-Focus + 45:04
123 Nicolai Brøchner Holowesko - Citadel + 46:10
DNF Evgeny Shalunov Gazprom - RusVelo
DNF John Murphy Holowesko - Citadel
DNF Brian Kamstra Team Novo Nordisk
DNF Giacomo Nizzolo Trek-Segafredo
DNF Eugenio Alafaci Trek-Segafredo
DNF Kenny Dehaes WB Veranclassic Aqua Protect
Pos Rider Team Time
01 33 Kanstantsin Sivtsov Bahrain - Merida 15:15:10
02 31 Pieter Weening Roompot - Ned.Loterij + 08
03 7 Yevgeniy Gidich Astana Pro Team + 47
04 25 Radoslav Rogina Adria Mobil + 01:06
05 37 Niklas Eg Trek-Segafredo + 01:48
06 37 Daniel Pearson Aqua Blue Sport + 02:11
07 10 Gianluca Brambilla Trek-Segafredo + 02:33
08 12 Ruben Acosta Bicicletas Strongman + 02:52
09 28 Artem Nych Gazprom - RusVelo + 03:01
10 6 Jonathan Lastra Caja Rural - Seguros RGA + 03:48
11 47 Domen Novak Bahrain - Merida + 04:05
12 27 Taylor Eisenhart Holowesko - Citadel + 05:07
13 14 Enrico Barbin Bardiani - CSF + 05:24
14 - Tadej Pogacar Ljubljana Gusto Xaurum + 06:10
15 6 Josip Rumac Meridiana - Kamen Team + 07:04
16 1 Johnatan Cañaveral Bicicletas Strongman + 07:29
17 28 David Lozano Team Novo Nordisk + 08:08
18 65 Daniil Fominykh Astana Pro Team + 08:22
19 5 Ziga Rucigaj Ljubljana Gusto Xaurum + 08:57
20 81 Danilo Celano Caja Rural - Seguros RGA + 09:05
21 42 Simone Ponzi Nippo - Vini Fantini + 09:11
22 8 Oscar Quiroz Bicicletas Strongman + 09:25
23 5 Artyom Zakharov Astana Pro Team + 09:28
24 43 Aristobulo Cala Bicicletas Strongman + 09:52
25 77 Matteo Rabottini Meridiana - Kamen Team + 10:02
26 45 Alessandro Tonelli Bardiani - CSF + 10:22
27 55 Andrei Krasilnikau Holowesko - Citadel + 10:53
28 86 Nick Van der Lijke Roompot - Ned.Loterij + 12:16
29 28 Janez Brajkovic Adria Mobil + 12:58
30 29 Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 12:58
31 10 Jure Golcer Adria Mobil + 14:24
32 4 Lukasz Owsian CCC Sprandi Polkowice + 14:42
33 21 Sergey Shilov Gazprom - RusVelo + 15:07
34 45 Bakhtiyar Kozhatayev Astana Pro Team + 15:13
35 35 Raul-Antonio Sinza MSTina-Focus + 15:32
36 28 Matej Mohoric Bahrain - Merida + 15:54
37 24 Zhandos Bizhigitov Astana Pro Team + 17:00
38 22 Daniel Savini Bardiani - CSF + 17:05
39 4 Krists Neilands Israel Cycling Academy + 17:15
40 44 Yukiya Arashiro Bahrain - Merida + 17:32
41 57 Laurent Didier Trek-Segafredo + 18:27
42 55 Hiroki Nishimura Nippo - Vini Fantini + 18:27
43 69 Manuele Boaro Bahrain - Merida + 19:09
44 2 Nick Schultz Caja Rural - Seguros RGA + 19:12
45 21 Mateo Frankovic Meridiana - Kamen Team + 20:34
46 15 Gregor Gazvoda Adria Mobil + 21:01
47 45 Julen Amezqueta Caja Rural - Seguros RGA + 21:58
48 23 Kristian Sbaragli Israel Cycling Academy + 23:08
49 44 Jon Bozic Adria Mobil + 23:22
50 54 Fabricio Ferrari Caja Rural - Seguros RGA + 23:22
51 58 Jeroen Meijers Roompot - Ned.Loterij + 23:27
52 39 Sondre Holst Enger Israel Cycling Academy + 23:38
53 34 Deni Banicek Meridiana - Kamen Team + 23:41
54 28 Andrew Fenn Aqua Blue Sport + 23:42
55 19 Guillaume Boivin Israel Cycling Academy + 23:42
56 16 Igor Boev Gazprom - RusVelo + 23:42
57 9 Vlad-Nicolae Dobre MSTina-Focus + 23:42
58 4 Sergey Lagutin Gazprom - RusVelo + 23:50
59 18 Eduardo Estrada Bicicletas Strongman + 23:56
60 25 Fabian Lienhard Holowesko - Citadel + 23:59
61 8 Bruno Maltar Meridiana - Kamen Team + 24:08
62 18 Hayato Yoshida Nippo - Vini Fantini + 24:09
63 11 Diego Fernando Cano Bicicletas Strongman + 24:16
64 27 Guy Sagiv Israel Cycling Academy + 24:38
65 13 David Jabuka Meridiana - Kamen Team + 24:48
66 41 Roy Goldstein Israel Cycling Academy + 26:17
67 2 Ludovic Robeet WB Veranclassic Aqua Protect + 27:19
68 7 Fumiyuki Beppu Trek-Segafredo + 28:28
69 19 Andrea Peron Team Novo Nordisk + 29:18
70 47 Jan Tratnik CCC Sprandi Polkowice + 29:47
71 53 Federico Zurlo MSTina-Focus + 30:06
72 47 Emil Dima MSTina-Focus + 30:28
73 21 Alex Kirsch WB Veranclassic Aqua Protect + 30:39
74 71 Riccardo Minali Astana Pro Team + 30:43
75 71 Andrea Guardini Bardiani - CSF + 30:45
76 14 Sjoerd Van Ginneken Roompot - Ned.Loterij + 30:54
77 66 Juan Jose Lobato Nippo - Vini Fantini + 30:57
78 57 Paolo Simion Bardiani - CSF + 30:59
79 73 Riccardo Stacchiotti MSTina-Focus + 31:01
80 68 Marko Kump CCC Sprandi Polkowice + 31:03
81 49 Izidor Penko Ljubljana Gusto Xaurum + 31:03
82 44 Yannis Yssaad Caja Rural - Seguros RGA + 31:05
83 39 Benjamin Hill Ljubljana Gusto Xaurum + 31:05
84 62 Jimmy Duquennoy WB Veranclassic Aqua Protect + 31:07
85 30 Gorazd Per Adria Mobil + 31:07
86 30 Justin Oien Caja Rural - Seguros RGA + 31:07
87 15 Viktor Potocki Ljubljana Gusto Xaurum + 31:13
88 12 Damiano Cima Nippo - Vini Fantini + 31:13
89 2 Mirco Maestri Bardiani - CSF + 31:16
90 4 Andrew Dahlheim Holowesko - Citadel + 31:16
91 12 Julien Stassen WB Veranclassic Aqua Protect + 31:20
92 24 Kamil Gradek CCC Sprandi Polkowice + 31:22
93 12 Adrian Kurek CCC Sprandi Polkowice + 31:22
94 30 Pawel Bernas CCC Sprandi Polkowice + 31:23
95 22 Pawel Franczak CCC Sprandi Polkowice + 31:29
96 8 Vincenzo Albanese Bardiani - CSF + 31:36
97 4 Umberto Poli Team Novo Nordisk + 32:03
98 2 Charles Planet Team Novo Nordisk + 32:22
99 7 Elmar Reinders Roompot - Ned.Loterij + 32:39
100 1 Ludwig De Winter WB Veranclassic Aqua Protect + 32:42
101 54 Miguel Bryon Holowesko - Citadel + 33:08
102 6 Roman Maikin Gazprom - RusVelo + 33:46
103 7 Nikolai Trusov Gazprom - RusVelo + 33:59
104 1 Conor Dunne Aqua Blue Sport + 33:59
105 98 Ziga Jerman Ljubljana Gusto Xaurum + 34:06
106 54 Alex Frame Trek-Segafredo + 34:22
107 8 Oscar Riesebeek Roompot - Ned.Loterij + 34:47
108 5 Matic Groselj Ljubljana Gusto Xaurum + 35:15
109 2 Ruslan Tleubayev Astana Pro Team + 35:16
110 15 Ziga Horvat Adria Mobil + 35:26
111 5 Kohei Uchima Nippo - Vini Fantini + 36:00
112 6 Peter Koning Aqua Blue Sport + 36:08
113 44 William Munoz Bicicletas Strongman + 37:02
114 9 Niccolo Bonifazio Bahrain - Merida + 37:26
115 5 Michel Kreder Aqua Blue Sport + 37:28
116 27 Franklin Six WB Veranclassic Aqua Protect + 37:48
117 116 Eduard Michael Grosu Nippo - Vini Fantini + 38:04
118 3 Wouter Wippert Roompot - Ned.Loterij + 40:16
119 2 Mattia Marcelli MSTina-Focus + 42:52
120 7 Rik Van Ijzendoorn Team Novo Nordisk + 44:12
121 72 Nicolai Brøchner Holowesko - Citadel + 46:20
122 7 Shane Archbold Aqua Blue Sport + 47:41
123 2 Nicolas Marini MSTina-Focus + 51:33
Information
Nation Croatia
Date 19th April
Where Trogir -> Sveti Jure
What 3rd stage
Distance 134 km
Leader K.Sivtsov
Youth Y.Gidich
Points E.Grosu
Mountain K.Sivtsov
Other
Embed Results