Front Races Teams Riders Ranking

Tour of Croatia | 2017 Stages

Information Results StagesStartlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04 05 06

Results: 04.Stage

Pos Name Team Time
01 Nicola Ruffoni Bardiani - CSF 04:10:15
02 Riccardo Minali Astana Pro Team + 00
03 Ivan Savitsky Gazprom - RusVelo + 00
04 Marco Canola Nippo - Vini Fantini + 00
05 Dusan Rajovic Adria Mobil + 00
06 Alan Marangoni Nippo - Vini Fantini + 00
07 Daniel Auer Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
08 Giacomo Nizzolo Trek - Segafredo + 00
09 Eduard Michael Grosu Nippo - Vini Fantini + 00
10 Gasper Katrasnik Adria Mobil + 00
11 Lukas Jaun Team Roth - Akros + 00
12 Dylan Page Caja Rural - Seguros RGA + 00
13 Guillaume Boivin Israel Cycling Academy + 00
14 Ruslan Tleubayev Astana Pro Team + 00
15 Sacha Modolo UAE Team Emirates + 00
16 Ivan Balykin Torku Seker Spor + 00
17 Davide Mucelli Meridiana - Kamen Team + 00
18 Vincenzo Nibali Bahrain - Merida + 00
19 Jason Lowndes Israel Cycling Academy + 00
20 Andrea Borso Adria Mobil + 00
21 Ahmet Örken Torku Seker Spor + 00
22 Boy van Poppel Trek - Segafredo + 00
23 Roland Thalmann Team Roth - Akros + 00
24 Kanstantsin Sivtsov Bahrain - Merida + 00
25 Martijn Verschoor Team Novo Nordisk + 00
26 Colin Stüssi Team Roth - Akros + 00
27 Lluis Mas Caja Rural - Seguros RGA + 00
28 Paolo Simion Bardiani - CSF + 00
29 Riccardo Stacchiotti Nippo - Vini Fantini + 00
30 Mykhailo Kononenko Kolss - BDC Team + 00
31 Roberto Ferrari UAE Team Emirates + 00
32 Oscar Eduardo Sanchez Bicicletas Strongman + 00
33 Jose Manuel Diaz Israel Cycling Academy + 00
34 Jesper Hansen Astana Pro Team + 07
35 Artem Nych Gazprom - RusVelo + 07
36 Jonathan Fumeaux Team Roth - Akros + 07
37 Oleksandr Prevar Kolss - BDC Team + 07
38 Antonio Di Sante GM Europa Ovini + 07
39 Jan Hirt CCC Sprandi Polkowice + 07
40 Felix Großschartner CCC Sprandi Polkowice + 07
41 Markus Eibegger Team Felbermayr - Simplon Wels + 07
42 Matija Kvasina Team Felbermayr - Simplon Wels + 07
43 Vitaliy Buts Kolss - BDC Team + 07
44 Luca Chirico Torku Seker Spor + 07
45 Bakhtiyar Kozhatayev Astana Pro Team + 07
46 Jonathan Lastra Caja Rural - Seguros RGA + 07
47 Daniel Turek Israel Cycling Academy + 07
48 Jaime Roson [*] Caja Rural - Seguros RGA + 07
49 Jonathan Caicedo Bicicletas Strongman + 07
50 Andriy Vasylyuk Kolss - BDC Team + 07
51 Ahmet Akdylek Torku Seker Spor + 07
52 Daniel Rozo Bicicletas Strongman + 07
53 Gorazd Per Adria Mobil + 07
54 Giulio Ciccone Bardiani - CSF + 07
55 Jan Polanc UAE Team Emirates + 07
56 Lukasz Owsian CCC Sprandi Polkowice + 07
57 Manuele Boaro Bahrain - Merida + 07
58 Nathan Draper Team Wiggins + 07
59 Francesco Canepa GM Europa Ovini + 07
60 Andrea Peron Team Novo Nordisk + 07
61 Michael Thompson Team Wiggins + 07
62 Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 07
63 Gregor Gazvoda Adria Mobil + 07
64 Matthias Reutimann Team Roth - Akros + 07
65 Matteo Rabottini Meridiana - Kamen Team + 07
66 James Knox Team Wiggins + 07
67 Jure Golcer Adria Mobil + 07
68 Edward Ravasi UAE Team Emirates + 07
69 Leonardo Canepa GM Europa Ovini + 07
70 Radoslav Rogina Adria Mobil + 07
71 Mateo Frankovic Meridiana - Kamen Team + 07
72 Truls Korsæth Astana Pro Team + 07
73 Charles Planet Team Novo Nordisk + 07
74 Nikolai Trusov Gazprom - RusVelo + 07
75 Fabio Calabria Team Novo Nordisk + 07
76 Johannes Schinnagel Team Felbermayr - Simplon Wels + 07
77 Javier Mejias Team Novo Nordisk + 07
78 Michal Schlegel CCC Sprandi Polkowice + 07
79 Alex Aranburu Caja Rural - Seguros RGA + 07
80 Mirco Maestri Bardiani - CSF + 07
81 Yuma Koishi Nippo - Vini Fantini + 07
82 Dmitriy Gruzdev Astana Pro Team + 07
83 Leszek Plucinski CCC Sprandi Polkowice + 07
84 Laurent Didier Trek - Segafredo + 07
85 Uros Repse Meridiana - Kamen Team + 07
86 Branislau Samoilau CCC Sprandi Polkowice + 07
87 Aristobulo Cala Bicicletas Strongman + 07
88 David Lozano Team Novo Nordisk + 07
89 Pirmin Lang Team Roth - Akros + 07
90 Artur Ershov Gazprom - RusVelo + 07
91 Marcin Bialoblocki CCC Sprandi Polkowice + 07
92 Llibert Sendros Juvé Kolss - BDC Team + 07
93 Julien Bernard Trek - Segafredo + 07
94 Roy Goldstein Israel Cycling Academy + 07
95 Kazushige Kuboki Nippo - Vini Fantini + 07
96 Javier Moreno Bahrain - Merida + 07
97 Franco Pellizotti Bahrain - Merida + 07
98 Michael O'Loughlin Team Wiggins + 07
99 Domen Novak Bahrain - Merida + 07
100 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 07
101 Andrea Guardini UAE Team Emirates + 07
102 Joonas Henttala Team Novo Nordisk + 07
103 Guy Sagiv Israel Cycling Academy + 07
104 Aleksey Rybalkin Gazprom - RusVelo + 07
105 Damian Lüscher Team Roth - Akros + 07
106 Danill Fominykh Astana Pro Team + 07
107 Oleksandr Polivoda Kolss - BDC Team + 22
108 Feritcam Samli Torku Seker Spor + 22
109 Mustafa Sayar Torku Seker Spor + 22
110 Sergiy Lagkuti Kolss - BDC Team + 22
111 Ziga Groselj Adria Mobil + 22
112 Christopher Williams Team Novo Nordisk + 22
113 Etienne Georgi Team Wiggins + 22
114 Valentin Baillifard Team Roth - Akros + 22
115 Gianfranco Visconti Meridiana - Kamen Team + 22
116 Ashley Dennis Team Wiggins + 22
117 Andrii Bratashchuk Kolss - BDC Team + 22
118 Riccardo Zoidl Team Felbermayr - Simplon Wels + 22
119 Luis Lemus Israel Cycling Academy + 22
120 Valerio Agnoli Bahrain - Merida + 22
121 Sergey Lagutin Gazprom - RusVelo + 33
122 Marco Coledan Trek - Segafredo + 33
123 Marco Tizza GM Europa Ovini + 35
124 Arman Kamyshev Astana Pro Team + 35
125 Nicola Boem Bardiani - CSF + 41
126 Lorenzo Rota Bardiani - CSF + 41
127 Juan Sebastian Tamayo Bicicletas Strongman + 47
128 Vincenzo Albanese Bardiani - CSF + 47
129 Gregory Rast Trek - Segafredo + 47
130 Anton Vorobyev Gazprom - RusVelo + 54
131 Evgeny Shalunov Gazprom - RusVelo + 01:02
132 Dennis Van Winden Israel Cycling Academy + 01:11
133 Nicolas Marini Nippo - Vini Fantini + 01:16
134 Sam Harrison Team Wiggins + 01:16
135 Enrico Barbin Bardiani - CSF + 01:42
136 Kiel Reijnen Trek - Segafredo + 03:49
137 David Jabuka Meridiana - Kamen Team + 04:50
138 Antonino Parrinello GM Europa Ovini + 07:16
139 Justin Oien Caja Rural - Seguros RGA + 07:16
140 Adriano Brogi GM Europa Ovini + 07:16
141 Davide Pacchiardo GM Europa Ovini + 07:16
142 Diego Rubio Caja Rural - Seguros RGA + 07:50
143 Rafael Reis Caja Rural - Seguros RGA + 07:50
DNS Kristijan Durasek [*] UAE Team Emirates
DNF Carlos Becerra Bicicletas Strongman
Pos Name Team Time
01 1 Vincenzo Nibali Bahrain - Merida 18:13:38
02 1 Jaime Roson [*] Caja Rural - Seguros RGA + 02
03 - Jan Hirt CCC Sprandi Polkowice + 11
04 1 Kanstantsin Sivtsov Bahrain - Merida + 15
05 1 Felix Großschartner CCC Sprandi Polkowice + 17
06 1 Oscar Eduardo Sanchez Bicicletas Strongman + 27
07 1 Jan Polanc UAE Team Emirates + 29
08 - James Knox Team Wiggins + 34
09 - Branislau Samoilau CCC Sprandi Polkowice + 34
10 1 Michal Schlegel CCC Sprandi Polkowice + 34
11 1 Jonathan Lastra Caja Rural - Seguros RGA + 42
12 1 Radoslav Rogina Adria Mobil + 45
13 1 Artem Nych Gazprom - RusVelo + 45
14 1 Aleksey Rybalkin Gazprom - RusVelo + 45
15 1 Jesper Hansen Astana Pro Team + 52
16 1 Marco Canola Nippo - Vini Fantini + 01:02
17 5 Roland Thalmann Roth - Akros + 01:02
18 - Matija Kvasina Team Felbermayr - Simplon Wels + 01:09
19 1 Jonathan Caicedo Bicicletas Strongman + 01:09
20 1 Lukasz Owsian CCC Sprandi Polkowice + 01:09
21 - Giulio Ciccone Bardiani - CSF + 01:09
22 1 Bakhtiyar Kozhatayev Astana Pro Team + 01:09
23 1 Javier Mejias Team Novo Nordisk + 01:09
24 1 Lluis Mas Caja Rural - Seguros RGA + 01:20
25 1 Jonathan Fumeaux Roth - Akros + 01:39
26 1 Jose Manuel Diaz Israel Cycling Academy + 01:40
27 1 Jure Golcer Adria Mobil + 01:47
28 1 Leszek Plucinski CCC Sprandi Polkowice + 01:49
29 1 Laurent Didier Trek - Segafredo + 01:57
30 3 Colin Stüssi Roth - Akros + 02:11
31 - Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 02:14
32 - Markus Eibegger Team Felbermayr - Simplon Wels + 02:14
33 1 Daniel Rozo Bicicletas Strongman + 02:18
34 1 Andriy Vasylyuk Kolss - BDC Team + 02:18
35 3 Daniel Turek Israel Cycling Academy + 02:59
36 3 Julien Bernard Trek - Segafredo + 03:11
37 3 Matteo Rabottini Meridiana - Kamen Team + 03:14
38 3 Antonio Di Sante GM Europa Ovini + 03:16
39 3 Llibert Sendros Juvé Kolss - BDC Team + 03:16
40 4 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 03:18
41 5 Vitaliy Buts Kolss - BDC Team + 03:31
42 1 Riccardo Zoidl Team Felbermayr - Simplon Wels + 03:32
43 2 Valentin Baillifard Roth - Akros + 03:43
44 7 Evgeny Shalunov Gazprom - RusVelo + 03:52
45 2 Nikolai Trusov Gazprom - RusVelo + 04:10
46 2 Michael O'Loughlin Team Wiggins + 04:12
47 6 Ahmet Örken Torku Seker Spor + 04:13
48 1 Luca Chirico Torku Seker Spor + 04:13
49 1 Damian Lüscher Roth - Akros + 04:13
50 1 Franco Pellizotti Bahrain - Merida + 04:13
51 1 Javier Moreno Bahrain - Merida + 04:13
52 2 Luis Lemus Israel Cycling Academy + 04:50
53 2 Danill Fominykh Astana Pro Team + 05:05
54 2 Alex Aranburu Caja Rural - Seguros RGA + 05:29
55 2 Aristobulo Cala Bicicletas Strongman + 05:43
56 2 David Lozano Team Novo Nordisk + 05:46
57 2 Andrii Bratashchuk Kolss - BDC Team + 06:01
58 3 Mateo Frankovic Meridiana - Kamen Team + 06:09
59 4 Mykhailo Kononenko Kolss - BDC Team + 06:12
60 2 Mustafa Sayar Torku Seker Spor + 06:29
61 1 Marco Tizza GM Europa Ovini + 06:30
62 2 Valerio Agnoli Bahrain - Merida + 06:34
63 3 Oleksandr Prevar Kolss - BDC Team + 06:45
64 4 Davide Mucelli Meridiana - Kamen Team + 07:41
65 - Enrico Barbin Bardiani - CSF + 08:06
66 3 Leonardo Canepa GM Europa Ovini + 08:18
67 3 Edward Ravasi UAE Team Emirates + 08:21
68 3 Joonas Henttala Team Novo Nordisk + 08:49
69 3 Yuma Koishi Nippo - Vini Fantini + 08:49
70 4 Ziga Groselj Adria Mobil + 09:19
71 4 Giacomo Nizzolo Trek - Segafredo + 09:38
72 4 Ivan Savitsky Gazprom - RusVelo + 09:40
73 4 Ruslan Tleubayev Astana Pro Team + 09:44
74 12 Johannes Schinnagel Team Felbermayr - Simplon Wels + 09:49
75 3 Andrea Peron Team Novo Nordisk + 09:51
76 5 Charles Planet Team Novo Nordisk + 09:51
77 6 Michael Thompson Team Wiggins + 09:51
78 4 Roy Goldstein Israel Cycling Academy + 09:51
79 5 Fabio Calabria Team Novo Nordisk + 09:51
80 8 Dmitriy Gruzdev Astana Pro Team + 09:51
81 9 Mirco Maestri Bardiani - CSF + 09:51
82 7 Arman Kamyshev Astana Pro Team + 10:19
83 8 Uros Repse Meridiana - Kamen Team + 10:20
84 3 Gregory Rast Trek - Segafredo + 10:31
85 - Dennis Van Winden Israel Cycling Academy + 10:55
86 19 Kiel Reijnen Trek - Segafredo + 11:00
87 5 Lorenzo Rota Bardiani - CSF + 11:16
88 7 Francesco Canepa GM Europa Ovini + 12:23
89 5 Artur Ershov Gazprom - RusVelo + 12:23
90 6 Marcin Bialoblocki CCC Sprandi Polkowice + 12:23
91 6 Ashley Dennis Team Wiggins + 12:38
92 6 Etienne Georgi Team Wiggins + 12:38
93 6 Sergey Lagutin Gazprom - RusVelo + 12:49
94 7 Gasper Katrasnik Adria Mobil + 13:01
95 7 Lukas Jaun Roth - Akros + 13:01
96 8 Manuele Boaro Bahrain - Merida + 13:08
97 8 Nathan Draper Team Wiggins + 13:08
98 5 Guy Sagiv Israel Cycling Academy + 13:08
99 7 Matthias Reutimann Roth - Akros + 13:08
100 8 Domen Novak Bahrain - Merida + 13:08
101 6 Sergiy Lagkuti Kolss - BDC Team + 13:23
102 2 Marco Coledan Trek - Segafredo + 13:29
103 7 Sacha Modolo UAE Team Emirates + 13:59
104 8 Nicola Ruffoni Bardiani - CSF + 14:17
105 9 Riccardo Minali Astana Pro Team + 14:24
106 7 Eduard Michael Grosu Nippo - Vini Fantini + 14:26
107 10 Dylan Page Caja Rural - Seguros RGA + 14:37
108 11 Dusan Rajovic Adria Mobil + 14:37
109 7 Paolo Simion Bardiani - CSF + 14:37
110 11 Daniel Auer Team Felbermayr - Simplon Wels + 14:37
111 7 Jason Lowndes Israel Cycling Academy + 14:37
112 8 Roberto Ferrari UAE Team Emirates + 14:37
113 9 Boy van Poppel Trek - Segafredo + 14:37
114 9 Guillaume Boivin Israel Cycling Academy + 14:37
115 10 Ivan Balykin Torku Seker Spor + 14:37
116 12 Riccardo Stacchiotti Nippo - Vini Fantini + 14:37
117 9 Gorazd Per Adria Mobil + 14:44
118 6 Truls Korsæth Astana Pro Team + 14:44
119 8 Nicola Boem Bardiani - CSF + 14:55
120 10 Martijn Verschoor Team Novo Nordisk + 14:57
121 6 Vincenzo Albanese Bardiani - CSF + 15:24
122 11 Gregor Gazvoda Adria Mobil + 15:40
123 8 Nicolas Marini Nippo - Vini Fantini + 15:49
124 8 Oleksandr Polivoda Kolss - BDC Team + 15:55
125 9 Gianfranco Visconti Meridiana - Kamen Team + 15:55
126 53 Davide Pacchiardo GM Europa Ovini + 16:04
127 4 Sam Harrison Team Wiggins + 16:47
128 7 Andrea Borso Adria Mobil + 16:50
129 7 Alan Marangoni Nippo - Vini Fantini + 16:57
130 51 Antonino Parrinello GM Europa Ovini + 17:00
131 38 David Jabuka Meridiana - Kamen Team + 17:06
132 6 Pirmin Lang Roth - Akros + 17:14
133 7 Andrea Guardini UAE Team Emirates + 17:16
134 7 Kazushige Kuboki Nippo - Vini Fantini + 17:16
135 4 Christopher Williams Team Novo Nordisk + 17:31
136 56 Diego Rubio Caja Rural - Seguros RGA + 17:34
137 5 Ahmet Akdylek Torku Seker Spor + 17:45
138 1 Anton Vorobyev Gazprom - RusVelo + 18:00
139 4 Juan Sebastian Tamayo Bicicletas Strongman + 18:39
140 31 Adriano Brogi GM Europa Ovini + 21:07
141 12 Rafael Reis Caja Rural - Seguros RGA + 22:27
142 3 Feritcam Samli Torku Seker Spor + 23:28
143 1 Justin Oien Caja Rural - Seguros RGA + 25:25
Info
Nations Croatia
Date April 21st
Where Crikvenica -> Umag
What 04.Stage
Distance 170.8 km
Leader V.Nibali
Youth J.Knox
Points N.Ruffoni
Mountain J.Roson