Right now | Confirmed transfers | Cyclo-cross | World Championship | Vuelta | Uno-X Dev Weekend

2014 De Brabantse Pijl

Race mainpage Info Results Startlist Stats Comments (3) Fantasy

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Philippe Gilbert 1982 BMC Racing Team 4:54:26150
02 Michael Matthews 1990 Orica - GreenEDGE + 00120
03 Tony Gallopin 1988 Lotto - Belisol + 0090
04 Simon Geschke 1986 Team Giant - Shimano + 0075
05 Björn Leukemans 1977 Wanty - Groupe Gobert + 0068
06 Nathan Haas 1989 Garmin - Sharp + 0060
07 Davide Rebellin 1971 CCC Polsat Polkowice + 0054
08 Julien Vermote 1989 Omega Pharma-Quick Step + 0048
09 Sebastien Reichenbach 1989 IAM Cycling + 0044
10 Alexey Tsatevitch 1989 Team Katusha + 0039
11 Dries Devenyns 1983 Team Giant - Shimano + 0036
12 Yukiya Arashiro 1984 Team Europcar + 0033
13 Jeffry Romero 1989 Colombia + 0030
14 Julian Alaphilippe 1992 Omega Pharma-Quick Step + 0427
15 Wout Poels 1987 Omega Pharma-Quick Step + 0424
16 Pieter Serry 1988 Omega Pharma-Quick Step + 0423
17 Luis Angel Mate 1984 Cofidis + 0421
18 Jurgen Van den Broeck 1983 Lotto - Belisol + 0420
19 Davide Malacarne 1987 Team Europcar + 0418
20 Kristian Sbaragli 1990 MTN - Qhubeka + 1017
21 Fabio Duarte 1986 Colombia + 1015
22 Romain Zingle 1987 Cofidis + 1014
23 Alexander Rybakov 1988 Team Katusha + 1012
24 Sander Armee 1985 Lotto - Belisol + 1011
25 Franco Pellizotti 1978 Androni Giocattoli + 109
26 Fabio Felline 1990 Trek Factory Racing + 108
27 Nathan Brown 1991 Garmin - Sharp + 126
28 Thomas Sprengers 1990 Topsport Vlaanderen + 165
29 Pieter Jacobs 1986 Topsport Vlaanderen + 163
30 Thomas Degand 1986 Wanty - Groupe Gobert + 162
31 Cesare Benedetti 1987 Team NetApp - Endura + 16
32 Guillaume Levarlet 1985 Cofidis + 22
33 Mauro Finetto 1985 Yellow Fluo + 22
34 Petr Vakoc 1992 Omega Pharma-Quick Step + 22
35 Enrico Barbin 1990 Bardiani Valvole-CSF Inox + 22
36 Kirill Pozdnyakov 1989 RusVelo + 22
37 Fumiyuki Beppu 1983 Trek Factory Racing + 22
38 Martin Velits 1985 Omega Pharma-Quick Step + 25
39 Gustav Erik Larsson 1980 IAM Cycling + 25
40 Bartosz Huzarski 1980 Team NetApp - Endura + 25
41 Patrick Schelling 1990 IAM Cycling + 25
42 Alex Howes 1988 Garmin - Sharp + 28
43 Preben van Hecke 1982 Topsport Vlaanderen + 33
44 Johnny Hoogerland 1983 Androni Giocattoli + 34
45 Zico Waeytens 1991 Topsport Vlaanderen + 39
46 Simon Gerrans 1980 Orica - GreenEDGE + 39
47 Daryl Impey 1984 Orica - GreenEDGE + 39
48 Kristof Vandewalle 1985 Trek Factory Racing + 50
49 Andrey Solomennikov 1987 RusVelo + 1:16
50 Kevyn Ista 1984 IAM Cycling + 1:57
51 Nick Nuyens 1980 Garmin - Sharp + 1:57
52 Peter Stetina 1987 BMC Racing Team + 1:57
53 Amaël Moinard 1982 BMC Racing Team + 1:57
54 Thomas Dekker 1984 Garmin - Sharp + 1:57
55 Yannick Eijssen 1989 BMC Racing Team + 1:57
56 Daniel Martin 1986 Garmin - Sharp + 1:57
57 Jan Bakelants 1986 Omega Pharma-Quick Step + 1:57
58 Nico Sijmens 1978 Wanty - Groupe Gobert + 1:57
59 Kevin Reza 1988 Team Europcar + 2:43
60 Michel Kreder 1987 Wanty - Groupe Gobert + 3:30
61 Matthias Brändle 1989 IAM Cycling + 3:30
62 Marc De Maar 1984 UnitedHealthcare + 3:30
63 Kiel Reijnen 1986 UnitedHealthcare + 3:30
64 Adrian Honkisz 1988 CCC Polsat Polkowice + 3:30
65 Johannes Fröhlinger 1985 Team Giant - Shimano + 3:30
66 Bartlomiej Matysiak 1984 CCC Polsat Polkowice + 3:30
67 Boy van Poppel 1988 Trek Factory Racing + 3:30
68 Maciej Paterski 1986 CCC Polsat Polkowice + 3:30
69 Eliot Lietaer 1990 Topsport Vlaanderen + 3:30
70 Kevin De Weert 1982 Omega Pharma-Quick Step + 3:30
71 Pieter Weening 1981 Orica - GreenEDGE + 3:30
72 Edwin Avila 1989 Colombia + 3:30
73 Pim Ligthart 1988 Lotto - Belisol + 3:30
74 Thomas Damuseau 1989 Team Giant - Shimano + 3:30
75 Jérôme Baugnies 1987 Wanty - Groupe Gobert + 4:28
76 Martin Kohler 1985 BMC Racing Team + 5:19
77 Lawrence Warbasse 1990 BMC Racing Team + 5:19
78 Frantisek Padour 1988 Team NetApp - Endura + 5:19
79 Dennis Vanendert 1988 Lotto - Belisol + 5:19
80 Marco Canola 1988 Bardiani Valvole-CSF Inox + 5:19
81 Antonino Parrinello 1988 Androni Giocattoli + 5:19
82 Steve Cummings 1981 BMC Racing Team + 5:19
83 Jan Ghyselinck 1988 Wanty - Groupe Gobert + 5:19
84 Andrea Zordan 1992 Androni Giocattoli + 5:19
85 Artem Ovechkin 1986 RusVelo + 5:19
86 Francis De Greef 1985 Wanty - Groupe Gobert + 5:19
87 Daniele Colli 1982 Yellow Fluo + 5:19
88 Angelo Pagani 1988 Bardiani Valvole-CSF Inox + 5:19
89 Javier Mejias 1983 Team Novo Nordisk + 5:19
90 Lukasz Owsian 1990 CCC Polsat Polkowice + 7:33
91 Adrian Kurek 1988 CCC Polsat Polkowice + 7:33
92 Dennis Van Niekerk 1984 MTN - Qhubeka + 7:33
93 Roman Maikin 1990 RusVelo + 7:33
94 Juan Esteban Arango 1986 Colombia + 7:33
95 Fredrik Veuchelen 1978 Wanty - Groupe Gobert + 7:33
96 Pirmin Lang 1984 IAM Cycling + 7:33
97 Tosh Van der Sande 1990 Lotto - Belisol + 9:38
98 Thierry Hupond 1984 Team Giant - Shimano + 9:38
99 Sean De Bie 1991 Lotto - Belisol + 9:38
100 Petr Ignatenko 1987 Team Katusha + 9:38
101 Alessandro Bazzana 1984 UnitedHealthcare + 9:38
102 Pieter Vanspeybrouck 1987 Topsport Vlaanderen + 9:38
DSQ Roy Curvers 1979 Team Giant - Shimano
DNS Martin Wesemann 1984 MTN - Qhubeka
DNF Marco Bandiera 1984 Androni Giocattoli
DNF Manuel Belletti 1985 Androni Giocattoli
DNF Marco Frapporti 1985 Androni Giocattoli
DNF Emanuele Sella 1981 Androni Giocattoli
DNF Nicola Boem 1989 Bardiani Valvole-CSF Inox
DNF Sonny Colbrelli 1990 Bardiani Valvole-CSF Inox
DNF Filippo Fortin 1989 Bardiani Valvole-CSF Inox
DNF Michael Schär 1986 BMC Racing Team
DNF Mateusz Taciak 1984 CCC Polsat Polkowice
DNF Jérémy Bescond 1991 Cofidis
DNF Edwig Cammaerts 1987 Cofidis
DNF Julien Fouchard 1986 Cofidis
DNF Stephane Poulhies 1985 Cofidis
DNF Clement Venturini 1993 Cofidis
DNF Edward Fabian Diaz 1994 Colombia
DNF Duber Quintero 1990 Colombia
DNF Rodolfo Torres 1987 Colombia
DNF Caleb Fairly 1987 Garmin - Sharp
DNF Benjamin King 1989 Garmin - Sharp
DNF Stefan Denifl 1987 IAM Cycling
DNF Jonathan Fumeaux 1988 IAM Cycling
DNF Kris Boeckmans 1987 Lotto - Belisol
DNF Ferekalsi Debesay Abrha 1983 MTN - Qhubeka
DNF Linus Gerdemann 1982 MTN - Qhubeka
DNF Martin Reimer 1987 MTN - Qhubeka
DNF Jay Robert Thomson 1986 MTN - Qhubeka
DNF Jaco Venter 1987 MTN - Qhubeka
DNF Damien Howson 1992 Orica - GreenEDGE
DNF Cameron Meyer 1988 Orica - GreenEDGE
DNF Adam Yates 1992 Orica - GreenEDGE
DNF Simon Yates 1992 Orica - GreenEDGE
DNF Ivan Balykin 1990 RusVelo
DNF Leonid Krasnov 1988 RusVelo
DNF Timofey Kritskiy 1987 RusVelo
DNF Alexander Serov 1982 RusVelo
DNF Yohann Gène 1981 Team Europcar
DNF Morgan Lamoisson 1988 Team Europcar
DNF Perrig Quemeneur 1984 Team Europcar
DNF Cheng Ji 1987 Team Giant - Shimano
DNF Sea Keong Loh 1986 Team Giant - Shimano
DNF Marco Haller 1991 Team Katusha
DNF Mikhail Ignatiev 1985 Team Katusha
DNF Alexander Porsev 1986 Team Katusha
DNF Rüdiger Selig 1989 Team Katusha
DNF Iker Camaño 1979 Team NetApp - Endura
DNF Jonathan McEvoy 1989 Team NetApp - Endura
DNF Erick Rowsell 1990 Team NetApp - Endura
DNF Kevin De Mesmaeker 1991 Team Novo Nordisk
DNF Joonas Henttala 1991 Team Novo Nordisk
DNF David Lozano Riba 1988 Team Novo Nordisk
DNF Thomas Raeymaekers 1993 Team Novo Nordisk
DNF Martijn Verschoor 1985 Team Novo Nordisk
DNF Christopher Williams 1981 Team Novo Nordisk
DNF Arthur Vanoverberghe 1990 Topsport Vlaanderen
DNF Fabio Silvestre 1990 Trek Factory Racing
DNF Jasper Stuyven 1992 Trek Factory Racing
DNF Danny van Poppel 1993 Trek Factory Racing
DNF Jonathan Clarke 1984 UnitedHealthcare
DNF Davide Frattini 1978 UnitedHealthcare
DNF Ken Hanson 1982 UnitedHealthcare
DNF Christopher Jones 1979 UnitedHealthcare
DNF Martijn Maaskant 1983 UnitedHealthcare
DNF Giorgio Cecchinel 1989 Yellow Fluo
DNF Francesco Chicchi 1980 Yellow Fluo
DNF Samuele Conti 1991 Yellow Fluo
DNF Luigi Miletta 1988 Yellow Fluo
DNF Mattia Pozzo 1989 Yellow Fluo
DNF Mirko Tedeschi 1989 Yellow Fluo

Want to use results from
FirstCycling on your site?

De Brabantse Pijl
Belgium - April 16th
Distance 203.1 km
Classification 1.HC