Front Races Teams Riders Ranking

Famenne Ardenne Classic | 2019 Results

Information Results Startlist

Main page

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Dimitri Claeys Cofidis, Solutions Credits 4:06:40125
02 Baptiste Planckaert Wallonie Bruxelles + 0585
03 Timo Roosen Team Jumbo - Visma + 0770
04 Anthony Turgis Total Direct Energie + 1160
05 Remy Mertz Lotto - Soudal + 1450
06 Mathieu van der Poel Corendon - Circus + 1740
07 Mike Teunissen Team Jumbo - Visma + 1735
08 Maurits Lammertink Roompot - Charles + 1730
09 Christophe Noppe Sport Vlaanderen - Baloise + 1725
10 Lawrence Naesen Lotto - Soudal + 1720
11 Thomas Sprengers Sport Vlaanderen - Baloise + 1715
12 Dimitri Peyskens Wallonie Bruxelles + 1710
13 Tom Van Asbroeck Israel Cycling Academy + 175
14 Sindre Lunke Riwal Readynez Cycling + 175
15 Damien Touzé Cofidis, Solutions Credits + 175
16 Aimé De Gendt Wanty - Groupe Gobert + 173
17 Fabian Lienhard IAM Excelsior + 173
18 Nick Van der Lijke Roompot - Charles + 173
19 Martijn Budding Beat Cycling Club + 173
20 Aaron Verwilst Sport Vlaanderen - Baloise + 173
21 Piotr Havik Beat Cycling Club + 173
22 Gijs Van Hoecke CCC Team + 173
23 Alexander Krieger Leopard Pro Cycling + 233
24 Tyler Magner Rally UHC Cycling + 233
25 Jacob Relaes Cibel + 233
26 Gianni Marchand Cibel + 23
27 Kenny Molly Wallonie Bruxelles + 23
28 Jens Keukeleire Lotto - Soudal + 26
29 Simon Pellaud IAM Excelsior + 26
30 Guillaume Seye Beat Cycling Club + 26
31 Kevyn Ista Wallonie Bruxelles + 26
32 Lucas Eriksson Riwal Readynez Cycling + 26
33 Jesper Asselman Roompot - Charles + 31
34 Jérôme Baugnies Wanty - Groupe Gobert + 32
35 Jack Burke Leopard Pro Cycling + 37
36 Natnael Berhane Cofidis, Solutions Credits + 38
37 Maxime Monfort Lotto - Soudal + 41
38 Lilian Calmejane Total Direct Energie + 43
39 Preben van Hecke Sport Vlaanderen - Baloise + 46
40 Luc Wirtgen Wallonie Bruxelles + 46
41 Simon Geschke CCC Team + 46
42 Romain Sicard Total Direct Energie + 48
43 Jonas Koch CCC Team + 59
44 Connor Swift Team Arkéa - Samsic + 1:28
45 Jimmy Janssens Corendon - Circus + 1:46
46 Brian Van Goethem Lotto - Soudal + 2:27
47 Jelle Wallays Lotto - Soudal + 2:29
48 Stan Dewulf Lotto - Soudal + 3:14
49 Emil Vinjebo Riwal Readynez Cycling + 5:34
50 Pieter Vanspeybrouck Wanty - Groupe Gobert + 6:27
51 Aaron Van Poucke Sport Vlaanderen - Baloise + 8:41
52 Krists Neilands Israel Cycling Academy + 8:41
53 Michiel Dieleman Cibel + 8:41
54 Rein Taaramäe Total Direct Energie + 8:41
55 Clément Carisey Israel Cycling Academy + 8:41
56 Tom Wirtgen Wallonie Bruxelles + 8:48
57 Maxime Jarnet Team Arkéa - Samsic + 8:48
58 Mathijs Paasschens Wallonie Bruxelles + 8:48
59 Filip Maciejuk Leopard Pro Cycling + 8:48
60 Julian Braun Team Dauner D&DQ - Akkon + 9:51
61 Trond Håkon Trondsen Wanty - Groupe Gobert + 9:51
62 Wim Reynaerts Cibel + 9:53
63 Sergio Rodriguez Reche Euskadi Basque - Murias + 9:53
DNS Daan Hoeyberghs Beat Cycling Club
DNS Andreas Kron Riwal Readynez Cycling
DNS Kris Boeckmans Vital Concept - B&B Hotels
DNF Yves Coolen Beat Cycling Club
DNF Adam Lewis Beat Cycling Club
DNF Alex Mengoulas Beat Cycling Club
DNF Josef Černý CCC Team
DNF Kamil Gradek CCC Team
DNF Guillaume Van Keirsbulck CCC Team
DNF Francisco Ventoso CCC Team
DNF Jeroen Eyskens Cibel
DNF Hugo Hofstetter Cofidis, Solutions Credits
DNF Marco Mathis Cofidis, Solutions Credits
DNF Pierre-Luc Perichon Cofidis, Solutions Credits
DNF Zico Waeytens Cofidis, Solutions Credits
DNF Brent Cle Corendon - Circus
DNF Dries De Bondt Corendon - Circus
DNF Lasse Norman Hansen Corendon - Circus
DNF Otto Vergaerde Corendon - Circus
DNF Philip Walsleben Corendon - Circus
DNF Mikel Aristi Euskadi Basque - Murias
DNF Ander Barrenetxea Euskadi Basque - Murias
DNF Urko Berrade Euskadi Basque - Murias
DNF Julen Irizar Euskadi Basque - Murias
DNF Mikel Iturria Euskadi Basque - Murias
DNF Corey Davis IAM Excelsior
DNF Dylan Page IAM Excelsior
DNF Anthony Rappo IAM Excelsior
DNF Martin Schäppi IAM Excelsior
DNF Rudy Barbier Israel Cycling Academy
DNF Conor Dunne Israel Cycling Academy
DNF Guy Sagiv Israel Cycling Academy
DNF Hamish Schreurs Israel Cycling Academy
DNF Colin Heiderscheid Leopard Pro Cycling
DNF Arthur Kluckers Leopard Pro Cycling
DNF Szymon Rekita Leopard Pro Cycling
DNF Mario Spengler Leopard Pro Cycling
DNF Pier-Andre Cote Rally UHC Cycling
DNF Adam De Vos Rally UHC Cycling
DNF John Murphy Rally UHC Cycling
DNF Kyle Murphy Rally UHC Cycling
DNF Nicolai Brøchner Riwal Readynez Cycling
DNF Rasmus Quaade Riwal Readynez Cycling
DNF Andreas Stokbro Riwal Readynez Cycling
DNF Huub Duyn Roompot - Charles
DNF Arjen Livyns Roompot - Charles
DNF Sjoerd Van Ginneken Roompot - Charles
DNF Michael Van Staeyen Roompot - Charles
DNF Piet Allegaert Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Amaury Capiot Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Anthony Delaplace Team Arkéa - Samsic
DNF Florentin Lecamus-Lambert Team Arkéa - Samsic
DNF Alan Riou Team Arkéa - Samsic
DNF Clément Russo Team Arkéa - Samsic
DNF Robert Wagner Team Arkéa - Samsic
DNF Dominik Bauer Team Dauner D&DQ - Akkon
DNF Marc Clauss Team Dauner D&DQ - Akkon
DNF Jelle Donders Team Dauner D&DQ - Akkon
DNF Oliver Flautt Team Dauner D&DQ - Akkon
DNF Tom Leezer Team Jumbo - Visma
DNF Paul Martens Team Jumbo - Visma
DNF Taco van der Hoorn Team Jumbo - Visma
DNF Danny van Poppel Team Jumbo - Visma
DNF Maarten Wynants Team Jumbo - Visma
DNF Romain Cardis Total Direct Energie
DNF Paul Ourselin Total Direct Energie
DNF Adrien Petit Total Direct Energie
DNF Yoann Bagot Vital Concept - B&B Hotels
DNF Corentin Ermenault Vital Concept - B&B Hotels
DNF Adrien Garel Vital Concept - B&B Hotels
DNF Steven Lammertink Vital Concept - B&B Hotels
DNF Jérémy Lecroq Vital Concept - B&B Hotels
DNF Ludwig De Winter Wanty - Groupe Gobert
DNF Thomas Degand Wanty - Groupe Gobert
DNF Xandro Meurisse Wanty - Groupe Gobert
Information
Nations Belgium
Date October 6th
Distance 180 km
CAT 1.1