2019 Vuelta a Chiloé

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles Prologue 01 02 03 04

Stage results: 03.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Pablo Alarcon 1988 Canel's-Specialized 02:51:1802 - + 01
02 Óscar Sevilla 1976 Medellin - Inder + 0001 - 09:12:17
03 Fabio Duarte 1986 Medellin - Inder + 0003 - + 17
04 Elias Daniel Tello Bolvaran 1994 Seleccion De Maule + 0108 - + 01:32
05 Juan Pablo Dotti 1984 SEP San Juan + 0204 - + 23
06 Matias Arriagada 1995 Seleccion De Talca + 0409 6 + 01:44
07 Julio Padilla 1992 Guatemala + 0506 1 + 01:28
08 Adrian Alvarado 1991 Seleccion Melipulli + 0707 1 + 01:28
09 Jose Luis Rodriguez 1994 Seleccion Biobio + 0812 6 + 01:54
10 Lars Quaedvlieg 1995 Global Cycling Team + 0911 3 + 01:48
11 Kevin Rivera 1998 Costa Rica + 0913 6 + 01:56
12 Ignacio Espinoza 1999 Start Team Gusto + 1010 3 + 01:48
13 Rafael Andriato 1987 Sao Francisco Saude-Klabin-SME Ribe + 1259 6 + 19:56
14 Alfredo Ajpacaja 1989 Guatemala + 1424 3 + 02:51
15 Efren Santos 1992 Canel's-Specialized + 1605 - + 56
16 Mauricio Knapp 1991 Sao Francisco Saude-Klabin-SME Ribe + 1717 4 + 02:14
17 Manuel Rodas 1984 Guatemala + 1830 3 + 04:18
18 Kenny Nijssen 1990 Global Cycling Team + 2020 4 + 02:25
19 Luis Fernando Sepulveda 1974 OGM Cycling Adventur + 2118 5 + 02:24
20 Daniel Bonilla 1993 Costa Rica + 2315 1 + 02:03
21 José Esteban Xopa Maria 1992 Canel's-Specialized + 2569 7 + 33:49
22 Nicolas Vergara 1998 Club Ciclista Pelequen + 2547 1 + 12:30
23 Eduardo Edwin Moyata Cruz 2000 Start Team Gusto + 2651 3 + 16:07
24 Gonzalo Eguiguren 1992 Colorado Bikes + 2639 4 + 09:02
25 Nicolas Cabrera 1997 Ciclismo 5 + 2614 4 + 01:59
26 Oscar Emiliano Serech Chan 1996 Guatemala + 2744 2 + 10:36
27 Gerald Scheing Caballero 1999 Seleccion Melipulli + 2828 2 + 04:10
28 Claudio Garcia Rivera 1997 Seleccion Metropolitana + 2832 - + 04:22
29 Walter Vargas 1992 Medellin - Inder + 2836 3 + 05:02
30 Jhorman Flores 1993 Seleccion Metropolitana + 2816 4 + 02:05
31 Alexis Enrique Gallegos San Martin 1989 Seleccion De Maule + 2952 4 + 16:40
32 Alexis Humberto Alarcon Cares 1996 Seleccion Melipulli + 2973 10 + 39:43
33 Fernando Antonio Sepulveda Ramirez 1998 Seleccion De Maule + 3026 - + 03:04
34 Sebastian Reyes 1996 Seleccion De Maule + 3040 2 + 09:06
35 Gonzalo Garrido 1973 Club Ciclista Pelequen + 3222 - + 02:31
36 Pedro Javier Catalan Delgado 1993 Seleccion Melipulli + 3325 - + 03:00
37 Bryan Alonso Salas Sanchez 1991 Costa Rica + 3435 3 + 04:55
38 Paul Zuñiga 1988 Seleccion Metropolitana + 3646 1 + 10:56
39 Jeison Vega 1992 Costa Rica + 3758 5 + 19:33
40 Daniel Jara Rodriguez 1997 Costa Rica + 3967 5 + 29:57
41 Eduardo Corte 1992 Canel's-Specialized + 4019 2 + 02:24
42 Oscar Nehuen Bazan Claveles 1999 Start Team Gusto + 4262 4 + 22:27
43 Luis Delgado Moreira 1991 OGM Cycling Adventur + 4370 7 + 34:09
44 Edison Fernando Bravo Mansilla 1992 Seleccion Biobio + 4433 1 + 04:44
45 Vicente Muga Wegener 1989 Team Chiloe Salmon + 4434 1 + 04:45
46 Rafael Alejandro Lopez Muñoz 1995 Ciclismo 5 + 4531 2 + 04:20
47 Marco Arriagada 1975 Seleccion De Talca + 4729 1 + 04:16
48 Nicanor Patricio Walker Garcia 1998 Seleccion Melipulli + 4856 5 + 17:44
49 Edward Beltran 1990 Medellin - Inder + 5321 12 + 02:26
50 Felipe Reyes - Seleccion De Maule + 01:1568 5 + 31:19
51 Alessandro Ferreira Guimaraes 1995 Sao Francisco Saude-Klabin-SME Ribe + 01:1649 1 + 16:03
52 Nicolas Paredes 1992 Medellin - Inder + 01:1623 12 + 02:51
53 Cristian Egidio Rosa 1987 Sao Francisco Saude-Klabin-SME Ribe + 01:1638 1 + 05:19
54 Mandel Arnold Marquez Marquez 1992 Team Chiloe Salmon + 01:1737 6 + 05:10
55 Rodrigo Nascimento 1985 Sao Francisco Saude-Klabin-SME Ribe + 01:1842 3 + 09:58
56 Guillermo Beltran Santillanaga 1999 Colorado Bikes + 01:1963 4 + 23:23
57 Cristian Ojeda 1992 Seleccion Biobio + 01:2157 5 + 19:18
58 Marcel Rodrigo Teneb Schiesewitz 2000 Seleccion Melipulli + 01:2254 1 + 17:25
59 Ricardo Hernan Paredes Arancibia 1984 Seleccion Biobio + 01:3150 1 + 16:06
60 Weimar Roldan 1985 Medellin - Inder + 01:4927 7 + 03:39
61 Alejandro Duran 1991 Region De Cuyo + 01:5266 3 + 29:37
62 Melvin Daniel Boron Rabinal 1998 Guatemala + 01:5453 1 + 16:56
63 Roman Villalobos 1990 Canel's-Specialized + 02:0445 4 + 10:38
64 Leonardo Henrique Finkler 1999 Sao Francisco Saude-Klabin-SME Ribe + 02:1055 2 + 17:41
65 Carlos Andres Brenes Matas 1991 Costa Rica + 03:0871 3 + 36:18
66 Magno Prado Nazaret 1986 SEP San Juan + 03:3241 1 + 09:23
67 Christopher Ponce 1999 Colorado Bikes + 04:0248 4 + 12:42
68 Elson Pacheco Valdebenito 1991 Seleccion Biobio + 05:1261 1 + 22:01
69 Juan Manuel Vejar Vega 1978 Seleccion De Talca + 05:3374 6 + 41:43
70 Ignacio Perez 1987 SEP San Juan + 05:3460 9 + 20:24
71 Jose Autran 1999 Start Team Gusto + 06:2343 7 + 10:22
72 Enzo Bruno Cesario Farias 1980 Ciclismo 5 + 09:0665 1 + 28:22
73 Jonathan Andrés Guzman Ormeño 1990 Seleccion Biobio + 10:0883 4 + 54:20
74 Sebastian Peralta 1999 Club Ciclista Pelequen + 11:0485 5 + 01:13:10
75 Camilo Mendoza Bravo 1992 Team Chiloe Salmon + 11:0482 4 + 53:05
76 Freddy Gonzales Soto 1994 Start Team Gusto + 11:0475 - + 44:26
77 Bram Imming 1990 Global Cycling Team + 11:0578 4 + 48:31
78 Dario Alberto Alvarez 1990 SEP San Juan + 11:0664 6 + 27:39
79 Claus Plaut Guzman 1973 Colorado Bikes + 11:0677 4 + 48:28
80 Efraín Toloza 1995 SEP San Juan + 11:0672 4 + 37:25
81 Joaquin Garcia 1996 SEP San Juan + 11:0780 4 + 51:18
82 Cristian Lara Segura 1988 Seleccion De Talca + 11:0881 4 + 52:44
83 Alexis Tapia 1988 Seleccion Metropolitana + 13:2379 - + 49:19
84 Luis Javelly 1997 Start Team Gusto + 17:4076 5 + 46:22
85 Giovanni Carcuro - Club Ciclista Pelequen + 34:3487 4 + 01:37:58
86 Carlos Vergara 1978 Club Ciclista Pelequen + 34:3486 2 + 01:29:41
87 Christian Fernando Ferrari Donoso 1984 Seleccion De Maule + 34:3484 14 + 01:02:47
DNF Juan Fredes 1980 Ciclismo 5 999
DNF Mirko Jana Henriquez 1987 Colorado Bikes 999
DNF Denis Heredia 1993 Region De Cuyo 999
DNF Gonzalo Miranda 1979 OGM Cycling Adventur 999

Info

Race Vuelta a Chiloé
Nation Chile
Stage 03.stage
Type Hilly MF
Distance 117 km
StartMuro de Chiloé
FinishChonchi
DateMarch 9th (2019)
Leader Ó.Sevilla
Youth N.Cabrera
Mountain A.Alvarado
Sprint P.Alarcon