Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway | Tour de l'Avenir

2019 Ronda Pilipinas

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (6)

Stage overview Stage profiles 01 02 03 04 05

Results: 02.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Marcelo Felipe 1990 7 Eleven Cliqq - Air21 02:40:1947
02 El Joshua Carino 1993 Team Philippine Navy Standard Insur + 0033
03 Jonel Carcueva 1995 Team Go for Gold + 0421
04 Dae Young Joo 1996 Korail Cycling Team + 142
05 Ronald Oranza 1992 Team Philippine Navy Standard Insur + 142
06 Jan Paul Morales 1986 Team Philippine Navy Standard Insur + 202
07 Mohamed Harrif Salleh 1988 Terengganu Cycling Team + 201
08 Jamalidin Novardianto 1994 PGN Road Cycling Team + 201
09 Kang Eun Joo 1996 Korail Cycling Team + 201
10 Arjay Peralta 1993 7 Eleven Cliqq - Air21 + 201
11 Sang Pyo Kim 1996 Korail Cycling Team + 201
12 Tae Woo Kang 1998 Korail Cycling Team + 201
13 Jhunvie Pagnanawon 1992 Bike Xtreme Team + 201
14 Rudy Roque 1991 Team Philippine Navy Standard Insur + 201
15 Lord Anthony Del Rosario 1998 Team Tarlac + 201
16 Irish Valenzuela 1987 7 Eleven Cliqq - Air21 + 201
17 Dominic Perez 1994 7 Eleven Cliqq - Air21 + 201
18 Kim Kenneth Krog 1997 Team Franzia + 201
19 Francisco Mancebo 1976 Matrix Powertag + 20-
20 Junya Sano 1982 Matrix Powertag + 20-
21 Bambang Suryadi 1990 PGN Road Cycling Team + 20-
22 Merculio Ramos 1978 Team Tarlac + 20-
23 Jose Vicente Toribio 1985 Matrix Powertag + 20-
24 Seonhoe Bang 1998 Korail Cycling Team + 20-
25 Arjay Kaul 1996 Bike Xtreme Team + 20-
26 Ronald Lomotos 1994 Team Philippine Navy Standard Insur + 20-
27 Robinson Estevez 1996 Team Army Bicology Shop + 20-
28 Constantin Fast 1976 Nex CCN Cycling Team + 20-
29 Muhammad Barokah 1998 Customs Cycling Indonesia + 20-
30 Warren Bordeos 1997 Team Army Bicology Shop + 20-
31 Lance Allen Benito 2000 Team Franzia + 20
32 Mark Jukius Bordeos 1996 Team Army Bicology Shop + 20
33 Elmer Navarra 1991 Team Go for Gold + 20
34 Mohamed Zamri Saleh 1983 Terengganu Cycling Team + 20
35 Ismael Grospe 1998 Team Go for Gold + 20
36 Edgar Nohales Nieto 1986 Nex CCN Cycling Team + 20
37 Reynaldo Navarro 1974 Team Army Bicology Shop + 20
38 Jeffshon Sotto 1994 Bike Xtreme Team + 20
39 Panha Suon 1996 Cambodia CT + 20
40 George Oconer 1992 7 Eleven Cliqq - Air21 + 20
41 Ivan Sembrano 2000 Team Tarlac + 20
42 Rustom Lim 1993 7 Eleven Cliqq - Air21 + 20
43 Artem Ovechkin 1986 Terengganu Cycling Team + 20
44 Geonjin Kim 1999 Korail Cycling Team + 20
45 Daniel Ven Cariño 1998 Team Go for Gold + 20
46 Rachmad Noka Wibisono 1999 PGN Road Cycling Team + 20
47 Mohammad Esmaeil Chaichi Raghimi 1994 Customs Cycling Indonesia + 20
48 Maral-Erdene Batmunkh 1994 Terengganu Cycling Team + 20
49 Mohd Shahrul Mat Amin 1989 Terengganu Cycling Team + 20
50 Santy Barnachea 1976 Team Franzia + 20
51 Junrey Janjan Navarra 1992 Team Philippine Navy Standard Insur + 20
52 Marvin Tapic 1991 Team Army Bicology Shop + 20
53 Jamal Hibatullah 1997 PGN Road Cycling Team + 36
54 Amirul Mazuki 1992 Terengganu Cycling Team + 01:09
55 Ryan Cayubit 1991 Team Go for Gold + 01:25
56 Odie Purnomo Setiawan 1996 PGN Road Cycling Team + 07:39
57 Gekeyana Madusanka 1998 Navy CT + 08:10
58 Wilfredo Concepcion 1992 Team Tarlac + 08:10
59 Jetley Pagnanawon 1996 Bike Xtreme Team + 08:10
60 Gonagalage Kumura 1979 Navy CT + 08:10
61 Galagedarage Silva 1976 Navy CT + 08:10
62 Dennis Gabaldon 1994 Team Franzia + 08:10
63 Ryan Tugawin 1989 Team Franzia + 08:10
64 Ryohei Komori 1988 Matrix Powertag + 08:10
65 Jordi Slootjes 1995 Nex CCN Cycling Team + 11:14
66 Qaris Maxu Irwandi Setra 2000 Customs Cycling Indonesia + 11:14
67 Projo Waseso 1987 Nex CCN Cycling Team + 11:14
68 Daniel Asto 1987 Team Tarlac + 11:14
69 Robert Müller 1986 Nex CCN Cycling Team + 11:14
70 Gabriel Choon Howe Tan 1983 Nex CCN Cycling Team + 15:53
71 Kalu Vitharanage Kumura 1984 Navy CT + 15:53
72 Daiki Yasuhara 1991 Matrix Powertag + 15:53
73 Pilip Pennage Geeth 1997 Navy CT + 15:53
74 Alvin Benosa 1980 Team Tarlac + 33:58
DNF Darshana Prasad 1990 Navy CT
Pos Name Born Team Time
01 - Francisco Mancebo 1976 Matrix Powertag 07:47:28
02 - Ronald Oranza 1992 Team Philippine Navy Standard Insur + 03:52
03 - Dominic Perez 1994 7 Eleven Cliqq - Air21 by Roadbike Phil + 04:01
04 - Jan Paul Morales 1986 Team Philippine Navy Standard Insur + 04:45
05 - Junya Sano 1982 Matrix Powertag + 04:53
06 - Dae Young Joo 1996 Korail Cycling Team + 04:58
07 - Irish Valenzuela 1987 7 Eleven Cliqq - Air21 by Roadbike Phil + 05:20
08 - Mark Jukius Bordeos 1996 Team Army Bicology Shop + 05:20
09 - Rustom Lim 1993 7 Eleven Cliqq - Air21 by Roadbike Phil + 05:28
10 10 Marcelo Felipe 1990 7 Eleven Cliqq - Air21 by Roadbike Phil + 06:26
11 6 El Joshua Carino 1993 Team Philippine Navy Standard Insur + 06:30
12 1 Jose Vicente Toribio 1985 Matrix Powertag + 06:43
13 3 Ismael Grospe 1998 Team Go for Gold + 06:43
14 2 Arjay Peralta 1993 7 Eleven Cliqq - Air21 by Roadbike Phil + 06:56
15 1 Kang Eun Joo 1996 Korail Cycling Team + 06:56
16 3 Rudy Roque 1991 Team Philippine Navy Standard Insur + 06:56
17 2 Bambang Suryadi 1990 PGN Road Cycling Team + 06:56
18 5 Ronald Lomotos 1994 Team Philippine Navy Standard Insur + 06:56
19 1 Edgar Nohales Nieto 1986 Nex CCN Cycling Team + 06:56
20 2 Elmer Navarra 1991 Team Go for Gold + 06:56
21 - Artem Ovechkin 1986 Terengganu Cycling Team + 06:56
22 3 Marvin Tapic 1991 Team Army Bicology Shop + 06:56
23 7 Ryan Cayubit 1991 Team Go for Gold + 08:01
24 3 Jonel Carcueva 1995 Team Go for Gold + 11:05
25 - Tae Woo Kang 1998 Korail Cycling Team + 11:25
26 2 Constantin Fast 1976 Nex CCN Cycling Team + 11:25
27 1 George Oconer 1992 7 Eleven Cliqq - Air21 by Roadbike Phil + 11:25
28 4 Junrey Janjan Navarra 1992 Team Philippine Navy Standard Insur + 15:53
29 8 Jamalidin Novardianto 1994 PGN Road Cycling Team + 15:56
30 - Muhammad Barokah 1998 Customs Cycling Indonesia + 15:56
31 - Jeffshon Sotto 1994 Bike Xtreme Team + 15:56
32 4 Geonjin Kim 1999 Korail Cycling Team + 15:56
33 4 Rachmad Noka Wibisono 1999 PGN Road Cycling Team + 15:56
34 1 Daniel Ven Cariño 1998 Team Go for Gold + 15:56
35 1 Santy Barnachea 1976 Team Franzia + 15:56
36 3 Jamal Hibatullah 1997 PGN Road Cycling Team + 16:12
37 3 Amirul Mazuki 1992 Terengganu Cycling Team + 16:45
38 2 Reynaldo Navarro 1974 Team Army Bicology Shop + 18:11
39 2 Maral-Erdene Batmunkh 1994 Terengganu Cycling Team + 20:02
40 2 Ryohei Komori 1988 Matrix Powertag + 23:46
41 2 Seonhoe Bang 1998 Korail Cycling Team + 24:22
42 2 Kim Kenneth Krog 1997 Team Franzia + 24:52
43 2 Panha Suon 1996 Cambodia CT + 24:57
44 2 Jhunvie Pagnanawon 1992 Bike Xtreme Team + 27:10
45 6 Mohamed Zamri Saleh 1983 Terengganu Cycling Team + 27:56
46 3 Mohd Shahrul Mat Amin 1989 Terengganu Cycling Team + 27:56
47 5 Arjay Kaul 1996 Bike Xtreme Team + 29:29
48 6 Robinson Estevez 1996 Team Army Bicology Shop + 29:44
49 4 Ivan Sembrano 2000 Team Tarlac + 29:44
50 6 Merculio Ramos 1978 Team Tarlac + 30:15
51 12 Daiki Yasuhara 1991 Matrix Powertag + 31:29
52 5 Lord Anthony Del Rosario 1998 Team Tarlac + 31:58
53 11 Jordi Slootjes 1995 Nex CCN Cycling Team + 33:09
54 6 Ryan Tugawin 1989 Team Franzia + 34:58
55 4 Warren Bordeos 1997 Team Army Bicology Shop + 35:16
56 5 Sang Pyo Kim 1996 Korail Cycling Team + 37:38
57 5 Mohammad Esmaeil Chaichi Raghimi 1994 Customs Cycling Indonesia + 37:49
58 8 Projo Waseso 1987 Nex CCN Cycling Team + 38:50
59 1 Jetley Pagnanawon 1996 Bike Xtreme Team + 39:48
60 4 Mohamed Harrif Salleh 1988 Terengganu Cycling Team + 40:05
61 6 Robert Müller 1986 Nex CCN Cycling Team + 41:09
62 10 Lance Allen Benito 2000 Team Franzia + 41:19
63 16 Kalu Vitharanage Kumura 1984 Navy CT + 42:43
64 1 Odie Purnomo Setiawan 1996 PGN Road Cycling Team + 47:24
65 3 Wilfredo Concepcion 1992 Team Tarlac + 49:00
66 3 Gekeyana Madusanka 1998 Navy CT + 49:05
67 3 Gonagalage Kumura 1979 Navy CT + 49:09
68 3 Galagedarage Silva 1976 Navy CT + 49:09
69 2 Qaris Maxu Irwandi Setra 2000 Customs Cycling Indonesia + 52:04
70 4 Daniel Asto 1987 Team Tarlac + 52:19
71 4 Dennis Gabaldon 1994 Team Franzia + 54:06
72 9 Gabriel Choon Howe Tan 1983 Nex CCN Cycling Team + 55:38
73 - Pilip Pennage Geeth 1997 Navy CT + 56:52
74 8 Alvin Benosa 1980 Team Tarlac + 01:13:43
Ronda Pilipinas
Philippines
02.stage Hills
101.8 km
Guimaras -> Guimaras
February 9th (2019)
Leader F.Mancebo
Points F.Mancebo
Mountain M.Batmunkh

Want to use results from
FirstCycling on your site?