Right now | 2020 Tour de France Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid | FC Awards

2019 Ronda Pilipinas

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (6)

General Points Mountain

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Francisco Mancebo 1976 Matrix Powertag 19:26:302540
02 Ronald Oranza 1992 Team Philippine Navy Standard Insur + 03:202030
03 Dominic Perez 1994 7 Eleven Cliqq - Air21 + 03:231525
04 Jan Paul Morales 1986 Team Philippine Navy Standard Insur + 04:031320
05 Junya Sano 1982 Matrix Powertag + 04:211115
06 Dae Young Joo 1996 Korail Cycling Team + 04:261010
07 Irish Valenzuela 1987 7 Eleven Cliqq - Air21 + 04:4895
08 Mark Jukius Bordeos 1996 Team Army Bicology Shop + 04:4883
09 Rustom Lim 1993 7 Eleven Cliqq - Air21 + 04:5673
10 Rudy Roque 1991 Team Philippine Navy Standard Insur + 05:4273
11 El Joshua Carino 1993 Team Philippine Navy Standard Insur + 05:486
12 Kang Eun Joo 1996 Korail Cycling Team + 05:516
13 Arjay Peralta 1993 7 Eleven Cliqq - Air21 + 05:525
14 Marcelo Felipe 1990 7 Eleven Cliqq - Air21 + 05:545
15 Ismael Grospe 1998 Team Go for Gold + 06:114
16 Artem Ovechkin 1986 Terengganu Cycling Team + 06:184
17 Ronald Lomotos 1994 Team Philippine Navy Standard Insur + 06:224
18 Elmer Navarra 1991 Team Go for Gold + 06:243
19 Marvin Tapic 1991 Team Army Bicology Shop + 07:153
20 Jose Vicente Toribio 1985 Matrix Powertag + 07:323
21 Ryan Cayubit 1991 Team Go for Gold + 07:403
22 Bambang Suryadi 1990 PGN Road Cycling Team + 09:172
23 Tae Woo Kang 1998 Korail Cycling Team + 10:532
24 Constantin Fast 1976 Nex CCN Cycling Team + 10:532
25 Jonel Carcueva 1995 Team Go for Gold + 11:202
26 George Oconer 1992 7 Eleven Cliqq - Air21 + 14:251
27 Rachmad Noka Wibisono 1999 PGN Road Cycling Team + 15:241
28 Junrey Janjan Navarra 1992 Team Philippine Navy Standard Insur + 15:301
29 Daniel Ven Cariņo 1998 Team Go for Gold + 15:351
30 Santy Barnachea 1976 Team Franzia + 15:35-
31 Jeffshon Sotto 1994 Bike Xtreme Team + 15:35
32 Muhammad Barokah 1998 Customs Cycling Indonesia + 15:49
33 Jamal Hibatullah 1997 PGN Road Cycling Team + 16:26
34 Amirul Mazuki 1992 Terengganu Cycling Team + 18:00
35 Reynaldo Navarro 1974 Team Army Bicology Shop + 18:51
36 Maral-Erdene Batmunkh 1994 Terengganu Cycling Team + 19:30
37 Jamalidin Novardianto 1994 PGN Road Cycling Team + 19:30
38 Geonjin Kim 1999 Korail Cycling Team + 24:18
39 Kim Kenneth Krog 1997 Team Franzia + 27:29
40 Mohamed Zamri Saleh 1983 Terengganu Cycling Team + 28:02
41 Mohd Shahrul Mat Amin 1989 Terengganu Cycling Team + 28:23
42 Arjay Kaul 1996 Bike Xtreme Team + 28:57
43 Robinson Estevez 1996 Team Army Bicology Shop + 29:43
44 Merculio Ramos 1978 Team Tarlac + 29:54
45 Lord Anthony Del Rosario 1998 Team Tarlac + 31:26
46 Seonhoe Bang 1998 Korail Cycling Team + 32:41
47 Ryan Tugawin 1989 Team Franzia + 33:43
48 Warren Bordeos 1997 Team Army Bicology Shop + 34:44
49 Sang Pyo Kim 1996 Korail Cycling Team + 37:06
50 Mohamed Harrif Salleh 1988 Terengganu Cycling Team + 39:29
51 Robert Müller 1986 Nex CCN Cycling Team + 40:37
52 Lance Allen Benito 2000 Team Franzia + 40:58
53 Odie Purnomo Setiawan 1996 PGN Road Cycling Team + 47:03
54 Projo Waseso 1987 Nex CCN Cycling Team + 47:08
55 Panha Suon 1996 Cambodia CT + 51:24
56 Mohammad Esmaeil Chaichi Raghimi 1994 Customs Cycling Indonesia + 52:28
57 Jetley Pagnanawon 1996 Bike Xtreme Team + 54:07
58 Jhunvie Pagnanawon 1992 Bike Xtreme Team + 56:05
59 Wilfredo Concepcion 1992 Team Tarlac + 59:41
60 Dennis Gabaldon 1994 Team Franzia + 01:11:38
61 Daniel Asto 1987 Team Tarlac + 01:12:45
62 Alvin Benosa 1980 Team Tarlac + 01:23:55
63 Gonagalage Kumura 1979 Navy CT + 01:26:25
DNF Eduardo De la Cruz III 1998 Bike Xtreme Team
DNF Michael Angelico Ochoa 1990 Bike Xtreme Team
DNF Chantou Kim 2000 Cambodia CT
DNF Lenh Nhonh 1992 Cambodia CT
DNF Sophy Phoung 1997 Cambodia CT
DNF Rizki Hidayatul Fadli 2000 Customs Cycling Indonesia
DNF Yosandy Darmawan Oetomo 2000 Customs Cycling Indonesia
DNF Heksa Prasetya 1983 Customs Cycling Indonesia
DNF Qaris Maxu Irwandi Setra 2000 Customs Cycling Indonesia
DNF Ryohei Komori 1988 Matrix Powertag
DNF Daiki Yasuhara 1991 Matrix Powertag
DNF Pilip Pennage Geeth 1997 Navy CT
DNF Kalu Vitharanage Kumura 1984 Navy CT
DNF Gekeyana Madusanka 1998 Navy CT
DNF Darshana Prasad 1990 Navy CT
DNF Galagedarage Silva 1976 Navy CT
DNF Edgar Nohales 1986 Nex CCN Cycling Team
DNF Jordi Slootjes 1995 Nex CCN Cycling Team
DNF Gabriel Choon Howe Tan 1983 Nex CCN Cycling Team
DNF Teten Rohendi 1996 PGN Road Cycling Team
DNF Alfie Catalan 1982 Team Army Bicology Shop
DNF Alvin Mandi 1996 Team Franzia
DNF Ronnel Rellamas Hualda 1982 Team Go for Gold
DNF Ivan Sembrano 2000 Team Tarlac

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Ronda Pilipinas
Philippines - February 8th-12th
Classification 2.2