FIRSTCYCLING
Amateur
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Ronda Pilipinas
Amateur, 4th February 2017, Philippines
Race info
Results
History
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Stage: 08
Stage: 09
Stage: 10
Stage: 11
Stage: 12
Stage: 13
Stage: 14
Embed Results
Nations
Philippines
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Morales
Jan Paul
1986
Ph.Navy Standard
44:55:35
02
Roque
Rudy
1991
Ph.Navy Standard
+ 13:45
03
Joven
Chris
1986
Kinetix Lab-Army's
+ 16:41
04
Sepnio
Bryant
1983
Go for Gold
+ 28:02
05
Dimaano
Leonel
1986
RC Cola-NCR’s
+ 28:16
06
Lomotos
Ronald
1994
Ph.Navy Standard
+ 29:06
07
Cariño
Daniel Ven
1998
Ph.Navy Standard
+ 32:00
08
Reynante
Lloyd Lucien
1978
Ph.Navy Standard
+ 32:58
09
Navarro
Reynaldo
1974
Kinetix Lab-Army's
+ 35:36
10
Quita
Ronnilan
1995
Kinetix Lab-Army's
+ 36:50
11
Navarro
Elmer
1991
Go for Gold
+ 39:58
12
Carcueva
Jonel
1995
Go for Gold
+ 43:47
13
Grospe
Ismael
1999
Go for Gold
+ 43:52
14
Quitoy
Roel
1991
Mindanao
+ 47:53
15
Lampawog
Jay
1997
Ph.Navy Standard
+ 48:21
16
Tapic
Marvin
1991
Kinetix Lab-Army's
+ 56:43
17
Benosa
Alvin
1980
Kinetix Lab-Army's
+ 59:31
18
Del Rosario
Lord Anthony
1998
Kinetix Lab-Army's
+ 59:54
19
Serapio
Ryan
1998
Team Ilocos Sur’s
+ 01:04:40
20
Mendoza
Jigo
1993
Go for Gold
+ 01:07:12
21
Calderon
Joel
1980
Ph.Navy Standard
+ 01:16:56
22
Torres
Jervin
1986
RC Cola-NCR’s
+ 01:22:28
23
Hualda
Ronnel
1982
Go for Gold
+ 01:26:23
24
Sotto
Jeffshon
1994
Team Ilocos Sur’s
+ 01:28:03
25
Valdez
Gerald
1988
RC Cola-NCR’s
+ 01:31:12
26
Bonifacio
Joshua
1999
Go for Gold
+ 01:37:27
27
Bordeos
Mark Jukius
1996
Kinetix Lab-Army's
+ 01:38:12
28
Nebres
Richard
1994
RC Cola-NCR’s
+ 01:45:55
29
Mandi
Alvin
1996
Bike Extreme
+ 01:47:21
30
Brioso
Jemico
1990
Team Ilocos Sur’s
+ 01:51:15
31
Villanueva
Orlie
1982
Go for Gold
+ 01:52:12
32
Ochoa
Michael Angelico
1990
Bike Extreme
+ 01:58:20
33
Turpogo
Jexter
1997
Team Neopolitan
+ 02:22:32
34
Pagnanawon
Jaybop
1988
Bike Extreme
+ 02:32:13
35
Lacuesta
Kenneth
1991
Team South Luzon
+ 02:46:27
36
Valdez
Nilo
1995
Team Zambales
+ 02:58:16
37
Haban
Milo
1997
Team Ilocos Sur’s
+ 03:03:12
38
Pescador
Fidel Jr
1986
Team Zambales
+ 03:09:00
39
Berdejo
Ian
1997
Team Neopolitan
+ 03:16:34
40
Antonio
Genesis
1997
Team South Luzon
+ 03:25:31
41
Marquez
Bonnin Roi
1996
Team South Luzon
+ 03:33:03
42
Mendoza
Kelvin
1992
Team South Luzon
+ 03:35:28
43
Kaul
Arjay
1996
Bike Extreme
+ 03:44:19
44
Cardana
Archie
1995
Ph.Navy Standard
+ 03:46:23
45
Bartolome
Marlon
1978
Team Tarlac
+ 03:57:20
46
Arbasto
Arjay
1997
Team Neopolitan
+ 04:01:48
47
Krog
Kim
1998
Team Neopolitan
+ 04:06:18
48
Roxas
Michael
1998
Team Zambales
+ 04:14:50
49
Aquino
Jaime Jr
1994
Team Tarlac
+ 04:20:13
50
Vesmanos
Joshua Geli
1997
Team Neopolitan
+ 04:20:19
51
Mendoza
Darell
1995
Mindanao
+ 04:30:49
52
Cabrera
Jayson
1996
Team Tarlac
+ 04:36:29
53
Nacario
Edwin
1994
Mindanao
+ 05:05:29
54
Algoso
Ryan
1990
Team Tarlac
+ 05:06:54
55
Untalan
Jake
1996
Team Tarlac
+ 05:10:59
56
Canicula
Francis Xavier
1985
Ilocos
+ 05:19:21
57
Buligan
Adelino Jr
1993
Ilocos
+ 05:23:41
58
Ibrao
Charles
1994
Team Ilocos Sur’s
+ 05:26:36
59
Dumlao
Alden
1985
Ilocos
+ 05:43:22
60
Losaria
Karlin
1998
Mindanao
+ 05:48:50
61
Van der Meer
Denus
1998
RC Cola-NCR’s
+ 06:38:43
62
Punzalan
Paul
1989
Team Tarlac
+ 06:38:43
63
Salcedo
Ryan
1989
Team Neopolitan
+ 06:38:43
64
Pagnanawon
Jhunvie
1992
Bike Extreme
+ 06:54:58
65
Farre
Michael
1998
Team Zambales
+ 06:56:58
DNF
Ferfas
James Paolo
1995
Bike Extreme
DNF
Pagnanawon
Jetley
1996
Bike Extreme
DNF
Bonzo
Mark
1989
CCN Cycling Team
DNF
Carbonera
Roy
1990
Ilocos
DNF
Castro
James
1993
Ilocos
DNF
Gargollo
Alfred
1979
Ilocos
DNF
Villafuerte
Nelben
1976
Ilocos
DNF
Catalan
Alfie
1982
Kinetix Lab-Army's
DNF
Isla
Jun
1994
Mindanao
DNF
Leduna
Jay Ian
1979
Mindanao
DNF
Maglantay
Ranen
1998
Mindanao
DNF
Lucero
Jericho Jay
1999
RC Cola-NCR’s
DNF
Cabagbag
Rustom
1997
Team Ilocos Sur’s
DNF
Torda
Jesley
1992
Team Ilocos Sur’s
DNF
Bobier
Hermel
1992
Team Neopolitan
DNF
Corpuz
Mervin
1995
Team Neopolitan
DNF
Mandi
Marwin
1987
Team South Luzon
DNF
Arenas
Francisco
1987
Team Tarlac
DNF
Acierto
Carlvin
1990
Team Zambales
DNF
Fernando
Rodney
1992
Team Zambales
DNF
Gupit
Jayson
1997
Team Zambales
DNF
Quijano
Rene
1990
Team Zambales
Information
Ronda Pilipinas
Philippines
4th February 2017
NE