Front Races Teams Riders Ranking

Ronda Pilipinas | 2017 Results

Information Results Stages

Main page

Overall Youth Points Mountain

Results

Pos Name Team Time
01 Jan Paul Morales Ph.Navy Standard 44:55:35
02 Rudy Roque Ph.Navy Standard + 13:45
03 Chris Joven Kinetix Lab-Army's + 16:41
04 Bryant Sepnio Go for Gold + 28:02
05 Leonel Dimaano RC Cola-NCR’s + 28:16
06 Ronald Lomotos Ph.Navy Standard + 29:06
07 Daniel Cariño Ph.Navy Standard + 32:00
08 Lloyd Lucien Reynante Ph.Navy Standard + 32:58
09 Reynaldo Navarro Kinetix Lab-Army's + 35:36
10 Ronnilan Quita Kinetix Lab-Army's + 36:50
11 Elmer Navarra Go for Gold + 39:58
12 Jonel Carcueva Go for Gold + 43:47
13 Ismael Grospe Go for Gold + 43:52
14 Roel Quitoy Mindanao + 47:53
15 Jay Lampawog Ph.Navy Standard + 48:21
16 Marvin Tapic Kinetix Lab-Army's + 56:43
17 Alvin Benosa Kinetix Lab-Army's + 59:31
18 Lord Anthony Del Rosario Kinetix Lab-Army's + 59:54
19 Ryan Serapio Team Ilocos Sur’s + 01:04:40
20 Jilgo Mendoza Go for Gold + 01:07:12
21 Joel Calderon Ph.Navy Standard + 01:16:56
22 Jervin Torres RC Cola-NCR’s + 01:22:28
23 Ronnel Rellamas Hualda Go for Gold + 01:26:23
24 Jeffshon Sotto Team Ilocos Sur’s + 01:28:03
25 Gerald Valdez RC Cola-NCR’s + 01:31:12
26 Joshua Bonifacio Go for Gold + 01:37:27
27 Mark Jukius Bordeos Kinetix Lab-Army's + 01:38:12
28 Richard Nebres RC Cola-NCR’s + 01:45:55
29 Alvin Mandi Bike Extreme + 01:47:21
30 Jemico Brioso Team Ilocos Sur’s + 01:51:15
31 Orlie Villanueva Go for Gold + 01:52:12
32 Michael Angelico Ochoa Bike Extreme + 01:58:20
33 Jexter Turpogo Team Neopolitan + 02:22:32
34 Jaybop Pagnanawon Bike Extreme + 02:32:13
35 Kenneth Lacuesta Team South Luzon + 02:46:27
36 Nilo Valdez Team Zambales + 02:58:16
37 Milo Haban Team Ilocos Sur’s + 03:03:12
38 Fidel Jr Pescador Team Zambales + 03:09:00
39 Ian Berdejo Team Neopolitan + 03:16:34
40 Genesis Antonio Team South Luzon + 03:25:31
41 Bonnin Roi Marquez Team South Luzon + 03:33:03
42 Kelvin Mendoza Team South Luzon + 03:35:28
43 Arjay Kaul Bike Extreme + 03:44:19
44 Archie Cardana Ph.Navy Standard + 03:46:23
45 Marlon Bartolome Team Tarlac + 03:57:20
46 Arjay Arbasto Team Neopolitan + 04:01:48
47 Kim Krog Team Neopolitan + 04:06:18
48 Michael Roxas Team Zambales + 04:14:50
49 Jaime Jr Aquino Team Tarlac + 04:20:13
50 Joshua Geli Vesmanos Team Neopolitan + 04:20:19
51 Darell Mendoza Mindanao + 04:30:49
52 Jayson Cabrera Team Tarlac + 04:36:29
53 Edwin Nacario Mindanao + 05:05:29
54 Ryan Algoso Team Tarlac + 05:06:54
55 Jake Untalan Team Tarlac + 05:10:59
56 Francis Xavier Canicula Ilocos + 05:19:21
57 Adelino Jr Buligan Ilocos + 05:23:41
58 Charles Ibrao Team Ilocos Sur’s + 05:26:36
59 Alden Dumlao Ilocos + 05:43:22
60 Karlin Losaria Mindanao + 05:48:50
61 Denus Van der Meer RC Cola-NCR’s + 06:38:43
62 Paul Punzalan Team Tarlac + 06:38:43
63 Ryan Salcedo Team Neopolitan + 06:38:43
64 Jhunvie Pagnanawon Bike Extreme + 06:54:58
65 Michael Farre Team Zambales + 06:56:58
DNF James Paolo Ferfas Bike Extreme
DNF Jetley Pagnanawon Bike Extreme
DNF Mark Bonzo CCN Cycling Team
DNF Roy Carbonera Ilocos
DNF James Castro Ilocos
DNF Alfred Gargollo Ilocos
DNF Nelben Villafuerte Ilocos
DNF Alfie Catalan Kinetix Lab-Army's
DNF Jun Isla Mindanao
DNF Jay Ian Leduna Mindanao
DNF Ranen Maglantay Mindanao
DNF Jay Lucero RC Cola-NCR’s
DNF Rustom Cabagbag Team Ilocos Sur’s
DNF Jesley Torda Team Ilocos Sur’s
DNF Hermel Bobier Team Neopolitan
DNF Mervin Corpuz Team Neopolitan
DNF Marwin Mandi Team South Luzon
DNF Francisco Arenas Team Tarlac
DNF Carlvin Acierto Team Zambales
DNF Rodney Fernando Team Zambales
DNF Jayson Gupit Team Zambales
DNF Rene Quijano Team Zambales
Information
Nations Philippines
Date February 4th-4th
CAT NE