Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Vuelta a Murcia
UCI, Stage race, 15th -16th February 2019, Spain
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
GC
Points
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Canada
Colombia
Denmark
Eritrea
Estonia
France
Germany
Great Britain
Italy
Kazakhstan
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Poland
Portugal
Russia
Slovakia
Slovenia
South Africa
Spain
Switzerland
Uruguay
USA
Teams
Astana Pro Team
Bora - Hansgrohe
Burgos - BH
Caja Rural - Seguros RGA
CCC Team
Cofidis, Solutions Credits
Equipo Euskadi
Euskadi Basque - Murias
Gazprom - RusVelo
Kometa Cycling Team
Mitchelton - Scott
Movistar Team
Rally UHC Cycling
Roompot - Charles
Sport Vlaanderen - Baloise
Team Katusha - Alpecin
Total Direct Energie
Wanty - Groupe Gobert
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Sánchez
Luis León
1983
Astana Pro Team
08:29:38
125
02
Valverde
Alejandro
1980
Movistar Team
+ 00
85
03
Bilbao
Pello
1990
Astana Pro Team
+ 10
70
04
Konrad
Patrick
1991
Bora - Hansgrohe
+ 13
60
05
Fraile
Omar
1990
Astana Pro Team
+ 16
50
06
Fuglsang
Jakob
1985
Astana Pro Team
+ 16
40
07
Trentin
Matteo
1989
Mitchelton - Scott
+ 19
35
08
Herrada
Jose
1985
Cofidis, Solutions Credits
+ 19
30
09
Rodríguez
Óscar
1995
Euskadi Basque - Murias
+ 19
25
10
Chernetskiy
Sergey
1990
Caja Rural - Seguros RGA
+ 01:35
20
11
De Gendt
Aimé
1994
Wanty - Groupe Gobert
+ 01:39
15
12
van der Lijke
Nick
1991
Roompot - Charles
+ 01:39
10
13
Le Turnier
Mathias
1995
Cofidis, Solutions Credits
+ 01:39
5
14
Sprengers
Thomas
1990
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 01:39
5
15
Soto
Antonio
1994
Equipo Euskadi
+ 01:39
5
16
Bravo
Garikoitz
1989
Euskadi Basque - Murias
+ 01:39
3
17
Strakhov
Dmitriy
1995
Team Katusha - Alpecin
+ 01:44
3
18
Rodriguez
Cristian
1995
Caja Rural - Seguros RGA
+ 01:44
3
19
Zoidl
Riccardo
1988
CCC Team
+ 01:44
3
20
Navarro
Daniel
1983
Team Katusha - Alpecin
+ 01:44
3
21
Juul-Jensen
Christopher
1989
Mitchelton - Scott
+ 02:16
3
22
Rojas
José Joaquin
1985
Movistar Team
+ 02:54
3
23
Politt
Nils
1994
Team Katusha - Alpecin
+ 02:54
3
24
Fernandez
Ruben
1991
Movistar Team
+ 02:59
3
25
Ten Dam
Laurens
1980
CCC Team
+ 02:59
3
26
Kennaugh
Peter
1989
Bora - Hansgrohe
+ 04:13
27
Riesebeek
Oscar
1992
Roompot - Charles
+ 04:26
28
Pauwels
Serge
1983
CCC Team
+ 04:26
29
Cherkasov
Nikolay
1996
Gazprom - RusVelo
+ 05:41
30
Nauleau
Bryan
1988
Total Direct Energie
+ 05:41
31
van Gestel
Dries
1994
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 05:41
32
Lopez
Juan Pedro
1997
Kometa Cycling Team
+ 05:41
33
González
David
1996
Caja Rural - Seguros RGA
+ 07:03
34
Howson
Damien
1992
Mitchelton - Scott
+ 07:17
35
Verwilst
Aaron
1997
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 07:48
36
Oronte
Emerson
1990
Rally UHC Cycling
+ 07:48
37
Stannard
Robert
1998
Mitchelton - Scott
+ 07:56
38
Koch
Jonas
1993
CCC Team
+ 08:03
39
Carretero
Hector
1995
Movistar Team
+ 08:03
40
Valls
Rafael
1987
Movistar Team
+ 08:08
41
Murphy
Kyle
1991
Rally UHC Cycling
+ 09:35
42
Spilak
Simon
1986
Team Katusha - Alpecin
+ 09:35
43
Van Ginneken
Sjoerd
1992
Roompot - Charles
+ 10:50
44
Barthe
Cyril
1996
Euskadi Basque - Murias
+ 10:50
45
Madrazo
Angel
1988
Burgos - BH
+ 12:08
46
Haller
Marco
1991
Team Katusha - Alpecin
+ 12:33
47
Drucker
Jempy
1986
Bora - Hansgrohe
+ 12:33
48
Carpenter
Robin
1992
Rally UHC Cycling
+ 12:33
49
Smith
Dion
1993
Mitchelton - Scott
+ 12:38
50
Mitri
James
1999
Burgos - BH
+ 12:57
51
Cuadros
Alvaro
1995
Caja Rural - Seguros RGA
+ 12:57
52
Albasini
Michael
1980
Mitchelton - Scott
+ 13:03
53
Morin
Emmanuel
1995
Cofidis, Solutions Credits
+ 15:20
54
Bol
Jetse
1989
Burgos - BH
+ 15:20
55
Ellsay
Nigel
1994
Rally UHC Cycling
+ 15:20
56
Vlasov
Aleksandr
1996
Gazprom - RusVelo
+ 15:32
57
Mannion
Gavin
1991
Rally UHC Cycling
+ 15:32
58
Cubero
Jorge
1992
Burgos - BH
+ 15:59
59
Rikunov
Petr
1997
Gazprom - RusVelo
+ 19:46
60
Leysen
Senne
1996
Roompot - Charles
+ 19:46
61
Porsev
Alexander
1986
Gazprom - RusVelo
+ 19:46
62
Offredo
Yoann
1986
Wanty - Groupe Gobert
+ 19:46
63
Berhane
Natnael
1991
Cofidis, Solutions Credits
+ 20:10
64
Cantón
Isaac
1996
Kometa Cycling Team
+ 20:29
65
Ourselin
Paul
1994
Total Direct Energie
+ 21:25
66
Natarov
Yuriy
1996
Astana Pro Team
+ 21:25
67
Boom
Lars
1985
Roompot - Charles
+ 21:39
68
Anderson
Ryan
1987
Rally UHC Cycling
+ 22:06
69
Viegas
Daniel
1998
Kometa Cycling Team
+ 26:32
70
Burgaudeau
Mathieu
1998
Total Direct Energie
+ 26:32
71
Nekrasov
Denis
1997
Gazprom - RusVelo
+ 26:34
72
Kurianov
Stepan
1996
Gazprom - RusVelo
+ 26:55
73
Willems
Thimo
1996
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 28:11
74
Dal-Cin
Matteo
1991
Rally UHC Cycling
+ 28:11
75
Lopez-Cozar
Juan Antonio
1994
Euskadi Basque - Murias
+ 28:11
76
De Witte
Mathias
1993
Roompot - Charles
+ 28:38
77
Cuadrado
Unai
1997
Equipo Euskadi
+ 28:50
78
Juaristi
Txomin
1995
Equipo Euskadi
+ 28:50
79
Timmermans
Justin
1996
Roompot - Charles
+ 35:24
80
Bico
Nuno
1994
Burgos - BH
+ 35:24
81
Aranburu
Jokin
1997
Equipo Euskadi
+ 35:24
82
Goikoetxea
Peio
1992
Equipo Euskadi
+ 35:24
83
Zhyhunou
Dzmitry
1996
Equipo Euskadi
+ 35:24
84
Alonso
Mikel
1996
Equipo Euskadi
+ 35:24
85
Berrade
Urko
1997
Euskadi Basque - Murias
+ 35:24
DNF
Cataldo
Dario
1985
Astana Pro Team
DNF
Ackermann
Pascal
1994
Bora - Hansgrohe
DNF
Sagan
Juraj
1988
Bora - Hansgrohe
DNF
Schillinger
Andreas
1983
Bora - Hansgrohe
DNF
Selig
Rüdiger
1989
Bora - Hansgrohe
DNF
Lopez
Daniel
1994
Burgos - BH
DNF
Peñalver
Manuel
1998
Burgos - BH
DNF
Aberasturi
Jon
1989
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Cañellas
Xavier
1997
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Moreira
Mauricio
1995
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Barta
William
1996
CCC Team
DNF
Bernas
Pawel
1990
CCC Team
DNF
Geschke
Simon
1986
CCC Team
DNF
Fortin
Filippo
1989
Cofidis, Solutions Credits
DNF
Lafay
Victor
1996
Cofidis, Solutions Credits
DNF
Waeytens
Zico
1991
Cofidis, Solutions Credits
DNF
Intxausti
Benat
1986
Euskadi Basque - Murias
DNF
Sanz
Enrique
1989
Euskadi Basque - Murias
DNF
Evtushenko
Alexander
1993
Gazprom - RusVelo
DNF
Camacho
Juan
1995
Kometa Cycling Team
DNF
Garcia
Jose Antonio
1996
Kometa Cycling Team
DNF
Puppio
Antonio
1999
Kometa Cycling Team
DNF
Rubino
Samuele
2000
Kometa Cycling Team
DNF
Bauer
Jack
1985
Mitchelton - Scott
DNF
Barbero
Carlos
1991
Movistar Team
DNF
Betancur
Carlos
1989
Movistar Team
DNF
Deltombe
Kevin
1994
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Planckaert
Edward
1995
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Van Poucke
Aaron
1998
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Dowsett
Alex
1988
Team Katusha - Alpecin
DNF
Smit
Willie
1992
Team Katusha - Alpecin
DNF
Boudat
Thomas
1994
Total Direct Energie
DNF
Journiaux
Axel
1995
Total Direct Energie
DNF
Quemeneur
Perrig
1984
Total Direct Energie
DNF
Taaramäe
Rein
1987
Total Direct Energie
DNF
Devriendt
Tom
1991
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Dupont
Timothy
1987
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Vanspeybrouck
Pieter
1987
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Vliegen
Loic
1993
Wanty - Groupe Gobert
Information
Vuelta a Murcia
Spain
15th -16th February 2019
2.1