Tour de France: Live Centre | Startlist | Stage profiles

Fyen Rundt - 2022

Results

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time UCI
01 Pedersen Mads Denmark 3:38:0940
02 Reinders Elmar Riwal Cycling Team + 0030
03 Kolze Changizi Sebastian Team Coloquick + 0025
04 Larsen Mathias Restaurant Suri-Carl Ras + 0020
05 Overgaard Pedersen Nicklas Bache-JS.Dk + 0015
06 Budzinski Marcin HRE Mazowsze Serce Polski + 0210
07 Bloem Joren À Bloc CT + 025
08 Wisholm William Herman Team Sparekassen Danmark Aalborg + 023
09 Lindquist Christian Ingemann Restaurant Suri-Carl Ras + 023
10 Kubis Lukas Dukla Banská Bystrica + 053
11 Hindsgaul Madsen Jacob Uno-X Pro Cycling Team + 05
12 Budding Martijn Riwal Cycling Team + 05
13 Krijnsen Jelte Amsterdam Racing Academy + 05
14 Pedersen Rasmus Søjberg BHS-PL Belton Bornholm + 05
15 Loohuis Lars À Bloc CT + 05
16 Klevgård Kristian Kjekkas IF Sykkel + 05
17 Norman Hansen Lasse Uno-X Pro Cycling Team + 05
18 Bronswijk Mike Allinq Continental Cyclingteam + 05
19 Bak Simon Team Coloquick + 11
20 Ryttersgaard Sebastian BHS-PL Belton Bornholm + 11
21 Nat Joost Amsterdam Racing Academy + 11
22 Stensby Anton Tønsberg CK + 11
23 Paterson Aden Allinq Continental Cyclingteam + 11
24 Schuch Mike À Bloc CT + 11
25 Lasinis Venantas Kaunas Cycling Team + 11
26 Schebye Jacob Maegaard Team Georg Berg + 11
27 Jensen Frederik BHS-PL Belton Bornholm + 11
28 Brandl Wolfgang Team Skyline + 11
29 Budzinski Tomasz HRE Mazowsze Serce Polski + 11
30 Dahl Gustav Frederik Team Give Elementer + 11
31 Dversnes Fredrik Uno-X Pro Cycling Team + 11
32 Norsgaard Mathias Denmark + 11
33 Skjelbred Aleksander Tønsberg CK + 11
34 Wallin Rasmus Bøgh Restaurant Suri-Carl Ras + 17
35 Bundsgaard Matz Mathias Team CO Play - Giant + 17
36 Brozyna Piotr HRE Mazowsze Serce Polski + 17
37 Lond Daniel Team CO Play - Giant + 20
38 Aidel Andreas Brandt Team Herning CK Elite Biemme + 20
39 Stransky Matej ATT Investments + 20
40 Bächler Magnus Team Georg Berg + 20
41 Munk-Olsen Oscar Team Sparekassen Danmark Aalborg + 20
42 Birk Madsen Jonas Team Herning CK Elite Biemme + 20
43 Van Belle Bas Amsterdam Racing Academy + 20
44 Nørtoft Morten Riwal Cycling Team + 20
45 Vernersson Lukas Motala AIF Serneke Allebike + 20
46 Rahbek Mads BHS-PL Belton Bornholm + 20
47 Kleban Nick Team Skyline + 20
48 Gajdulewicz Mateusz HRE Mazowsze Serce Polski + 20
49 Barta Tomas ATT Investments + 26
50 Klabouch Petr ATT Investments + 26
51 Knudsen Oliver Restaurant Suri-Carl Ras + 34
52 Kars Hugo Amsterdam Racing Academy + 41
53 Pedersen Rasmus Lund Team Nyt Syn powered by Fialla + 43
54 Schandorff Emil BHS-PL Belton Bornholm + 44
55 Bujakewitz Kristensen Nikolai Team Herning CK Elite Biemme + 44
56 Travis Clayton Team Skyline + 44
57 Rye-Johnsen Jon Tønsberg CK + 47
58 Mengel Nikolaj BHS-PL Belton Bornholm + 47
59 Øritsland Mikkel Team CO Play - Giant + 47
60 Andreasson Sebastian Team IBT-BH-Carl Ras + 47
61 Nordal Mattias Denmark + 47
62 MacLeod Callum À Bloc CT + 47
63 Foltan Adam Dukla Banská Bystrica + 47
64 Kongstad Tobias Restaurant Suri-Carl Ras + 52
65 Salby Alexander Riwal Cycling Team + 54
66 Rouffaer Lars Allinq Continental Cyclingteam + 54
67 Verburg Luke À Bloc CT + 54
68 Jakobsen Jonas Team Herning CK Elite Biemme + 54
69 Kvist Linus Motala AIF Serneke Allebike + 54
70 Vliek Mike Allinq Continental Cyclingteam + 57
71 Koldkjær Decker Thomas Team Sparekassen Danmark Aalborg + 57
72 Hulgaard Morten Uno-X Pro Cycling Team + 57
73 Andreasen Jeppe Bache-JS.Dk + 1:02
74 Thomsen Frederik Team IBT-BH-Carl Ras + 1:24
75 Malmberg Matias Team Coloquick + 1:36
76 Thorøe-Hansen Nicholas Team IBT-BH-Carl Ras + 1:46
77 Njor Marckus Team IBT-BH-Carl Ras + 1:47
78 Stocek Matus ATT Investments + 1:52
79 Price-Pejtersen Johan Denmark + 2:02
80 Rønning Vebjørn Tønsberg CK + 2:12
81 Borreby Bjørn Team Nyt Syn powered by Fialla + 2:14
82 Andersen Kasper Denmark + 2:17
83 Enstad Kasper Steen Tønsberg CK + 2:17
84 Heming Mika ATT Investments + 2:22
85 Hessel Kristian Team CO Play - Giant + 2:40
86 Lock Dennis Team Sparekassen Danmark Aalborg + 3:15
87 Blume Levy William Uno-X Pro Cycling Team + 3:15
88 Tuka Samuel Dukla Banská Bystrica + 3:20
89 Due Kaspersen Kasper Team IBT-BH-Carl Ras + 3:24
90 Tønnesen Emil Team Nyt Syn powered by Fialla + 3:26
91 Van Uum Lars Allinq Continental Cyclingteam + 3:26
92 Staliunas Mantas Voltas Cycling Team + 3:26
93 Skjerping Kristoffer Kjekkas IF Sykkel + 3:30
94 Madsen Jakob Gye Team Sparekassen Danmark Aalborg + 3:33
95 Bierkens Tim Allinq Continental Cyclingteam + 3:35
96 Lonsdale Jaspar Team CO Play - Giant + 3:35
97 Bligaard Lyhne Daniel Team Herning CK Elite Biemme + 3:48
98 Voogt Niek Amsterdam Racing Academy + 3:51
99 Eriksen Daniel Team Give Elementer + 4:05
100 Bodker Jakob Team Give Elementer + 4:05
101 Woer Lauge Bache-JS.Dk + 4:28
102 Klinge Karl Bache-JS.Dk + 4:28
103 Stachowiak Adam HRE Mazowsze Serce Polski + 4:32
104 Hyllested Emil Team CO Play - Giant + 4:47
105 Scott Ari Team Smartdry + 4:47
106 Hornblow Keegan Team Smartdry + 4:47
107 Ward Adam Team Smartdry + 4:47
108 Larsen Ruben Zilas Bache-JS.Dk + 4:47
109 August Trevor Team Skyline + 4:47
110 Bjørgeengen Anders Kjekkas IF Sykkel + 4:47
111 Lupien Joseph Team Skyline + 4:47
112 Winkler Oskar Ulrik Team Georg Berg + 4:47
113 Raugala Gustas Kaunas Cycling Team + 4:47
114 Leerkes Bram Amsterdam Racing Academy + 4:47
115 Lord Samuel Motala AIF Serneke Allebike + 4:47
116 Rønhede Thorolf Team IBT-BH-Carl Ras + 4:47
117 Tybor Patrik Dukla Banská Bystrica + 4:47
118 Zdanevicius Jokubas Voltas Cycling Team + 5:00
119 Ahlsson Jacob Motala AIF Serneke Allebike + 5:27
120 Lydic Andrew Team Smartdry + 5:33
121 Mård Filip Motala AIF Serneke Allebike + 8:01
122 Korstad Jørgen Kjekkas IF Sykkel + 8:05
123 Tolbøl Jeppe Team Give Elementer + 8:05
124 Dzervus Darijus Voltas Cycling Team + 8:05
125 Balciunas Mantas Kaunas Cycling Team + 8:05
126 Kazakevicius Arturas Kaunas Cycling Team + 8:05
127 Jørgensen Anders Bjørn Team Georg Berg + 8:05
128 Haring Martin Dukla Banská Bystrica + 8:13
129 Millenium Ian Team Nyt Syn powered by Fialla + 8:13
130 Lund Andresen Tobias Denmark + 8:15
131 Kulset Kristian Uno-X Pro Cycling Team + 8:15
132 Rovder Pavol Dukla Banská Bystrica + 8:15
133 Falkø Silas Bolund Team Nyt Syn powered by Fialla + 11:02
134 Søndergaard Oliver Team Coloquick + 11:02
DNS van der Veekens Mel À Bloc CT
DNS Petrus Jiri ATT Investments
DNS Frydenlund Magnus Kjekkas IF Sykkel
DNS Søgaard Kasper Viberg Riwal Cycling Team
DNS Vosgerau Søren Riwal Cycling Team
DNS Andersen Mads Team Coloquick
DNS Lund Sørensen Lukas Team Coloquick
DNS Birkemose Arne Team Nyt Syn powered by Fialla
DNS Albrechtsen Christian Gorm Team Smartdry
DNS Fleming Riley Team Smartdry
DNS McSherry Ciaran The Cycling Academy
DNS Tsahor Yuval The Cycling Academy
DNF Bugge Markus Klitgaard Bache-JS.Dk
DNF Gieryk Kacper HRE Mazowsze Serce Polski
DNF Kelmelis Aristidas Kaunas Cycling Team
DNF Tomkus Martynas Kaunas Cycling Team
DNF Lennartsson Hugo Motala AIF Serneke Allebike
DNF Klaris Magnus Bak Restaurant Suri-Carl Ras
DNF Berg Mads Schelde Team Georg Berg
DNF Hornshoj Niklas Team Georg Berg
DNF Falk-Kristensen Jeppe Team Give Elementer
DNF Szokody Martin Team Give Elementer
DNF Voldbjerg Carl Team Herning CK Elite Biemme
DNF Corella Rene Team Skyline
DNF Gadgaard Morten Team Sparekassen Danmark Aalborg
DNF Flanagan Ben The Cycling Academy
DNF Gelati Thomas The Cycling Academy
DNF Joshi Angus The Cycling Academy
DNF McArthur Gregor The Cycling Academy
DNF Kristensen Sondre Tønsberg CK
DNF Kovaliovas Edgaras Voltas Cycling Team
DNF Striska Mindaugas Voltas Cycling Team

Information