Tour de France: Live Centre | Startlist | Stage profiles

GP Herning - 2022

Results

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time UCI
01 Stokbro Andreas Denmark 4:14:1340
02 Rahbek Mads BHS-PL Belton Bornholm + 0030
03 Pedersen Mads Denmark + 0025
04 Reinders Elmar Riwal Cycling Team + 0020
05 Jørgensen Adam Holm BHS-PL Belton Bornholm + 0015
06 Larsen Mathias Restaurant Suri-Carl Ras + 0010
07 Kolze Changizi Sebastian Team Coloquick + 005
08 Heming Mika ATT Investments + 003
09 Overgaard Pedersen Nicklas Bache-JS.Dk + 003
10 Blume Levy William Uno-X Pro Cycling Team + 003
11 Dahl Gustav Frederik Team Give Elementer + 00
12 Klevgård Kristian Kjekkas IF Sykkel + 00
13 Wallin Rasmus Bøgh Restaurant Suri-Carl Ras + 00
14 Norsgaard Mathias Denmark + 00
15 Østergaard Mads Team Coloquick + 00
16 Price-Pejtersen Johan Denmark + 00
17 Charmig Anthon Uno-X Pro Cycling Team + 00
18 Muff Frederik Team Coloquick + 35
19 Lasinis Venantas Kaunas Cycling Team + 2:48
20 Nørtoft Morten Riwal Cycling Team + 2:48
21 Toudal Emil BHS-PL Belton Bornholm + 2:51
22 Budding Martijn Riwal Cycling Team + 2:51
23 Gadgaard Morten Team Sparekassen Danmark Aalborg + 2:51
24 Voogt Niek Amsterdam Racing Academy + 2:54
25 Bierkens Tim Allinq Continental Cyclingteam + 2:54
26 Rouffaer Lars Allinq Continental Cyclingteam + 2:54
27 Barta Tomas ATT Investments + 2:54
28 Budzinski Tomasz HRE Mazowsze Serce Polski + 2:54
29 Gudnitz Joshua Team Coloquick + 2:54
30 Wang Gustav BHS-PL Belton Bornholm + 2:54
31 Skjerping Kristoffer Kjekkas IF Sykkel + 2:54
32 Grue Victor Team CO Play - Giant + 2:54
33 Køster Pelle Team CO Play - Giant + 2:54
34 Loohuis Lars À Bloc CT + 2:54
35 Antoniu Alexandru-Ionut Team Sparekassen Danmark Aalborg + 2:54
36 Borreby Bjørn Team Nyt Syn powered by Fialla + 2:54
37 Bronswijk Mike Allinq Continental Cyclingteam + 2:54
38 Kongstad Tobias Restaurant Suri-Carl Ras + 2:54
39 Verburg Luke À Bloc CT + 2:54
40 Paterson Aden Allinq Continental Cyclingteam + 2:54
41 Lauritzen Peter Bache-JS.Dk + 2:54
42 Budzinski Marcin HRE Mazowsze Serce Polski + 2:54
43 Klaris Magnus Bak Restaurant Suri-Carl Ras + 2:54
44 Kulset Kristian Uno-X Pro Cycling Team + 2:54
45 Dversnes Fredrik Uno-X Pro Cycling Team + 2:54
46 MacLeod Callum À Bloc CT + 3:00
47 Hulgaard Morten Uno-X Pro Cycling Team + 3:00
48 Norman Hansen Lasse Uno-X Pro Cycling Team + 3:00
49 Salby Alexander Riwal Cycling Team + 7:00
50 Schuch Mike À Bloc CT + 7:00
51 Nat Joost Amsterdam Racing Academy + 7:00
52 Brandl Wolfgang Team Skyline + 7:00
53 Andersen Mads Team Coloquick + 7:00
54 Stocek Matus ATT Investments + 7:00
55 Thomsen Frederik Team IBT-BH-Carl Ras + 7:00
56 Hougaard Mads-Emil Team Herning CK Elite Biemme + 7:00
57 Ryttersgaard Sebastian BHS-PL Belton Bornholm + 7:00
58 Kars Hugo Amsterdam Racing Academy + 7:00
59 Kleban Nick Team Skyline + 7:00
60 Van Uum Lars Allinq Continental Cyclingteam + 7:00
61 Leerkes Bram Amsterdam Racing Academy + 7:00
62 Eriksen Daniel Team Give Elementer + 7:00
63 Bloem Joren À Bloc CT + 7:00
64 Njor Marckus Team IBT-BH-Carl Ras + 7:00
65 Hornblow Keegan Team Smartdry + 7:00
66 De Bruin Tjalle Amsterdam Racing Academy + 7:00
67 Lennartsson Hugo Motala AIF Serneke Allebike + 7:00
68 Hessel Kristian Team CO Play - Giant + 7:00
69 Jørgensen Anders Bjørn Team Georg Berg + 7:00
70 Stransky Matej ATT Investments + 7:00
71 Albrechtsen Christian Gorm Team Smartdry + 7:00
72 Petersen Sebastian Theodor Team Sparekassen Danmark Aalborg + 7:00
73 Søgaard Kasper Viberg Riwal Cycling Team + 7:00
74 Klabouch Petr ATT Investments + 7:00
75 Broge Nils Lau Nyborg BHS-PL Belton Bornholm + 7:00
76 Mård Filip Motala AIF Serneke Allebike + 7:00
77 Sørensen Frederik Bjørn Team Coloquick + 7:00
78 Mathiesen Phillip Team CO Play - Giant + 7:16
79 Bligaard Lyhne Daniel Team Herning CK Elite Biemme + 7:20
80 Falk-Kristensen Jeppe Team Give Elementer + 7:20
DNF Lund Andresen Tobias Denmark
DNF Nordal Mattias Denmark
DNF van der Veekens Mel À Bloc CT
DNF Vliek Mike Allinq Continental Cyclingteam
DNF Van Belle Bas Amsterdam Racing Academy
DNF Petrus Jiri ATT Investments
DNF Andersen Emil Bache-JS.Dk
DNF Andreasen Jeppe Bache-JS.Dk
DNF Ryom Stefan Bache-JS.Dk
DNF Woer Lauge Bache-JS.Dk
DNF Foltan Adam Dukla Banská Bystrica
DNF Haring Martin Dukla Banská Bystrica
DNF Kubis Lukas Dukla Banská Bystrica
DNF Rovder Pavol Dukla Banská Bystrica
DNF Tuka Samuel Dukla Banská Bystrica
DNF Tybor Patrik Dukla Banská Bystrica
DNF Brozyna Piotr HRE Mazowsze Serce Polski
DNF Gajdulewicz Mateusz HRE Mazowsze Serce Polski
DNF Gieryk Kacper HRE Mazowsze Serce Polski
DNF Stachowiak Adam HRE Mazowsze Serce Polski
DNF Balciunas Mantas Kaunas Cycling Team
DNF Kazakevicius Arturas Kaunas Cycling Team
DNF Kelmelis Aristidas Kaunas Cycling Team
DNF Raugala Gustas Kaunas Cycling Team
DNF Tomkus Martynas Kaunas Cycling Team
DNF Bjørgeengen Anders Kjekkas IF Sykkel
DNF Frydenlund Magnus Kjekkas IF Sykkel
DNF Korstad Jørgen Kjekkas IF Sykkel
DNF Ahlsson Jacob Motala AIF Serneke Allebike
DNF Kvist Linus Motala AIF Serneke Allebike
DNF Lord Samuel Motala AIF Serneke Allebike
DNF Vernersson Lukas Motala AIF Serneke Allebike
DNF Hansen Alexander Arnt Restaurant Suri-Carl Ras
DNF Holm Albert Restaurant Suri-Carl Ras
DNF Vosgerau Søren Riwal Cycling Team
DNF Broløs Kristian Team CO Play - Giant
DNF Bundsgaard Matz Mathias Team CO Play - Giant
DNF Falk Nicklas Team Georg Berg
DNF Hornshoj Niklas Team Georg Berg
DNF Rost Magnus Team Georg Berg
DNF Schebye Jacob Maegaard Team Georg Berg
DNF Winkler Oskar Ulrik Team Georg Berg
DNF Bodker Jakob Team Give Elementer
DNF Bruun Anders Team Give Elementer
DNF Tolbøl Jeppe Team Give Elementer
DNF Aidel Andreas Brandt Team Herning CK Elite Biemme
DNF Hansen Peter Asbjørn Team Herning CK Elite Biemme
DNF Iversen Rasmus Team Herning CK Elite Biemme
DNF Jakobsen Jonas Team Herning CK Elite Biemme
DNF Bisgaard Rasmus Team IBT-BH-Carl Ras
DNF Due Kaspersen Kasper Team IBT-BH-Carl Ras
DNF Schrøder Lucas Team IBT-BH-Carl Ras
DNF Birkemose Arne Team Nyt Syn powered by Fialla
DNF Falkø Silas Bolund Team Nyt Syn powered by Fialla
DNF Millenium Ian Team Nyt Syn powered by Fialla
DNF Rosendal Karl-Erik Team Nyt Syn powered by Fialla
DNF August Trevor Team Skyline
DNF Lupien Joseph Team Skyline
DNF Travis Clayton Team Skyline
DNF Turmon Chaz Team Skyline
DNF Fleming Riley Team Smartdry
DNF Lydic Andrew Team Smartdry
DNF Scott Ari Team Smartdry
DNF Ward Adam Team Smartdry
DNF Lorents Nielsen Magnus Team Sparekassen Danmark Aalborg
DNF Madsen Jakob Gye Team Sparekassen Danmark Aalborg
DNF Rom Dahl Johannes Team Sparekassen Danmark Aalborg
DNF Flanagan Ben The Cycling Academy
DNF Gelati Thomas The Cycling Academy
DNF Joshi Angus The Cycling Academy
DNF McArthur Gregor The Cycling Academy
DNF McSherry Ciaran The Cycling Academy
DNF Tsahor Yuval The Cycling Academy
DNF Enstad Kasper Steen Tønsberg CK
DNF Kristensen Sondre Tønsberg CK
DNF Rye-Johnsen Jon Tønsberg CK
DNF Rønning Vebjørn Tønsberg CK
DNF Skjelbred Aleksander Tønsberg CK
DNF Stensby Anton Tønsberg CK
DNF Dzervus Darijus Voltas Cycling Team
DNF Kovaliovas Edgaras Voltas Cycling Team
DNF Staliunas Mantas Voltas Cycling Team
DNF Striska Mindaugas Voltas Cycling Team
DNF Zdanevicius Jokubas Voltas Cycling Team

Information