Front Races Teams Riders Ranking

Tour of Norway | 2019 Results

Information Results Stages Startlist

Main page

Overall Youth Points Mountain

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Alexander Kristoff UAE Team Emirates 25:19:58200
02 Kristoffer Halvorsen Team Ineos + 03150
03 Edvald Boasson Hagen Team Dimension Data + 05125
04 Edoardo Affini Mitchelton - Scott + 06100
05 Cees Bol Team Sunweb + 0785
06 Anders Skaarseth Uno-X Norwegian DT + 1570
07 Joris Nieuwenhuis Team Sunweb + 1660
08 Daniel Turek Israel Cycling Academy + 1650
09 Sander Armee Lotto - Soudal + 1640
10 Carl Fredrik Hagen Lotto - Soudal + 1735
11 Franck Bonnamour Team Arkéa - Samsic + 1830
12 Jonas Abrahamsen Uno-X Norwegian DT + 1925
13 Tom Van Asbroeck Israel Cycling Academy + 2020
14 Tim Wellens Lotto - Soudal + 2015
15 Marc Hirschi Team Sunweb + 2010
16 Markus Hoelgaard Uno-X Norwegian DT + 205
17 Floris De Tier Team Jumbo - Visma + 215
18 Jacob Eriksson Team Coop + 225
19 Luka Mezgec Mitchelton - Scott + 235
20 Alex Kirsch Trek - Segafredo + 235
21 Bjorg Lambrecht Lotto - Soudal + 235
22 Ben Swift Team Ineos + 235
23 Yves Lampaert Deceuninck - Quick Step + 235
24 Milan Menten Sport Vlaanderen - Baloise + 235
25 August Jensen Israel Cycling Academy + 235
26 Sep Vanmarcke EF Education First + 235
27 Alex Aranburu Caja Rural - Seguros RGA + 235
28 Sergey Chernetskiy Caja Rural - Seguros RGA + 235
29 Dries van Gestel Sport Vlaanderen - Baloise + 235
30 Lucas Eriksson Riwal Readynez Cycling + 235
31 Luis León Sánchez Astana Pro Team + 233
32 Sven Erik Bystrøm UAE Team Emirates + 233
33 Andreas Vangstad Joker Fuel of Norway + 243
34 Torstein Træen Uno-X Norwegian DT + 293
35 Connor Swift Team Arkéa - Samsic + 303
36 Pieter Weening Roompot - Charles + 303
37 Hernando Bohorquez Astana Pro Team + 303
38 Tim Declercq Deceuninck - Quick Step + 303
39 Michal Golas Team Ineos + 403
40 Yevgeniy Gidich Astana Pro Team + 443
41 Alessandro Fedeli Delko Marseille - Provence + 01:46
42 Ian Stannard Team Ineos + 02:11
43 Lawrence Naesen Lotto - Soudal + 04:07
44 Petr Vakoc Deceuninck - Quick Step + 04:14
45 Robert Stannard Mitchelton - Scott + 04:45
46 Florian Vachon Team Arkéa - Samsic + 05:08
47 Koen De Kort Trek - Segafredo + 06:07
48 Maarten Wynants Team Jumbo - Visma + 06:10
49 Julius Van Den Berg EF Education First + 07:24
50 Omer Goldstein Israel Cycling Academy + 07:49
51 Kristoffer Skjerping Uno-X Norwegian DT + 08:13
52 Alexander Kamp Riwal Readynez Cycling + 08:35
53 Sondre Holst Enger Israel Cycling Academy + 09:23
54 Vasil Kiryienka Team Ineos + 10:39
55 Kevin Deltombe Sport Vlaanderen - Baloise + 11:01
56 Michael Valgren Team Dimension Data + 11:11
57 Sebastian Langeveld EF Education First + 11:49
58 Alex Frame Trek - Segafredo + 11:54
59 Erik Nordsæter Resell Uno-X Norwegian DT + 12:21
60 Callum Scotson Mitchelton - Scott + 12:41
61 Moreno Hofland EF Education First + 13:01
62 Alexandr Riabushenko UAE Team Emirates + 13:26
63 Remco Evenepoel Deceuninck - Quick Step + 13:43
64 Alvaro Hodeg Deceuninck - Quick Step + 14:00
65 Thomas Scully EF Education First + 14:10
66 Taco van der Hoorn Team Jumbo - Visma + 14:43
67 Kristian Aasvold Team Coop + 16:24
68 Rasmus Christian Quaade Riwal Readynez Cycling + 17:05
69 Yuriy Natarov Astana Pro Team + 18:30
70 Sebastian Mora Caja Rural - Seguros RGA + 18:40
71 Elmar Reinders Roompot - Charles + 20:20
72 Bert-Jan Lindeman Team Jumbo - Visma + 21:52
73 Davide Martinelli Deceuninck - Quick Step + 22:06
74 Zhandos Bizhigitov Astana Pro Team + 22:20
75 Gino Mäder Team Dimension Data + 22:46
76 Rasmus Fossum Tiller Team Dimension Data + 23:43
77 Roy Curvers Team Sunweb + 29:05
78 Nikita Stalnov Astana Pro Team + 29:42
79 Preben van Hecke Sport Vlaanderen - Baloise + 30:03
80 Rory Sutherland UAE Team Emirates + 30:21
81 Fumiyuki Beppu Trek - Segafredo + 32:23
82 Julien Vermote Team Dimension Data + 33:47
83 Louis Bendixen Team Coop + 35:32
84 Florian Stork Team Sunweb + 37:31
85 Eirik Lunder Team Coop + 39:01
86 Sasha Weemaes Sport Vlaanderen - Baloise + 40:22
87 Bram Welten Team Arkéa - Samsic + 43:03
88 Asbjørn Kragh Andersen Team Sunweb + 54:43
DNF Alan Banaszek Caja Rural - Seguros RGA
DNF Matteo Malucelli Caja Rural - Seguros RGA
DNF Nelson Soto Caja Rural - Seguros RGA
DNF Iuri Filosi Delko Marseille - Provence
DNF Eduard Michael Grosu Delko Marseille - Provence
DNF Brenton Jones Delko Marseille - Provence
DNF Przemyslaw Kasperkiewicz Delko Marseille - Provence
DNF James Whelan EF Education First
DNF Dennis Van Winden Israel Cycling Academy
DNF Herman Dahl Joker Fuel of Norway
DNF Henrik Evensen Joker Fuel of Norway
DNF Ole Forfang Joker Fuel of Norway
DNF Fridtjof Røinås Joker Fuel of Norway
DNF Søren Wærenskjold Joker Fuel of Norway
DNF Nikolas Maes Lotto - Soudal
DNF Alex Edmondson Mitchelton - Scott
DNF Krister Hagen Riwal Readynez Cycling
DNF Sindre Skjøstad Lunke Riwal Readynez Cycling
DNF Torkil Veyhe Riwal Readynez Cycling
DNF Lars Boom Roompot - Charles
DNF Maurits Lammertink Roompot - Charles
DNF Nick Van der Lijke Roompot - Charles
DNF Boy van Poppel Roompot - Charles
DNF Kenny De Ketele Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Maxime Daniel Team Arkéa - Samsic
DNF Amaël Moinard Team Arkéa - Samsic
DNF Andre Sotberg Team Coop
DNF Trond Håkon Trondsen Team Coop
DNF Steve Cummings Team Dimension Data
DNF Christopher Lawless Team Ineos
DNF Danny van Poppel Team Jumbo - Visma
DNF Jonas Vingegaard Team Jumbo - Visma
DNF Ryan Mullen Trek - Segafredo
DNF Mads Pedersen Trek - Segafredo
DNF Roberto Ferrari UAE Team Emirates
DNF Manuele Mori UAE Team Emirates
Information
Nations Norway
Date May 28th-2nd
CAT 2.HC