Tour of Norway - 2018

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Alexander Kamp Team Waoo 03:34:5520
02 Eduard Prades Euskadi - Murias + 0010
03 Carl Fredrik Hagen Joker Icopal + 095
04 Jeroen Meijers Roompot - Ned.Loterij + 26
05 Justin Jules WB Veranclassic Aqua Protect + 26
06 Ivan Rovny Gazprom - RusVelo + 26
07 Lawrence Warbasse Aqua Blue Sport + 26
08 Alex Aranburu Caja Rural - Seguros RGA + 26
09 Jérôme Baugnies Wanty - Groupe Gobert + 26
10 Kevin Deltombe Sport Vlaanderen - Baloise + 26
11 Mauro Finetto Delko Marseille - Provence + 26
12 Aritz Bagües Euskadi - Murias + 26
13 Andreas Vangstad Joker Icopal + 26
14 Rob Ruygh Tarteletto - Isorex + 26
15 Jonas Koch CCC Sprandi Polkowice + 26
16 Edvald Boasson-Hagen Dimension Data + 26
17 Philip Deignan Team Sky + 34
18 Antonio Molina Caja Rural - Seguros RGA + 39
19 Alexander Foliforov Gazprom - RusVelo + 41
20 Pieter Weening Roompot - Ned.Loterij + 44
21 Dimitri Peyskens WB Veranclassic Aqua Protect + 44
22 Lluis Mas Caja Rural - Seguros RGA + 50
23 Krister Hagen Team Coop + 01:37
24 Kristian Aasvold Team Coop + 01:37
25 Paul Martens Team LottoNL - Jumbo + 01:54
26 Nick Schultz Caja Rural - Seguros RGA + 02:56
27 Nikolay Mihaylov Delko Marseille - Provence + 02:56
28 Jesper Schultz Team Waoo + 02:56
29 Markus Hoelgaard Joker Icopal + 02:56
30 Sergio Samitier Euskadi - Murias + 02:56
31 Timo Roosen Team LottoNL - Jumbo + 03:43
32 Nick Van der Lijke Roompot - Ned.Loterij + 03:43
33 Alex Kirsch WB Veranclassic Aqua Protect + 04:16
34 August Jensen Israel Cycling Academy + 04:16
35 Niklas Larsen Team Waoo + 04:16
36 Kristoffer Skjerping Joker Icopal + 05:03
37 Maxime Farazijn Sport Vlaanderen - Baloise + 05:03
38 Trond Håkon Trondsen Team Coop + 05:03
39 Antoine Warnier WB Veranclassic Aqua Protect + 05:05
40 Abram Stockman Tarteletto - Isorex + 05:05
41 Floris Gerts Roompot - Ned.Loterij + 05:07
42 Jon Irisarri Caja Rural - Seguros RGA + 05:07
43 Sergey Lagutin Gazprom - RusVelo + 05:07
44 Merhawi Kudus Dimension Data + 05:09
45 Sondre Holst Enger Israel Cycling Academy + 05:09
46 Pim Ligthart Roompot - Ned.Loterij + 05:11
47 Anders Skaarseth Uno-X Norwegian DT + 05:12
48 Luca Wackermann Bardiani - CSF + 06:01
49 Milan Menten Sport Vlaanderen - Baloise + 06:01
50 Dries van Gestel Sport Vlaanderen - Baloise + 06:01
51 Kevin Van Melsen Wanty - Groupe Gobert + 06:01
52 Vincenzo Albanese Bardiani - CSF + 06:01
53 Hector Saez Euskadi - Murias + 06:01
54 Amund Grøndahl Jansen Team LottoNL - Jumbo + 06:21
55 Aitor Gonzalez Euskadi - Murias + 06:21
56 Pawel Bernas CCC Sprandi Polkowice + 06:31
57 David López Team Sky + 09:08
58 Jonathan Dibben Team Sky + 09:08
59 Daniel Pearson Aqua Blue Sport + 09:08
60 Evgeny Shalunov Gazprom - RusVelo + 09:08
61 Evaldas Siskevicius Delko Marseille - Provence + 09:08
62 Amanuel Gebreigzabhier Dimension Data + 09:18
63 Håkon Aalrust Team Coop + 09:18
64 Sébastien Delfosse WB Veranclassic Aqua Protect + 09:18
65 Øivind Lukkedal Team Coop + 09:18
66 Syver Wærsted Uno-X Norwegian DT + 09:18
67 Torstein Træen Uno-X Norwegian DT + 09:34
68 Mark McNally Wanty - Groupe Gobert + 13:36
69 Preben van Hecke Sport Vlaanderen - Baloise + 13:36
70 Alexander Porsev Gazprom - RusVelo + 13:36
71 Boris Vallée Wanty - Groupe Gobert + 13:36
72 Torkil Veyhe Team Waoo + 13:36
73 Robbert De Greef Roompot - Ned.Loterij + 13:44
DNS Michel Kreder Aqua Blue Sport
DNS Bjørn Tore Hoem Joker Icopal
DNS Pieter Vanspeybrouck Wanty - Groupe Gobert
DNF Shane Archbold Aqua Blue Sport
DNF Stefan Denifl Aqua Blue Sport
DNF Calvin Watson Aqua Blue Sport
DNF Marco Maronese Bardiani - CSF
DNF Michael Bresciani Bardiani - CSF
DNF Daniel Savini Bardiani - CSF
DNF Yannis Yssaad Caja Rural - Seguros RGA
DNF Alan Banaszek CCC Sprandi Polkowice
DNF Frantisek Sisr CCC Sprandi Polkowice
DNF Michal Schlegel CCC Sprandi Polkowice
DNF Adrian Kurek CCC Sprandi Polkowice
DNF Brenton Jones Delko Marseille - Provence
DNF Julien El Fares Delko Marseille - Provence
DNF Gatis Smukulis Delko Marseille - Provence
DNF Jon Aberasturi Euskadi - Murias
DNF Roman Maikin Gazprom - RusVelo
DNF Daniel Turek Israel Cycling Academy
DNF Dennis Van Winden Israel Cycling Academy
DNF Nathan Earle Israel Cycling Academy
DNF Omer Goldstein Israel Cycling Academy
DNF Rasmus Tiller Joker Icopal
DNF Jordi Warlop Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Ylber Sefa Tarteletto - Isorex
DNF Sergio Torres Jorro Tarteletto - Isorex
DNF Andrew Leigh Tarteletto - Isorex
DNF David Boucher Tarteletto - Isorex
DNF Louis Bendixen Team Coop
DNF Nicholas Dougall Dimension Data
DNF Nicholas Dlamini Dimension Data
DNF Reinardt Janse Van Rensburg Dimension Data
DNF Dylan Groenewegen Team LottoNL - Jumbo
DNF Pascal Eenkhoorn Team LottoNL - Jumbo
DNF Kristoffer Halvorsen Team Sky
DNF Leonardo Basso Team Sky
DNF Asbjørn Kragh Andersen Team Waoo
DNF Audun Brekke Fløtten Team Waoo
DNF Kristian Kulset Uno-X Norwegian DT
DNF Lars Saugstad Uno-X Norwegian DT
DNF Erik Resell Uno-X Norwegian DT
DNF Wesley Kreder Wanty - Groupe Gobert
DNF Lucas Spengler WB Veranclassic Aqua Protect
Pos Rider Team Time
01 9 Eduard Prades Euskadi - Murias 20:47:57
02 30 Alexander Kamp Team Waoo + 03
03 - Edvald Boasson-Hagen Dimension Data + 12
04 33 Carl Fredrik Hagen Joker Icopal + 21
05 1 Alex Aranburu Caja Rural - Seguros RGA + 28
06 - Jeroen Meijers Roompot - Ned.Loterij + 29
07 4 Justin Jules WB Veranclassic Aqua Protect + 32
08 11 Jonas Koch CCC Sprandi Polkowice + 35
09 12 Aritz Bagües Euskadi - Murias + 35
10 13 Ivan Rovny Gazprom - RusVelo + 35
11 13 Lawrence Warbasse Aqua Blue Sport + 35
12 22 Andreas Vangstad Joker Icopal + 39
13 23 Kevin Deltombe Sport Vlaanderen - Baloise + 42
14 24 Rob Ruygh Tarteletto - Isorex + 42
15 7 Antonio Molina Caja Rural - Seguros RGA + 48
16 10 Dimitri Peyskens WB Veranclassic Aqua Protect + 53
17 31 Philip Deignan Team Sky + 55
18 38 Jérôme Baugnies Wanty - Groupe Gobert + 56
19 6 Lluis Mas Caja Rural - Seguros RGA + 59
20 32 Alexander Foliforov Gazprom - RusVelo + 01:02
21 28 Pieter Weening Roompot - Ned.Loterij + 01:05
22 8 Kristian Aasvold Team Coop + 01:46
23 8 Krister Hagen Team Coop + 01:49
24 51 Mauro Finetto Delko Marseille - Provence + 02:15
25 14 Nick Schultz Caja Rural - Seguros RGA + 03:07
26 18 Jesper Schultz Team Waoo + 03:12
27 23 Markus Hoelgaard Joker Icopal + 03:17
28 31 Nikolay Mihaylov Delko Marseille - Provence + 03:31
29 11 Timo Roosen Team LottoNL - Jumbo + 03:52
30 5 Nick Van der Lijke Roompot - Ned.Loterij + 03:59
31 15 Niklas Larsen Team Waoo + 04:25
32 11 Alex Kirsch WB Veranclassic Aqua Protect + 04:32
33 21 August Jensen Israel Cycling Academy + 04:37
34 32 Sondre Holst Enger Israel Cycling Academy + 04:55
35 27 Trond Håkon Trondsen Team Coop + 05:08
36 21 Maxime Farazijn Sport Vlaanderen - Baloise + 05:12
37 25 Antoine Warnier WB Veranclassic Aqua Protect + 05:12
38 13 Abram Stockman Tarteletto - Isorex + 05:14
39 12 Jon Irisarri Caja Rural - Seguros RGA + 05:16
40 12 Floris Gerts Roompot - Ned.Loterij + 05:16
41 1 Merhawi Kudus Dimension Data + 05:25
42 9 Sergey Lagutin Gazprom - RusVelo + 05:28
43 4 Pim Ligthart Roompot - Ned.Loterij + 05:31
44 14 Kristoffer Skjerping Joker Icopal + 05:35
45 25 Luca Wackermann Bardiani - CSF + 06:10
46 17 Dries van Gestel Sport Vlaanderen - Baloise + 06:10
47 17 Milan Menten Sport Vlaanderen - Baloise + 06:10
48 38 Paul Martens Team LottoNL - Jumbo + 06:19
49 6 Kevin Van Melsen Wanty - Groupe Gobert + 06:22
50 11 Amund Grøndahl Jansen Team LottoNL - Jumbo + 07:11
51 26 Anders Skaarseth Uno-X Norwegian DT + 07:11
52 19 Vincenzo Albanese Bardiani - CSF + 07:33
53 25 Pawel Bernas CCC Sprandi Polkowice + 08:31
54 37 Evaldas Siskevicius Delko Marseille - Provence + 09:17
55 14 Daniel Pearson Aqua Blue Sport + 09:24
56 3 David López Team Sky + 09:26
57 11 Øivind Lukkedal Team Coop + 09:36
58 16 Håkon Aalrust Team Coop + 10:57
59 23 Amanuel Gebreigzabhier Dimension Data + 12:04
60 25 Jonathan Dibben Team Sky + 12:39
61 38 Hector Saez Euskadi - Murias + 13:50
62 28 Evgeny Shalunov Gazprom - RusVelo + 14:09
63 2 Boris Vallée Wanty - Groupe Gobert + 14:48
64 2 Mark McNally Wanty - Groupe Gobert + 14:48
65 11 Preben van Hecke Sport Vlaanderen - Baloise + 15:27
66 14 Torkil Veyhe Team Waoo + 15:58
67 36 Aitor Gonzalez Euskadi - Murias + 16:20
68 29 Torstein Træen Uno-X Norwegian DT + 16:55
69 40 Sergio Samitier Euskadi - Murias + 17:56
70 32 Sébastien Delfosse WB Veranclassic Aqua Protect + 19:07
71 30 Robbert De Greef Roompot - Ned.Loterij + 22:29
72 34 Alexander Porsev Gazprom - RusVelo + 25:25
73 38 Syver Wærsted Uno-X Norwegian DT + 26:37
Information
Nation Norway
Date 20th May
Where Moelv -> Lillehammer
What 5th stage
Distance 154 km
Leader E.Prades
Youth J.Schultz
Points S.Enger
Mountain Ø.Lukkedal
Other
Embed Results