Front Races Teams Riders Ranking

Tour of Norway | 2017 Results

Information Results StagesStartlist

Main page

Overall Youth Points Mountain

Results

Pos Name Team Time
01 Edvald Boasson Hagen Team Dimension Data 21:39:20
02 Simon Gerrans Orica - Scott + 04
03 Pieter Weening Roompot - Ned.Loterij + 10
04 Sander Armee Lotto - Soudal + 16
05 August Jensen Team Coop + 17
06 Patrick Bevin Cannondale - Drapac + 24
07 Nicholas Schultz Caja Rural - Seguros RGA + 27
08 Lawrence Warbasse Aqua Blue Sport + 27
09 Andreas Vangstad Team Sparebanken Sør + 27
10 Tony Gallopin Lotto - Soudal + 27
11 Audun Brekke Fløtten Uno-X Hydrogen DT + 27
12 Eliot Lietaer Sport Vlaanderen - Baloise + 29
13 Carl Fredrik Hagen Joker Icopal + 31
14 Bjørn Tore Hoem Joker Icopal + 36
15 Åsmund Romstad Løvik Team FixIT.no + 38
16 Eduardo Sepulveda Fortuneo - Oscaro + 38
17 Alexander Kamp Team Virtu Cycling + 40
18 Rasmus Guldhammer Team Virtu Cycling + 46
19 Nick Van der Lijke Roompot - Ned.Loterij + 49
20 Jetse Bol Manzana - Postobon Team + 49
21 Tobias Foss Joker Icopal + 49
22 Daniel Pearson Aqua Blue Sport + 50
23 Robert Power Orica - Scott + 01:11
24 Wilmar Paredes Manzana - Postobon Team + 01:18
25 Jakub Kaczmarek CCC Sprandi Polkowice + 01:39
26 Øivind Lukkedal Team Coop + 01:39
27 Artem Ovechkin Gazprom - RusVelo + 02:02
28 James Shaw Lotto - Soudal + 02:04
29 Gregory Habeaux WB Veranclassic + 02:09
30 Pierre-Luc Perichon Fortuneo - Oscaro + 02:30
31 Jack Haig Orica - Scott + 04:35
32 Piotr Brozyna CCC Sprandi Polkowice + 04:45
33 Jeroen Meijers Roompot - Ned.Loterij + 07:29
34 Dimitri Peyskens WB Veranclassic + 07:42
35 Wout Van Aert Veranda's Willems + 08:13
36 Dylan Van Baarle Cannondale - Drapac + 08:38
37 Trond Håkon Trondsen Team Sparebanken Sør + 08:47
38 Tosh Van der Sande Lotto - Soudal + 08:59
39 Sébastien Delfosse WB Veranclassic + 09:11
40 Dries van Gestel Sport Vlaanderen - Baloise + 09:27
41 Lluis Mas Caja Rural - Seguros RGA + 09:37
42 Tom Van Asbroeck Cannondale - Drapac + 09:43
43 Alex Aranburu Caja Rural - Seguros RGA + 09:43
44 Armindo Fonseca Fortuneo - Oscaro + 09:48
45 Antonio Molina Caja Rural - Seguros RGA + 09:59
46 Mekseb Debesay Team Dimension Data + 10:02
47 Anders Skaarseth Joker Icopal + 10:27
48 Patryk Stosz CCC Sprandi Polkowice + 10:47
49 Timo Roosen LottoNL - Jumbo + 10:53
50 Nikolai Trusov Gazprom - RusVelo + 11:25
51 Artem Nych Gazprom - RusVelo + 12:01
52 Antoine Warnier WB Veranclassic + 12:45
53 Michael Albasini Orica - Scott + 12:56
54 Hernando Bohorquez Manzana - Postobon Team + 13:57
55 Torstein Træen Uno-X Hydrogen DT + 13:59
56 Calvin Watson Aqua Blue Sport + 15:30
57 Michael Reihs Team Virtu Cycling + 16:33
58 Nicolaj Steen Team Virtu Cycling + 17:13
59 Justin Jules WB Veranclassic + 18:09
60 Lars Petter Nordhaug Aqua Blue Sport + 18:12
61 Tom Leezer LottoNL - Jumbo + 18:25
62 Louis Vervaeke Lotto - Soudal + 18:42
63 Kristian Aasvold Team Sparebanken Sør + 19:19
64 Dylan Groenewegen LottoNL - Jumbo + 19:56
65 Mads Rahbek Team Virtu Cycling + 20:11
66 Preben van Hecke Sport Vlaanderen - Baloise + 20:18
67 Jay Robert Thomson Team Dimension Data + 20:32
68 Aimé De Gendt Sport Vlaanderen - Baloise + 20:44
69 Adrian Kurek CCC Sprandi Polkowice + 20:45
70 Michal Paluta CCC Sprandi Polkowice + 20:55
71 Alexander Porsev Gazprom - RusVelo + 20:55
72 Youcef Reguigui Team Dimension Data + 20:59
73 Amund Grøndahl Jansen LottoNL - Jumbo + 21:02
74 Fernando Orjuela Manzana - Postobon Team + 21:03
75 Ludovic Robeet WB Veranclassic + 21:17
76 Jarl Salomein Sport Vlaanderen - Baloise + 21:47
77 Maxime Daniel Fortuneo - Oscaro + 21:57
78 Philip Lindau Team Coop + 22:11
79 Håkon Aalrust Team Coop + 22:31
80 Sebastian Langeveld Cannondale - Drapac + 22:44
81 Robert Wagner LottoNL - Jumbo + 23:05
82 Daniel McLay Fortuneo - Oscaro + 23:52
83 Syver Wærsted Uno-X Hydrogen DT + 23:55
84 Artur Ershov Gazprom - RusVelo + 24:07
85 Sep Vanmarcke Cannondale - Drapac + 24:40
86 Mitchell Docker Orica - Scott + 25:42
87 Kris Boeckmans Lotto - Soudal + 26:37
88 Lars Boom LottoNL - Jumbo + 27:08
89 Andre Looij Roompot - Ned.Loterij + 27:37
90 Hans Kristian Rudland Uno-X Hydrogen DT + 27:54
91 Herman Dahl Team Sparebanken Sør + 28:15
92 Juan Pablo Villegas Manzana - Postobon Team + 28:33
93 Mark Sehestad Pedersen Team Virtu Cycling + 28:41
94 Kristoffer Halvorsen Joker Icopal + 30:02
95 Ryan Mullen Cannondale - Drapac + 31:14
96 Erik Resell Uno-X Hydrogen DT + 34:01
97 Jesper Asselman Roompot - Ned.Loterij + 34:52
98 Stan Godrie Veranda's Willems + 36:37
99 Fridtjof Røinås Team Sparebanken Sør + 39:41
100 Kamil Malecki CCC Sprandi Polkowice + 40:21
101 Matti Manninen Team FixIT.no + 41:35
102 Lars Saugstad Uno-X Hydrogen DT + 41:55
103 Jon Sæverås Breivold Team FixIT.no + 50:00
104 Christophe Premont Veranda's Willems + 50:26
105 Ken-Levi Eikeland Team FixIT.no + 55:22
106 Marius Blålid Team FixIT.no + 59:30
107 Ludvik Holstad Team Sparebanken Sør + 01:01:47
DNF Stefan Denifl [*] Aqua Blue Sport
DNF Leigh Howard Aqua Blue Sport
DNF Dylan Page Caja Rural - Seguros RGA
DNF Hector Saez Caja Rural - Seguros RGA
DNF Anthony Delaplace Fortuneo - Oscaro
DNF Roman Maikin Gazprom - RusVelo
DNF Vegard Breen Joker Icopal
DNF Sebastian Molano Manzana - Postobon Team
DNF Roger Kluge Orica - Scott
DNF Sjoerd Van Ginneken Roompot - Ned.Loterij
DNF Kenny De Ketele Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Gustav Höög Team Coop
DNF Adrien Niyonshuti Team Dimension Data
DNF Ben O'Connor Team Dimension Data
DNF Kristoffer Madsen Team FixIT.no
DNF Aidis Kruopis Veranda's Willems
DNF Elias Van Breussegem Veranda's Willems
DNF Otto Vergaerde Veranda's Willems
Information
Nations Norway
Date May 17th-21st
CAT 2.HC