Front Races Teams Riders Ranking

Tour of Norway | 2015 Results

Information Results StagesStartlist

Main page

Overall Youth Points Mountain

Results

Pos Name Team Time
01 Jesper Hansen Tinkoff - Saxo 23:14:57
02 Edvald Boasson Hagen MTN - Qhubeka + 47
03 David López Team Sky + 01:05
04 Fredrik Strand Galta Team Coop - Øster Hus + 01:31
05 Andreas Vangstad Team Sparebanken Sør + 01:32
06 Ivan Santaromita Orica - GreenEDGE + 01:33
07 Davide Rebellin CCC Sprandi Polkowice + 01:36
08 Alexander Kristoff Team Katusha + 01:43
09 Gustav Erik Larsson Cult Energy Pro Cycling + 01:46
10 Lars Petter Nordhaug Team Sky + 01:51
11 Vegard Stake Laengen Team Joker + 01:53
12 Odd Christian Eiking Team Joker + 01:56
13 Rasmus Guldhammer Cult Energy Pro Cycling + 01:59
14 Pello Bilbao Caja Rural - Seguros RGA + 02:08
15 Fabian Wegmann Cult Energy Pro Cycling + 02:11
16 Chris Anker Sørensen Tinkoff - Saxo + 02:11
17 Francis De Greef Wanty - Groupe Gobert + 02:11
18 Ricardo Vilela Caja Rural - Seguros RGA + 02:15
19 August Jensen Team Coop - Øster Hus + 02:23
20 Bjørn Tore Hoem Team Joker + 02:23
21 Carl Fredrik Hagen Team Sparebanken Sør + 02:35
22 Michel Kreder Team Roompot + 02:40
23 Thomas Sprengers Topsport Vlaanderen + 02:46
24 Marco Minnaard Wanty - Groupe Gobert + 02:59
25 Fränk Schleck Trek Factory Racing + 03:06
26 Alexander Wetterhall Team Tre Berg-Bianchi + 03:08
27 Anders Skaarseth Team Joker + 03:16
28 Amets Txurruka Caja Rural - Seguros RGA + 04:59
29 Sven Erik Bystrøm Team Katusha + 05:37
30 Antonio Molina Caja Rural - Seguros RGA + 06:15
31 Jens Keukeleire Orica - GreenEDGE + 06:46
32 Linus Gerdemann Cult Energy Pro Cycling + 07:01
33 Serge Pauwels MTN - Qhubeka + 07:08
34 Jan Hirt CCC Sprandi Polkowice + 07:30
35 Kenny De Ketele Topsport Vlaanderen + 08:52
36 Marco Haller Team Katusha + 09:16
37 Yannick Eijssen Wanty - Groupe Gobert + 09:31
38 Ole Andre Austevoll Team FixIT.no + 10:20
39 Johnny Hoogerland Team Roompot + 10:27
40 Angel Madrazo Caja Rural - Seguros RGA + 10:28
41 Sean De Bie Lotto - Soudal + 10:36
42 Tosh Van der Sande Lotto - Soudal + 11:31
43 Lucas Eriksson Team Tre Berg-Bianchi + 11:47
44 Mathew Hayman Orica - GreenEDGE + 13:20
45 Øivind Lukkedal Team RingeriksKraft + 13:47
46 Jarl Salomein Topsport Vlaanderen + 15:24
47 Karel Hnik Cult Energy Pro Cycling + 16:21
48 Markus Hoelgaard Team Coop - Øster Hus + 18:11
49 Bauke Mollema Trek Factory Racing + 19:07
50 Sander Helven Topsport Vlaanderen + 19:28
51 Pavel Brutt Tinkoff - Saxo + 19:32
52 Caleb Ewan Orica - GreenEDGE + 19:51
53 Pim Ligthart Lotto - Soudal + 20:41
54 Boris Vallée Lotto - Soudal + 21:04
55 Evgeni Petrov Tinkoff - Saxo + 21:12
56 Arthur Vanoverberghe Topsport Vlaanderen + 21:34
57 Sindre Lunke Team Joker + 22:11
58 Gregory Rast Trek Factory Racing + 22:13
59 Vegard Breen Lotto - Soudal + 22:15
60 Andrew Fenn Team Sky + 22:49
61 Kim Magnusson Team Tre Berg-Bianchi + 23:26
62 Rasmus Mygind Riwal Platform Cycling + 24:18
63 Kristian Aasvold Team Sparebanken Sør + 24:25
64 Andreas Erland Team Sparebanken Sør + 25:04
65 Emil Bækhøj Halvorsen Riwal Platform Cycling + 25:11
66 Jacopo Guarnieri Team Katusha + 27:23
67 Mitchell Docker Orica - GreenEDGE + 28:31
68 Yaroslav Popovych Trek Factory Racing + 29:14
69 Jaco Venter MTN - Qhubeka + 29:35
70 Njål Kleiven Team RingeriksKraft + 30:24
71 Jay Robert Thomson MTN - Qhubeka + 30:50
72 Pieter Jacobs Topsport Vlaanderen + 35:21
73 Ole Forfang Team RingeriksKraft + 36:22
74 Marius Andre Hafsås Team FixIT.no + 39:01
75 Amund Grøndahl Jansen Team Joker + 39:07
76 Juraj Sagan Tinkoff - Saxo + 40:41
77 Andre Looij Team Roompot + 40:48
78 Marcus Fåglum-Karlsson Team Tre Berg-Bianchi + 40:48
79 Vegard Robinson Bugge Team Sparebanken Sør + 41:51
80 Max Emil Kørner Team RingeriksKraft + 43:28
81 Stephen Clancy Team Novo Nordisk + 44:13
82 Nicolai Brøchner Riwal Platform Cycling + 47:29
83 Songezo Jim MTN - Qhubeka + 52:00
84 Nicholas Dougall MTN - Qhubeka + 53:12
85 Christopher Williams Team Novo Nordisk + 53:51
86 James Glasspool Team Novo Nordisk + 01:00:12
DNF Fernando Grijalba Caja Rural - Seguros RGA
DNF Josef Černý CCC Sprandi Polkowice
DNF Piotr Brozyna CCC Sprandi Polkowice
DNF Adrian Kurek CCC Sprandi Polkowice
DNF Stefan Schumacher CCC Sprandi Polkowice
DNF Michael Reihs Cult Energy Pro Cycling
DNF Dennis Vanendert Lotto - Soudal
DNF Adam Blythe Orica - GreenEDGE
DNF Nikola Aistrup Riwal Platform Cycling
DNF Martin Grøn Riwal Platform Cycling
DNF Morten Øllegaard Riwal Platform Cycling
DNF Krister Hagen Team Coop - Øster Hus
DNF Tormod Hausken Jacobsen Team Coop - Øster Hus
DNF Oscar Landa Team Coop - Øster Hus
DNF Filip Eidsheim Team FixIT.no
DNF Adrian Gjølberg Team FixIT.no
DNF Åsmund Romstad Løvik Team FixIT.no
DNF Even Rege Team FixIT.no
DNF Dmitriy Kozontchuk Team Katusha
DNF Egor Silin Team Katusha
DNF Gerd De Keijzer Team Novo Nordisk
DNF Nicolas Lefrancois Team Novo Nordisk
DNF Martijn Verschoor Team Novo Nordisk
DNF Frederik Wilmann Team RingeriksKraft
DNF Kristoffer Sommer Wormsen Team RingeriksKraft
DNF Reinier Honig Team Roompot
DNF Tim Kerkhof Team Roompot
DNF Etienne Van Empel Team Roompot
DNF Nathan Earle Team Sky
DNF Chris Sutton Team Sky
DNF Morten Mørland Team Sparebanken Sør
DNF Sebastian Balck Team Tre Berg-Bianchi
DNF Gustav Höög Team Tre Berg-Bianchi
DNF Nikolai Trusov Tinkoff - Saxo
DNF Bob Jungels Trek Factory Racing
DNF Gert Steegmans Trek Factory Racing
DNF Jérôme Baugnies Wanty - Groupe Gobert
DNF Lander Seynaeve Wanty - Groupe Gobert
DNF Kevin Van Melsen Wanty - Groupe Gobert
Information
Nations Norway
Date May 20th-24th
CAT 2.HC