Front Races Teams Riders Ranking

Tour of Norway | 2014 Results

Information Results StagesStartlist

Main page

Overall Youth Points Mountain

Results

Pos Name Team Time
01 Maciej Paterski CCC Polsat Polkowice 21:14:56
02 Marc De Maar UnitedHealthcare + 03
03 Bauke Mollema Belkin Pro Cycling Team + 09
04 Gustav Erik Larsson IAM Cycling + 09
05 Gerald Ciolek MTN - Qhubeka + 15
06 Jesper Hansen Tinkoff - Saxo + 18
07 Pello Bilbao Caja Rural - Seguros RGA + 21
08 Bjørn Tore Hoem Team Sparebanken Sør + 21
09 Jérôme Baugnies Wanty - Groupe Gobert + 26
10 Sven Erik Bystrøm Team Øster Hus - Ridley + 27
11 Edward Beltran Tinkoff - Saxo + 27
12 Ruben Fernandez Caja Rural - Seguros RGA + 31
13 Odd Christian Eiking Team Joker + 37
14 Kristoffer Skjerping Team Joker + 40
15 Sindre Lunke Team Sparebanken Sør + 40
16 Eliot Lietaer Topsport Vlaanderen + 47
17 Sebastien Reichenbach IAM Cycling + 1:05
18 Lars Petter Nordhaug Belkin Pro Cycling Team + 1:40
19 Michael Olsson Team RingeriksKraft + 2:41
20 Angel Madrazo Caja Rural - Seguros RGA + 2:51
21 Thomas Sprengers Topsport Vlaanderen + 2:59
22 Jonathan Fumeaux IAM Cycling + 6:16
23 Sondre Holst Enger Team Sparebanken Sør + 7:11
24 Michel Kreder Wanty - Groupe Gobert + 7:30
25 Patrick Schelling IAM Cycling + 7:30
26 Serguei Klimov RusVelo + 8:27
27 Alexander Kristoff Team Katusha + 9:56
28 Branislau Samoilau CCC Polsat Polkowice + 11:33
29 Paul Martens Belkin Pro Cycling Team + 12:41
30 Thomas Degand Wanty - Groupe Gobert + 12:54
31 Stef Clement Belkin Pro Cycling Team + 13:55
32 Tom Van Asbroeck Topsport Vlaanderen + 14:07
33 Jempy Drucker Wanty - Groupe Gobert + 14:08
34 Vegard Robinson Bugge Team Joker + 15:48
35 Daniele Bennati Tinkoff - Saxo + 17:05
36 Fridtjof Røinås Team Sparebanken Sør + 20:32
37 Jaroslaw Marycz CCC Polsat Polkowice + 20:59
38 Zico Waeytens Topsport Vlaanderen + 22:26
39 Sébastien Hinault IAM Cycling + 23:41
40 Alessandro Bazzana UnitedHealthcare + 26:32
41 Sep Vanmarcke Belkin Pro Cycling Team + 27:57
42 Timofey Kritskiy RusVelo + 27:57
43 Bartlomiej Matysiak CCC Polsat Polkowice + 28:05
44 Håvard Blikra Team Øster Hus - Ridley + 28:21
45 Marco Haller Team Katusha + 28:40
46 Amund Grøndahl Jansen Team Sparebanken Sør + 30:36
47 Njål Kleiven Motiv3 Pro - Cycling Team + 31:01
48 Nico Sijmens Wanty - Groupe Gobert + 31:06
49 Kristian Forbord Frøy - Bianchi + 31:22
50 Artur Ershov RusVelo + 32:57
51 August Jensen Team Øster Hus - Ridley + 33:06
52 Gatis Smukulis Team Katusha + 33:33
53 Kristian Aasvold Team Sparebanken Sør + 33:40
54 Karsten Kroon Tinkoff - Saxo + 34:31
55 Igor Boev RusVelo + 35:48
56 Aleksandr Kuschynski Team Katusha + 36:47
57 Krister Hagen Team Øster Hus - Ridley + 39:35
58 Dennis Van Niekerk MTN - Qhubeka + 40:24
59 Anders Kristoffersen Motiv3 Pro - Cycling Team + 40:48
60 Preben van Hecke Topsport Vlaanderen + 42:50
61 Omar Fraile Caja Rural - Seguros RGA + 43:11
62 Niklas Åkvik Motiv3 Pro - Cycling Team + 45:08
63 Filip Eidsheim Team FixIT.no + 45:36
64 Øystein Stake Laengen Motiv3 Pro - Cycling Team + 47:56
65 Trond Håkon Trondsen Frøy - Bianchi + 49:13
66 Marcus Fåglum-Karlsson Team RingeriksKraft + 49:42
DNF Barry Markus Belkin Pro Cycling Team
DNF Fabricio Ferrari Caja Rural - Seguros RGA
DNF Antonio Molina Caja Rural - Seguros RGA
DNF Adrian Kurek CCC Polsat Polkowice
DNF Marek Rutkiewicz CCC Polsat Polkowice
DNF Phan Åge Haugård Frøy - Bianchi
DNF Andreas Landa Frøy - Bianchi
DNF Elias Angel Spikseth Frøy - Bianchi
DNF Tord Sundhagen Frøy - Bianchi
DNF Aleksejs Saramotins IAM Cycling
DNF Christer Jensen Motiv3 Pro - Cycling Team
DNF Nikolai Tefre Lunder Motiv3 Pro - Cycling Team
DNF Ferekalsi Debesay Abrha MTN - Qhubeka
DNF Tsgabu Grmay MTN - Qhubeka
DNF Johann Van Zyl MTN - Qhubeka
DNF Leonid Krasnov RusVelo
DNF Alexander Serov RusVelo
DNF Adrian Gjølberg Team FixIT.no
DNF Marius Andre Hafsås Team FixIT.no
DNF Krisztian Lovassy Team FixIT.no
DNF Stian Remme Team FixIT.no
DNF Sondre Sørtveit Team FixIT.no
DNF Philip Lindau Team Joker
DNF Jo Kogstad Ringheim Team Joker
DNF Edvin Wilson Team Joker
DNF Petr Ignatenko Team Katusha
DNF Rüdiger Selig Team Katusha
DNF Henrik Steen Haugen Team RingeriksKraft
DNF Øivind Lukkedal Team RingeriksKraft
DNF Frederik Wilmann Team RingeriksKraft
DNF Kristoffer Sommer Wormsen Team RingeriksKraft
DNF Magnus Børresen Team Øster Hus - Ridley
DNF Fredrik Strand Galta Team Øster Hus - Ridley
DNF Marko Kump Tinkoff - Saxo
DNF Matteo Tosatto Tinkoff - Saxo
DNF Sander Helven Topsport Vlaanderen
DNF Carlos Alzate UnitedHealthcare
DNF Davide Frattini UnitedHealthcare
DNF Robert Förster UnitedHealthcare
DNF Aldo Ino Ilesic UnitedHealthcare
DNF Jan Ghyselinck Wanty - Groupe Gobert
Information
Nations Norway
Date May 21st-25th
CAT 2.HC