Front Races Teams Riders Ranking

Tour of Quanzhou Bay | 2018 Results

Information Results Stages Startlist

Main page

Overall Points Mountain

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Max Stedman Canyon Eisberg 06:01:1940
02 Ka Hoo Fung Hong Kong + 0730
03 Marko Pavlic H&R Block Pro Cycling Team + 1125
04 Marcus Culey St. George Continental + 2520
05 Ryan Christensen Canyon Eisberg + 3515
06 Maral-Erdene Batmunkh Terengganu Cycling Team + 3810
07 Mykhailo Kononenko Beijing XDS - Innova Cycling Team + 425
08 Choon Huat Goh Terengganu Cycling Team + 01:023
09 Jiankun Liu Mitchelton - BikeExchange + 01:023
10 Hannes Bergström Memil - CCN Pro Cycling + 01:043
11 Eduard Vorganov Minsk Cycling Club + 01:13
12 Yonathan Monsalve Qinghai Tianyoude CT + 01:18
13 Erik Bergström Memil - CCN Pro Cycling + 01:19
14 Liang Guo Giant Cycling Team + 01:38
15 Maarten De Jonge Monkey Town + 01:43
16 Jiancai Wang Qinghai Tianyoude CT + 01:43
17 Jinsong Li Giant Cycling Team + 01:54
18 Stanislav Bazhkou Minsk Cycling Club + 02:01
19 Ilya Davidenok Beijing XDS - Innova Cycling Team + 02:06
20 Antonio Jose Alarcon Hainan Jilun Cycling Team + 02:19
21 King Lok Cheung Hong Kong + 02:21
22 Aljaz Prah Ljubljana Gusto Xaurum + 02:38
23 Ho San Chiu Hong Kong + 02:49
24 Zhishan Zhang Qinghai Tianyoude CT + 02:49
25 Vasili Strokau Minsk Cycling Club + 02:54
26 Bingcheng Gu Giant Cycling Team + 03:01
27 Buyantogtokh Navaansandam Mongolia + 03:02
28 Matic Groselj Ljubljana Gusto Xaurum + 03:04
29 Timothy Guy Ljubljana Gusto Xaurum + 03:11
30 Mel Van Der Veekens Monkey Town + 03:23
31 Thomas Hubbard St. George Continental + 03:36
32 Rory Townsend Canyon Eisberg + 03:58
33 Samuel Volkers Memil - CCN Pro Cycling + 04:09
34 David Galarreta H&R Block Pro Cycling Team + 04:09
35 Lizhen Wang Beijing XDS - Innova Cycling Team + 04:18
36 Ivar Slik Monkey Town + 04:31
37 Mauricio Ortega [*] Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 04:38
38 Matthew Zenovich St. George Continental + 04:39
39 Wen Chung Huang Ljubljana Gusto Xaurum + 04:39
40 Vasili Bialiauski Minsk Cycling Club + 04:52
41 Tilen Finkst Ljubljana Gusto Xaurum + 04:54
42 Shuai Li Beijing XDS - Innova Cycling Team + 05:00
43 Daihou Li Beijing XDS - Innova Cycling Team + 05:28
44 Peng Gao Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 05:43
45 Zisen Liu Qinghai Tianyoude CT + 05:48
46 Andriy Kulyk Beijing XDS - Innova Cycling Team + 06:40
47 Wilson Renwick Java - Partizan + 06:44
48 Muhammad Zamri Terengganu Cycling Team + 07:21
49 Hai Wang Liu Giant Cycling Team + 07:21
50 Dylan Kennett St. George Continental + 07:22
51 Joey Van Rhee Monkey Town + 07:25
52 Eddie Van Heerden Terengganu Cycling Team + 07:26
53 Tom Fitzpatrick RTS - Monton Racing Team + 07:32
54 Nikolai Shumov Minsk Cycling Club + 07:48
55 Stefan Hristov Hainan Jilun Cycling Team + 07:58
56 Kaden Groves Mitchelton - BikeExchange + 07:59
57 Hang Shi Giant Cycling Team + 08:07
58 Chunlong Zhang Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 08:12
59 Hu Li Qinghai Tianyoude CT + 08:29
60 Yue Jiang Hainan Jilun Cycling Team + 08:38
61 Yikui Niu Mitchelton - BikeExchange + 08:53
62 Charalampos Kastrantas Java - Partizan + 09:04
63 Man Duo Liu Giant Cycling Team + 09:31
64 Feng Qiao Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 09:38
65 Siu Wai Ko Hong Kong + 09:39
66 Martin Ford Java - Partizan + 09:56
67 Charles Page Canyon Eisberg + 10:23
68 Robert Orr Memil - CCN Pro Cycling + 10:23
69 Wenhui Bi Mitchelton - BikeExchange + 10:23
70 Anton Muzychin Minsk Cycling Club + 10:40
71 Jean-Denis Thibault H&R Block Pro Cycling Team + 10:51
72 Wim Kleiman Monkey Town + 11:09
73 Roy Eefting Memil - CCN Pro Cycling + 11:12
74 Chun Wing Leung Hong Kong + 11:15
75 Sindre Bjerkestrand Haugsvær H&R Block Pro Cycling Team + 12:02
76 Batjargal Tsend Mongolia + 12:16
77 Xiaolong Sun Mitchelton - BikeExchange + 12:18
78 Ming Dong Wang Qinghai Tianyoude CT + 12:30
79 Jure Rupnik H&R Block Pro Cycling Team + 12:37
80 Jayson Valade H&R Block Pro Cycling Team + 13:39
81 Mehdi Tigrine Java - Partizan + 14:18
82 Bernard Van Aert Java - Partizan + 14:19
83 Morgan Smith St. George Continental + 14:19
84 Ka Yu Leung Hong Kong + 14:55
85 Gantumur Bat-Orshikh Mongolia + 15:36
86 Munkhtulga Erdenesuren Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 16:28
87 Buyandelger Bolortuya Mongolia + 16:47
DNF Zhipeng Yan Hainan Jilun Cycling Team
DNF Chao Yu Hainan Jilun Cycling Team
DNF Antonio Santoro Monkey Town
DNF Tegsh-Bayar Batsaikhan RTS - Monton Racing Team
DNF Chao Kai Chin RTS - Monton Racing Team
DNF Shih Chang Huang RTS - Monton Racing Team
DNF Jambaljamats Sainbayar RTS - Monton Racing Team
Information
Nations China
Date November 9th-11th
CAT 2.2