Rhodes Grand Prix

UCI, One-day race, 11th March 2023, Greece

Results

DoB?
Pos Rider TeamUCI Time
1 Lunder EirikTeam Coop-Repsol 40 04:24:17
2 Wallin Rasmus BøghRestaurant Suri-Carl Ras 30 + 00
3 Federspiel DanielTeam Felbermayr Simplon Wels 25 + 00
4 Stocek MatusATT Investments 20 + 00
5 Stehli FelixEF Education-NIPPO Development Team 15 + 00
6 Larsen MathiasRestaurant Suri-Carl Ras 10 + 00
7 Raßmann FrederikTeam Dauner | AKKON 5 + 00
8 Keup Pierre-PascalTeam Lotto-Kern Haus 3 + 00
9 Christian SeanAevolo 3 + 00
10 Toupalik JakubEF Education-NIPPO Development Team 3 + 00
11 Kubis LukasDukla Banská Bystrica + 00
12 Boúglas GeorgiosGreece + 00
13 Vermeulen MoranTeam Vorarlberg + 00
14 Rüegg LukasTeam Vorarlberg + 00
15 Klyver HjalmarTeam IBT-Tripeak + 00
16 Njor MarckusTeam IBT-Tripeak + 00
17 Raileanu CristianRomania + 00
18 Rogora KiyaEF Education-NIPPO Development Team + 00
19 White AlexanderAevolo + 00
20 Miltiadis AndreasCyprus + 00
21 Morgado AntónioHagens Berman Axeon + 00
22 Semenov AlexandrVino SKO Team + 00
23 Janssen ChristophTaurus Cycling + 00
24 Klein TobiasAevolo + 00
25 Jobber JamesEuroCyclingTrips + 00
26 Kadota YusukeEF Education-NIPPO Development Team + 00
27 Marukhin DaniilVino SKO Team + 00
28 Stensby AntonTeam Coop-Repsol + 00
29 Theiler OleTeam Lotto-Kern Haus + 00
30 Tavares GonçaloHagens Berman Axeon + 00
31 Koszela DanielXSpeed United Continental + 00
32 Laverick JoeSN Vitae Bam Bam Coaching RT + 00
33 Drakos NikolaosGreece + 00
34 Christophersen Cedrik BakkeTeam Coop-Repsol + 00
35 Christopoulos-Heller PanagiotisXSpeed United Continental + 00
36 Agrotis AlexandrosCyprus + 00
37 Berlin AntoineTeam Vorarlberg + 00
38 Koltunov VladimirVino SKO Team + 00
39 Schönenberger DanielTaurus Cycling + 00
40 Hansen Alexander ArntRestaurant Suri-Carl Ras + 00
41 Wienke BrooksAevolo + 00
42 Heldahl Sebastian DreyerXSpeed United Continental + 00
43 Cabedo OscarTeam Vorarlberg + 00
44 Drege AndreTeam Coop-Repsol + 00
45 Camrda KarelATT Investments + 00
46 Lohinský FilipDukla Banská Bystrica + 00
47 Otruba JakubATT Investments + 00
48 Todome YuhiEF Education-NIPPO Development Team + 00
49 Mackie EwanSN Vitae Bam Bam Coaching RT + 00
50 Gullickson LeoAevolo + 00
51 Place MaxenceHagens Berman Axeon + 00
52 Reutimann MatthiasTeam Felbermayr Simplon Wels + 00
53 Gagne JulienTeam Skyline + 00
54 Knolle JonTeam Vorarlberg + 00
55 Wæhre MagnusTeam Coop-Repsol + 00
56 Dima EmilRomania + 00
57 Piotrow DarrenYoeleo Factory Team + 00
58 Dina MartonATT Investments + 00
59 Kvam KalleTeam Coop-Repsol + 00
60 Wang GustavRestaurant Suri-Carl Ras + 00
61 Turek DanielATT Investments + 00
62 Zoidl RiccardoTeam Felbermayr Simplon Wels + 09
63 Koch ChristianTeam Lotto-Kern Haus + 59
64 Stüssi ColinTeam Vorarlberg + 01:26
65 Lindquist Christian IngemannRestaurant Suri-Carl Ras + 01:35
66 Dahl Gustav FrederikRestaurant Suri-Carl Ras + 01:35
67 Amann DominikTeam Vorarlberg + 04:04
68 Grosu Eduard MichaelRomania + 04:04
69 Bluhm OscarRestaurant Suri-Carl Ras + 04:04
70 Tzortzakis PolychronisGreece + 04:04
71 Snodden OliverSN Vitae Bam Bam Coaching RT + 04:04
72 Arvanitou NikiforosGreece + 04:04
73 Kivistik GertATT Investments + 04:04
74 Hansen Peter AsbjørnTeam IBT-Tripeak + 04:04
75 Zangerle EmanuelTeam Felbermayr Simplon Wels + 04:04
76 Bisgaard RasmusTeam IBT-Tripeak + 04:04
77 Rønhede ThorolfTeam IBT-Tripeak + 04:04
78 Strelnikov YegorVino SKO Team + 04:04
79 Percrule DoriandTeam Novo Nordisk Development + 04:04
80 Bosch ManuelTeam Felbermayr Simplon Wels + 04:04
81 de Jong NinoHagens Berman Axeon + 04:04
82 Pavlides KonstantinosCyprus + 04:04
83 Kouzis GiorgosCyprus + 04:04
84 Büschler DavidTeam Storck-Metropol Cycling + 04:04
85 Hjemsæter OlavTeam Dauner | AKKON + 04:04
86 Dik CalvinTeam Dauner | AKKON + 04:04
87 Tuka SamuelDukla Banská Bystrica + 04:04
88 Lydic AndrewSN Vitae Bam Bam Coaching RT + 04:04
89 Magnusson IsakTeam IBT-Tripeak + 04:04
90 Ilias PeriklisGreece + 04:04
91 Gonçalves BernardoXSpeed United Continental + 04:04
92 Khalmuratov MuradjanTashkent City Professional Cycling Team + 04:04
93 Fischer RobinTeam Storck-Metropol Cycling + 04:04
94 Luncan SerbanRomania + 04:04
95 Ravnøy JohanTeam Coop-Repsol + 04:09
96 Herzog EmilHagens Berman Axeon + 05:51
97 Hamm EmileTeam Skyline + 06:28
98 Due Kaspersen KasperTeam IBT-Tripeak + 06:28
99 Shipley GabrielAevolo + 06:29
100 Douzas DionisyosGreece + 06:29
101 Gätzi CyrillTaurus Cycling + 06:29
102 Dorf MackYoeleo Factory Team + 06:29
103 Bertrand MatteoXSpeed United Continental + 06:29
104 Goodfellow WilliamYoeleo Factory Team + 06:29
105 Kleban NickTeam Skyline + 06:29
106 Sarnowski TillmanTeam Dauner | AKKON + 06:29
107 Oda HijiriEF Education-NIPPO Development Team + 06:29
108 Dube DavidTeam Skyline + 06:29
109 Steinacher CyrillTaurus Cycling + 06:29
110 Franz ToniTeam Storck-Metropol Cycling + 06:29
111 Sunnatov AkramjonTashkent City Professional Cycling Team + 06:29
112 Peyroton-Dartet ThomasEuroCyclingTrips + 06:29
113 Meiler MartinTeam Felbermayr Simplon Wels + 06:29
114 Kukrle MichaelTeam Felbermayr Simplon Wels + 06:29
115 Merseburg DominikTeam Storck-Metropol Cycling + 08:38
116 Philokyprou ChristosCyprus + 08:38
117 Turmon ChazTeam Skyline + 10:53
118 Boyle EvanAevolo + 10:53
119 Gabrick DavidTeam Skyline + 10:53
120 Schwitzgebel Lauric ImmanuelTeam Storck-Metropol Cycling + 10:53
121 Nagy SimonDukla Banská Bystrica + 10:53
122 Pimentel StephenTeam Skyline + 10:57
123 Vaganov AlexeyVino SKO Team + 10:57
124 Polga AntonioTeam Novo Nordisk Development + 10:57
125 Brunner MarcusTaurus Cycling + 10:57
126 Sillankorva JaakkoXSpeed United Continental + 10:57
127 Humber-Kelly DylanYoeleo Factory Team + 11:02
128 Chren MartinDukla Banská Bystrica + 11:52
129 Wetzel ClaudiusTeam Storck-Metropol Cycling + 11:52
130 Clauss MarcTeam Storck-Metropol Cycling + 11:52
131 Kaspar JanATT Investments + 11:52
132 Koutounis AristeidisRodilios + 11:52
133 Kasko DavidDukla Banská Bystrica + 11:52
134 Matsangos AlexandrosCyprus + 11:52
135 Mulagaleyev VladimirVino SKO Team + 11:52
136 Biétry SachaTeam Novo Nordisk Development + 11:52
137 Surmon JosephSN Vitae Bam Bam Coaching RT + 16:03
OOT Kasapis AndreasCyprus
OOT Abdukhakimov TimurTashkent City Professional Cycling Team
OOT Elli KonstantinTashkent City Professional Cycling Team
OOT Zabirov DamirTashkent City Professional Cycling Team
DNS Housley JoshSN Vitae Bam Bam Coaching RT
DNS Rüttimann StefanTaurus Cycling
DNS Duckert RomanTeam Dauner | AKKON
DNS Godts KobeTeam Novo Nordisk Development
DNS Pargeter ReillyXSpeed United Continental
DNS Denis GuillaumeYoeleo Factory Team
DNS Furman TravisYoeleo Factory Team
DNF Hoza DenisDukla Banská Bystrica
DNF Blas BlaydeEuroCyclingTrips
DNF Green SiméonEuroCyclingTrips
DNF Orr RobertEuroCyclingTrips
DNF Soula GuillaumeEuroCyclingTrips
DNF Bilias IoannisRodilios
DNF Papastamatakis KiriakosRodilios
DNF Savvakis MichailRodilios
DNF Tsikouris TheodorosRodilios
DNF Buta CatalinRomania
DNF Stoica Stefan-LucianRomania
DNF Grover FreddieSN Vitae Bam Bam Coaching RT
DNF Allamberganov UmirbekTashkent City Professional Cycling Team
DNF Rakhimbaev BehzodbekTashkent City Professional Cycling Team
DNF Cabrera EmilioTaurus Cycling
DNF Plambeck MoritzTeam Dauner | AKKON
DNF Dreßler LucaTeam Lotto-Kern Haus
DNF Geßner JakobTeam Lotto-Kern Haus
DNF Barnett BenTeam Novo Nordisk Development
DNF Knudsen Hjalte ThorTeam Novo Nordisk Development
DNF Smith NathanTeam Novo Nordisk Development
DNF Drouin DavidYoeleo Factory Team

Information