Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Arctic Race | Avenir | BinckBank | Burgos | Utah

2019 International Rhodes Grand Prix

Race mainpage Info Results Startlist Stats Comments

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Dusan Rajovic 1997 Adria Mobil 4:22:363040
02 Charalampos Kastrantas 1991 Greece + 002430
03 Luuc Bugter 1993 Beat Cycling Club + 001825
04 Herman Dahl 1993 Joker Fuel of Norway + 001520
05 Jannik Steimle 1996 Team Vorarlberg Santic + 001415
06 Polychronis Tzortzakis 1989 Greece + 001210
07 Martijn Budding 1995 Beat Cycling Club + 00115
08 Lukas Rüegg 1996 Swiss Racing Academy + 00103
09 Antoine Aebi 1998 Akros-Thömus + 0093
10 Anders Skaarseth 1995 Uno-X Norwegian DT + 0083
11 Joshua Huppertz 1994 Team Lotto - Kern Haus + 007
12 Ken-Levi Eikeland 1994 Oslofjord Team + 007
13 Markus Hoelgaard 1994 Uno-X Norwegian DT + 006
14 Guillaume Seye 1996 Beat Cycling Club + 005
15 Jonas Rutsch 1998 Team Lotto - Kern Haus + 005
16 Ahmet Orken 1993 Salcano-Sakarya + 005
17 Georgios Stavrakakis 1998 Greece + 004
18 Tomas Barta 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 004
19 Ziga Horvat 1998 Adria Mobil + 004
20 Charlie Meredith 1998 Holdsworth Zappi RT + 003
21 Kristoffer Skjerping 1993 Uno-X Norwegian DT + 003
22 Per Münstermann 1999 Team Sauerland NRW + 003
23 Johannes Hodapp 1999 Team Sauerland NRW + 002
24 Jose Manuel Diaz Gallego 1995 Team Vorarlberg Santic + 002
25 Fridtjof Røinås 1994 Joker Fuel of Norway + 002
26 Fabian Paumann 1993 Swiss Racing Academy + 002
27 Artur Detko 1983 Team Hurom + 001
28 Marton Dina 1996 Pannon Cycling Team + 001
29 Alex Vogel 1999 Swiss Racing Academy + 001
30 Yves Coolen 1995 Beat Cycling Club + 00-
31 Ole Forfang 1995 Joker Fuel of Norway + 00
32 Asbjørn Madsstuen 1995 Bygdø IL + 00
33 Charlie Quarterman 1998 Holdsworth Zappi RT + 00
34 Karel Tyrpekl 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 00
35 Gorazd Per 1997 Adria Mobil + 00
36 Manuel Zobrist 1997 Akros-Thömus + 00
37 Georgios Bouglas 1990 Greece + 00
38 Joann Leinau 1995 Team Sauerland NRW + 00
39 Michail Kortsidakis 1994 Greece + 00
40 Eirik Bruland 1995 Bygdø IL + 00
41 Timo Güller 1994 Akros-Thömus + 00
42 Ioannis Kyriakidis 1998 Iviskos-Rodilios + 00
43 Felix Intra 1995 Team Sauerland NRW + 00
44 Guillaume Duverger - Equipe CMI + 00
45 Larry Valvasori 1996 Team Vorarlberg Santic + 00
46 Marius Blålid 1993 Oslofjord Team + 00
47 Marcin Budzinski 1998 Team Hurom + 00
48 Piotr Havik 1994 Beat Cycling Club + 00
49 Tomasz Budzinski 1998 Team Hurom + 00
50 Jonas Abrahamsen 1995 Uno-X Norwegian DT + 00
51 Radoslav Rogina 1979 Adria Mobil + 00
52 Kristian Ostberg Killnberg - Bygdø IL + 00
53 Miltiadis Giannoutsos 1997 Greece + 00
54 Jan Hugger 1998 Team Lotto - Kern Haus + 00
55 Andras Szatmary 1990 Pannon Cycling Team + 00
56 Alex Mengoulas 1997 Beat Cycling Club + 00
57 Ludvik Holstad 1998 Joker Fuel of Norway + 00
58 Bjørn Tore Hoem 1991 Joker Fuel of Norway + 00
59 Maximilian Kuen 1992 Team Vorarlberg Santic + 00
60 Patrick Schelling 1990 Team Vorarlberg Santic + 00
61 Jonas Ellingsen 1993 Bygdø IL + 00
62 Roland Thalmann 1993 Team Vorarlberg Santic + 00
63 Cyrill Steinacher 1999 Team KIBAG-BNP-Costelo + 00
64 Nathan Draper 1997 Holdsworth Zappi RT + 00
65 Erik Nordsæter Resell 1996 Uno-X Norwegian DT + 00
66 Eirik Oskari Halvorsen 1992 Bygdø IL + 00
67 Reece Wood 1998 Holdsworth Zappi RT + 00
68 Iver Knotten 1998 Oslofjord Team + 00
69 Luca Henn 1997 Team Lotto - Kern Haus + 00
70 Louis Leinau 1995 Team Sauerland NRW + 32
71 Aljaz Jarc 1999 Adria Mobil + 47
72 Adam Lewis 1995 Beat Cycling Club + 47
73 Andreas Vangstad 1992 Joker Fuel of Norway + 1:35
74 Joel Suter 1998 Akros-Thömus + 1:54
75 Daniel Dina 1997 Pannon Cycling Team + 2:16
76 Damian Lüscher 1997 Swiss Racing Academy + 5:40
77 Georgios Neilas 1980 A.O.Aiolos + 5:40
78 Cebrail Seker 1995 Salcano-Sakarya + 6:36
79 Patryk Biel 1981 Zero BC + 6:36
80 Michel Giesselmann 1999 Team Sauerland NRW + 6:36
81 Jonas Härtig 1997 Team Sauerland NRW + 6:36
82 Thomas Peyroton-Dartet 1985 Equipe CMI + 6:42
83 Halil Ibrahim Dogan 2000 Salcano-Sakarya + 7:02
84 Raphael Krähemann 1996 Swiss Racing Academy + 7:13
85 Ben Hamilton 1999 Holdsworth Zappi RT + 7:13
86 Torstein Træen 1995 Uno-X Norwegian DT + 7:35
87 Henrik Evensen 1994 Joker Fuel of Norway + 7:35
88 Erlend Skjørten - Bygdø IL + 7:51
89 Andre Rahd Bekken 1990 Oslofjord Team + 8:24
90 Denis Rugovac 1993 Pardus Tufo - Prostejov + 8:24
91 Marek Dolnicek 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 8:24
92 Laurin Bachmann 1999 Akros-Thömus + 8:24
93 Ben Kenneally 1990 Zero BC + 8:24
94 Panagiotis Magdanis 1990 A.O.Aiolos + 8:29
95 Onur Turgut 1998 Salcano-Sakarya + 8:29
96 Lilian Sanvicente 1985 Equipe CMI + 8:35
97 Tobias Knaup 1993 Team Lotto - Kern Haus + 8:35
98 Florian Nowak 1995 Team Lotto - Kern Haus + 8:35
99 Adam Kus 1999 Team Hurom + 8:35
100 Mustafa Sayar 1989 Salcano-Sakarya + 13:49
101 Jon-Anders Bekken 1998 Oslofjord Team + 14:31
102 Patrick Christhopfer 1998 Holdsworth Zappi RT + 14:31
103 Kristian Kulset 1995 Uno-X Norwegian DT + 14:31
104 Magnus Drivenes 1995 Bygdø IL + 14:31
105 Zisis Soulios 1996 Iviskos-Rodilios + 14:31
106 Gergely Orosz 1999 Pannon Cycling Team + 18:19
107 Kiriakos Papastamatakis 1991 Iviskos-Rodilios + 18:19
108 Christian Bergsjø 2000 Oslofjord Team + 18:19
109 David Amsler 1986 Team KIBAG-BNP-Costelo + 18:19
110 Oguzhan Tiryaki 1998 Salcano-Sakarya + 18:19
111 Patryk Kostecki 1993 Team Hurom + 18:19
112 Stefan Rüttimann 1978 Team KIBAG-BNP-Costelo + 18:19
113 Dominik Amann 1999 Team Vorarlberg Santic + 18:19
114 Daniel Moricz 1996 Pannon Cycling Team + 18:19
115 Janos Pelikan 1995 Pannon Cycling Team + 18:19
116 Iwan Hasler 1995 Team KIBAG-BNP-Costelo + 18:19
117 Claude Abderhalen 1982 Team KIBAG-BNP-Costelo + 18:19
118 Matt Alder - Zero BC + 18:19
119 Benoit Guinchard 1998 Swiss Racing Academy + 18:19
120 Ludek Lichnovsky 1995 Pardus Tufo - Prostejov + 18:19
121 Marc Dörrie 1997 Team Lotto - Kern Haus + 18:19
122 Norbert Banaszek 1997 Team Hurom + 18:19
123 Rice Justin Brooks - Iviskos-Rodilios + 18:19
124 Simeon Green 1979 Equipe CMI + 18:37
125 Panagiotis Xouris 1970 A.O.Aiolos + 18:44
126 Cezary Bzdak 2000 Team Hurom + 19:00
OOT John Delong 1979 Equipe CMI
OOT Joe Harris 1989 Zero BC
OOT Andras Forray 2000 Pannon Cycling Team
OOT Alexandros Avdelas 1986 A.O.Aiolos
OOT Georgios Papidas - A.O.Aiolos
OOT Jonas Döring 1998 Akros-Thömus
OOT Georgios Kaloniatis 1999 Iviskos-Rodilios
OOT Edvardt Tuko 1999 Oslofjord Team
OOT Suleyman Urcu 2000 Salcano-Sakarya
DNS Mario Fontana 1987 Team KIBAG-BNP-Costelo
DNF Aurélien Soubiran 1985 Equipe CMI
DNF Guilaume Soula 1980 Equipe CMI
DNF Adam Lowe - Zero BC
DNF Alexios Broulis 1973 A.O.Aiolos
DNF Lois Dufaux 1998 Akros-Thömus
DNF Tom Cornwell 2000 Holdsworth Zappi RT
DNF Georgios Kypriadis - Iviskos-Rodilios
DNF Andreas Triantafillou 1984 Iviskos-Rodilios
DNF Daniel Babor 1999 Pardus Tufo - Prostejov
DNF Matous Mestan 2000 Pardus Tufo - Prostejov
DNF Matthias Reutimann 1994 Swiss Racing Academy
DNF Kevin Winter 1990 Team KIBAG-BNP-Costelo
International Rhodes Grand Prix
Greece - March 3rd
Distance 186.3 km
Classification 1.2

Want to use results from
FirstCycling on your site?