Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway | Tour de l'Avenir

2018 Tour des Fjords

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (52) Fantasy

General Youth Points Mountain

Results after stage 03 FirstCycling.com

Pos - Name Born Team Time
01 1 Michael Albasini 1980 Mitchelton - Scott 13:32:01
02 14 Bjorg Lambrecht 1997 Lotto - Soudal + 06
03- Pim Ligthart 1988 Roompot - Nederlandse Loterij + 10
04 4 Edvald Boasson Hagen 1987 Dimension Data + 12
05- Michael Gogl 1993 Trek - Segafredo + 14
06- Timo Roosen 1993 Team LottoNL - Jumbo + 15
07 2 Amund Grøndahl Jansen 1994 Team LottoNL - Jumbo + 19
08 2 Søren Kragh Andersen 1994 Team Sunweb + 19
09 2 Jeroen Meijers 1993 Roompot - Nederlandse Loterij + 19
10 5 Ruben Guerreiro 1994 Trek - Segafredo + 19
11 12 August Jensen 1991 Israel Cycling Academy + 19
12 13 Aaron Gate 1990 Aqua Blue Sport + 19
13 11 Nick van der Lijke 1991 Roompot - Nederlandse Loterij + 19
14 14 Pawel Bernas 1990 CCC Sprandi Polkowice + 19
15 20 Lawrence Warbasse 1990 Aqua Blue Sport + 19
16 3 Milan Menten 1996 Sport Vlaanderen - Baloise + 25
17 13 Nicola Bagioli 1995 Nippo - Vini Fantini + 25
18 15 Jonas Abrahamsen 1995 Uno-X Development + 26
19 2 Jonas Koch 1993 CCC Sprandi Polkowice + 28
20 9 Jon Irisarri Rincon 1995 Caja Rural - Seguros RGA + 28
21 17 Antonio Molina 1991 Caja Rural - Seguros RGA + 28
22 21 Fabio Jakobsen 1996 Quick-Step Floors + 32
23 11 Dries van Gestel 1994 Sport Vlaanderen - Baloise + 34
24 2 Evaldas Siskevicius 1988 Delko Marseille - Provence + 38
25 23 Michal Golas 1984 Team Sky + 40
26 5 Michal Paluta 1995 CCC Sprandi Polkowice + 42
27 4 Mikkel Honore 1997 Team Waoo + 42
28 14 Kevin Deltombe 1994 Sport Vlaanderen - Baloise + 42
29 20 Philip Deignan 1983 Team Sky + 42
30 22 Simon Geschke 1986 Team Sunweb + 54
31 23 Brendan Canty 1992 Team EF Education First - Drapac + 54
32 5 Preben van Hecke 1982 Sport Vlaanderen - Baloise + 59
33 17 Amanuel Gebreigzabhier 1994 Dimension Data + 01:02
34- Owain Doull 1993 Team Sky + 01:02
35 3 Robbert De Greef 1991 Roompot - Nederlandse Loterij + 01:11
36 15 Michal Schlegel 1995 CCC Sprandi Polkowice + 01:11
37 9 James Knox 1995 Quick-Step Floors + 01:14
38 7 Alexander Kamp 1993 Team Waoo + 01:19
39 18 Krister Hagen 1989 Team Coop + 01:54
40 20 Gustav Höög 1995 Team Coop + 02:07
41 12 Lucas Hamilton 1996 Mitchelton - Scott + 02:37
42 18 Eduard Michael Grosu 1992 Nippo - Vini Fantini + 03:14
43 19 Dennis Van Winden 1987 Israel Cycling Academy + 03:54
44 12 Carlos Verona 1992 Mitchelton - Scott + 04:24
45 25 Romain Combaud 1991 Delko Marseille - Provence + 04:26
46 27 James Shaw 1996 Lotto - Soudal + 04:26
47 8 Andreas Vangstad 1992 Joker Icopal + 04:30
48 21 Pieter Weening 1981 Roompot - Nederlandse Loterij + 04:48
49 9 Lars Boom 1985 Team LottoNL - Jumbo + 05:20
50 11 Filippo Zaccanti 1995 Nippo - Vini Fantini + 06:17
51 47 Frantisek Sisr 1993 CCC Sprandi Polkowice + 06:24
52 26 Maxime Monfort 1983 Lotto - Soudal + 06:25
53 12 Cameron Meyer 1988 Mitchelton - Scott + 06:29
54 1 Robert Power 1995 Mitchelton - Scott + 06:41
55 9 Maxime Farazijn 1994 Sport Vlaanderen - Baloise + 06:46
56 13 Calvin Watson 1993 Aqua Blue Sport + 06:50
57 42 Merhawi Kudus 1994 Dimension Data + 07:14
58 32 Michael Storer 1997 Team Sunweb + 07:34
59- Moreno Hofland 1991 Lotto - Soudal + 08:10
60 36 Edward Theuns 1991 Team Sunweb + 08:52
61 30 Torstein Træen 1995 Uno-X Development + 09:30
62 17 Jonathan Dibben 1994 Team Sky + 09:56
63 4 Pascal Eenkhoorn 1997 Team LottoNL - Jumbo + 10:00
64 7 Kim Magnusson 1992 Team EF Education First - Drapac + 10:21
65 32 Audun Brekke Fløtten 1990 Team Waoo + 10:22
66 10 Nathan Earle 1988 Israel Cycling Academy + 10:47
67 60 Kristoffer Halvorsen 1996 Team Sky + 10:49
68 50 Nelson Andres Soto 1994 Caja Rural - Seguros RGA + 10:53
69 29 Davide Martinelli 1993 Quick-Step Floors + 10:53
70 25 Tom Leezer 1985 Team LottoNL - Jumbo + 11:27
71 3 Gregory Daniel 1994 Trek - Segafredo + 11:32
72 7 Floris Gerts 1992 Roompot - Nederlandse Loterij + 11:53
73 9 Asbjørn Kragh Andersen 1992 Team Waoo + 12:20
74 13 Rasmus Guldhammer 1989 Team Waoo + 12:20
75 9 Enzo Wouters 1996 Lotto - Soudal + 13:19
76 63 Herman Dahl 1993 Joker Icopal + 13:36
77 34 Daniel Turek 1993 Israel Cycling Academy + 14:05
78 6 Julien El Fares 1985 Delko Marseille - Provence + 14:24
79 29 Aksel Aasheim 1997 Joker Icopal + 14:41
80 29 Fridtjof Røinås 1994 Joker Icopal + 14:46
81 32 Tim Declercq 1989 Quick-Step Floors + 14:56
82 4 Nicholas Dougall 1992 Dimension Data + 14:57
83 11 Stefan Denifl [*] 1987 Aqua Blue Sport + 15:20
84 14 Niki Terpstra 1984 Quick-Step Floors + 15:32
85 16 Johann Van Zyl 1991 Dimension Data + 16:58
86 29 Trond Håkon Trondsen 1994 Team Coop + 18:32
87 16 Gatis Smukulis 1987 Delko Marseille - Provence + 19:09
88 17 Kristian Kulset 1995 Uno-X Development + 19:09
89 11 William Clarke 1985 Team EF Education First - Drapac + 20:00
90 27 Jordi Warlop 1996 Sport Vlaanderen - Baloise + 21:29
91 19 Nikolay Mihaylov 1988 Delko Marseille - Provence + 23:33
Tour des Fjords
Norway - May 22nd-24th
Classification 2.HC
Leader M.Albasini
Youth B.Lambrecht
Points M.Albasini
Mountain C.Verona

Want to use results from
FirstCycling on your site?