Tour des Fjords - 2017

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Edvald Boasson-Hagen Dimension Data 04:03:58
02 Torkil Veyhe ColoQuick - Cult + 01
03 Andrea Pasqualon Wanty-Groupe Gobert + 03
04 Timo Roosen Lotto NL-Jumbo + 03
05 Serge Pauwels Dimension Data + 03
06 Nick Van der Lijke Roompot-Nederlandse Loterij + 03
07 August Jensen Coop + 03
08 Jonathan Lastra Caja Rural-Seguros RGA + 03
09 Trond Håkon Trondsen Sparebanken Sør + 03
10 Lennard Kämna Sunweb + 03
11 Jeroen Meijers Roompot-Nederlandse Loterij + 03
12 Dries van Gestel Sport Vlaanderen-Baloise + 03
13 Lars Boom Lotto NL-Jumbo + 03
14 Jérôme Baugnies Wanty-Groupe Gobert + 03
15 Chris Anker Sørensen Riwal Platform Cycling + 03
16 Carl Fredrik Hagen Joker Icopal + 03
17 Andreas Vangstad Sparebanken Sør + 03
18 Eliot Lietaer Sport Vlaanderen-Baloise + 03
19 Åsmund Romstad Løvik Team FixIT.no + 03
20 Kasper Asgreen Team Virtu Cycling + 03
21 Jonas Abrahamsen Uno-X Hydrogen DT + 03
22 Leszek Plucinski CCC Sprandi Polkowice + 03
23 Pieter Weening Roompot-Nederlandse Loterij + 03
24 Adrian Kurek CCC Sprandi Polkowice + 21
25 Youcef Reguigui Dimension Data + 21
26 Steven Lammertink Lotto NL-Jumbo + 21
27 Ben Perry Israel Cycling Academy + 21
28 Øivind Lukkedal Coop + 21
29 Jesper Schultz ColoQuick - Cult + 21
30 Jaco Venter Dimension Data + 21
31 Daniel Turek Israel Cycling Academy + 21
32 Zico Waeytens Sunweb + 54
33 Bjørn Tore Hoem Joker Icopal + 54
34 Jonas Gregaard Riwal Platform Cycling + 54
35 Kim Magnusson Team Tre Berg-Postnord + 54
36 Zakkari Dempster Israel Cycling Academy + 57
37 Wilmar Paredes Manzana Postobón + 57
38 Paul Martens Lotto NL-Jumbo + 57
39 Amund Grøndahl Jansen Lotto NL-Jumbo + 57
40 Fredrik Veuchelen Wanty-Groupe Gobert + 57
41 Jetse Bol Manzana Postobón + 57
42 Jakub Kaczmarek CCC Sprandi Polkowice + 57
43 Markus Hoelgaard Joker Icopal + 57
44 Jay Robert Thomson Dimension Data + 01:32
45 Lluis Mas Caja Rural-Seguros RGA + 01:32
46 Rasmus Mygind Riwal Platform Cycling + 01:32
47 Sjoerd Van Ginneken Roompot-Nederlandse Loterij + 02:49
48 Jesper Asselman Roompot-Nederlandse Loterij + 02:49
49 Jappe Jaspers Verandas Willems-Crelan + 02:49
50 Rune Almindsø Andersen ColoQuick - Cult + 02:49
51 Gijs Van Hoecke Lotto NL-Jumbo + 02:49
52 Mark McNally Wanty-Groupe Gobert + 02:49
53 Kevin Van Melsen Wanty-Groupe Gobert + 02:49
54 Isac Lundgren Team Tre Berg-Postnord + 02:49
55 Aimé De Gendt Sport Vlaanderen-Baloise + 02:56
56 Patrick Clausen Riwal Platform Cycling + 05:34
57 Rasmus Tiller Joker Icopal + 06:35
58 Mads Rahbek Team Virtu Cycling + 06:35
59 Eirik Bruland Sparebanken Sør + 06:35
60 Jarl Salomein Sport Vlaanderen-Baloise + 06:35
61 Albert Timmer Sunweb + 06:35
62 Krists Neilands Israel Cycling Academy + 06:35
63 Fernando Orjuela Manzana Postobón + 06:35
64 Lindsay De Vylder Sport Vlaanderen-Baloise + 09:01
65 Antonio Molina Caja Rural-Seguros RGA + 09:01
66 Andre Looij Roompot-Nederlandse Loterij + 09:01
67 Petter Theodorsen Sparebanken Sør + 09:01
68 Torjus Sleen Uno-X Hydrogen DT + 09:01
69 Jon Irisarri Caja Rural-Seguros RGA + 09:01
70 Adrien Niyonshuti Dimension Data + 09:01
71 Matti Manninen Team FixIT.no + 09:01
72 Christophe Premont Verandas Willems-Crelan + 09:01
73 Jonas Koch CCC Sprandi Polkowice + 09:01
74 Richard Larsen Team Tre Berg-Postnord + 09:01
75 Marius Blålid Team FixIT.no + 09:01
76 Max Walscheid Sunweb + 09:01
77 Sebastian Molano Manzana Postobón + 09:01
78 Michael Carbel Team Virtu Cycling + 09:01
79 Niklas Eg Team Virtu Cycling + 09:01
80 Christian Moberg ColoQuick - Cult + 09:01
81 Guy Sagiv Israel Cycling Academy + 09:01
82 Rasmus Wallin ColoQuick - Cult + 09:01
83 Hector Saez Caja Rural-Seguros RGA + 09:01
84 Håvard Blikra Coop + 09:01
85 Philip Lindau Coop + 09:01
86 Otto Vergaerde Verandas Willems-Crelan + 09:01
87 Erik Sandersson Team Tre Berg-Postnord + 09:01
88 Ole Andre Austevoll Coop + 09:01
89 Joakim Kjemhus Coop + 09:01
90 Andreas Hyldgaard Team Virtu Cycling + 09:01
91 Mateusz Taciak CCC Sprandi Polkowice + 09:01
92 Hernando Bohorquez Manzana Postobón + 09:01
93 Mark Sehestad Pedersen Team Virtu Cycling + 09:01
94 Preben van Hecke Sport Vlaanderen-Baloise + 09:01
95 Hamish Schreurs Israel Cycling Academy + 09:01
96 Ole Forfang Joker Icopal + 09:01
97 Kristoffer Skjerping Joker Icopal + 09:01
98 Torstein Træen Uno-X Hydrogen DT + 09:01
99 Kristian Kulset Uno-X Hydrogen DT + 09:01
DNF Jonas Vingegaard ColoQuick - Cult
DNF Ken-Levi Eikeland Team FixIT.no
DNF Bjørnar Vevatne Øverland Team FixIT.no
DNF Audun Brekke Fløtten Uno-X Hydrogen DT
Pos Rider Team Time
01 - Dries van Gestel Sport Vlaanderen-Baloise 17:49:41
02 - Edvald Boasson-Hagen Dimension Data + 05
03 - Timo Roosen Lotto NL-Jumbo + 24
04 - August Jensen Coop + 32
05 - Lars Boom Lotto NL-Jumbo + 38
06 1 Lennard Kämna Sunweb + 38
07 1 Kasper Asgreen Team Virtu Cycling + 40
08 1 Eliot Lietaer Sport Vlaanderen-Baloise + 40
09 1 Nick Van der Lijke Roompot-Nederlandse Loterij + 43
10 1 Andreas Vangstad Sparebanken Sør + 44
11 1 Carl Fredrik Hagen Joker Icopal + 44
12 1 Jeroen Meijers Roompot-Nederlandse Loterij + 44
13 1 Leszek Plucinski CCC Sprandi Polkowice + 46
14 3 Pieter Weening Roompot-Nederlandse Loterij + 46
15 4 Serge Pauwels Dimension Data + 52
16 8 Bjørn Tore Hoem Joker Icopal + 01:31
17 1 Wilmar Paredes Manzana Postobón + 01:40
18 3 Torkil Veyhe ColoQuick - Cult + 02:41
19 1 Daniel Turek Israel Cycling Academy + 02:47
20 3 Jonas Abrahamsen Uno-X Hydrogen DT + 03:04
21 5 Åsmund Romstad Løvik Team FixIT.no + 03:04
22 7 Chris Anker Sørensen Riwal Platform Cycling + 03:04
23 9 Jérôme Baugnies Wanty-Groupe Gobert + 03:15
24 1 Jesper Schultz ColoQuick - Cult + 03:22
25 3 Jaco Venter Dimension Data + 03:22
26 8 Aimé De Gendt Sport Vlaanderen-Baloise + 03:45
27 3 Jetse Bol Manzana Postobón + 03:58
28 1 Paul Martens Lotto NL-Jumbo + 03:58
29 2 Jonas Gregaard Riwal Platform Cycling + 04:06
30 3 Andrea Pasqualon Wanty-Groupe Gobert + 05:00
31 8 Adrian Kurek CCC Sprandi Polkowice + 06:17
32 5 Zakkari Dempster Israel Cycling Academy + 06:53
33 5 Lluis Mas Caja Rural-Seguros RGA + 07:28
34 6 Jay Robert Thomson Dimension Data + 08:07
35 7 Trond Håkon Trondsen Sparebanken Sør + 10:34
36 5 Fredrik Veuchelen Wanty-Groupe Gobert + 10:48
37 3 Jarl Salomein Sport Vlaanderen-Baloise + 11:42
38 16 Niklas Eg Team Virtu Cycling + 12:02
39 4 Ben Perry Israel Cycling Academy + 13:22
40 4 Hector Saez Caja Rural-Seguros RGA + 14:43
41 15 Øivind Lukkedal Coop + 15:00
42 17 Steven Lammertink Lotto NL-Jumbo + 15:00
43 7 Amund Grøndahl Jansen Lotto NL-Jumbo + 15:30
44 10 Zico Waeytens Sunweb + 15:33
45 12 Kim Magnusson Team Tre Berg-Postnord + 15:33
46 19 Markus Hoelgaard Joker Icopal + 15:47
47 3 Kevin Van Melsen Wanty-Groupe Gobert + 15:50
48 21 Youcef Reguigui Dimension Data + 15:57
49 4 Gijs Van Hoecke Lotto NL-Jumbo + 17:25
50 1 Sjoerd Van Ginneken Roompot-Nederlandse Loterij + 17:26
51 1 Jesper Asselman Roompot-Nederlandse Loterij + 17:26
52 11 Mark McNally Wanty-Groupe Gobert + 17:39
53 15 Isac Lundgren Team Tre Berg-Postnord + 18:02
54 29 Jakub Kaczmarek CCC Sprandi Polkowice + 18:16
55 27 Rasmus Mygind Riwal Platform Cycling + 18:40
56 15 Jappe Jaspers Verandas Willems-Crelan + 19:14
57 12 Mads Rahbek Team Virtu Cycling + 20:09
58 31 Jonathan Lastra Caja Rural-Seguros RGA + 20:51
59 1 Krists Neilands Israel Cycling Academy + 21:19
60 15 Patrick Clausen Riwal Platform Cycling + 22:25
61 15 Preben van Hecke Sport Vlaanderen-Baloise + 22:42
62 15 Rasmus Tiller Joker Icopal + 23:26
63 16 Jon Irisarri Caja Rural-Seguros RGA + 23:27
64 16 Andre Looij Roompot-Nederlandse Loterij + 23:34
65 16 Jonas Koch CCC Sprandi Polkowice + 23:34
66 11 Lindsay De Vylder Sport Vlaanderen-Baloise + 23:40
67 9 Erik Sandersson Team Tre Berg-Postnord + 23:40
68 24 Rune Almindsø Andersen ColoQuick - Cult + 23:42
69 8 Torjus Sleen Uno-X Hydrogen DT + 23:48
70 8 Marius Blålid Team FixIT.no + 23:51
71 7 Mark Sehestad Pedersen Team Virtu Cycling + 23:51
72 6 Kristoffer Skjerping Joker Icopal + 23:57
73 6 Adrien Niyonshuti Dimension Data + 24:07
74 4 Kristian Kulset Uno-X Hydrogen DT + 25:17
75 3 Max Walscheid Sunweb + 25:45
76 3 Rasmus Wallin ColoQuick - Cult + 25:50
77 3 Andreas Hyldgaard Team Virtu Cycling + 25:50
78 2 Richard Larsen Team Tre Berg-Postnord + 25:52
79 1 Ole Forfang Joker Icopal + 25:57
80 1 Antonio Molina Caja Rural-Seguros RGA + 26:03
81 - Petter Theodorsen Sparebanken Sør + 26:03
82 2 Matti Manninen Team FixIT.no + 26:03
83 2 Eirik Bruland Sparebanken Sør + 27:00
84 9 Fernando Orjuela Manzana Postobón + 27:34
85 10 Albert Timmer Sunweb + 27:47
86 2 Christophe Premont Verandas Willems-Crelan + 27:49
87 1 Michael Carbel Team Virtu Cycling + 29:43
88 1 Sebastian Molano Manzana Postobón + 29:43
89 1 Joakim Kjemhus Coop + 29:49
90 1 Otto Vergaerde Verandas Willems-Crelan + 29:49
91 1 Hernando Bohorquez Manzana Postobón + 29:49
92 2 Ole Andre Austevoll Coop + 30:04
93 3 Håvard Blikra Coop + 30:32
94 3 Hamish Schreurs Israel Cycling Academy + 30:36
95 3 Christian Moberg ColoQuick - Cult + 31:26
96 4 Mateusz Taciak CCC Sprandi Polkowice + 31:52
97 4 Torstein Træen Uno-X Hydrogen DT + 32:00
98 4 Guy Sagiv Israel Cycling Academy + 35:49
99 4 Philip Lindau Coop + 36:13
Information
Nation Norway
Date 27th May
Where Stavanger -> Sandnes
What 4th stage
Distance 160.4 km
Leader D.van Gestel
Youth D.van Gestel
Points E.Boasson-Hagen
Mountain W.Paredes
Combative T.Veyhe
Other
Embed Results