Tour des Fjords - 2017

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Edvald Boasson-Hagen Dimension Data 04:25:28
02 Lars Boom Lotto NL-Jumbo + 00
03 August Jensen Coop + 00
04 Jonas Koch CCC Sprandi Polkowice + 00
05 Andre Looij Roompot-Nederlandse Loterij + 00
06 Andrea Pasqualon Wanty-Groupe Gobert + 00
07 Michael Carbel Team Virtu Cycling + 00
08 Sebastian Molano Manzana Postobón + 00
09 Timo Roosen Lotto NL-Jumbo + 00
10 Youcef Reguigui Dimension Data + 00
11 Zakkari Dempster Israel Cycling Academy + 00
12 Dries van Gestel Sport Vlaanderen-Baloise + 00
13 Max Walscheid Sunweb + 00
14 Amund Grøndahl Jansen Lotto NL-Jumbo + 00
15 Bjørn Tore Hoem Joker Icopal + 00
16 Kasper Asgreen Team Virtu Cycling + 00
17 Adrian Kurek CCC Sprandi Polkowice + 00
18 Lluis Mas Caja Rural-Seguros RGA + 00
19 Lennard Kämna Sunweb + 00
20 Eliot Lietaer Sport Vlaanderen-Baloise + 00
21 Sjoerd Van Ginneken Roompot-Nederlandse Loterij + 04
22 Jesper Asselman Roompot-Nederlandse Loterij + 04
23 Rasmus Wallin ColoQuick - Cult + 04
24 Carl Fredrik Hagen Joker Icopal + 04
25 Andreas Vangstad Sparebanken Sør + 04
26 Gijs Van Hoecke Lotto NL-Jumbo + 04
27 Andreas Hyldgaard Team Virtu Cycling + 04
28 Jeroen Meijers Roompot-Nederlandse Loterij + 04
29 Ben Perry Israel Cycling Academy + 04
30 Zico Waeytens Sunweb + 06
31 Serge Pauwels Dimension Data + 06
32 Patrick Clausen Riwal Platform Cycling + 06
33 Otto Vergaerde Verandas Willems-Crelan + 06
34 Øivind Lukkedal Coop + 06
35 Niklas Eg Team Virtu Cycling + 06
36 Aimé De Gendt Sport Vlaanderen-Baloise + 06
37 Nick Van der Lijke Roompot-Nederlandse Loterij + 06
38 Jonas Vingegaard ColoQuick - Cult + 06
39 Jonathan Lastra Caja Rural-Seguros RGA + 06
40 Leszek Plucinski CCC Sprandi Polkowice + 06
41 Pieter Weening Roompot-Nederlandse Loterij + 06
42 Jonas Abrahamsen Uno-X Hydrogen DT + 06
43 Joakim Kjemhus Coop + 06
44 Eirik Bruland Sparebanken Sør + 06
45 Jaco Venter Dimension Data + 06
46 Wilmar Paredes Manzana Postobón + 06
47 Paul Martens Lotto NL-Jumbo + 06
48 Hernando Bohorquez Manzana Postobón + 06
49 Steven Lammertink Lotto NL-Jumbo + 06
50 Jay Robert Thomson Dimension Data + 06
51 Jarl Salomein Sport Vlaanderen-Baloise + 06
52 Rasmus Tiller Joker Icopal + 06
53 Åsmund Romstad Løvik Team FixIT.no + 06
54 Jesper Schultz ColoQuick - Cult + 06
55 Chris Anker Sørensen Riwal Platform Cycling + 06
56 Jetse Bol Manzana Postobón + 06
57 Lindsay De Vylder Sport Vlaanderen-Baloise + 06
58 Erik Sandersson Team Tre Berg-Postnord + 06
59 Richard Larsen Team Tre Berg-Postnord + 06
60 Kevin Van Melsen Wanty-Groupe Gobert + 06
61 Jappe Jaspers Verandas Willems-Crelan + 06
62 Kim Magnusson Team Tre Berg-Postnord + 06
63 Daniel Turek Israel Cycling Academy + 14
64 Torjus Sleen Uno-X Hydrogen DT + 14
65 Audun Brekke Fløtten Uno-X Hydrogen DT + 17
66 Christophe Premont Verandas Willems-Crelan + 17
67 Jonas Gregaard Riwal Platform Cycling + 17
68 Jérôme Baugnies Wanty-Groupe Gobert + 17
69 Marius Blålid Team FixIT.no + 17
70 Mateusz Taciak CCC Sprandi Polkowice + 17
71 Petter Theodorsen Sparebanken Sør + 17
72 Guy Sagiv Israel Cycling Academy + 17
73 Matti Manninen Team FixIT.no + 17
74 Hector Saez Caja Rural-Seguros RGA + 17
75 Mark McNally Wanty-Groupe Gobert + 17
76 Mads Rahbek Team Virtu Cycling + 17
77 Mark Sehestad Pedersen Team Virtu Cycling + 17
78 Markus Hoelgaard Joker Icopal + 17
79 Fernando Orjuela Manzana Postobón + 17
80 Ole Forfang Joker Icopal + 17
81 Antonio Molina Caja Rural-Seguros RGA + 17
82 Torkil Veyhe ColoQuick - Cult + 23
83 Adrien Niyonshuti Dimension Data + 23
84 Kristoffer Skjerping Joker Icopal + 23
85 Kristian Kulset Uno-X Hydrogen DT + 23
86 Fredrik Veuchelen Wanty-Groupe Gobert + 23
87 Rasmus Mygind Riwal Platform Cycling + 23
88 Bjørnar Vevatne Øverland Team FixIT.no + 23
89 Håvard Blikra Coop + 23
90 Torstein Træen Uno-X Hydrogen DT + 23
91 Trond Håkon Trondsen Sparebanken Sør + 23
92 Christian Moberg ColoQuick - Cult + 23
93 Rune Almindsø Andersen ColoQuick - Cult + 34
94 Philip Lindau Coop + 39
95 Ole Andre Austevoll Coop + 39
96 Isac Lundgren Team Tre Berg-Postnord + 42
97 Preben van Hecke Sport Vlaanderen-Baloise + 44
98 Albert Timmer Sunweb + 53
99 Hamish Schreurs Israel Cycling Academy + 53
100 Krists Neilands Israel Cycling Academy + 01:47
101 Jon Irisarri Caja Rural-Seguros RGA + 02:04
102 Jakub Kaczmarek CCC Sprandi Polkowice + 02:51
103 Ken-Levi Eikeland Team FixIT.no + 08:05
DNS Dylan Page Caja Rural-Seguros RGA
DNF Juan Pablo Villegas Manzana Postobón
DNF Andreas Erland Sparebanken Sør
Pos Rider Team Time
01 - Dries van Gestel Sport Vlaanderen-Baloise 13:45:40
02 1 Edvald Boasson-Hagen Dimension Data + 21
03 1 Timo Roosen Lotto NL-Jumbo + 24
04 - August Jensen Coop + 32
05 12 Lars Boom Lotto NL-Jumbo + 38
06 1 Kasper Asgreen Team Virtu Cycling + 40
07 - Lennard Kämna Sunweb + 40
08 1 Bjørn Tore Hoem Joker Icopal + 40
09 1 Eliot Lietaer Sport Vlaanderen-Baloise + 40
10 - Nick Van der Lijke Roompot-Nederlandse Loterij + 43
11 5 Andreas Vangstad Sparebanken Sør + 44
12 - Carl Fredrik Hagen Joker Icopal + 44
13 2 Jeroen Meijers Roompot-Nederlandse Loterij + 44
14 3 Leszek Plucinski CCC Sprandi Polkowice + 46
15 1 Jonas Vingegaard ColoQuick - Cult + 46
16 3 Wilmar Paredes Manzana Postobón + 46
17 1 Pieter Weening Roompot-Nederlandse Loterij + 46
18 - Aimé De Gendt Sport Vlaanderen-Baloise + 52
19 - Serge Pauwels Dimension Data + 52
20 - Daniel Turek Israel Cycling Academy + 02:29
21 - Torkil Veyhe ColoQuick - Cult + 02:52
22 - Niklas Eg Team Virtu Cycling + 03:04
23 2 Jonas Abrahamsen Uno-X Hydrogen DT + 03:04
24 1 Jetse Bol Manzana Postobón + 03:04
25 1 Jesper Schultz ColoQuick - Cult + 03:04
26 1 Åsmund Romstad Løvik Team FixIT.no + 03:04
27 1 Paul Martens Lotto NL-Jumbo + 03:04
28 4 Jaco Venter Dimension Data + 03:04
29 2 Chris Anker Sørensen Riwal Platform Cycling + 03:04
30 6 Audun Brekke Fløtten Uno-X Hydrogen DT + 03:15
31 2 Jonas Gregaard Riwal Platform Cycling + 03:15
32 2 Jérôme Baugnies Wanty-Groupe Gobert + 03:15
33 1 Andrea Pasqualon Wanty-Groupe Gobert + 05:04
34 1 Jarl Salomein Sport Vlaanderen-Baloise + 05:10
35 2 Bjørnar Vevatne Øverland Team FixIT.no + 05:25
36 - Hector Saez Caja Rural-Seguros RGA + 05:45
37 - Zakkari Dempster Israel Cycling Academy + 05:59
38 - Lluis Mas Caja Rural-Seguros RGA + 05:59
39 - Adrian Kurek CCC Sprandi Polkowice + 05:59
40 - Jay Robert Thomson Dimension Data + 06:38
41 - Fredrik Veuchelen Wanty-Groupe Gobert + 09:54
42 - Trond Håkon Trondsen Sparebanken Sør + 10:34
43 2 Ben Perry Israel Cycling Academy + 13:04
44 - Kevin Van Melsen Wanty-Groupe Gobert + 13:06
45 3 Mads Rahbek Team Virtu Cycling + 13:17
46 - Preben van Hecke Sport Vlaanderen-Baloise + 13:44
47 4 Jon Irisarri Caja Rural-Seguros RGA + 14:29
48 1 Andre Looij Roompot-Nederlandse Loterij + 14:36
49 2 Jonas Koch CCC Sprandi Polkowice + 14:36
50 2 Amund Grøndahl Jansen Lotto NL-Jumbo + 14:36
51 2 Sjoerd Van Ginneken Roompot-Nederlandse Loterij + 14:40
52 14 Jesper Asselman Roompot-Nederlandse Loterij + 14:40
53 17 Gijs Van Hoecke Lotto NL-Jumbo + 14:40
54 3 Zico Waeytens Sunweb + 14:42
55 5 Lindsay De Vylder Sport Vlaanderen-Baloise + 14:42
56 11 Øivind Lukkedal Coop + 14:42
57 4 Kim Magnusson Team Tre Berg-Postnord + 14:42
58 5 Erik Sandersson Team Tre Berg-Postnord + 14:42
59 10 Steven Lammertink Lotto NL-Jumbo + 14:42
60 13 Krists Neilands Israel Cycling Academy + 14:47
61 2 Torjus Sleen Uno-X Hydrogen DT + 14:50
62 2 Marius Blålid Team FixIT.no + 14:53
63 5 Mark McNally Wanty-Groupe Gobert + 14:53
64 - Mark Sehestad Pedersen Team Virtu Cycling + 14:53
65 - Markus Hoelgaard Joker Icopal + 14:53
66 4 Kristoffer Skjerping Joker Icopal + 14:59
67 4 Adrien Niyonshuti Dimension Data + 15:09
68 12 Isac Lundgren Team Tre Berg-Postnord + 15:16
69 3 Youcef Reguigui Dimension Data + 15:39
70 3 Kristian Kulset Uno-X Hydrogen DT + 16:19
71 3 Jappe Jaspers Verandas Willems-Crelan + 16:28
72 4 Max Walscheid Sunweb + 16:48
73 5 Rasmus Wallin ColoQuick - Cult + 16:52
74 8 Andreas Hyldgaard Team Virtu Cycling + 16:52
75 2 Patrick Clausen Riwal Platform Cycling + 16:54
76 3 Richard Larsen Team Tre Berg-Postnord + 16:54
77 4 Rasmus Tiller Joker Icopal + 16:54
78 3 Ole Forfang Joker Icopal + 16:59
79 1 Antonio Molina Caja Rural-Seguros RGA + 17:05
80 3 Matti Manninen Team FixIT.no + 17:05
81 4 Petter Theodorsen Sparebanken Sør + 17:05
82 2 Rasmus Mygind Riwal Platform Cycling + 17:11
83 15 Jakub Kaczmarek CCC Sprandi Polkowice + 17:22
84 2 Christophe Premont Verandas Willems-Crelan + 18:51
85 3 Eirik Bruland Sparebanken Sør + 20:28
86 6 Michael Carbel Team Virtu Cycling + 20:45
87 6 Sebastian Molano Manzana Postobón + 20:45
88 6 Joakim Kjemhus Coop + 20:51
89 9 Jonathan Lastra Caja Rural-Seguros RGA + 20:51
90 7 Hernando Bohorquez Manzana Postobón + 20:51
91 8 Otto Vergaerde Verandas Willems-Crelan + 20:51
92 3 Rune Almindsø Andersen ColoQuick - Cult + 20:56
93 7 Fernando Orjuela Manzana Postobón + 21:02
94 3 Ole Andre Austevoll Coop + 21:06
95 5 Albert Timmer Sunweb + 21:15
96 5 Håvard Blikra Coop + 21:34
97 2 Hamish Schreurs Israel Cycling Academy + 21:38
98 4 Christian Moberg ColoQuick - Cult + 22:28
99 44 Ken-Levi Eikeland Team FixIT.no + 22:41
100 3 Mateusz Taciak CCC Sprandi Polkowice + 22:54
101 3 Torstein Træen Uno-X Hydrogen DT + 23:02
102 3 Guy Sagiv Israel Cycling Academy + 26:51
103 3 Philip Lindau Coop + 27:15
Information
Nation Norway
Date 26th May
Where Odda -> Kopervik
What 3rd stage
Distance 176.9 km
Leader D.van Gestel
Youth D.van Gestel
Points E.Boasson-Hagen
Mountain W.Paredes
Other
Embed Results