Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway | Tour de l'Avenir

2015 Tour des Fjords

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (31) Fantasy

General Youth Points Mountain

Results after stage 05 FirstCycling.com

Pos - Name Born Team Time
01 1 Marco Haller 1991 Team Katusha 22:18:47
02 1 Søren Kragh Andersen 1994 Team Tre-For - Blue Water + 12
03- Michael Olsson 1986 Team Tre-For - Blue Water + 24
04- Rasmus Guldhammer 1989 Cult Energy Pro Cycling + 28
05- Amets Txurruka 1982 Caja Rural - Seguros RGA + 39
06 4 Daryl Impey 1984 Orica - GreenEDGE + 41
07 5 Edvald Boasson Hagen 1987 MTN - Qhubeka + 46
08 2 Mads Pedersen 1995 Cult Energy Pro Cycling + 47
09 2 Alexander Kristoff 1987 Team Katusha + 53
10 2 Kristian Sbaragli 1990 MTN - Qhubeka + 59
11 2 Angel Madrazo 1988 Caja Rural - Seguros RGA + 59
12 1 Christian Meier 1985 Orica - GreenEDGE + 01:06
13- August Jensen 1991 Team Coop - Øster Hus + 01:13
14- Marco Minnaard 1989 Wanty - Groupe Gobert + 01:13
15- Michael Valgren 1992 Tinkoff - Saxo + 01:16
16- Michel Kreder 1987 Team Roompot + 01:22
17- Chris Anker Sørensen 1984 Tinkoff - Saxo + 01:22
18- Marco Marcato 1984 Wanty - Groupe Gobert + 01:24
19- Sam Oomen 1995 Rabobank DT + 01:24
20- Jasper Stuyven 1992 Trek Factory Racing + 01:25
21- Francis De Greef 1985 Wanty - Groupe Gobert + 01:32
22- Pawel Bernas 1990 ActiveJet Team + 01:32
23 1 Carl Fredrik Hagen 1991 Team Sparebanken Sør + 01:46
24 1 Erick Rowsell 1990 Madison - Genesis + 01:46
25- Ricardo Vilela 1987 Caja Rural - Seguros RGA + 01:46
26- Asbjørn Kragh Andersen 1992 Team Tre-For - Blue Water + 01:59
27- Fredrik Strand Galta 1992 Team Coop - Øster Hus + 02:00
28 1 Lennard Hofstede 1994 Rabobank DT + 02:13
29 1 Eduard Prades 1987 Caja Rural - Seguros RGA + 02:15
30 1 Alexander Wetterhall 1986 Team Tre Berg-Bianchi + 02:29
31 1 Pavel Brutt 1982 Tinkoff - Saxo + 02:31
32 2 Johnny Hoogerland 1983 Team Roompot + 02:55
33 2 Nikolai Trusov 1985 Tinkoff - Saxo + 03:15
34 3 Petter Theodorsen 1995 Team RingeriksKraft + 05:12
35 3 Adam Yates 1992 Orica - GreenEDGE + 05:20
36 5 Sebastian Balck 1988 Team Tre Berg-Bianchi + 07:18
37 6 Jan Maas 1996 Rabobank DT + 08:19
38 8 Sven Erik Bystrøm 1992 Team Katusha + 09:29
39 3 Antonio Molina 1991 Caja Rural - Seguros RGA + 10:11
40 4 Jaco Venter 1987 MTN - Qhubeka + 11:00
41 2 Simon Spilak 1986 Team Katusha + 11:14
42 2 Marcus Fåglum-Karlsson 1994 Team Tre Berg-Bianchi + 11:51
43 6 Jacopo Guarnieri 1987 Team Katusha + 13:16
44 7 Carlos Barbero 1991 Caja Rural - Seguros RGA + 15:41
45 7 Daniel Hoelgaard 1993 Team Joker + 15:55
46 2 Jérôme Baugnies 1987 Wanty - Groupe Gobert + 16:34
47 3 Ole Andre Austevoll 1994 Team FixIT.no + 16:58
48 1 Michael Reihs 1979 Cult Energy Pro Cycling + 17:31
49 5 Fabian Cancellara 1981 Trek Factory Racing + 18:13
50 5 Juraj Sagan 1988 Tinkoff - Saxo + 18:18
51 5 Håvard Blikra 1991 Team Coop - Øster Hus + 18:36
52 1 Antwan Tolhoek 1994 Rabobank DT + 18:39
53 4 Jesus Ezquerra Muela 1990 ActiveJet Team + 18:47
54 9 Laurent Didier 1984 Trek Factory Racing + 20:09
55 4 Pieter Jacobs 1986 Topsport Vlaanderen + 20:33
56 5 Andre Looij 1995 Team Roompot + 22:57
57 6 Audun Brekke Fløtten 1990 Team RingeriksKraft + 24:58
58 8 Sander Helven 1990 Topsport Vlaanderen + 25:43
59 11 Preben van Hecke 1982 Topsport Vlaanderen + 25:46
60 9 Stijn Devolder 1979 Trek Factory Racing + 25:58
61 6 Wouter Mol 1982 Cycling Team Join's-De Rijke + 26:58
62 9 Andreas Erland 1992 Team Sparebanken Sør + 27:51
63 5 Torstein Træen 1995 Team RingeriksKraft + 28:01
64 2 Jay Robert Thomson 1986 MTN - Qhubeka + 28:24
65- Svein Tuft 1977 Orica - GreenEDGE + 29:34
66 12 Pawel Franczak 1991 ActiveJet Team + 29:58
67 9 Reidar Borgersen 1980 Team Joker + 30:46
68 9 Etienne Van Empel 1994 Team Roompot + 31:18
69 9 Dmitriy Kozontchuk 1984 Team Katusha + 31:46
70 6 Adrian Aas Stien 1992 Team Joker + 33:05
71 4 Vegard Robinson Bugge 1989 Team Sparebanken Sør + 34:20
72 4 Matthew Holmes 1993 Madison - Genesis + 34:46
73 9 Rasmus Christian Quaade 1990 Cult Energy Pro Cycling + 35:38
74 2 Filip Eidsheim 1990 Team FixIT.no + 37:05
75 10 Songezo Jim 1990 MTN - Qhubeka + 37:07
76 8 Nicholas Dougall 1992 MTN - Qhubeka + 40:40
77 3 Fridtjof Røinås 1994 Team Sparebanken Sør + 42:03
78 8 Ike Groen 1992 Cycling Team Join's-De Rijke + 42:07
79 9 Gert Steegmans 1980 Trek Factory Racing + 42:48
80 9 Ole Forfang 1995 Team RingeriksKraft + 43:40
81 6 Karel Hnik 1991 Cult Energy Pro Cycling + 46:19
82 11 James McLaughlin 1990 Madison - Genesis + 46:50
83 11 Michal Podlaski 1988 ActiveJet Team + 47:36
84 7 Reinier Honig 1983 Team Roompot + 52:34
85 13 Adrian Gjølberg 1989 Team FixIT.no + 58:03
Tour des Fjords
Norway - May 27th-31st
Classification 2.1
Leader M.Haller
Youth M.Haller
Points A.Kristoff
Mountain A.Txurruka

Want to use results from
FirstCycling on your site?