2019 Gent - Wevelgem in Flanders Fields

Race mainpage Results Startlist Comments (16) Fantasy

Results FirstCycling.com

Pos - Name Born Nation Team Time
01 Alexander Kristoff 1987 Norway UAE Team Emirates 5:26:08
02 John Degenkolb 1989 Germany Trek - Segafredo 00
03 Oliver Naesen 1990 Belgium AG2R La Mondiale 00
04 Mathieu Van Der Poel 1995 Netherlands Corendon - Circus 00
05 Danny van Poppel 1993 Netherlands Team Jumbo - Visma 00
06 Adrien Petit 1990 France Total Direct Energie 00
07 Matteo Trentin 1989 Italy Mitchelton - Scott 00
08 Rüdiger Selig 1989 Germany Bora - Hansgrohe 00
09 Matej Mohoric 1994 Slovenia Bahrain - Merida 00
10 Jens Debusschere 1989 Belgium Team Katusha - Alpecin 00
11 Søren Kragh Andersen 1994 Denmark Team Sunweb 00
12 Carlos Barbero 1991 Spain Movistar Team 00
13 Tiesj Benoot 1994 Belgium Lotto - Soudal 00
14 Anthony Turgis 1994 France Total Direct Energie 00
15 Jens Keukeleire 1988 Belgium Lotto - Soudal 00
16 Stefan Küng 1993 Switzerland Groupama - FDJ 00
17 Jasper Stuyven 1992 Belgium Trek - Segafredo 00
18 Luke Rowe 1990 Great Britain Team Sky 00
19 Elia Viviani 1989 Italy Deceuninck - Quick Step 00
20 Greg Van Avermaet 1985 Belgium CCC Team 00
21 Fernando Gaviria 1994 Colombia UAE Team Emirates 00
22 Philippe Gilbert 1982 Belgium Deceuninck - Quick Step 00
23 Niki Terpstra 1984 Netherlands Total Direct Energie 00
24 Amund Grøndahl Jansen 1994 Norway Team Jumbo - Visma 00
25 Mike Teunissen 1992 Netherlands Team Jumbo - Visma 00
26 Sebastian Langeveld 1985 Netherlands EF Education First 00
27 Marco Haller 1991 Austria Team Katusha - Alpecin 00
28 Gianni Vermeersch 1992 Belgium Corendon - Circus 00
29 Wout Van Aert 1994 Belgium Team Jumbo - Visma 07
30 Maarten Wynants 1982 Belgium Team Jumbo - Visma 08
31 Jack Bauer 1985 New Zealand Mitchelton - Scott 11
32 Peter Sagan 1990 Slovakia Bora - Hansgrohe 13
33 Mads Pedersen 1995 Denmark Trek - Segafredo 23
34 Damien Gaudin 1986 France Total Direct Energie 24
35 Zdenek Stybar 1985 Czech Republic Deceuninck - Quick Step 1:19
36 Dries van Gestel 1994 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise 1:38
37 Edward Theuns 1991 Belgium Trek - Segafredo 3:30
38 Jasha Sütterlin 1992 Germany Movistar Team 5:28
39 Christophe Laporte 1992 France Cofidis, Solutions Credits 8:45
40 Roy Jans 1990 Belgium Corendon - Circus 8:45
41 Boy van Poppel 1988 Netherlands Roompot - Charles 8:45
42 Timothy Dupont 1987 Belgium Wanty - Groupe Gobert 8:45
43 Davide Ballerini 1994 Italy Astana Pro Team 8:45
44 Ramon Sinkeldam 1989 Netherlands Groupama - FDJ 8:45
45 Cees Bol 1995 Netherlands Team Sunweb 8:45
46 Pascal Eenkhoorn 1997 Netherlands Team Jumbo - Visma 8:45
47 Baptiste Planckaert 1988 Belgium Wallonie Bruxelles 8:45
48 Damien Touzé 1996 France Cofidis, Solutions Credits 8:45
49 Olivier Le Gac 1993 France Groupama - FDJ 8:45
50 Edward Planckaert 1995 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise 8:45
51 Max Walscheid 1993 Germany Team Sunweb 8:45
52 Laurens De Vreese 1988 Belgium Astana Pro Team 8:45
53 Nikolas Maes 1986 Belgium Lotto - Soudal 8:45
54 Loic Vliegen 1993 Belgium Wanty - Groupe Gobert 8:45
55 Kristoffer Halvorsen 1996 Norway Team Sky 8:45
56 Edvald Boasson Hagen 1987 Norway Team Dimension Data 8:45
57 Lars Boom 1985 Netherlands Roompot - Charles 8:45
58 Dries De Bondt 1991 Belgium Corendon - Circus 8:45
59 Silvan Dillier 1990 Switzerland AG2R La Mondiale 8:45
60 Jurgen Roelandts 1985 Belgium Movistar Team 8:45
61 Marco Marcato 1984 Italy UAE Team Emirates 8:45
62 Stijn Vandenbergh 1984 Belgium AG2R La Mondiale 8:45
63 Tim Declercq 1989 Belgium Deceuninck - Quick Step 8:45
64 Gijs Van Hoecke 1991 Belgium CCC Team 8:45
65 Vyacheslav Kuznetsov 1989 Russia Team Katusha - Alpecin 8:45
66 Michael Schär 1986 Switzerland CCC Team 8:45
67 Arnaud Démare 1991 France Groupama - FDJ 8:45
68 Nico Denz 1994 Germany AG2R La Mondiale 8:45
69 Marcus Burghardt 1983 Germany Bora - Hansgrohe 8:45
70 Christopher Juul Jensen 1989 Denmark Mitchelton - Scott 8:45
71 Bert Van Lerberghe 1992 Belgium Cofidis, Solutions Credits 8:45
72 Vegard Stake Laengen 1989 Norway UAE Team Emirates 8:45
73 Clement Venturini 1993 France AG2R La Mondiale 8:45
74 Ian Stannard 1987 Great Britain Team Sky 8:45
75 Thomas Scully 1990 New Zealand EF Education First 8:45
76 Gianni Moscon 1994 Italy Team Sky 8:53
77 Yves Lampaert 1991 Belgium Deceuninck - Quick Step 8:55
78 Franklin Six 1996 Belgium Wallonie Bruxelles 8:55
DNF Gediminas Bagdonas 1985 Lithuania AG2R La Mondiale
DNF Julien Duval 1990 France AG2R La Mondiale
DNF Zhandos Bizhigitov 1991 Kazakhstan Astana Pro Team
DNF Magnus Cort 1993 Denmark Astana Pro Team
DNF Yevgeniy Gidich 1996 Kazakhstan Astana Pro Team
DNF Dmitriy Gruzdev 1986 Kazakhstan Astana Pro Team
DNF Hugo Houle 1990 Canada Astana Pro Team
DNF Sonny Colbrelli 1990 Italy Bahrain - Merida
DNF Ivan Garcia 1995 Spain Bahrain - Merida
DNF Heinrich Haussler 1984 Australia Bahrain - Merida
DNF Luka Pibernik 1993 Slovenia Bahrain - Merida
DNF Marcel Sieberg 1982 Germany Bahrain - Merida
DNF Jan Tratnik 1990 Slovenia Bahrain - Merida
DNF Pascal Ackermann 1994 Germany Bora - Hansgrohe
DNF Maciej Bodnar 1985 Poland Bora - Hansgrohe
DNF Daniel Oss 1987 Italy Bora - Hansgrohe
DNF Michael Schwarzmann 1991 Germany Bora - Hansgrohe
DNF Pawel Bernas 1990 Poland CCC Team
DNF Szymon Sajnok 1997 Poland CCC Team
DNF Guillaume Van Keirsbulck 1991 Belgium CCC Team
DNF Lukasz Wisniowski 1991 Poland CCC Team
DNF Filippo Fortin 1989 Italy Cofidis, Solutions Credits
DNF Geoffrey Soupe 1988 France Cofidis, Solutions Credits
DNF Kenneth Vanbilsen 1990 Belgium Cofidis, Solutions Credits
DNF Zico Waeytens 1991 Belgium Cofidis, Solutions Credits
DNF Stijn Devolder 1979 Belgium Corendon - Circus
DNF Jimmy Janssens 1989 Belgium Corendon - Circus
DNF Lasse Norman Hansen 1992 Denmark Corendon - Circus
DNF Fabio Jakobsen 1996 Netherlands Deceuninck - Quick Step
DNF Maximiliano Richeze 1983 Argentina Deceuninck - Quick Step
DNF Alberto Bettiol 1993 Italy EF Education First
DNF Moreno Hofland 1991 Netherlands EF Education First
DNF Sacha Modolo 1987 Italy EF Education First
DNF Logan Owen 1995 USA EF Education First
DNF Julius Van Den Berg 1996 Netherlands EF Education First
DNF Jacopo Guarnieri 1987 Italy Groupama - FDJ
DNF Ignatas Konovalovas 1985 Lithuania Groupama - FDJ
DNF Miles Scotson 1994 Australia Groupama - FDJ
DNF Adam Blythe 1989 Great Britain Lotto - Soudal
DNF Frederik Frison 1992 Belgium Lotto - Soudal
DNF Lawrence Naesen 1992 Belgium Lotto - Soudal
DNF Brian Van Goethem 1991 Netherlands Lotto - Soudal
DNF Edoardo Affini 1996 Italy Mitchelton - Scott
DNF Michael Hepburn 1991 Australia Mitchelton - Scott
DNF Luka Mezgec 1988 Slovenia Mitchelton - Scott
DNF Callum Scotson 1996 Australia Mitchelton - Scott
DNF Jorge Arcas 1992 Spain Movistar Team
DNF Hector Carretero 1995 Spain Movistar Team
DNF Jaime Castrillo 1996 Spain Movistar Team
DNF Eduard Prades 1987 Spain Movistar Team
DNF Jesper Asselman 1990 Netherlands Roompot - Charles
DNF Senne Leysen 1996 Belgium Roompot - Charles
DNF Stijn Steels 1989 Belgium Roompot - Charles
DNF Sjoerd Van Ginneken 1992 Netherlands Roompot - Charles
DNF Jan Willem Van Schip 1994 Netherlands Roompot - Charles
DNF Amaury Capiot 1993 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Milan Menten 1996 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Preben van Hecke 1982 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Kenneth Van Rooy 1993 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Jordi Warlop 1996 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Lars Ytting Bak 1980 Denmark Team Dimension Data
DNF Bernhard Eisel 1981 Austria Team Dimension Data
DNF Reinardt Janse Van Rensburg 1989 South Africa Team Dimension Data
DNF Giacomo Nizzolo 1989 Italy Team Dimension Data
DNF Michael Valgren 1992 Denmark Team Dimension Data
DNF Julien Vermote 1989 Belgium Team Dimension Data
DNF Taco van der Hoorn 1993 Netherlands Team Jumbo - Visma
DNF Reto Hollenstein 1985 Switzerland Team Katusha - Alpecin
DNF Willie Smit 1992 South Africa Team Katusha - Alpecin
DNF Harry Tanfield 1994 Great Britain Team Katusha - Alpecin
DNF Mads Würtz Schmidt 1994 Denmark Team Katusha - Alpecin
DNF Leonardo Basso 1993 Italy Team Sky
DNF Filippo Ganna 1996 Italy Team Sky
DNF Christopher Lawless 1995 Great Britain Team Sky
DNF Asbjørn Kragh Andersen 1992 Denmark Team Sunweb
DNF Roy Curvers 1979 Netherlands Team Sunweb
DNF Casper Pedersen 1996 Denmark Team Sunweb
DNF Florian Stork 1997 Germany Team Sunweb
DNF Mathieu Burgaudeau 1998 France Total Direct Energie
DNF Pim Ligthart 1988 Netherlands Total Direct Energie
DNF Simon Sellier 1995 France Total Direct Energie
DNF Koen De Kort 1982 Netherlands Trek - Segafredo
DNF Alex Frame 1993 New Zealand Trek - Segafredo
DNF Kiel Reijnen 1986 USA Trek - Segafredo
DNF Sven Erik Bystrøm 1992 Norway UAE Team Emirates
DNF Simone Consonni 1994 Italy UAE Team Emirates
DNF Oliviero Troia 1994 Italy UAE Team Emirates
DNF Kenny Dehaes 1984 Belgium Wallonie Bruxelles
DNF Justin Jules 1986 France Wallonie Bruxelles
DNF Lucas Spengler 1994 Switzerland Wallonie Bruxelles
DNF Lionel Taminiaux 1996 Belgium Wallonie Bruxelles
DNF Tom Wirtgen 1996 Luxembourg Wallonie Bruxelles
DNF Frederik Backaert 1990 Belgium Wanty - Groupe Gobert
DNF Aimé De Gendt 1994 Belgium Wanty - Groupe Gobert
DNF Tom Devriendt 1991 Belgium Wanty - Groupe Gobert
DNF Andrea Pasqualon 1988 Italy Wanty - Groupe Gobert
DNF Pieter Vanspeybrouck 1987 Belgium Wanty - Groupe Gobert

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Info

Race Gent - Wevelgem in Flanders Fields
Nation Belgium
Distance 249.5 km
DateMarch 31st
Edition 2019
Classification 1.WT1

Alexander Kristoff

Manager results

1 Amicale La Mauresque
2 Cranksmashers
3 Team GMH
4 FruitnOats
5 Jecco Cycling