Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Baltyk - Karkonosze
UCI, Stage race, 20th -24th May 2015, Poland
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
GC
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Embed Results
Nations
Belgium
Bulgaria
Denmark
Finland
France
Germany
Great Britain
Kazakhstan
Latvia
Lithuania
Morocco
Netherlands
Norway
Poland
Russia
South Africa
Sweden
Switzerland
Ukraine
USA
Teams
CCC Sprandi Polkowice
Domin Sport
ISD Continental Team
Kazakhstan
Klub Kolarski Tarnovia
Kolss - BDC Cycling Team
Maroc
Matrix Racing Team
MLP Team Bergstrasse
ONE Pro Cycling
Randers Cykleklub af 1910
Russia
Sweden
Team Bliz-Merida
Team Differdange - Losch
Team Erdinger Alkoholfrei
Team Frøy Oslo
Team Martigues SC
Team Ur-Krostitzer Giant
Whistle Team Ziemia Brezeska
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Plucinski
Leszek
1990
CCC Sprandi Polkowice
17:20:15
02
Taciak
Mateusz
1984
CCC Sprandi Polkowice
+ 25
03
Williams
Peter
1986
ONE Pro Cycling
+ 53
04
Gatskiy
Pavel
1991
Kazakhstan
+ 01:35
05
Budiak
Anatolii
1995
ISD Continental Team
+ 01:42
06
Manakov
Viktor
1992
Russia
+ 01:46
07
Miquel
Thomas
1991
Team Martigues SC
+ 01:46
08
Nikitin
Matvey
1992
Kazakhstan
+ 01:55
09
Zielinski
Kamil
1988
Domin Sport
+ 01:56
10
Wiele
Mathias
1986
Team Ur-Krostitzer Giant
+ 02:11
11
Kaczmarek
Jakub
1993
CCC Sprandi Polkowice
+ 02:21
12
Bialoblocki
Marcin
1983
ONE Pro Cycling
+ 02:23
13
Serov
Alexander
1982
Russia
+ 02:25
14
Garcia
Damien
1992
Team Frøy Oslo
+ 02:33
15
Zemlyakov
Oleg
1993
Kazakhstan
+ 02:44
16
Vasilyev
Maksym
1990
ISD Continental Team
+ 02:48
17
Pakhtusov
Anatoliy
1985
ISD Continental Team
+ 02:51
18
Dzhus
Volodymyr
1993
ISD Continental Team
+ 02:58
19
Kristoffersen
Anders
1993
Team Frøy Oslo
+ 03:13
20
Janssen
Yannick
1990
Team Bliz-Merida
+ 03:17
21
Klepikov
Ilya
1994
ISD Continental Team
+ 03:19
22
Kiendys
Tomasz
1977
CCC Sprandi Polkowice
+ 03:25
23
Fußnegger
Moritz
1996
MLP Team Bergstrasse
+ 03:28
24
Dakteris
Janis
1991
Team Differdange - Losch
+ 03:29
25
Moncorgé
Pierre
1992
Team Bliz-Merida
+ 03:30
26
Skarzynski
Piotr
1990
Whistle Team Ziemia Brezeska
+ 03:31
27
Abelouache
Essaïd
1988
Maroc
+ 03:33
28
Oborsky
Dominik
1992
Whistle Team Ziemia Brezeska
+ 03:38
29
Paluta
Michal
1995
CCC Sprandi Polkowice
+ 03:46
30
Hunt
Joshua
1991
ONE Pro Cycling
+ 03:52
31
Detko
Artur
1983
Domin Sport
+ 03:55
32
Akhmetov
Galym
1995
Kazakhstan
+ 04:00
33
Raymackers
Cedric
1992
Team Differdange - Losch
+ 04:01
34
Egger
Mike-Aaron
1993
MLP Team Bergstrasse
+ 04:05
35
Broge
Nils Lau Nyborg
1992
Randers Cykleklub af 1910
+ 04:05
36
Stockhausen
Richard
1988
Team Erdinger Alkoholfrei
+ 04:09
37
Witecki
Mariusz
1981
Domin Sport
+ 04:20
38
Johansson
Fredrik
1986
Sweden
+ 04:30
39
Jennings
Christopher
1991
Team Martigues SC
+ 04:32
40
Honkisz
Adrian
1988
CCC Sprandi Polkowice
+ 04:36
41
Foltyn
Jakub
1992
Domin Sport
+ 04:37
42
Kulimbetov
Nubolat
1992
Kazakhstan
+ 04:41
43
Eustache
Cédric
1989
Team Martigues SC
+ 04:41
44
Heider
Johannes
1987
Team Ur-Krostitzer Giant
+ 04:54
45
Süssmilch
Eric
1995
MLP Team Bergstrasse
+ 04:55
46
Hida
Abdallah
1991
Maroc
+ 05:02
47
Maleiev
Timur
1996
ISD Continental Team
+ 05:04
48
Tefre Lunder
Mikkel
1996
Team Bliz-Merida
+ 05:05
49
Asgreen
Kasper
1995
MLP Team Bergstrasse
+ 05:28
50
Mandrysch
John
1996
MLP Team Bergstrasse
+ 05:30
51
Fåglum-Karlsson
Alexander
1996
Sweden
+ 06:01
52
Sazanov
Andrey
1994
Russia
+ 06:12
53
Karbowy
Marcin
1995
Klub Kolarski Tarnovia
+ 06:29
54
Udod
Rinat
1996
ISD Continental Team
+ 06:43
55
Svensson
Marcus
1983
Sweden
+ 07:30
56
Saber
Lahcen
1990
Maroc
+ 07:31
57
Kritskiy
Timofey
1987
Russia
+ 07:41
58
Kohut
Slawomir
1977
Whistle Team Ziemia Brezeska
+ 07:42
59
Kucharek
Adrian
1994
Whistle Team Ziemia Brezeska
+ 08:23
60
Fiege
Lorenz
1992
Matrix Racing Team
+ 08:27
61
Ampler
Rick
1989
Team Differdange - Losch
+ 08:51
62
Konstantinov
Radoslav
1983
Team Martigues SC
+ 08:53
63
Bauer
Martin
1994
Team Ur-Krostitzer Giant
+ 09:22
64
Tefre Lunder
Nikolai
1994
Team Frøy Oslo
+ 09:50
65
Mattaush
Lars
1991
Matrix Racing Team
+ 10:20
66
Baylis
Tom
1996
ONE Pro Cycling
+ 10:42
67
Wilson
Edvin
1989
Sweden
+ 11:37
68
Lechner
Patrick
1988
Team Erdinger Alkoholfrei
+ 11:47
69
Larsen
Richard
1990
Sweden
+ 11:58
70
Zhurkin
Nikolay
1991
Russia
+ 13:13
71
Wilgus
Wojciech
1995
Klub Kolarski Tarnovia
+ 14:14
72
Bartkiewicz
Andrzej
1991
Whistle Team Ziemia Brezeska
+ 14:21
73
Nowak
Mateusz
1992
Domin Sport
+ 14:25
74
Ericsson
Patrick
1986
Randers Cykleklub af 1910
+ 14:48
75
Zhansburshy
Baglan
1995
Kazakhstan
+ 15:15
76
Barnick
Jonas
1996
MLP Team Bergstrasse
+ 15:29
77
Breivold
Jon Sæverås
1995
Team Frøy Oslo
+ 16:16
78
Pawlak
Tobiasz
1995
Domin Sport
+ 16:37
79
Kanerva
Hiski
1994
Team Bliz-Merida
+ 19:02
80
Nowicki
Kacper
1996
Team Differdange - Losch
+ 19:26
DNF
Laton
Eryk
1993
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Stepniak
Grzegorz
1989
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Charucki
Pawel
1988
Domin Sport
DNF
Rebiewski
Jaroslaw
1974
Domin Sport
DNF
Luchshenko
Sergey
1994
Kazakhstan
DNF
Rive
Dmitriy
1995
Kazakhstan
DNF
Kistowski
Kacper
1993
Klub Kolarski Tarnovia
DNF
Korczynski
Borys
1995
Klub Kolarski Tarnovia
DNF
Krzywda
Patryk
1995
Klub Kolarski Tarnovia
DNF
Sykala
Wojciech
1994
Klub Kolarski Tarnovia
DNF
Wewior
Dominik
1996
Klub Kolarski Tarnovia
DNF
Wewior
Patryk
1996
Klub Kolarski Tarnovia
DNF
Banaszek
Adrian
1993
Kolss - BDC Cycling Team
DNF
Gronkiewicz
Kacper
1993
Kolss - BDC Cycling Team
DNF
Kulyk
Andrii
1989
Kolss - BDC Cycling Team
DNF
Malyvnivskiy
Vasyl
1992
Kolss - BDC Cycling Team
DNF
Stachowiak
Adam
1989
Kolss - BDC Cycling Team
DNF
Teklinski
Adrian
1989
Kolss - BDC Cycling Team
DNF
Chaoufi
Tarik
1986
Maroc
DNF
Er Rafai
Mohamed
1989
Maroc
DNF
Iferd
Bader
1990
Maroc
DNF
Junger
Jan Niklas
1989
Matrix Racing Team
DNF
Kruschewski
Fabian
1990
Matrix Racing Team
DNF
Oglialoro
Enrico
1992
Matrix Racing Team
DNF
Vietense
Jesko
1985
Matrix Racing Team
DNF
Tzschupke
Marc-Andre
1994
MLP Team Bergstrasse
DNF
Wörner
Max
1996
MLP Team Bergstrasse
DNF
Gardias
Dexter
1990
ONE Pro Cycling
DNF
Williams
Samuel
1994
ONE Pro Cycling
DNF
Gaal
Simon
1994
Randers Cykleklub af 1910
DNF
Hansen
Jesper
1989
Randers Cykleklub af 1910
DNF
Møller
Sebastian
1995
Randers Cykleklub af 1910
DNF
Stilling
Jacques
1991
Randers Cykleklub af 1910
DNF
Kovalev
Evgeniy
1989
Russia
DNF
Bengtsson
Ludwig
1993
Sweden
DNF
Anderberg
Hampus
1996
Team Bliz-Merida
DNF
Manninen
Matti
1992
Team Bliz-Merida
DNF
Miller
Barry
1988
Team Bliz-Merida
DNF
Svensson
Johan
1979
Team Bliz-Merida
DNF
Kaupas
Gediminas
1988
Team Differdange - Losch
DNF
Stocker
Manuel
1991
Team Differdange - Losch
DNF
Büschler
David
1992
Team Erdinger Alkoholfrei
DNF
Erb
Daniel
1984
Team Erdinger Alkoholfrei
DNF
Hümbert
Michael
1990
Team Erdinger Alkoholfrei
DNF
Merseburg
Dominik
1991
Team Erdinger Alkoholfrei
DNF
Oddli
Anders
1994
Team Frøy Oslo
DNF
Røe
Anders Norderhus
1993
Team Frøy Oslo
DNF
Gras
Rémy
1993
Team Martigues SC
DNF
Neror
Wilfried
1992
Team Martigues SC
DNF
Szewe
Patrick
1993
Team Martigues SC
DNF
Verini
Johan
1995
Team Martigues SC
DNF
Baumann
Eric
1980
Team Ur-Krostitzer Giant
DNF
Dorrer
Tobias
1969
Team Ur-Krostitzer Giant
DNF
Rödel
Henner
1985
Team Ur-Krostitzer Giant
DNF
Stark
Immanuel
1994
Team Ur-Krostitzer Giant
DNF
Komar
Mateusz
1985
Whistle Team Ziemia Brezeska
DNF
Pawlak
Grzegorz
1989
Whistle Team Ziemia Brezeska
DNF
Zadowy
Rafal
1995
Whistle Team Ziemia Brezeska
Information
Baltyk - Karkonosze
Poland
20th -24th May 2015
2.2