Vuelta a Extremadura - 2021

Overall Mountain Sprint

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Benjamin Prades Vigo-Rias Baixas 9:26:20
02 Abel Balderstone Roumens Valverde Team-Tierra Fecundis + 15
03 Raul Rota Rus Lizarte + 17
04 Andoni Lopez de Abetxuko Caja Rural-Seguros RGA amateur + 19
05 Santiago Montenegro Escribano Sport Team + 26
06 Ivo Pinheiro Almodovar-Delta Cafes + 43
07 Luis Daniel Zea Telcom-On Clima-Osés Const + 43
08 Ferran Robert Torrents Valverde Team-Tierra Fecundis + 43
09 Alejandro Piquero Sanchez Tenerife Bikepoint-Pizzeria Español + 52
10 Lander Lartitegi Baqué Cycling Team + 55
11 Jorge Gutierrez Gonzalez Lizarte + 58
12 Sergio Jimenez Durán Netllar Telecom-Ale + 1:00
13 Javier Chacon Quesada Super Froiz + 1:00
14 Vicente Hernaiz Santamaría Kometa U23 + 1:02
15 Cristobal Ignacio Ramirez Vega Previley-Coforma + 1:05
16 Jose Maria Martin Muñoz Valverde Team-Tierra Fecundis + 1:08
17 Alberto Alvarez Campos Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 1:09
18 Antonio Nieto Sanchez Lizarte + 1:22
19 Edgar Alvarez Rubial Previley-Coforma + 1:22
20 Daniel Martin Muriel Telcom-On Clima-Osés Const + 1:33
21 Noel Martin Infante Vigo-Rias Baixas + 1:35
22 Dylan Westley Lizarte + 1:55
23 Joan Albert Riera Baqué Cycling Team + 2:07
24 Alex Martin Gutierrez Kometa U23 + 2:27
25 Angel Coterillo González Gomur-Cantabria Infinita + 2:39
26 Alejandro Luna Del Cerro Kometa U23 + 2:39
27 Yago Segovia Escribano Kometa U23 + 3:38
28 Ander Del Castaño Vigo-Rias Baixas + 4:52
29 Juan Antonio Velazquez Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 4:56
30 David Martin Kometa U23 + 7:39
31 Beñat Onaindia Baqué Cycling Team + 7:49
32 Luis Henrique Flauzino Tenerife Bikepoint-Pizzeria Español + 7:57
33 Javier Serrano Rodriguez Kometa U23 + 8:02
34 Marcelo Gabriel Porminho Team + 8:07
35 Pablo Alvarez Camero GSport - Grupo Tormo Innova + 8:08
36 Fernando Santos Monje Escribano Sport Team + 8:08
37 Tiago Leal Sicasal Miticar Torres Vedras + 8:08
38 Gabriel Rodas Jimeno GSport - Grupo Tormo Innova + 8:10
39 David Delgado Higueruelo Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 8:13
40 David Gonzalez Tirado Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 8:34
41 Pablo Oceja Conde Gomur-Cantabria Infinita + 8:34
42 Raul Bastida Natividad Telcom-On Clima-Osés Const + 8:34
43 Raul Ribeiro Almodovar-Delta Cafes + 8:38
44 Mikel Mujika Caja Rural-Seguros RGA amateur + 9:55
45 Daniel Jimenez Super Froiz + 10:42
46 Cristobal Moral Delgado Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 10:58
47 Francisco Garcia Rus Aluminios Cortizo + 11:41
48 Julian Madrigal Espinoza Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 11:46
49 Adrian Losarcos Caja Rural-Seguros RGA amateur + 11:54
50 Joao Barbosa Escribano Sport Team + 11:59
51 Kacper Smreczek Telcom-On Clima-Osés Const + 12:03
52 Yurgen Ramirez Manuela Fundación + 12:16
53 Javier Fernandez Rodriguez Previley-Coforma + 12:20
54 Jordi Gandia Ribera GSport - Grupo Tormo Innova + 12:25
55 Pablo Ara Perez Vigo-Rias Baixas + 12:28
56 Miquel Valls Alemany Telcom-On Clima-Osés Const + 12:36
57 Pedro Jose Lopes Sicasal Miticar Torres Vedras + 12:38
58 Fernando Rodriguez Romero Manuela Fundación + 12:56
59 Alvaro Sagrado Perez Netllar Telecom-Ale + 12:59
60 Oier Ibarguren Caja Rural-Seguros RGA amateur + 13:07
61 Daniel De la Fé Marrero Tenerife Bikepoint-Pizzeria Español + 13:14
62 Sergio Garcia Campo Gomur-Cantabria Infinita + 13:22
63 Alex Diaz Baqué Cycling Team + 13:30
64 Neo Martinez Sanz Tenerife Bikepoint-Pizzeria Español + 14:55
65 Jorge Gonzalez Gamez Gomur-Cantabria Infinita + 15:14
66 Ruben Gonzalez Marquez Baqué Cycling Team + 15:38
67 Devin Shortt Previley-Coforma + 17:12
68 Diogo Narciso Sicasal Miticar Torres Vedras + 17:37
69 Joao Rocha Porminho Team + 18:08
70 Andre Santos Almodovar-Delta Cafes + 18:18
71 Mikel Agirrebeitia Baqué Cycling Team + 19:35
72 Ivan Diaz León Manuela Fundación + 20:13
73 Javier Hernandez Blanco Gomur-Cantabria Infinita + 20:29
74 Henrique Silva Porminho Team + 20:37
75 Pablo Castresana Martinez Lizarte + 20:43
76 Pedro Antonio Rodriguez Moya Valverde Team-Tierra Fecundis + 20:44
77 Diego Uriarte Belzunegi Lizarte + 22:27
78 Daniel Criado de Frutos Lizarte + 22:40
79 Andre Silva Sicasal Miticar Torres Vedras + 23:47
80 Manuel Jimenez García Vigo-Rias Baixas + 23:50
81 Diogo Almeida Porminho Team + 26:08
82 Fabricio Kevin Feil Tenerife Bikepoint-Pizzeria Español + 26:12
83 Alvaro Torrella Teruel GSport - Grupo Tormo Innova + 32:04
DNF Ricardo Gil Almodovar-Delta Cafes
DNF Davidson Rodrigues Ovidor Almodovar-Delta Cafes
DNF Quevin Sequeira Almodovar-Delta Cafes
DNF Guilherme Simao Almodovar-Delta Cafes
DNF Carlos Cobos Marquez Aluminios Cortizo
DNF Carlos Gutierrez Sanchez Aluminios Cortizo
DNF Evgenii Kazanov Aluminios Cortizo
DNF David Ruso Quintans Aluminios Cortizo
DNF Edwin Torres Aluminios Cortizo
DNF Angel Casillas Martin Bicicletas Rodriguez-Extremadura
DNF Francesc Bennassar Caja Rural-Seguros RGA amateur
DNF Mikel Olaetxea Caja Rural-Seguros RGA amateur
DNF Arturo Cantera Carrasco Escribano Sport Team
DNF Jorge Garcia Crespo Escribano Sport Team
DNF Alberto Navarro Ainz Escribano Sport Team
DNF Norbert Nowik Escribano Sport Team
DNF Francisco Javier Agea Gomur-Cantabria Infinita
DNF Rodrigo Alvarez Rodriguez Gomur-Cantabria Infinita
DNF Sergio Ginés Quilez GSport - Grupo Tormo Innova
DNF Josue Gomez GSport - Grupo Tormo Innova
DNF Miguel Moya Cano GSport - Grupo Tormo Innova
DNF Gorka Ortega Soro GSport - Grupo Tormo Innova
DNF Eduardo Perez-Landaluce Kometa U23
DNF Francisco José Casaus Medina Manuela Fundación
DNF Franklin Chacon Manuela Fundación
DNF Diego Rojas Vazquez Manuela Fundación
DNF Nahuel Dáquila Silva Netllar Telecom-Ale
DNF Alejandro Gomiz Netllar Telecom-Ale
DNF Miguel Juan Castellano Netllar Telecom-Ale
DNF Izan Linares Abad Netllar Telecom-Ale
DNF Matt Watson Netllar Telecom-Ale
DNF Rodrigo Silva Porminho Team
DNF Mateo Barriguete Previley-Coforma
DNF Alvaro Lopez Llorente Previley-Coforma
DNF Igor Molina Previley-Coforma
DNF João Ferreira Sicasal Miticar Torres Vedras
DNF Francisco Marques Sicasal Miticar Torres Vedras
DNF Francisco Pereira Sicasal Miticar Torres Vedras
DNF Pablo Alonso Montes Super Froiz
DNF Juan Diego Cano Perez Super Froiz
DNF Victor Etxeberria Super Froiz
DNF Ramon Fernandez Cuesta Super Froiz
DNF Ivan Martinez Jimenez Super Froiz
DNF Iker Cerviño Pueyo Telcom-On Clima-Osés Const
DNF David Kovacs Telcom-On Clima-Osés Const
DNF Aitor Lucas Marin Tenerife Bikepoint-Pizzeria Español
DNF Juan Francisco Piquero Sanchez Tenerife Bikepoint-Pizzeria Español
DNF Jose Maria Garcia Soriano Valverde Team-Tierra Fecundis
DNF Francisco Lopez Chipolini Valverde Team-Tierra Fecundis
DNF Alex Ruiz Roldán Valverde Team-Tierra Fecundis
DNF Alvaro Carasa Granados Vigo-Rias Baixas
DNF Miguel Angel Fernandez Vigo-Rias Baixas
Information
Nation Spain
Date 24th - 26th September
CAT 2.12.2
Other
Embed Results