Right now | 2020 Tour de France Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid | FC Awards

2017 Memorial Marco Pantani

Race mainpage Info Results Startlist Stats Comments

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Marco Zamparella 1987 Amore & Vita - Selle SMP 4:30:2880
02 Diego Ulissi 1989 Italy + 0064
03 Egan Arley Bernal 1997 Androni - Sidermec + 0048
04 Mattia Cattaneo 1990 Androni - Sidermec + 0140
05 Sonny Colbrelli 1990 Bahrain - Merida + 4536
06 Elia Viviani 1989 Italy + 4532
07 Francesco Gavazzi 1984 Androni - Sidermec + 4529
08 Guillaume Boivin 1989 Israel Cycling Academy + 4526
09 Davide Ballerini 1994 Androni - Sidermec + 4523
10 Nicolas Tivani 1995 Unieuro Trevigiani + 4521
11 Marco Canola 1988 Nippo - Vini Fantini + 4519
12 Matteo Busato 1987 Wilier Triestina + 4518
13 Silvio Herklotz 1994 Bora - Hansgrohe + 4516
14 Jonathan Lastra 1993 Caja Rural - Seguros RGA + 4514
15 Davide Mucelli 1986 Meridiana - Kamen Team + 4513
16 Romain Hardy 1988 Fortuneo - Oscaro + 4512
17 Eduard Prades 1987 Caja Rural - Seguros RGA + 4511
18 Marco Bernardinetti 1991 Amore & Vita - Selle SMP + 4510
19 Ivan Rovny 1987 Gazprom - RusVelo + 4510
20 Enrico Barbin 1990 Bardiani - CSF + 459
21 Marco Tizza 1992 GM Europa Ovini + 458
22 Colin Stüssi 1993 Team Roth - Akros + 457
23 Cesare Benedetti 1987 Bora - Hansgrohe + 456
24 Amanuel Gebreigzabhier 1994 Dimension Data - Qhubeka + 456
25 Simone Velasco 1995 Bardiani - CSF + 455
26 Metkel Eyob 1993 Dimension Data - Qhubeka + 454
27 Dmitry Sokolov 1988 Lokosphinx + 453
28 Felix Grossschartner 1993 CCC Sprandi Polkowice + 452
29 Ivan Santaromita 1984 Nippo - Vini Fantini + 452
30 Redi Halilaj 1989 Amore & Vita - Selle SMP + 451
31 Iuri Filosi 1992 Nippo - Vini Fantini + 45
32 Ildar Arslanov 1994 Gazprom - RusVelo + 45
33 Alexander Vdovin 1993 Lokosphinx + 45
34 Daniele Bennati 1980 Italy + 45
35 Pierpaolo Ficara 1991 Amore & Vita - Selle SMP + 45
36 Sebastian Schönberger 1994 Tirol Cycling Team + 45
37 Alex Aranburu 1995 Caja Rural - Seguros RGA + 45
38 Sepp Kuss 1994 Rally Cycling + 45
39 Artem Nych 1995 Gazprom - RusVelo + 45
40 Antonio Molina 1991 Caja Rural - Seguros RGA + 45
41 Sergey Shilov 1988 Lokosphinx + 45
42 Antonio Di Sante 1993 GM Europa Ovini + 45
43 Jose Manuel Diaz Gallego 1995 Israel Cycling Academy + 45
44 Rodolfo Torres 1987 Androni - Sidermec + 1:00
45 Cristian Rodriguez 1995 Wilier Triestina + 1:00
46 Sergey Firsanov 1982 Gazprom - RusVelo + 1:00
47 Giulio Ciccone 1994 Bardiani - CSF + 1:00
48 Roland Thalmann 1993 Team Roth - Akros + 1:00
49 Jon Irisarri Rincon 1995 Caja Rural - Seguros RGA + 1:00
50 Chris Butler 1988 Caja Rural - Seguros RGA + 1:00
51 Miguel Florez 1996 Wilier Triestina + 1:00
52 Fausto Masnada 1993 Androni - Sidermec + 1:00
53 Lorenzo Rota 1995 Bardiani - CSF + 1:00
54 Ettore Carlini 1989 D'Amico - Utensilnord + 1:00
55 Marco Frapporti 1985 Androni - Sidermec + 1:00
56 Federico Canuti 1985 D'Amico - Utensilnord + 1:00
57 Arnold Jeannesson 1986 Fortuneo - Oscaro + 1:00
58 Eduardo Sepulveda 1991 Fortuneo - Oscaro + 1:00
59 Simone Ravanelli 1995 Unieuro Trevigiani + 1:11
60 Damiano Cunego 1981 Nippo - Vini Fantini + 1:11
61 Alessandro Bisolti 1985 Nippo - Vini Fantini + 1:11
62 Ilia Koshevoy 1991 Wilier Triestina + 1:11
63 Andrea Toniatti 1992 Bahrain - Merida + 1:11
64 Elie Gesbert 1995 Fortuneo - Oscaro + 1:22
65 Brice Feillu 1985 Fortuneo - Oscaro + 1:22
66 Alberto Bettiol 1993 Italy + 1:22
67 Salvatore Puccio 1989 Italy + 1:22
68 Alessandro De Marchi 1986 Italy + 2:24
69 Alan Marangoni 1984 Nippo - Vini Fantini + 5:08
70 Marco Molteni 1996 Unieuro Trevigiani + 5:08
71 Nicolas Sessler 1994 Israel Cycling Academy + 5:08
72 Abderrahim Zahiri 1996 Unieuro Trevigiani + 5:08
73 Manuel Belletti 1985 Wilier Triestina + 5:08
74 Matteo Rotondi 1996 GM Europa Ovini + 5:08
75 Jacopo Mosca 1993 Wilier Triestina + 5:08
76 Danilo Celano 1989 Caja Rural - Seguros RGA + 5:08
77 Antonino Parrinello 1988 GM Europa Ovini + 5:08
78 Vincenzo Albanese 1996 Bardiani - CSF + 5:08
79 Joseph Areruya 1996 Dimension Data - Qhubeka + 5:08
80 Luca Covili 1997 Amore & Vita - Selle SMP + 5:08
81 Anthony Rappo 1995 Team Roth - Akros + 5:08
82 Maximilian Kuen 1992 Tirol Cycling Team + 5:08
83 Lukas Jaun 1991 Team Roth - Akros + 5:08
84 Yonder Godoy 1993 Wilier Triestina + 5:08
85 Emerson Oronte 1990 Rally Cycling + 5:08
86 Davide Pacchiardo 1990 GM Europa Ovini + 5:08
87 Jon Ander Insausti 1992 Bahrain - Merida + 5:08
88 Sergey Lagutin 1981 Gazprom - RusVelo + 5:08
89 Michal Paluta 1995 CCC Sprandi Polkowice + 5:08
90 Shane Archbold 1989 Bora - Hansgrohe + 5:08
91 Colin Joyce 1994 Rally Cycling + 5:08
DNS Uros Repse 1993 Meridiana - Kamen Team
DNF Matteo Moschetti 1996 Italy
DNF Manuel Senni 1992 Italy
DNF Besmir Banushi 1988 Amore & Vita - Selle SMP
DNF Francesco Mancini 1995 Amore & Vita - Selle SMP
DNF Marlen Zmorka 1993 Amore & Vita - Selle SMP
DNF Mattia Frapporti 1994 Androni - Sidermec
DNF Niccolo Bonifazio 1993 Bahrain - Merida
DNF Chun Kai Feng 1988 Bahrain - Merida
DNF Mark Padun 1996 Bahrain - Merida
DNF David Per 1995 Bahrain - Merida
DNF Meiyin Wang 1988 Bahrain - Merida
DNF Simone Andreetta 1993 Bardiani - CSF
DNF Paolo Simion 1992 Bardiani - CSF
DNF Luca Wackermann 1992 Bardiani - CSF
DNF Erik Baska 1994 Bora - Hansgrohe
DNF Michael Kolar 1992 Bora - Hansgrohe
DNF Leopold König 1987 Bora - Hansgrohe
DNF Matteo Pelucchi 1989 Bora - Hansgrohe
DNF Rüdiger Selig 1989 Bora - Hansgrohe
DNF Josu Zabala 1993 Caja Rural - Seguros RGA
DNF Jan Hirt 1991 CCC Sprandi Polkowice
DNF Kamil Malecki 1996 CCC Sprandi Polkowice
DNF Simone Ponzi 1987 CCC Sprandi Polkowice
DNF Pietro Di Genova 1997 D'Amico - Utensilnord
DNF Francesco Petrini 1997 D'Amico - Utensilnord
DNF Angelo Raffaele 1991 D'Amico - Utensilnord
DNF Angelo Vitiello 1998 D'Amico - Utensilnord
DNF Stefan De Bod 1996 Dimension Data - Qhubeka
DNF Samuel Mugisha 1997 Dimension Data - Qhubeka
DNF Morne Van Niekerk 1995 Dimension Data - Qhubeka
DNF Maxime Bouet 1986 Fortuneo - Oscaro
DNF Anthony Delaplace 1989 Fortuneo - Oscaro
DNF Armindo Fonseca 1989 Fortuneo - Oscaro
DNF Alexander Foliforov 1992 Gazprom - RusVelo
DNF Dmitriy Kozontchuk 1984 Gazprom - RusVelo
DNF Aleksey Rybalkin 1993 Gazprom - RusVelo
DNF Adriano Brogi 1991 GM Europa Ovini
DNF Rossano Mauti 1997 GM Europa Ovini
DNF Andrea Ruscetta 1990 GM Europa Ovini
DNF Patrick Bosman 1994 Hrinkow Advarics Cycleangteam
DNF Florian Gaugl 1991 Hrinkow Advarics Cycleangteam
DNF Andreas Hofer 1991 Hrinkow Advarics Cycleangteam
DNF Dominik Hrinkow 1988 Hrinkow Advarics Cycleangteam
DNF Christian Mager 1992 Hrinkow Advarics Cycleangteam
DNF Dennis Paulus 1994 Hrinkow Advarics Cycleangteam
DNF Andreas Walzel 1995 Hrinkow Advarics Cycleangteam
DNF Dan Craven 1983 Israel Cycling Academy
DNF Itamar Einhorn 1997 Israel Cycling Academy
DNF Roy Goldstein 1993 Israel Cycling Academy
DNF Mihkel Räim 1993 Israel Cycling Academy
DNF Hamish Schreurs 1994 Israel Cycling Academy
DNF Artem Samolenkov 1993 Lokosphinx
DNF Mamyr Stash 1993 Lokosphinx
DNF Sergey Vdovin 1993 Lokosphinx
DNF Mateo Frankovic 1994 Meridiana - Kamen Team
DNF David Jabuka 1997 Meridiana - Kamen Team
DNF Emanuel Kiserlovski 1984 Meridiana - Kamen Team
DNF Bruno Maltar 1994 Meridiana - Kamen Team
DNF Matteo Rabottini 1987 Meridiana - Kamen Team
DNF Giacomo Berlato 1992 Nippo - Vini Fantini
DNF Riccardo Stacchiotti 1991 Nippo - Vini Fantini
DNF Jesse Anthony 1985 Rally Cycling
DNF Adam De Vos 1993 Rally Cycling
DNF Valentin Baillifard 1993 Team Roth - Akros
DNF Jonathan Fumeaux 1988 Team Roth - Akros
DNF Damian Lüscher 1997 Team Roth - Akros
DNF Matthias Reutimann 1994 Team Roth - Akros
DNF Francesco Bongiorno 1990 Sangemini - MG.Kvis Vega
DNF Elia Ciabocco 1998 Sangemini - MG.Kvis Vega
DNF Andrea Genga 1997 Sangemini - MG.Kvis Vega
DNF Alessandro Marinozzi 1998 Sangemini - MG.Kvis Vega
DNF Paolo Prandini 1996 Sangemini - MG.Kvis Vega
DNF Dario Puccioni 1996 Sangemini - MG.Kvis Vega
DNF Cristian Scaroni 1997 Sangemini - MG.Kvis Vega
DNF Clemens Fankhauser 1985 Tirol Cycling Team
DNF Matthias Krizek 1988 Tirol Cycling Team
DNF Markus Wildauer 1998 Tirol Cycling Team
DNF Riccardo Cenghialta 1997 Unieuro Trevigiani
DNF Donovan Dávila Céspedes 1998 Unieuro Trevigiani
DNF Dilmurdjon Siddikov 1997 Unieuro Trevigiani
DNF Sergio Vega Merodio 1995 Unieuro Trevigiani
DNF Eugert Zhupa 1990 Wilier Triestina

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Memorial Marco Pantani
Italy - September 16th
Distance 189.8 km
Classification 1.1