Memorial Pantani - 2012

Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Fabio Felline Androni Giocattoli - Venezuela 4:27:14
02 Elia Viviani Liquigas-Cannondale + 00
03 Giovanni Visconti Movistar Team + 00
04 Andrea Palini Team Idea + 00
05 Esteban Chaves Colombia - Coldeportes + 00
06 Oscar Gatto Farnese Vini - Selle Italia + 00
07 Gianluca Brambilla Colnago - CSF Inox + 00
08 Fabio Taborre Acqua e Sapone + 00
09 Marzio Bruseghin Movistar Team + 00
10 Miguel Angel Rubiano Androni Giocattoli - Venezuela + 00
11 Manuele Mori Lampre-ISD + 00
12 Pablo Lastras Movistar Team + 00
13 Federico Rocchetti Utensilnord - Named + 00
14 Riccardo Chiarini Androni Giocattoli - Venezuela + 00
15 Paolo Bailetti Utensilnord - Named + 00
16 Vojtech Hacecky ASC Dukla Praha + 00
17 Eros Capecchi Liquigas-Cannondale + 00
18 Franco Pellizotti Androni Giocattoli - Venezuela + 00
19 Emanuele Sella Androni Giocattoli - Venezuela + 00
20 Marco Canola Colnago - CSF Inox + 00
21 Stefano Locatelli Colnago - CSF Inox + 00
22 Winner Anacona Lampre-ISD + 00
23 José Serpa Androni Giocattoli - Venezuela + 00
24 Darwin Atapuma Colombia - Coldeportes + 00
25 Ryohei Komori Team Nippo + 00
26 Domenico Pozzovivo Colnago - CSF Inox + 00
27 Diego Ulissi Lampre-ISD + 00
28 Giario Ermeti Androni Giocattoli - Venezuela + 00
29 Luca Mazzanti Farnese Vini - Selle Italia + 00
30 Damiano Cunego Lampre-ISD + 00
31 Fabio Duarte Colombia - Coldeportes + 00
32 Luca Dodi Team Idea + 00
33 Cristian Cominelli Team Idea + 00
34 Carlos Betancur Acqua e Sapone + 00
35 Francesco Failli Farnese Vini - Selle Italia + 16
36 Marco Marzano Lampre-ISD + 16
37 Matteo Rabottini Farnese Vini - Selle Italia + 16
38 Stefano Borchi Farnese Vini - Selle Italia + 1:25
39 Henry Frusto Team Nippo + 1:25
40 Alessandro Proni Farnese Vini - Selle Italia + 1:25
41 Danilo Di Luca Acqua e Sapone + 1:35
42 Gabriele Bosisio Utensilnord - Named + 2:31
43 Peter Erdin Atlas Personal - Jakroo + 5:50
DNF Gennadiy Tatarinov -
DNF Kiril Yatsevich -
DNF Claudio Corioni Acqua e Sapone
DNF Alessandro Donati Acqua e Sapone
DNF Andrea Masciarelli Acqua e Sapone
DNF Simone Masciarelli Acqua e Sapone
DNF Luca Cingi Amore & Vita
DNF Jaroslaw Dabrowski Amore & Vita
DNF Niv Libner Amore & Vita
DNF Uri Martins Amore & Vita
DNF Andrey Mizurov Amore & Vita
DNF Marino Palandri Amore & Vita
DNF Anton Storchous Amore & Vita
DNF Amedeo Tabini Amore & Vita
DNF Roberto Ferrari Androni Giocattoli - Venezuela
DNF Jiri Bares ASC Dukla Praha
DNF Martin Blaha ASC Dukla Praha
DNF Martin Hacecky ASC Dukla Praha
DNF Jiri Hochmann ASC Dukla Praha
DNF Milan Kadlec ASC Dukla Praha
DNF Alois Kankovsky ASC Dukla Praha
DNF Marek Mixa ASC Dukla Praha
DNF Raphael Addy Atlas Personal - Jakroo
DNF Marcel Aregger Atlas Personal - Jakroo
DNF Nicolas Baldo Atlas Personal - Jakroo
DNF Michael Bär Atlas Personal - Jakroo
DNF Jan Keller Atlas Personal - Jakroo
DNF Sonny Colbrelli Colnago - CSF Inox
DNF Marco Coledan Colnago - CSF Inox
DNF Christian Delle Stelle Colnago - CSF Inox
DNF Andrea Pasqualon Colnago - CSF Inox
DNF Robinson Chalapud Colombia - Coldeportes
DNF Dalivier Ospina Colombia - Coldeportes
DNF Michael Rodriguez Colombia - Coldeportes
DNF Jeffry Romero Colombia - Coldeportes
DNF Pierpaolo De Negri Farnese Vini - Selle Italia
DNF Umberto Nardecchia Farnese Vini - Selle Italia
DNF Mikhail Akimov Itera - Katusha
DNF Alexander Foliforov Itera - Katusha
DNF Igor Frolov Itera - Katusha
DNF Aleksandr Grigoriev Itera - Katusha
DNF Alexander Prishpetnyy Itera - Katusha
DNF Maxim Razumov Itera - Katusha
DNF Denys Kostyuk Lampre-ISD
DNF Yuriy Krivtsov Lampre-ISD
DNF Morris Possoni Lampre-ISD
DNF Federico Canuti Liquigas-Cannondale
DNF Mauro Da Dalto Liquigas-Cannondale
DNF Daniele Ratto Liquigas-Cannondale
DNF Juraj Sagan Liquigas-Cannondale
DNF Jose Cayetano Sarmiento Liquigas-Cannondale
DNF Alessandro Vanotti Liquigas-Cannondale
DNF Juan José Cobo Movistar Team
DNF Javier Iriarte Movistar Team
DNF Sergio Pardilla Movistar Team
DNF Enrique Sanz Movistar Team
DNF Alessandro Bisolti Team Idea
DNF Simone Boifava Team Idea
DNF Matteo Busato Team Idea
DNF Giuseppe De Maria Team Idea
DNF Ruslan Karimov Team Idea
DNF Vincenzo Garofalo Team Nippo
DNF Tomohiro Hayakawa Team Nippo
DNF Antonio Testa Team Nippo
DNF Alexander Zdanov Team Nippo
DNF Oleg Berdos Utensilnord - Named
DNF Stiven Fanelli Utensilnord - Named
DNF Adrian Kurek Utensilnord - Named
DNF Gianluca Maggiore Utensilnord - Named
DNF Fabio Piscopiello Utensilnord - Named
Information
Nation Italy
Date 15th September
Distance 183.7 km
CAT 1.1
Other
Embed Results