Flèche du Sud - 2019

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Jannik Steimle Team Vorarlberg Santic 03:09:077
02 Michael Carbel Team Waoo + 003
03 Ivar Slik Monkey Town - À Bloc CT + 001
04 Colin Heiderscheid Leopard Pro Cycling + 00
05 Jason Van Dalen Metec - TKH + 00
06 Christoffer Lisson BHS - Almeborg Bornholm + 00
07 Quinten Hermans Telenet - Fidea Lions + 00
08 Sebastian Kolze Changizi Team AURA Energi - CK Aarhus + 00
09 Toon Aerts Telenet - Fidea Lions + 00
10 Florian Kierner Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
11 Rene Hooghiemster Alecto Cycling Team + 00
12 Ryan Kamp Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 00
13 Sjoerd Bax Metec - TKH + 00
14 John Mandrysch P&S Metalltechnik + 00
15 Eli Iserbyt Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 00
16 Jelle Johannink Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 00
17 Daan Soete Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 00
18 Thomas Edemann Jensen Team AURA Energi - CK Aarhus + 00
19 Niels Van Ekeren Volker-Wessels-Merckx + 00
20 Gian Friesecke Swiss Racing Academy + 00
21 Frantisek Sisr Elkov - Author + 00
22 Ivan Centrone Team Differdange-GeBa + 00
23 Nils Wolfenbuttel Volker-Wessels-Merckx + 00
24 Spas Gyurov Team Snooze + 00
25 Jan Barta Elkov - Author + 00
26 Adriaan Janssen Monkey Town - À Bloc CT + 00
27 Jose Manuel Diaz Team Vorarlberg Santic + 00
28 Lars Van Der Haar Telenet - Fidea Lions + 00
29 Karel Hnik Elkov - Author + 00
30 Yann Pestiaux Wallonie-Bruxelles Devo + 00
31 Marco Doets Alecto Cycling Team + 00
32 Lukas Rüegg Swiss Racing Academy + 00
33 Filip Maciejuk Leopard Pro Cycling + 00
34 Joshua Price Wales Racing Academy + 00
35 Stef Krul Metec - TKH + 00
36 Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 00
37 Wiebe Scholten Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 00
38 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
39 Marvin Tasset Wallonie-Bruxelles Devo + 00
40 Lukas Baldinger WiaWis RT powered by Dos Caballos + 00
41 Gianni Marchand Cibel + 00
42 Frederik Dombrowski WiaWis RT powered by Dos Caballos + 00
43 Jakub Otruba Elkov - Author + 00
44 Jeen De Jong Monkey Town - À Bloc CT + 00
45 Michal Schlegel Elkov - Author + 00
46 Kasper Würtz Schmidt Team AURA Energi - CK Aarhus + 00
47 Jeroen Eyskens Cibel + 00
48 Michiel Dieleman Cibel + 00
49 Jens Adams Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 00
50 Maximilian Kuen Team Vorarlberg Santic + 00
51 Szymon Rekita Leopard Pro Cycling + 00
52 Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
53 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
54 Arne Peters Alecto Cycling Team + 00
55 Michael Kukrle Elkov - Author + 00
56 Lars Van Den Berg Metec - TKH + 00
57 Jesper Schultz Team Waoo + 00
58 Mathias Bundsgaard Matz BHS - Almeborg Bornholm + 00
59 Tom Paquot Wallonie-Bruxelles Devo + 00
60 Lukas Meiler Team Vorarlberg Santic + 00
61 Nicolas Cleppe Telenet - Fidea Lions + 00
62 Lennert Teugels Cibel + 00
63 Jack Burke Leopard Pro Cycling + 00
64 Tim Diederich Team Snooze + 00
65 Antonio Santoro Monkey Town - À Bloc CT + 00
66 Maarten De Jonge Monkey Town - À Bloc CT + 00
67 Emerson Fontaine Wallonie-Bruxelles Devo + 00
68 Raphael Krähemann Swiss Racing Academy + 00
69 Rasmus Guldhammer Team Waoo + 00
70 Fabian Schormair P&S Metalltechnik + 00
71 Pit Leyder Leopard Pro Cycling + 00
72 Dominik Röber P&S Metalltechnik + 00
73 Lex Reichling VV Tooltime Preizerdaul + 00
74 Frederik Muff Team AURA Energi - CK Aarhus + 00
75 Mathias Bregnhøj BHS - Almeborg Bornholm + 00
76 Mads Rahbek BHS - Almeborg Bornholm + 35
77 Silas Clemmensen Team Waoo + 45
78 Jonathan Dinkler P&S Metalltechnik + 49
79 Dennis Van Der Horst Metec - TKH + 49
80 Joseph Rees Wales Racing Academy + 01:43
81 Mike Diener VV Tooltime Preizerdaul + 02:51
82 Emil Toudal BHS - Almeborg Bornholm + 02:51
83 Thomas Rald Kaspersen BHS - Almeborg Bornholm + 02:51
84 Balazs Rozsa Team Differdange-GeBa + 02:51
85 Lorenzo Harbers Volker-Wessels-Merckx + 02:51
86 Matthias Reutimann Swiss Racing Academy + 03:10
87 Mario Spengler Leopard Pro Cycling + 03:10
88 Adne Koster Alecto Cycling Team + 03:10
89 Nick Van der Meer Volker-Wessels-Merckx + 03:10
90 Jurriaan Vos Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 03:10
91 Jasper Plender Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 03:10
92 William Roberts Wales Racing Academy + 03:10
93 Maxime Weyrich VV Tooltime Preizerdaul + 03:10
94 Joseph Beckingsale Wales Racing Academy + 03:14
95 Matthias Mangertseder Team Felbermayr - Simplon Wels + 03:14
96 Timo De Jong Volker-Wessels-Merckx + 03:14
97 Benjamin Brkic Team Felbermayr - Simplon Wels + 03:14
98 Sascha Weber L.C.Tetange + 03:16
99 Michael Feller L.C.Tetange + 05:10
100 Frederik Thomsen Team Waoo + 06:07
101 Luka Zetzsche WiaWis RT powered by Dos Caballos + 09:25
102 Gabriel Muller Team Differdange-GeBa + 09:25
103 Owen James Wales Racing Academy + 09:25
DNS Stefan Parinussa L.G.Bertrange
DNF Laurens Sweeck Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
DNF Cyrille Thiery Swiss Racing Academy
DNF Martin Mortensen Team Waoo
DNF Corne Van Kessel Telenet - Fidea Lions
DNF Jim Aernouts Telenet - Fidea Lions
Pos Rider Team Time
01 - Quinten Hermans Telenet - Fidea Lions 13:40:03
02 - Toon Aerts Telenet - Fidea Lions + 14
03 - Stef Krul Metec - TKH + 01:22
04 - Karel Hnik Elkov - Author + 03:23
05 - Lukas Rüegg Swiss Racing Academy + 03:24
06 - Sjoerd Bax Metec - TKH + 03:31
07 - Lennert Teugels Cibel + 03:33
08 - Gianni Marchand Cibel + 03:36
09 - Frederik Dombrowski WiaWis RT powered by Dos Caballos + 03:41
10 - Jesper Schultz Team Waoo + 03:43
11 - Lars Van Den Berg Metec - TKH + 03:44
12 - Jose Manuel Diaz Team Vorarlberg Santic + 03:46
13 - Lars Van Der Haar Telenet - Fidea Lions + 03:57
14 - Nicolas Cleppe Telenet - Fidea Lions + 03:59
15 - Jack Burke Leopard Pro Cycling + 04:02
16 - Jan Barta Elkov - Author + 04:03
17 - Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 04:18
18 - Jannik Steimle Team Vorarlberg Santic + 04:23
19 - Jeen De Jong Monkey Town - À Bloc CT + 04:27
20 - Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 04:30
21 - Jeroen Eyskens Cibel + 04:30
22 - Rasmus Guldhammer Team Waoo + 05:28
23 - Michael Kukrle Elkov - Author + 06:19
24 - Christoffer Lisson BHS - Almeborg Bornholm + 06:52
25 2 Adriaan Janssen Monkey Town - À Bloc CT + 07:50
26 2 Michiel Dieleman Cibel + 08:06
27 2 Gian Friesecke Swiss Racing Academy + 08:07
28 2 Maximilian Kuen Team Vorarlberg Santic + 08:13
29 2 Jakub Otruba Elkov - Author + 08:16
30 2 Dominik Röber P&S Metalltechnik + 08:18
31 2 Raphael Krähemann Swiss Racing Academy + 08:21
32 2 Marvin Tasset Wallonie-Bruxelles Devo + 08:32
33 8 Matthias Reutimann Swiss Racing Academy + 10:13
34 2 Daan Soete Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 10:59
35 2 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 11:17
36 1 Timo De Jong Volker-Wessels-Merckx + 12:33
37 2 Szymon Rekita Leopard Pro Cycling + 13:38
38 12 Frederik Thomsen Team Waoo + 13:52
39 1 Jason Van Dalen Metec - TKH + 13:53
40 1 Kasper Würtz Schmidt Team AURA Energi - CK Aarhus + 15:17
41 1 Filip Maciejuk Leopard Pro Cycling + 15:23
42 4 Sascha Weber L.C.Tetange + 15:40
43 - Eli Iserbyt Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 16:19
44 1 Ivar Slik Monkey Town - À Bloc CT + 16:23
45 1 Ivan Centrone Team Differdange-GeBa + 16:24
46 1 Tom Paquot Wallonie-Bruxelles Devo + 16:24
47 1 Pit Leyder Leopard Pro Cycling + 16:25
48 3 John Mandrysch P&S Metalltechnik + 16:31
49 3 Fabian Schormair P&S Metalltechnik + 16:33
50 4 Michal Schlegel Elkov - Author + 16:36
51 4 Frantisek Sisr Elkov - Author + 16:37
52 4 Lex Reichling VV Tooltime Preizerdaul + 16:37
53 4 Michael Carbel Team Waoo + 16:45
54 4 Frederik Muff Team AURA Energi - CK Aarhus + 16:45
55 6 Mads Rahbek BHS - Almeborg Bornholm + 17:01
56 3 Silas Clemmensen Team Waoo + 17:21
57 2 Dennis Van Der Horst Metec - TKH + 17:34
58 2 Lukas Meiler Team Vorarlberg Santic + 17:56
59 2 Marco Doets Alecto Cycling Team + 18:12
60 3 Jens Adams Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 20:48
61 4 Rene Hooghiemster Alecto Cycling Team + 20:49
62 4 Ryan Kamp Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 20:53
63 4 Mathias Bregnhøj BHS - Almeborg Bornholm + 20:56
64 5 Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels + 20:59
65 5 Yann Pestiaux Wallonie-Bruxelles Devo + 21:02
66 5 Sebastian Kolze Changizi Team AURA Energi - CK Aarhus + 21:02
67 5 Tim Diederich Team Snooze + 21:03
68 6 Antonio Santoro Monkey Town - À Bloc CT + 21:13
69 5 Jonathan Dinkler P&S Metalltechnik + 21:37
70 7 Emerson Fontaine Wallonie-Bruxelles Devo + 22:56
71 3 Adne Koster Alecto Cycling Team + 24:08
72 1 Benjamin Brkic Team Felbermayr - Simplon Wels + 24:18
73 2 Emil Toudal BHS - Almeborg Bornholm + 25:38
74 24 Owen James Wales Racing Academy + 25:53
75 5 Maarten De Jonge Monkey Town - À Bloc CT + 28:17
76 2 Gabriel Muller Team Differdange-GeBa + 32:29
77 5 Thomas Edemann Jensen Team AURA Energi - CK Aarhus + 34:11
78 5 Jelle Johannink Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 34:40
79 5 Wiebe Scholten Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 35:36
80 6 Arne Peters Alecto Cycling Team + 35:46
81 8 Spas Gyurov Team Snooze + 36:10
82 3 Lorenzo Harbers Volker-Wessels-Merckx + 38:36
83 4 Thomas Rald Kaspersen BHS - Almeborg Bornholm + 38:38
84 4 Maxime Weyrich VV Tooltime Preizerdaul + 39:02
85 5 Florian Kierner Team Felbermayr - Simplon Wels + 39:07
86 5 Niels Van Ekeren Volker-Wessels-Merckx + 46:35
87 5 Balazs Rozsa Team Differdange-GeBa + 49:31
88 9 Mathias Bundsgaard Matz BHS - Almeborg Bornholm + 52:13
89 5 Mike Diener VV Tooltime Preizerdaul + 53:03
90 9 Lukas Baldinger WiaWis RT powered by Dos Caballos + 53:52
91 5 Nick Van der Meer Volker-Wessels-Merckx + 55:10
92 6 Matthias Mangertseder Team Felbermayr - Simplon Wels + 55:41
93 2 Michael Feller L.C.Tetange + 55:54
94 6 Joseph Beckingsale Wales Racing Academy + 01:02:51
95 6 Jurriaan Vos Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 01:03:21
96 7 Nils Wolfenbuttel Volker-Wessels-Merckx + 01:04:31
97 5 Joseph Rees Wales Racing Academy + 01:06:14
98 8 Colin Heiderscheid Leopard Pro Cycling + 01:06:30
99 9 Joshua Price Wales Racing Academy + 01:08:22
100 5 Jasper Plender Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 01:09:38
101 6 William Roberts Wales Racing Academy + 01:09:44
102 7 Mario Spengler Leopard Pro Cycling + 01:11:42
103 1 Luka Zetzsche WiaWis RT powered by Dos Caballos + 01:14:03
Information
Nation Luxembourg
Date 2nd June
Where Kayl -> Esch
What 4th stage
Distance 138.2 km
Leader Q.Hermans
Youth L.Van Den Berg
Points Q.Hermans
Mountain T.Aerts
Sprint E.Toudal
Other
Embed Results