Flèche du Sud - 2019

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Michael Carbel Team Waoo 03:35:427
02 Lukas Rüegg Swiss Racing Academy + 003
03 Christoffer Lisson BHS - Almeborg Bornholm + 001
04 Jason Van Dalen Metec - TKH + 00
05 Jens Adams Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 00
06 Frantisek Sisr Elkov - Author + 00
07 Jannik Steimle Team Vorarlberg Santic + 00
08 Timo De Jong Volker-Wessels-Merckx + 00
09 Tom Paquot Wallonie-Bruxelles Devo + 00
10 Pit Leyder Leopard Pro Cycling + 00
11 John Mandrysch P&S Metalltechnik + 00
12 Laurens Sweeck Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 00
13 Toon Aerts Telenet - Fidea Lions + 00
14 Marco Doets Alecto Cycling Team + 00
15 Sebastian Kolze Changizi Team AURA Energi - CK Aarhus + 00
16 Owen James Wales Racing Academy + 00
17 Ryan Kamp Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 00
18 Ivar Slik Monkey Town - À Bloc CT + 00
19 Adriaan Janssen Monkey Town - À Bloc CT + 00
20 Jose Manuel Diaz Team Vorarlberg Santic + 00
21 Jan Barta Elkov - Author + 00
22 Karel Hnik Elkov - Author + 00
23 Ivan Centrone Team Differdange-GeBa + 00
24 Kasper Würtz Schmidt Team AURA Energi - CK Aarhus + 00
25 Lex Reichling VV Tooltime Preizerdaul + 00
26 Sascha Weber L.C.Tetange + 00
27 Stef Krul Metec - TKH + 00
28 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
29 Sjoerd Bax Metec - TKH + 00
30 Michal Schlegel Elkov - Author + 00
31 Filip Maciejuk Leopard Pro Cycling + 00
32 Eli Iserbyt Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 00
33 Gian Friesecke Swiss Racing Academy + 00
34 Florian Kierner Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
35 Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 00
36 Lars Van Den Berg Metec - TKH + 00
37 Marvin Tasset Wallonie-Bruxelles Devo + 00
38 Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
39 Matthias Reutimann Swiss Racing Academy + 00
40 Frederik Dombrowski WiaWis RT powered by Dos Caballos + 00
41 Mathias Bregnhøj BHS - Almeborg Bornholm + 00
42 Adne Koster Alecto Cycling Team + 00
43 Gianni Marchand Cibel + 00
44 Fabian Schormair P&S Metalltechnik + 00
45 Jeen De Jong Monkey Town - À Bloc CT + 00
46 Jesper Schultz Team Waoo + 00
47 Lars Van Der Haar Telenet - Fidea Lions + 00
48 Mads Rahbek BHS - Almeborg Bornholm + 00
49 Jack Burke Leopard Pro Cycling + 00
50 Gabriel Muller Team Differdange-GeBa + 00
51 Nicolas Cleppe Telenet - Fidea Lions + 00
52 Maximilian Kuen Team Vorarlberg Santic + 00
53 Raphael Krähemann Swiss Racing Academy + 00
54 Tim Diederich Team Snooze + 00
55 Rasmus Guldhammer Team Waoo + 00
56 Szymon Rekita Leopard Pro Cycling + 00
57 Lennert Teugels Cibel + 00
58 Michiel Dieleman Cibel + 00
59 Antonio Santoro Monkey Town - À Bloc CT + 00
60 Jeroen Eyskens Cibel + 00
61 Michael Kukrle Elkov - Author + 00
62 Lukas Meiler Team Vorarlberg Santic + 00
63 Jakub Otruba Elkov - Author + 00
64 Dominik Röber P&S Metalltechnik + 00
65 Emil Toudal BHS - Almeborg Bornholm + 00
66 Benjamin Brkic Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
67 Quinten Hermans Telenet - Fidea Lions + 00
68 Frederik Muff Team AURA Energi - CK Aarhus + 00
69 Silas Clemmensen Team Waoo + 00
70 Yann Pestiaux Wallonie-Bruxelles Devo + 00
71 Jonathan Dinkler P&S Metalltechnik + 00
72 Emerson Fontaine Wallonie-Bruxelles Devo + 00
73 Frederik Thomsen Team Waoo + 00
74 Martin Mortensen Team Waoo + 00
75 Cyrille Thiery Swiss Racing Academy + 00
76 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 00
77 Rene Hooghiemster Alecto Cycling Team + 00
78 Dennis Van Der Horst Metec - TKH + 00
79 Daan Soete Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 06:29
80 Corne Van Kessel Telenet - Fidea Lions + 10:00
81 Wiebe Scholten Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 13:03
82 Lukas Baldinger WiaWis RT powered by Dos Caballos + 13:03
83 Jurriaan Vos Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 13:03
84 Thomas Rald Kaspersen BHS - Almeborg Bornholm + 13:03
85 Jasper Plender Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 13:03
86 Balazs Rozsa Team Differdange-GeBa + 13:03
87 Maxime Weyrich VV Tooltime Preizerdaul + 13:03
88 Lorenzo Harbers Volker-Wessels-Merckx + 13:03
89 Mike Diener VV Tooltime Preizerdaul + 13:03
90 Nils Wolfenbuttel Volker-Wessels-Merckx + 13:03
91 Maarten De Jonge Monkey Town - À Bloc CT + 13:03
92 Mario Spengler Leopard Pro Cycling + 13:03
93 Stefan Parinussa L.G.Bertrange + 13:03
94 Joshua Price Wales Racing Academy + 13:03
95 Nick Van der Meer Volker-Wessels-Merckx + 13:03
96 Thomas Edemann Jensen Team AURA Energi - CK Aarhus + 13:03
97 Arne Peters Alecto Cycling Team + 13:03
98 Joseph Rees Wales Racing Academy + 13:03
99 Luka Zetzsche WiaWis RT powered by Dos Caballos + 13:03
100 Jelle Johannink Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 13:03
101 Mathias Bundsgaard Matz BHS - Almeborg Bornholm + 13:03
102 Matthias Mangertseder Team Felbermayr - Simplon Wels + 13:11
103 Joseph Beckingsale Wales Racing Academy + 13:11
104 Spas Gyurov Team Snooze + 13:12
105 Colin Heiderscheid Leopard Pro Cycling + 13:12
106 Michael Feller L.C.Tetange + 13:12
107 Niels Van Ekeren Volker-Wessels-Merckx + 13:12
108 Jim Aernouts Telenet - Fidea Lions + 13:12
109 William Roberts Wales Racing Academy + 13:16
DSQ Coen Vermeltfoort Alecto Cycling Team
DNS Sandro Dostert L.G.Bertrange
DNS Arvid De Kleijn Metec - TKH
DNS Alex Molenaar Monkey Town - À Bloc CT
DNS Lasse Eland Team AURA Energi - CK Aarhus
DNS Jeroen Pattyn Team Differdange-GeBa
DNS Ben Philippe Team Snooze
DNS Gordian Banzer Team Vorarlberg Santic
DNS Raphaël Schweitzer VV Tooltime Preizerdaul
DNS Luc Wirtgen Wallonie-Bruxelles Devo
DNF Dennis Coenen Cibel
DNF Eric Meyers L.C.Tetange
DNF Charel Meyers L.C.Tetange
DNF Fabian Kässmann P&S Metalltechnik
DNF Diether Sweeck Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
DNF Huub Deelstra Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Joren Bloem Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Jakob Gye Madsen Team AURA Energi - CK Aarhus
DNF Toni Franz Team Differdange-GeBa
DNF Cameron Beard Team Differdange-GeBa
DNF Gregory Baustert Team Snooze
DNF Jord Baak Volker-Wessels-Merckx
DNF Samuel Tillett Wales Racing Academy
DNF Patrick Lechner WiaWis RT powered by Dos Caballos
Pos Rider Team Time
01 - Quinten Hermans Telenet - Fidea Lions 10:30:56
02 - Toon Aerts Telenet - Fidea Lions + 14
03 - Stef Krul Metec - TKH + 01:22
04 - Karel Hnik Elkov - Author + 03:23
05 - Lukas Rüegg Swiss Racing Academy + 03:24
06 - Sjoerd Bax Metec - TKH + 03:31
07 - Lennert Teugels Cibel + 03:33
08 - Gianni Marchand Cibel + 03:36
09 - Frederik Dombrowski WiaWis RT powered by Dos Caballos + 03:41
10 - Jesper Schultz Team Waoo + 03:43
11 - Lars Van Den Berg Metec - TKH + 03:44
12 - Jose Manuel Diaz Team Vorarlberg Santic + 03:46
13 - Lars Van Der Haar Telenet - Fidea Lions + 03:57
14 - Nicolas Cleppe Telenet - Fidea Lions + 03:59
15 - Jack Burke Leopard Pro Cycling + 04:02
16 - Jan Barta Elkov - Author + 04:03
17 - Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 04:18
18 - Jannik Steimle Team Vorarlberg Santic + 04:23
19 - Jeen De Jong Monkey Town - À Bloc CT + 04:27
20 1 Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 04:30
21 1 Jeroen Eyskens Cibel + 04:30
22 1 Rasmus Guldhammer Team Waoo + 05:28
23 1 Michael Kukrle Elkov - Author + 06:19
24 1 Christoffer Lisson BHS - Almeborg Bornholm + 06:52
25 1 Matthias Reutimann Swiss Racing Academy + 07:03
26 2 Frederik Thomsen Team Waoo + 07:45
27 2 Adriaan Janssen Monkey Town - À Bloc CT + 07:50
28 2 Michiel Dieleman Cibel + 08:06
29 2 Gian Friesecke Swiss Racing Academy + 08:07
30 3 Maximilian Kuen Team Vorarlberg Santic + 08:13
31 3 Jakub Otruba Elkov - Author + 08:16
32 3 Dominik Röber P&S Metalltechnik + 08:18
33 3 Raphael Krähemann Swiss Racing Academy + 08:21
34 3 Marvin Tasset Wallonie-Bruxelles Devo + 08:32
35 3 Timo De Jong Volker-Wessels-Merckx + 09:19
36 16 Daan Soete Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 10:59
37 2 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 11:17
38 2 Sascha Weber L.C.Tetange + 12:24
39 3 Szymon Rekita Leopard Pro Cycling + 13:38
40 3 Jason Van Dalen Metec - TKH + 13:53
41 4 Kasper Würtz Schmidt Team AURA Energi - CK Aarhus + 15:17
42 4 Filip Maciejuk Leopard Pro Cycling + 15:23
43 5 Eli Iserbyt Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 16:19
44 5 Laurens Sweeck Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 16:23
45 5 Ivar Slik Monkey Town - À Bloc CT + 16:23
46 6 Ivan Centrone Team Differdange-GeBa + 16:24
47 4 Tom Paquot Wallonie-Bruxelles Devo + 16:24
48 5 Pit Leyder Leopard Pro Cycling + 16:25
49 5 Mads Rahbek BHS - Almeborg Bornholm + 16:26
50 5 Owen James Wales Racing Academy + 16:28
51 6 John Mandrysch P&S Metalltechnik + 16:31
52 6 Fabian Schormair P&S Metalltechnik + 16:33
53 7 Silas Clemmensen Team Waoo + 16:36
54 5 Michal Schlegel Elkov - Author + 16:36
55 6 Frantisek Sisr Elkov - Author + 16:37
56 6 Lex Reichling VV Tooltime Preizerdaul + 16:37
57 6 Michael Carbel Team Waoo + 16:45
58 6 Frederik Muff Team AURA Energi - CK Aarhus + 16:45
59 6 Dennis Van Der Horst Metec - TKH + 16:45
60 6 Lukas Meiler Team Vorarlberg Santic + 17:56
61 6 Marco Doets Alecto Cycling Team + 18:12
62 6 Cyrille Thiery Swiss Racing Academy + 18:14
63 6 Jens Adams Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 20:48
64 6 Jonathan Dinkler P&S Metalltechnik + 20:48
65 6 Rene Hooghiemster Alecto Cycling Team + 20:49
66 6 Ryan Kamp Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 20:53
67 6 Mathias Bregnhøj BHS - Almeborg Bornholm + 20:56
68 7 Adne Koster Alecto Cycling Team + 20:58
69 7 Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels + 20:59
70 7 Yann Pestiaux Wallonie-Bruxelles Devo + 21:02
71 7 Sebastian Kolze Changizi Team AURA Energi - CK Aarhus + 21:02
72 7 Tim Diederich Team Snooze + 21:03
73 7 Benjamin Brkic Team Felbermayr - Simplon Wels + 21:04
74 9 Antonio Santoro Monkey Town - À Bloc CT + 21:13
75 15 Emil Toudal BHS - Almeborg Bornholm + 22:47
76 16 Martin Mortensen Team Waoo + 22:53
77 16 Emerson Fontaine Wallonie-Bruxelles Devo + 22:56
78 17 Gabriel Muller Team Differdange-GeBa + 23:04
79 32 Corne Van Kessel Telenet - Fidea Lions + 25:56
80 36 Maarten De Jonge Monkey Town - À Bloc CT + 28:17
81 25 Jim Aernouts Telenet - Fidea Lions + 29:43
82 - Thomas Edemann Jensen Team AURA Energi - CK Aarhus + 34:11
83 2 Jelle Johannink Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 34:40
84 2 Wiebe Scholten Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 35:36
85 2 Lorenzo Harbers Volker-Wessels-Merckx + 35:45
86 2 Arne Peters Alecto Cycling Team + 35:46
87 2 Thomas Rald Kaspersen BHS - Almeborg Bornholm + 35:47
88 3 Maxime Weyrich VV Tooltime Preizerdaul + 35:52
89 5 Spas Gyurov Team Snooze + 36:10
90 15 Florian Kierner Team Felbermayr - Simplon Wels + 39:07
91 5 Niels Van Ekeren Volker-Wessels-Merckx + 46:35
92 6 Balazs Rozsa Team Differdange-GeBa + 46:40
93 6 Stefan Parinussa L.G.Bertrange + 48:35
94 6 Mike Diener VV Tooltime Preizerdaul + 50:12
95 7 Michael Feller L.C.Tetange + 50:44
96 7 Nick Van der Meer Volker-Wessels-Merckx + 52:00
97 10 Mathias Bundsgaard Matz BHS - Almeborg Bornholm + 52:13
98 10 Matthias Mangertseder Team Felbermayr - Simplon Wels + 52:27
99 10 Lukas Baldinger WiaWis RT powered by Dos Caballos + 53:52
100 14 Joseph Beckingsale Wales Racing Academy + 59:37
101 14 Jurriaan Vos Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 01:00:11
102 14 Joseph Rees Wales Racing Academy + 01:04:31
103 14 Nils Wolfenbuttel Volker-Wessels-Merckx + 01:04:31
104 14 Luka Zetzsche WiaWis RT powered by Dos Caballos + 01:04:38
105 16 Jasper Plender Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 01:06:28
106 14 Colin Heiderscheid Leopard Pro Cycling + 01:06:30
107 12 William Roberts Wales Racing Academy + 01:06:34
108 16 Joshua Price Wales Racing Academy + 01:08:22
109 18 Mario Spengler Leopard Pro Cycling + 01:08:32
Information
Nation Luxembourg
Date 1st June
Where Mondorf -> Roeser
What 3rd stage
Distance 155.6 km
Leader Q.Hermans
Youth L.Van Den Berg
Points Q.Hermans
Mountain T.Aerts
Sprint E.Toudal
Other
Embed Results