Flèche du Sud - 2018

Main page

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Jimmy Janssens Cibel - Cebon 03:17:237
02 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 003
03 Gianni Marchand Cibel - Cebon + 001
04 Maksim Piskunov Russia + 58
05 Filippo Fortin Team Felbermayr - Simplon Wels + 58
06 Matthew Walls Great Britain + 58
07 Ethan Hayter Great Britain + 58
08 Tim Kerkhof Destil - Parkhotel Valkenburg + 58
09 Alexander Krieger Leopard Pro Cycling + 58
10 Colin Heiderscheid Dauner D&DQ - Akkon + 58
11 Patrick Lechner Bike Aid + 58
12 Jasper De Laat Metec - TKH p/b Mantel + 58
13 Jannik Steimle Vorarlberg - Santic + 58
14 Pit Leyder Leopard Pro Cycling + 58
15 Bas Van Der Kooij Alecto Cycling Team + 58
16 Sven Van Luijk Monkey Town + 58
17 Jelle Donders Team Differdange - Losch + 58
18 Maarten De Jonge Monkey Town + 58
19 Tadej Pogacar Ljubljana Gusto Xaurum + 58
20 Tom Wirtgen Ago - Aquaservice + 58
21 Marco Doets Alecto Cycling Team + 58
22 Wim Kleiman Monkey Town + 58
23 Thomas Joseph Marlux - Bingoal + 58
24 Pavel Chursin Destil - Parkhotel Valkenburg + 58
25 Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 58
26 Manuel Zobrist Swiss Racing Academy + 58
27 Florian Maître Vendée U + 58
28 Gian Friesecke Vorarlberg - Santic + 58
29 Luc Wirtgen Leopard Pro Cycling + 58
30 Michael Vanthourenhout Marlux - Bingoal + 58
31 Cyrille Thiery IAM Excelsior + 58
32 John Mandrysch Dauner D&DQ - Akkon + 58
33 Rick Ottema Alecto Cycling Team + 58
34 Benjamin Hill Ljubljana Gusto Xaurum + 58
35 Yann Pestiaux Ago - Aquaservice + 58
36 Christoffer Lisson BHS - Almeborg Bornholm + 58
37 Mathieu Burgaudeau Vendée U + 58
38 Martins Pluto Monkey Town + 58
39 Nikodemus Holler Bike Aid + 58
40 Matthias Reutimann Swiss Racing Academy + 58
41 Enzo Bernard Vendée U + 58
42 Fabian Paumann Swiss Racing Academy + 58
43 Antonio Santoro Monkey Town + 58
44 Ziga Jerman Ljubljana Gusto Xaurum + 58
45 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 58
46 Eli Iserbyt Marlux - Bingoal + 58
47 Rene Hooghiemster Alecto Cycling Team + 58
48 Charlie Arimont Ago - Aquaservice + 58
49 Viktor Potocki Ljubljana Gusto Xaurum + 58
50 Anthony Debuy Ago - Aquaservice + 58
51 Sylvain Moniquet Ago - Aquaservice + 58
52 Manuel Bosch Vorarlberg - Santic + 58
53 Szymon Rekita Leopard Pro Cycling + 58
54 Anthony Rappo IAM Excelsior + 58
55 Stef Krul Metec - TKH p/b Mantel + 58
56 Folkert Oostra Alecto Cycling Team + 58
57 Magnus Bak Klaris BHS - Almeborg Bornholm + 58
58 Andreas Kron Riwal CeramicSpeed + 58
59 Jens Reynders Leopard Pro Cycling + 58
60 Andreas Stokbro Riwal CeramicSpeed + 58
61 Ryo Chikatani Japan + 58
62 Dario Rapps Team Gesundshop24.com + 58
63 Maxim Rusnac Team Differdange - Losch + 58
64 Mathias Bregnhøj BHS - Almeborg Bornholm + 58
65 Raphael Krähemann Swiss Racing Academy + 58
66 Vladislav Duiunov Russia + 58
67 Alex Molenaar Destil - Parkhotel Valkenburg + 58
68 Joe Nally Great Britain + 58
69 Kevin Pauwels Marlux - Bingoal + 58
70 Emil Toudal BHS - Almeborg Bornholm + 58
71 Jan Petelin Team Differdange - Losch + 58
72 Tom Vermeer Team Differdange - Losch + 58
73 Tim Diederich VV Tooltime + 58
74 Tilen Finkst Ljubljana Gusto Xaurum + 58
75 Steffen Greger Team Gesundshop24.com + 58
76 Shunsuke Imamura Japan + 58
77 Oscar Van Wijk Destil - Parkhotel Valkenburg + 58
78 Fabian Holbach Team Gesundshop24.com + 58
79 Jonas Gregaard Riwal CeramicSpeed + 58
80 Marvin Tasset Ago - Aquaservice + 58
81 Frederik Dombrowski Dauner D&DQ - Akkon + 58
82 Eiya Hashimoto Japan + 58
83 Markus Eibegger Team Felbermayr - Simplon Wels + 58
84 Dennis Coenen Cibel - Cebon + 58
85 Cameron Beard Destil - Parkhotel Valkenburg + 58
86 Dieter Vanthourenhout Marlux - Bingoal + 58
87 Victor Manakov Russia + 58
88 Daniel Bichlmann Bike Aid + 58
89 Denis Nekrasov Russia + 58
90 Artur Ershov Russia + 58
91 Riccardo Zoidl Team Felbermayr - Simplon Wels + 58
92 Marcel Neuhauser Team Felbermayr - Simplon Wels + 58
93 Louis Pijourlet Vendée U + 58
94 Robby Cobbaert Cibel - Cebon + 58
95 Jordy Buskermolen Monkey Town + 58
96 Michiel Dieleman Cibel - Cebon + 58
97 Mathias Norsgaard Riwal CeramicSpeed + 58
98 Giacomo Ballabio IAM Excelsior + 58
99 Maxime Weyrich VV Tooltime + 58
100 Felix Schreiber VV Tooltime + 58
101 Lennert Teugels Cibel - Cebon + 58
102 Danny Van der Tuuk Metec - TKH p/b Mantel + 58
103 David Rivière Vendée U + 58
104 Thijs De Lange Metec - TKH p/b Mantel + 01:26
105 Quentin Guex IAM Excelsior + 01:29
106 Ziga Rucigaj Ljubljana Gusto Xaurum + 01:38
107 Sjors Dekker Alecto Cycling Team + 02:54
108 Clément Orceau Vendée U + 58
109 Matthew Bostock Great Britain + 03:03
110 Dennis Van Der Horst Metec - TKH p/b Mantel + 05:41
111 Mario Spengler Leopard Pro Cycling + 05:41
112 David Dekker Metec - TKH p/b Mantel + 06:28
113 Patrick Jäger Vorarlberg - Santic + 06:37
114 Adne Van Engelen Bike Aid + 06:37
115 Patrick Clausen Riwal CeramicSpeed + 06:37
116 Andreas Leppert Team Gesundshop24.com + 18:42
117 Mike Diener VV Tooltime + 22:29
118 Kiyomasa Hanada Japan + 22:29
119 Carl Schütz Swiss Racing Academy + 22:29
120 Valere Thiebaud IAM Excelsior + 22:29
121 Guillem Garcia Destil - Parkhotel Valkenburg + 22:29
122 Luka Zetzsche Team Gesundshop24.com + 22:29
DNF Timo Schäfer Bike Aid
DNF Olivier Pardini Team Differdange - Losch
DNF Josh Teasdale Team Differdange - Losch
DNF Martin Meiler Vorarlberg - Santic
DNF Raphaël Schweitzer VV Tooltime
DNF Philippe Schmit VV Tooltime
Pos Rider Team Time
01 1 Gianni Marchand Cibel - Cebon 11:49:42
02 21 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 10
03 30 Jimmy Janssens Cibel - Cebon + 10
04 3 Andreas Kron Riwal CeramicSpeed + 58
05 2 Jasper De Laat Metec - TKH p/b Mantel + 01:08
06 1 Tim Kerkhof Destil - Parkhotel Valkenburg + 01:08
07 3 Jannik Steimle Vorarlberg - Santic + 01:08
08 - Pit Leyder Leopard Pro Cycling + 01:08
09 3 Rick Ottema Alecto Cycling Team + 01:08
10 3 Nikodemus Holler Bike Aid + 01:08
11 2 Maarten De Jonge Monkey Town + 01:08
12 3 Eli Iserbyt Marlux - Bingoal + 01:08
13 1 Tom Wirtgen Ago - Aquaservice + 01:08
14 2 Antonio Santoro Monkey Town + 01:08
15 3 Pavel Chursin Destil - Parkhotel Valkenburg + 01:08
16 4 Tadej Pogacar Ljubljana Gusto Xaurum + 01:08
17 6 Stef Krul Metec - TKH p/b Mantel + 01:08
18 1 Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 01:08
19 2 Cyrille Thiery IAM Excelsior + 01:08
20 5 Christoffer Lisson BHS - Almeborg Bornholm + 01:08
21 4 Michael Vanthourenhout Marlux - Bingoal + 01:08
22 - Matthias Reutimann Swiss Racing Academy + 01:08
23 7 Victor Manakov Russia + 01:08
24 3 Mathieu Burgaudeau Vendée U + 01:08
25 1 Sylvain Moniquet Ago - Aquaservice + 01:08
26 5 Robby Cobbaert Cibel - Cebon + 01:08
27 2 Magnus Bak Klaris BHS - Almeborg Bornholm + 01:08
28 4 Markus Eibegger Team Felbermayr - Simplon Wels + 01:08
29 1 Jonas Gregaard Riwal CeramicSpeed + 01:08
30 1 Kevin Pauwels Marlux - Bingoal + 01:08
31 3 Michiel Dieleman Cibel - Cebon + 01:08
32 - Lennert Teugels Cibel - Cebon + 01:08
33 1 Louis Pijourlet Vendée U + 01:23
34 1 Szymon Rekita Leopard Pro Cycling + 01:29
35 1 Riccardo Zoidl Team Felbermayr - Simplon Wels + 01:30
36 1 Folkert Oostra Alecto Cycling Team + 01:35
37 1 Denis Nekrasov Russia + 01:58
38 1 Jan Petelin Team Differdange - Losch + 02:47
39 1 Raphael Krähemann Swiss Racing Academy + 06:40
40 1 Filippo Fortin Team Felbermayr - Simplon Wels + 06:44
41 1 Florian Maître Vendée U + 06:44
42 3 Sven Van Luijk Monkey Town + 06:44
43 - Luc Wirtgen Leopard Pro Cycling + 06:44
44 4 Ethan Hayter Great Britain + 06:44
45 2 Marco Doets Alecto Cycling Team + 06:44
46 2 Andreas Stokbro Riwal CeramicSpeed + 06:44
47 1 Rene Hooghiemster Alecto Cycling Team + 06:44
48 1 Gian Friesecke Vorarlberg - Santic + 06:44
49 2 Vladislav Duiunov Russia + 06:44
50 - Artur Ershov Russia + 06:44
51 4 Mathias Bregnhøj BHS - Almeborg Bornholm + 06:44
52 1 Steffen Greger Team Gesundshop24.com + 06:44
53 1 Danny Van der Tuuk Metec - TKH p/b Mantel + 06:44
54 - David Rivière Vendée U + 06:44
55 2 Fabian Paumann Swiss Racing Academy + 06:53
56 - Tom Vermeer Team Differdange - Losch + 06:53
57 1 Manuel Bosch Vorarlberg - Santic + 06:58
58 1 Maxime Weyrich VV Tooltime + 06:58
59 1 Dieter Vanthourenhout Marlux - Bingoal + 07:03
60 1 Yann Pestiaux Ago - Aquaservice + 07:14
61 1 Thomas Joseph Marlux - Bingoal + 07:16
62 1 Alexander Krieger Leopard Pro Cycling + 08:15
63 1 Benjamin Hill Ljubljana Gusto Xaurum + 08:21
64 1 Jens Reynders Leopard Pro Cycling + 08:58
65 2 Thijs De Lange Metec - TKH p/b Mantel + 09:41
66 2 Wim Kleiman Monkey Town + 09:57
67 3 Frederik Dombrowski Dauner D&DQ - Akkon + 10:12
68 3 Maxim Rusnac Team Differdange - Losch + 10:23
69 3 Sjors Dekker Alecto Cycling Team + 10:59
70 3 Anthony Debuy Ago - Aquaservice + 12:48
71 3 Cameron Beard Destil - Parkhotel Valkenburg + 12:48
72 3 Matthew Walls Great Britain + 12:49
73 4 Enzo Bernard Vendée U + 12:49
74 5 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 12:49
75 3 Alex Molenaar Destil - Parkhotel Valkenburg + 12:49
76 4 Anthony Rappo IAM Excelsior + 12:49
77 5 Emil Toudal BHS - Almeborg Bornholm + 12:49
78 3 Giacomo Ballabio IAM Excelsior + 12:49
79 4 Marcel Neuhauser Team Felbermayr - Simplon Wels + 12:49
80 4 Ryo Chikatani Japan + 13:37
81 4 Shunsuke Imamura Japan + 13:37
82 4 Maksim Piskunov Russia + 14:30
83 8 Manuel Zobrist Swiss Racing Academy + 14:30
84 5 John Mandrysch Dauner D&DQ - Akkon + 14:30
85 11 Jelle Donders Team Differdange - Losch + 14:30
86 7 Martins Pluto Monkey Town + 14:30
87 3 Dario Rapps Team Gesundshop24.com + 14:30
88 - Tilen Finkst Ljubljana Gusto Xaurum + 14:30
89 2 Dennis Coenen Cibel - Cebon + 14:30
90 4 Fabian Holbach Team Gesundshop24.com + 14:30
91 7 Clément Orceau Vendée U + 14:30
92 7 Daniel Bichlmann Bike Aid + 14:30
93 8 Oscar Van Wijk Destil - Parkhotel Valkenburg + 14:30
94 9 Tim Diederich VV Tooltime + 14:30
95 7 Jordy Buskermolen Monkey Town + 14:30
96 8 Mathias Norsgaard Riwal CeramicSpeed + 14:30
97 8 Joe Nally Great Britain + 14:30
98 3 Quentin Guex IAM Excelsior + 15:01
99 7 Bas Van Der Kooij Alecto Cycling Team + 15:11
100 9 Marvin Tasset Ago - Aquaservice + 16:02
101 29 Adne Van Engelen Bike Aid + 16:12
102 10 Patrick Lechner Bike Aid + 16:20
103 7 Ziga Rucigaj Ljubljana Gusto Xaurum + 17:00
104 28 Dennis Van Der Horst Metec - TKH p/b Mantel + 17:32
105 10 Felix Schreiber VV Tooltime + 18:33
106 6 Mario Spengler Leopard Pro Cycling + 19:13
107 10 David Dekker Metec - TKH p/b Mantel + 20:00
108 16 Patrick Jäger Vorarlberg - Santic + 20:09
109 10 Colin Heiderscheid Dauner D&DQ - Akkon + 20:36
110 6 Matthew Bostock Great Britain + 21:27
111 10 Eiya Hashimoto Japan + 21:28
112 2 Patrick Clausen Riwal CeramicSpeed + 22:49
113 10 Viktor Potocki Ljubljana Gusto Xaurum + 24:48
114 11 Charlie Arimont Ago - Aquaservice + 26:23
115 12 Ziga Jerman Ljubljana Gusto Xaurum + 28:48
116 9 Valere Thiebaud IAM Excelsior + 36:49
117 6 Mike Diener VV Tooltime + 37:51
118 5 Carl Schütz Swiss Racing Academy + 38:28
119 2 Guillem Garcia Destil - Parkhotel Valkenburg + 41:04
120 2 Kiyomasa Hanada Japan + 41:26
121 3 Andreas Leppert Team Gesundshop24.com + 43:29
122 - Luka Zetzsche Team Gesundshop24.com + 44:41
Information
Nation Luxembourg
Date 12th May
Where Roeser -> Roeser
What 4th stage
Distance 147.5 km
Leader G.Marchand
Youth A.Kron
Points F.Fortin
Mountain J.Steimle
Sprint T.Pogacar