FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Flèche du Sud
UCI, Stage race, 13th -17th May 2015, Luxembourg
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1949
GC
Youth
Points
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Austria
Belgium
Denmark
France
Germany
Great Britain
Greece
Hungary
Italy
Laos
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Norway
Portugal
Russia
Singapore
Slovenia
Spain
Sweden
Switzerland
USA
Teams
Amplatz - BMC
CC Villeneuve Saint-Germain
CCN Cycling Team
CCT p/b Champion System
ColorCode - Biowanze
EKZ Racing Team
Great Britain
LC Kayl
LC Tetange
Leopard Development
Liberty Seguros
Parkhotel Valkenburg
Riwal Platform Cycling
Roth - Skoda
Sunweb - Napoleon Games
Sweden
Team ColoQuick
Team Differdange - Losch
Team FixIT.no
Team Kuota - Lotto
Team Tre-For - Blue Water
Team Vorarlberg
Vendée U
Verandas Willems Cycling Team
VV Tooltime Preizerdaul
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
De La Parte
Victor
1986
Team Vorarlberg
16:39:10
02
Ockeloen
Jasper
1990
Parkhotel Valkenburg
+ 08
03
Bille
Gaetan
1988
Verandas Willems Cycling Team
+ 24
04
Weber
Sascha
1988
CCT p/b Champion System
+ 25
05
Olsson
Michael
1986
Team Tre-For - Blue Water
+ 27
06
Davies
Scott
1995
Great Britain
+ 27
07
Pauwels
Kevin
1984
Sunweb - Napoleon Games
+ 27
08
Kamp
Alexander
1993
Team ColoQuick
+ 27
09
Meisen
Marcel
1989
Team Kuota - Lotto
+ 33
10
Cornu
Jérémy
1991
Vendée U
+ 01:04
11
Kusztor
Peter
1984
Amplatz - BMC
+ 01:09
12
Guyot
Romain
1992
Vendée U
+ 01:09
13
Doull
Owain
1993
Great Britain
+ 01:25
14
Grellier
Fabien
1994
Vendée U
+ 01:27
15
Andersen
Asbjørn Kragh
1992
Team Tre-For - Blue Water
+ 01:29
16
Müller
Lukas
1992
EKZ Racing Team
+ 01:29
17
Coenen
Johan
1979
Team Differdange - Losch
+ 01:29
18
Calmejane
Lilian
1992
Vendée U
+ 01:42
19
Höög
Gustav
1995
Sweden
+ 01:52
20
Cecchin
Alberto
1989
Roth - Skoda
+ 01:54
21
Bajc
Andi
1988
Amplatz - BMC
+ 01:54
22
Vermeersch
Gianni
1992
Sunweb - Napoleon Games
+ 01:54
23
Lienhard
Fabian
1993
EKZ Racing Team
+ 01:56
24
Thill
Tom
1990
Team Differdange - Losch
+ 01:56
25
Delfosse
Florent
1993
ColorCode - Biowanze
+ 01:56
26
Umhaller
Andreas
1992
Amplatz - BMC
+ 01:56
27
Mertz
Remy
1995
ColorCode - Biowanze
+ 01:56
28
Magnusson
Kim
1992
Sweden
+ 01:56
29
Friesecke
Gian
1994
EKZ Racing Team
+ 01:56
30
Vanthourenhout
Dieter
1985
Sunweb - Napoleon Games
+ 01:56
31
Couture
Kevin
1992
CC Villeneuve Saint-Germain
+ 01:56
32
Kuen
Maximilian
1992
Amplatz - BMC
+ 01:56
33
Grøn
Martin
1993
Riwal Platform Cycling
+ 01:56
34
Valvasori
Larry
1996
VV Tooltime Preizerdaul
+ 01:56
35
Lehner
Daniel
1994
Team Vorarlberg
+ 01:56
36
Rege
Even
1994
Team FixIT.no
+ 01:56
37
Würtz Schmidt
Mads
1994
Team ColoQuick
+ 02:10
38
Lindau
Philip
1991
Sweden
+ 02:19
39
Jaun
Lukas
1991
Roth - Skoda
+ 02:19
40
Merlier
Tim
1992
Sunweb - Napoleon Games
+ 02:29
41
Cardis
Romain
1992
Vendée U
+ 03:28
42
Mygind
Rasmus
1989
Riwal Platform Cycling
+ 03:39
43
Calleeuw
Joeri
1985
Verandas Willems Cycling Team
+ 05:01
44
Reus
Kai
1985
Verandas Willems Cycling Team
+ 05:25
45
Krieger
Alexander
1991
Leopard Development
+ 06:05
46
Pardini
Olivier
1985
Verandas Willems Cycling Team
+ 07:10
47
Kaise
Julien
1995
ColorCode - Biowanze
+ 07:47
48
Springer
Christoph
1985
Team Vorarlberg
+ 07:54
49
McLaughlin
James
1990
Great Britain
+ 09:17
50
Olesen
Patrick
1994
Leopard Development
+ 10:00
51
Dakteris
Janis
1991
Team Differdange - Losch
+ 10:12
52
Aernouts
Jim
1989
Sunweb - Napoleon Games
+ 10:12
53
Walzel
Andreas
1995
Team Vorarlberg
+ 10:12
54
König
Marco
1995
Leopard Development
+ 10:12
55
Goovaerts
Tom
1988
CCT p/b Champion System
+ 10:12
56
Judd
James
1994
Parkhotel Valkenburg
+ 10:12
57
Kastrantas
Charalampos
1991
CC Villeneuve Saint-Germain
+ 10:19
58
Retschke
Robert
1980
Team Kuota - Lotto
+ 11:43
59
Riis
Thomas Nybo
1992
Team Tre-For - Blue Water
+ 11:47
60
Andersen
Rune Almindsø
1995
Team ColoQuick
+ 11:50
61
Westmattelmann
Daniel
1987
Team Kuota - Lotto
+ 11:54
62
Janorschke
Grischa
1987
Team Vorarlberg
+ 13:22
63
Lander
Sebastian
1991
Team Tre-For - Blue Water
+ 14:30
64
Phounsavath
Ariya
1991
CCN Cycling Team
+ 17:13
65
Spragg
James
1987
CCT p/b Champion System
+ 17:38
66
Deruette
Thomas
1995
Team Differdange - Losch
+ 17:54
67
Van Uden
Roman
1988
CCN Cycling Team
+ 18:29
68
Manakov
Viktor
1992
Leopard Development
+ 19:36
69
Tennant
Andrew
1987
Great Britain
+ 20:11
70
Goncalves
Gaspar
1995
Liberty Seguros
+ 22:34
71
Sehestad Pedersen
Mark
1991
Team Tre-For - Blue Water
+ 22:35
72
Chavanne
Gabriel
1992
EKZ Racing Team
+ 22:35
73
Zahner
Simon
1983
EKZ Racing Team
+ 23:03
74
Tzortzakis
Polychronis
1989
CC Villeneuve Saint-Germain
+ 23:15
75
Hennaux
Loic
1996
ColorCode - Biowanze
+ 23:52
76
Tallonneau
Gwenael
1989
CC Villeneuve Saint-Germain
+ 24:55
77
Bresciani
Michael
1994
Roth - Skoda
+ 25:10
78
Kelly
Jake
1995
Great Britain
+ 26:07
79
Wilson
Edvin
1989
Sweden
+ 26:11
80
Page
Dylan
1993
Roth - Skoda
+ 26:34
81
Eckmann
Yannick
1993
Roth - Skoda
+ 27:02
82
Moser
Kilian
1988
EKZ Racing Team
+ 29:53
83
Premont
Christophe
1989
Verandas Willems Cycling Team
+ 30:00
84
Dieteren
Jan
1993
Leopard Development
+ 30:26
85
Bajt
Dejan
1987
Amplatz - BMC
+ 31:31
86
Nyborg Broge
Rolf
1988
Team ColoQuick
+ 33:28
87
Fliessgarten
Andreas
1980
Team Kuota - Lotto
+ 35:31
88
Ampler
Rick
1989
Team Differdange - Losch
+ 38:24
89
Stokkenes
Torstein
1993
Team FixIT.no
+ 38:38
90
Dzervus
Darijus
1990
CCT p/b Champion System
+ 38:54
91
Svensson
Marcus
1983
Sweden
+ 39:05
92
Zenovich
Matthew
1994
CCT p/b Champion System
+ 45:27
93
van den Bossche
Angelo
1996
Sunweb - Napoleon Games
+ 45:28
94
Kaupas
Gediminas
1988
Team Differdange - Losch
+ 49:21
95
Galle
Tom
1995
ColorCode - Biowanze
+ 49:39
96
Marguet
Tristan
1987
Roth - Skoda
+ 53:11
97
Diederich
Tim
1989
LC Kayl
+ 53:50
98
Martingil
Cesar
1995
Liberty Seguros
+ 56:32
99
Mendes
Cristiano Batista
1985
VV Tooltime Preizerdaul
+ 56:55
100
Ewen
Jerome
1986
VV Tooltime Preizerdaul
+ 58:05
101
Diener
Mike
1991
VV Tooltime Preizerdaul
+ 01:00:02
102
Wolter
Claude
1983
LC Kayl
+ 01:02:16
DNF
Tratnik
Jan
1990
Amplatz - BMC
DNF
Somogyi
Gregoire
1972
CC Villeneuve Saint-Germain
DNF
Tanis
Quentin
1990
CC Villeneuve Saint-Germain
DNF
Abraham Gebru
Daniel
1985
CCN Cycling Team
DNF
Low
Ji Wen
1989
CCN Cycling Team
DNF
Nederlof
Lex
1966
CCN Cycling Team
DNF
Wills
Ryan
1988
CCT p/b Champion System
DNF
Duquennoy
Jimmy
1995
ColorCode - Biowanze
DNF
Dibben
Jonathan
1994
Great Britain
DNF
Belhadj
Brahim
1978
LC Kayl
DNF
Dahm
Charles
1983
LC Kayl
DNF
Dostert
Sandro
1995
LC Kayl
DNF
Leyder
Marc
1974
LC Kayl
DNF
Desonay
Thomas
1990
LC Tetange
DNF
Feller
Michael
1993
LC Tetange
DNF
Lacroix
Dany
1990
LC Tetange
DNF
Theis
Jerome
1992
LC Tetange
DNF
Vanek
Jean
1969
LC Tetange
DNF
Haugaard Jensen
Kristian
1991
Leopard Development
DNF
Gomes
Luís
1994
Liberty Seguros
DNF
Oliveira
Ivo
1996
Liberty Seguros
DNF
Oliveira
Rui
1996
Liberty Seguros
DNF
Ribeiro
David
1995
Liberty Seguros
DNF
Blokker
Joris
1993
Parkhotel Valkenburg
DNF
Kooijman
Jaap
1993
Parkhotel Valkenburg
DNF
Schulting
Peter
1987
Parkhotel Valkenburg
DNF
Van Diemen
Jurgen
1991
Parkhotel Valkenburg
DNF
Halvorsen
Emil Bækhøj
1994
Riwal Platform Cycling
DNF
Jørgensen
Kasper Linde
1984
Riwal Platform Cycling
DNF
Schjønnemann
Kasper
1987
Riwal Platform Cycling
DNF
Øllegaard
Morten
1988
Riwal Platform Cycling
DNF
Larsen
Richard
1990
Sweden
DNF
Sørensen
Jimmi
1990
Team ColoQuick
DNF
Vorre
Aske Louring
1993
Team ColoQuick
DNF
Hafsås
Marius Andre
1991
Team FixIT.no
DNF
Hermansen
Sindre Eid
1993
Team FixIT.no
DNF
Jensen
Jan William
1994
Team FixIT.no
DNF
Sandal
Henrik
1995
Team FixIT.no
DNF
Benoit
Andre
1989
Team Kuota - Lotto
DNF
Weinzheimer
Richard
1996
Team Kuota - Lotto
DNF
Rasmussen
Alex
1984
Team Tre-For - Blue Water
DNF
Ilesic
Aldo Ino
1984
Team Vorarlberg
DNF
Van Gucht
Sten
1992
Verandas Willems Cycling Team
DNF
Claerebout
David
1987
VV Tooltime Preizerdaul
DNF
Lang
Alec
1994
VV Tooltime Preizerdaul
Information
Flèche du Sud
Luxembourg
13th -17th May 2015
2.2