Ronde Oost-Vlaanderen - 2019

Stage Overall

Pos Rider Team Time
01 Davide Bomboi Home Solution-Soenens 03:26:51
02 Jens Vanoverberghe EFC-L&R-Vulsteke + 00
03 Arne Marit Lotto - Soudal U23 + 00
04 Sondre Midtsveen Ringerike SK + 00
05 Ben Baele VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 00
06 Tibo Nevens Home Solution-Soenens + 00
07 Jonas Volkaert VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 00
08 Florian Vermeersch Lotto - Soudal U23 + 00
09 Dries Vastmans Regioteam 2 + 00
10 Joerik De Neve VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 00
11 Marc Heaney Asfra Racing Team + 00
12 Luca De Meester EFC-L&R-Vulsteke + 00
13 Tjorven Cleenewerck Dovy Keukens FCC + 00
14 Lander Scheers Davo-United CT + 00
15 Marius Wold Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 00
16 Mathisse Grootaert Gaverzicht-BE Okay + 00
17 Thomas Vansteelandt EFC-L&R-Vulsteke + 00
18 Jens Vertongen Davo-United CT + 00
19 Darcy Pirotta Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 00
20 Louis Blouwe EFC-L&R-Vulsteke + 00
21 Aaron Vervaeke Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 00
22 Jarne Van Der Haeghen Alfasun Alfacool CT + 00
23 Eugene Kakizaki Team Eurasia - IRC Tire + 00
24 Melvin Lindelauf Davo-United CT + 00
25 Sander Devenijns KVC Deinze VZW + 00
26 Tiebo Devoogdt Dovy Keukens FCC + 00
27 Robbe Claeys Regioteam 1 + 00
28 Milan Gosseye VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 00
29 Stephen Dent Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 00
30 Elias Vanheel Davo-United CT + 00
31 Gilles De Wilde Home Solution-Soenens + 00
32 Tom Plovie Gaverzicht-BE Okay + 00
33 Thomas Dhooge Nano Development Team + 00
34 Jens Bouts EFC-L&R-Vulsteke + 00
35 Tom Geysegoms Stageco CT + 00
36 Vince Gerits Stageco CT + 00
37 Gianni Forrier VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 00
38 Ruben Dillen Regioteam 2 + 00
39 Arne Santy Gaverzicht-BE Okay + 00
40 Jarne Van De Paar Lotto - Soudal U23 + 00
41 Arnoud Dhont VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 00
42 Joren Van Caneyt Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 00
43 Aaron Stockx Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 00
44 Robin Rosseeuw VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 00
45 Daichi Yamagishi Team Eurasia - IRC Tire + 00
46 Bastien Willemot Gaverzicht-BE Okay + 00
47 Raoul Decraene Home Solution-Soenens + 00
48 Lars Timmers Stageco CT + 00
49 Lennert Cappan Nano Development Team + 00
50 Yentl Vandevelde VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 00
51 Jari Wante VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 00
52 Andreas Staune-Mittet Ringerike SK + 00
53 Valentin Lefever Regioteam 2 + 00
54 Torsten Demeyere Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 00
55 Brent Van Mulders Home Solution-Soenens + 00
56 Pierre Despontin Alfasun Alfacool CT + 00
57 Ronan Van Den Put Stageco CT + 00
58 Maxwell De Broeder Regioteam 1 + 00
59 Jasper De Plus Home Solution-Soenens + 00
60 Arno Claeys Regioteam 1 + 00
61 Sander De Pestel Lotto - Soudal U23 + 00
62 Sébastien Grignard Lotto - Soudal U23 + 00
63 Wannes Debuysere Gaverzicht-BE Okay + 00
64 Gilles Beuselinck KVC Deinze VZW + 00
65 Bailey O'Donnell Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 00
66 Gilles Borra EFC-L&R-Vulsteke + 12
67 Lars Daniels Nano Development Team + 12
68 Jens Moerman VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 00
69 Lars Collie Nano Development Team + 00
70 Jules Vandekerckhove Regioteam 1 + 01:56
71 Guy Weinberg VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 01:56
72 Øyvind Brekke Fløtten Ringerike SK + 02:20
73 Dylan Hughes Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 02:20
74 Wannes Geldhof Dovy Keukens FCC + 02:20
75 Tore Andre Vabø Ringerike SK + 02:20
76 David Fransen Asfra Racing Team + 00
77 Michiel Van Hauwermeiren Nano Development Team + 02:20
78 Bo Godart Davo-United CT + 02:20
79 Thibau Verhofstadt Regioteam 1 + 00
80 Siebe Van Olmen Stageco CT + 00
81 Tristan Scherpenbergh Davo-United CT + 00
82 Jelle De Geyter Regioteam 1 + 04:09
83 Robbe De Schutter Stageco CT + 04:15
84 Kilian Baillievier VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 04:17
85 Mathias Vanoverberghe Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 04:19
86 Brent Govaerts Gaverzicht-BE Okay + 04:53
87 Dieter Witman KVC Deinze VZW + 04:53
88 Michiel Desnoeck VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 04:53
89 Jacob Ingwersen Asfra Racing Team + 04:53
90 Matthias Leten KVC Deinze VZW + 04:53
91 Bjorn Van Malderen Asfra Racing Team + 04:53
92 Andre Heggø Ringerike SK + 04:53
93 Magnus Brynsrud Ringerike SK + 04:53
94 Conor Davies Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 04:53
95 Justin Compernolle Dovy Keukens FCC + 04:53
96 Fabrizio Dekoning Dovy Keukens FCC + 04:53
97 Kiyomasa Hanada Team Eurasia - IRC Tire + 04:53
98 Robbe Van Praet Nano Development Team + 05:19
99 Arne De Groote Nano Development Team + 05:19
100 Maxim Andrieu Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 05:49
101 Ward Schoevaers Stageco CT + 05:55
102 Hideyuki Takagi Team Eurasia - IRC Tire + 05:55
103 Wesley Vercamst Home Solution-Soenens + 05:57
104 Shiryu Suzuki Team Eurasia - IRC Tire + 08:00
105 Jarne Jacques Gaverzicht-BE Okay + 08:41
106 Takuya Yoshioka Team Eurasia - IRC Tire + 09:14
107 Jason Van Compernolle Asfra Racing Team + 12:28
108 Vito Braet EFC-L&R-Vulsteke + 00
DNF Branko Lauwers Regioteam 2
DNF Liebert Michiels Regioteam 2
DNF Gillan Demuynck Regioteam 2
DNF Liam Vagenende Alfasun Alfacool CT
DNF Louis Moreels Alfasun Alfacool CT
DNF Pieter-Jan De Lange Alfasun Alfacool CT
DNF Zian De Bock KVC Deinze VZW
DNF Riku Takiyama Team Eurasia - IRC Tire
Pos Rider Team Time
01 - Florian Vermeersch Lotto - Soudal U23 09:52:10
02 - Jasper De Plus Home Solution-Soenens + 12
03 - Sander De Pestel Lotto - Soudal U23 + 17
04 - Lennert Cappan Nano Development Team + 20
05 - Arne Marit Lotto - Soudal U23 + 28
06 - Sébastien Grignard Lotto - Soudal U23 + 33
07 - Sondre Midtsveen Ringerike SK + 35
08 - Vito Braet EFC-L&R-Vulsteke + 42
09 - Torsten Demeyere Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 48
10 - Raoul Decraene Home Solution-Soenens + 50
11 - Jens Bouts EFC-L&R-Vulsteke + 52
12 - Jarne Van De Paar Lotto - Soudal U23 + 01:01
13 2 Jens Vanoverberghe EFC-L&R-Vulsteke + 01:03
14 1 Mathisse Grootaert Gaverzicht-BE Okay + 01:08
15 1 Louis Blouwe EFC-L&R-Vulsteke + 01:16
16 2 Gilles De Wilde Home Solution-Soenens + 01:20
17 2 Dries Vastmans Regioteam 2 + 01:21
18 2 Brent Van Mulders Home Solution-Soenens + 01:23
19 3 Arno Claeys Regioteam 1 + 01:25
20 1 Pierre Despontin Alfasun Alfacool CT + 01:25
21 3 Marius Wold Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 01:26
22 3 Andreas Staune-Mittet Ringerike SK + 01:30
23 4 Joren Van Caneyt Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 01:31
24 8 Gilles Borra EFC-L&R-Vulsteke + 01:31
25 3 Jari Wante VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 01:32
26 15 Davide Bomboi Home Solution-Soenens + 01:35
27 2 Ruben Dillen Regioteam 2 + 01:35
28 3 Vince Gerits Stageco CT + 01:36
29 1 Jens Moerman VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 01:36
30 2 Aaron Stockx Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 01:37
31 2 Bailey O'Donnell Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 01:38
32 2 Marc Heaney Asfra Racing Team + 01:39
33 3 Ben Baele VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 01:40
34 3 Darcy Pirotta Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 01:42
35 3 Gilles Beuselinck KVC Deinze VZW + 01:42
36 4 Luca De Meester EFC-L&R-Vulsteke + 01:44
37 5 Yentl Vandevelde VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 01:47
38 5 Robbe Claeys Regioteam 1 + 01:48
39 6 Jonas Volkaert VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 01:53
40 7 Lars Timmers Stageco CT + 01:56
41 10 Tibo Nevens Home Solution-Soenens + 01:59
42 10 Jens Vertongen Davo-United CT + 02:03
43 10 Joerik De Neve VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 02:04
44 11 Tom Plovie Gaverzicht-BE Okay + 02:08
45 12 Maxwell De Broeder Regioteam 1 + 02:08
46 12 Lander Scheers Davo-United CT + 02:11
47 12 Milan Gosseye VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 02:11
48 12 Thomas Vansteelandt EFC-L&R-Vulsteke + 02:12
49 12 Bastien Willemot Gaverzicht-BE Okay + 02:13
50 12 Thomas Dhooge Nano Development Team + 02:14
51 15 Robin Rosseeuw VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 02:20
52 15 Arnoud Dhont VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 02:24
53 16 Daichi Yamagishi Team Eurasia - IRC Tire + 02:28
54 16 Lars Collie Nano Development Team + 02:29
55 16 David Fransen Asfra Racing Team + 02:31
56 16 Thibau Verhofstadt Regioteam 1 + 02:31
57 18 Elias Vanheel Davo-United CT + 02:32
58 18 Arne Santy Gaverzicht-BE Okay + 02:32
59 22 Eugene Kakizaki Team Eurasia - IRC Tire + 02:42
60 22 Valentin Lefever Regioteam 2 + 02:43
61 13 Lars Daniels Nano Development Team + 02:44
62 22 Tiebo Devoogdt Dovy Keukens FCC + 02:54
63 22 Wannes Debuysere Gaverzicht-BE Okay + 02:55
64 22 Melvin Lindelauf Davo-United CT + 02:58
65 22 Stephen Dent Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 03:01
66 22 Aaron Vervaeke Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 03:03
67 23 Siebe Van Olmen Stageco CT + 03:07
68 24 Tom Geysegoms Stageco CT + 03:08
69 28 Tristan Scherpenbergh Davo-United CT + 03:20
70 32 Gianni Forrier VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 03:34
71 32 Tjorven Cleenewerck Dovy Keukens FCC + 03:34
72 32 Ronan Van Den Put Stageco CT + 03:36
73 32 Sander Devenijns KVC Deinze VZW + 03:36
74 57 Øyvind Brekke Fløtten Ringerike SK + 03:37
75 31 Jarne Van Der Haeghen Alfasun Alfacool CT + 03:40
76 32 Bo Godart Davo-United CT + 04:09
77 28 Michiel Van Hauwermeiren Nano Development Team + 04:16
78 5 Guy Weinberg VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 04:27
79 2 Tore Andre Vabø Ringerike SK + 04:53
80 - Dylan Hughes Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 04:56
81 27 Jules Vandekerckhove Regioteam 1 + 05:38
82 25 Wannes Geldhof Dovy Keukens FCC + 06:00
83 33 Robbe De Schutter Stageco CT + 06:13
84 38 Mathias Vanoverberghe Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 06:14
85 62 Magnus Brynsrud Ringerike SK + 06:18
86 23 Kilian Baillievier VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 06:32
87 52 Andre Heggø Ringerike SK + 06:32
88 32 Justin Compernolle Dovy Keukens FCC + 07:01
89 41 Arne De Groote Nano Development Team + 07:15
90 22 Brent Govaerts Gaverzicht-BE Okay + 07:18
91 37 Robbe Van Praet Nano Development Team + 07:23
92 66 Wesley Vercamst Home Solution-Soenens + 07:28
93 15 Matthias Leten KVC Deinze VZW + 07:28
94 15 Bjorn Van Malderen Asfra Racing Team + 07:29
95 5 Jelle De Geyter Regioteam 1 + 07:38
96 57 Ward Schoevaers Stageco CT + 07:39
97 8 Conor Davies Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 07:59
98 7 Fabrizio Dekoning Dovy Keukens FCC + 08:00
99 4 Kiyomasa Hanada Team Eurasia - IRC Tire + 08:05
100 4 Jacob Ingwersen Asfra Racing Team + 08:07
101 3 Dieter Witman KVC Deinze VZW + 08:15
102 19 Maxim Andrieu Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 08:33
103 7 Michiel Desnoeck VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 09:00
104 3 Hideyuki Takagi Team Eurasia - IRC Tire + 09:28
105 41 Jarne Jacques Gaverzicht-BE Okay + 10:57
106 3 Takuya Yoshioka Team Eurasia - IRC Tire + 13:18
107 7 Jason Van Compernolle Asfra Racing Team + 18:00
108 7 Shiryu Suzuki Team Eurasia - IRC Tire + 19:00
Information
Nation Belgium
Date 24th August
Where Haasdonk -> Haasdonk
What 4th stage
Distance 153.7 km
Leader F.Vermeersch
Youth L.Cappan
Points A.Marit
Sprint B.Van Mulders
Other
Embed Results