Ronde Oost-Vlaanderen - 2019

Stage Overall

Pos Rider Team Time
01 Florian Vermeersch Lotto - Soudal U23 17:22
02 Jasper De Plus Home Solution-Soenens + 09
03 Sander De Pestel Lotto - Soudal U23 + 16
04 Sébastien Grignard Lotto - Soudal U23 + 30
05 Torsten Demeyere Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 45
06 Arne Marit Lotto - Soudal U23 + 45
07 Vito Braet EFC-L&R-Vulsteke + 49
08 Lennert Cappan Nano Development Team + 58
09 Jarne Van De Paar Lotto - Soudal U23 + 01:01
10 Mathisse Grootaert Gaverzicht-BE Okay + 01:05
11 Jens Vanoverberghe EFC-L&R-Vulsteke + 01:15
12 Gilles Borra EFC-L&R-Vulsteke + 01:16
13 Sondre Midtsveen Ringerike SK + 01:17
14 Øyvind Brekke Fløtten Ringerike SK + 01:17
15 Gilles De Wilde Home Solution-Soenens + 01:17
16 Louis Blouwe EFC-L&R-Vulsteke + 01:18
17 Gilles Beuselinck KVC Deinze VZW + 01:18
18 Dries Vastmans Regioteam 2 + 01:18
19 Brent Van Mulders Home Solution-Soenens + 01:20
20 Arno Claeys Regioteam 1 + 01:22
21 Raoul Decraene Home Solution-Soenens + 01:22
22 Pierre Despontin Alfasun Alfacool CT + 01:22
23 Magnus Brynsrud Ringerike SK + 01:22
24 Andreas Staune-Mittet Ringerike SK + 01:27
25 Wesley Vercamst Home Solution-Soenens + 01:28
26 Joren Van Caneyt Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 01:28
27 Jens Bouts EFC-L&R-Vulsteke + 01:28
28 Jari Wante VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 01:29
29 Ruben Dillen Regioteam 2 + 01:32
30 Jens Moerman VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 01:33
31 Vince Gerits Stageco CT + 01:33
32 Aaron Stockx Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 01:34
33 Marius Wold Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 01:35
34 Marc Heaney Asfra Racing Team + 01:36
35 Bailey O'Donnell Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 01:36
36 Andre Heggø Ringerike SK + 01:36
37 Darcy Pirotta Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 01:39
38 Ben Baele VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 01:41
39 Ward Schoevaers Stageco CT + 01:41
40 Luca De Meester EFC-L&R-Vulsteke + 01:41
41 Yentl Vandevelde VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 01:44
42 Robbe Claeys Regioteam 1 + 01:45
43 Bo Godart Davo-United CT + 01:48
44 Jonas Volkaert VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 01:50
45 Davide Bomboi Home Solution-Soenens + 01:51
46 Mathias Vanoverberghe Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 01:52
47 Lars Timmers Stageco CT + 01:53
48 Arne De Groote Nano Development Team + 01:53
49 Michiel Van Hauwermeiren Nano Development Team + 01:53
50 Robbe De Schutter Stageco CT + 01:55
51 Tibo Nevens Home Solution-Soenens + 01:56
52 Jens Vertongen Davo-United CT + 02:00
53 Joerik De Neve VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 02:01
54 Robbe Van Praet Nano Development Team + 02:01
55 Tom Plovie Gaverzicht-BE Okay + 02:05
56 Justin Compernolle Dovy Keukens FCC + 02:05
57 Maxwell De Broeder Regioteam 1 + 02:05
58 Lander Scheers Davo-United CT + 02:08
59 Milan Gosseye VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 02:08
60 Thomas Vansteelandt EFC-L&R-Vulsteke + 02:09
61 Jonas Smet Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 02:10
62 Bastien Willemot Gaverzicht-BE Okay + 02:10
63 Thomas Dhooge Nano Development Team + 02:11
64 Jarne Jacques Gaverzicht-BE Okay + 02:13
65 Kilian Baillievier VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 02:14
66 Liam Vagenende Alfasun Alfacool CT + 02:16
67 Robin Rosseeuw VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 02:19
68 Dylan Hughes Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 02:20
69 Arnoud Dhont VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 02:21
70 Brent Govaerts Gaverzicht-BE Okay + 02:22
71 Daichi Yamagishi Team Eurasia - IRC Tire + 02:25
72 Lars Collie Nano Development Team + 02:26
73 David Fransen Asfra Racing Team + 02:28
74 Thibau Verhofstadt Regioteam 1 + 02:28
75 Guy Weinberg VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 02:28
76 Lars Daniels Nano Development Team + 02:29
77 Elias Vanheel Davo-United CT + 02:29
78 Arne Santy Gaverzicht-BE Okay + 02:29
79 Tore Andre Vabø Ringerike SK + 02:30
80 Matthias Leten KVC Deinze VZW + 02:32
81 Bjorn Van Malderen Asfra Racing Team + 02:33
82 Eugene Kakizaki Team Eurasia - IRC Tire + 02:39
83 Valentin Lefever Regioteam 2 + 02:40
84 Maxim Andrieu Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 02:41
85 Tiebo Devoogdt Dovy Keukens FCC + 02:51
86 Wannes Debuysere Gaverzicht-BE Okay + 02:52
87 Melvin Lindelauf Davo-United CT + 02:55
88 Stephen Dent Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 02:58
89 Aaron Vervaeke Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 03:00
90 Conor Davies Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 03:03
91 Siebe Van Olmen Stageco CT + 03:04
92 Fabrizio Dekoning Dovy Keukens FCC + 03:04
93 Tom Geysegoms Stageco CT + 03:05
94 Louis Moreels Alfasun Alfacool CT + 03:08
95 Riku Takiyama Team Eurasia - IRC Tire + 03:09
96 Kiyomasa Hanada Team Eurasia - IRC Tire + 03:09
97 Jacob Ingwersen Asfra Racing Team + 03:11
98 Tristan Scherpenbergh Davo-United CT + 03:17
99 Dieter Witman KVC Deinze VZW + 03:19
100 Liebert Michiels Regioteam 2 + 03:23
101 Lorenz De Troyer Alfasun Alfacool CT + 03:23
102 Jelle De Geyter Regioteam 1 + 03:26
103 Hideyuki Takagi Team Eurasia - IRC Tire + 03:30
104 Shiryu Suzuki Team Eurasia - IRC Tire + 03:30
105 Gianni Forrier VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 03:31
106 Tjorven Cleenewerck Dovy Keukens FCC + 03:31
107 Ronan Van Den Put Stageco CT + 03:33
108 Sander Devenijns KVC Deinze VZW + 03:33
109 Jenno Adriaenssens Regioteam 2 + 03:36
110 Jarne Van Der Haeghen Alfasun Alfacool CT + 03:37
111 Wannes Geldhof Dovy Keukens FCC + 03:37
112 Jules Vandekerckhove Regioteam 1 + 03:39
113 Takuya Yoshioka Team Eurasia - IRC Tire + 03:41
114 Branko Lauwers Regioteam 2 + 03:55
115 Pieter-Jan De Lange Alfasun Alfacool CT + 03:59
116 Michiel Desnoeck VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 04:04
117 Jason Van Compernolle Asfra Racing Team + 04:17
118 Zian De Bock KVC Deinze VZW + 04:18
119 Gillan Demuynck Regioteam 2 + 04:20
OOT Andres Verdonck VZW WP de Molenspurters Meulebeke
Pos Rider Team Time
01 7 Florian Vermeersch Lotto - Soudal U23 03:20:44
02 95 Jasper De Plus Home Solution-Soenens + 12
03 27 Sander De Pestel Lotto - Soudal U23 + 19
04 2 Lennert Cappan Nano Development Team + 20
05 27 Sébastien Grignard Lotto - Soudal U23 + 33
06 5 Sondre Midtsveen Ringerike SK + 35
07 - Arne Marit Lotto - Soudal U23 + 45
08 76 Torsten Demeyere Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 48
09 5 Raoul Decraene Home Solution-Soenens + 50
10 3 Vito Braet EFC-L&R-Vulsteke + 51
11 8 Jens Bouts EFC-L&R-Vulsteke + 52
12 3 Jarne Van De Paar Lotto - Soudal U23 + 01:02
13 30 Mathisse Grootaert Gaverzicht-BE Okay + 01:08
14 10 Jens Vanoverberghe EFC-L&R-Vulsteke + 01:18
15 5 Louis Blouwe EFC-L&R-Vulsteke + 01:19
16 79 Gilles Borra EFC-L&R-Vulsteke + 01:19
17 94 Øyvind Brekke Fløtten Ringerike SK + 01:20
18 - Gilles De Wilde Home Solution-Soenens + 01:20
19 4 Dries Vastmans Regioteam 2 + 01:21
20 80 Brent Van Mulders Home Solution-Soenens + 01:23
21 68 Arno Claeys Regioteam 1 + 01:25
22 37 Pierre Despontin Alfasun Alfacool CT + 01:25
23 87 Magnus Brynsrud Ringerike SK + 01:25
24 19 Marius Wold Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 01:28
25 19 Andreas Staune-Mittet Ringerike SK + 01:30
26 7 Wesley Vercamst Home Solution-Soenens + 01:31
27 39 Joren Van Caneyt Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 01:31
28 70 Jari Wante VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 01:32
29 48 Ruben Dillen Regioteam 2 + 01:35
30 60 Jens Moerman VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 01:36
31 27 Vince Gerits Stageco CT + 01:36
32 40 Aaron Stockx Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 01:37
33 21 Bailey O'Donnell Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 01:38
34 5 Marc Heaney Asfra Racing Team + 01:39
35 10 Andre Heggø Ringerike SK + 01:39
36 18 Darcy Pirotta Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 01:42
37 77 Gilles Beuselinck KVC Deinze VZW + 01:42
38 22 Ben Baele VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 01:44
39 69 Ward Schoevaers Stageco CT + 01:44
40 14 Luca De Meester EFC-L&R-Vulsteke + 01:44
41 28 Yentl Vandevelde VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 01:47
42 36 Davide Bomboi Home Solution-Soenens + 01:47
43 16 Robbe Claeys Regioteam 1 + 01:48
44 33 Bo Godart Davo-United CT + 01:49
45 17 Jonas Volkaert VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 01:53
46 5 Mathias Vanoverberghe Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 01:55
47 28 Lars Timmers Stageco CT + 01:56
48 10 Arne De Groote Nano Development Team + 01:56
49 4 Michiel Van Hauwermeiren Nano Development Team + 01:56
50 35 Robbe De Schutter Stageco CT + 01:58
51 34 Tibo Nevens Home Solution-Soenens + 01:59
52 19 Jens Vertongen Davo-United CT + 02:03
53 33 Joerik De Neve VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 02:04
54 51 Robbe Van Praet Nano Development Team + 02:04
55 8 Tom Plovie Gaverzicht-BE Okay + 02:08
56 35 Justin Compernolle Dovy Keukens FCC + 02:08
57 31 Maxwell De Broeder Regioteam 1 + 02:08
58 12 Lander Scheers Davo-United CT + 02:11
59 4 Milan Gosseye VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 02:11
60 46 Jonas Smet Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 02:12
61 39 Thomas Vansteelandt EFC-L&R-Vulsteke + 02:12
62 17 Bastien Willemot Gaverzicht-BE Okay + 02:13
63 22 Thomas Dhooge Nano Development Team + 02:14
64 15 Jarne Jacques Gaverzicht-BE Okay + 02:16
65 49 Kilian Baillievier VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 02:17
66 18 Liam Vagenende Alfasun Alfacool CT + 02:19
67 13 Robin Rosseeuw VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 02:22
68 4 Dylan Hughes Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 02:23
69 27 Arnoud Dhont VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 02:24
70 2 Brent Govaerts Gaverzicht-BE Okay + 02:25
71 28 Daichi Yamagishi Team Eurasia - IRC Tire + 02:28
72 7 Lars Collie Nano Development Team + 02:29
73 33 David Fransen Asfra Racing Team + 02:31
74 43 Thibau Verhofstadt Regioteam 1 + 02:31
75 1 Guy Weinberg VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 02:31
76 31 Lars Daniels Nano Development Team + 02:32
77 16 Elias Vanheel Davo-United CT + 02:32
78 42 Arne Santy Gaverzicht-BE Okay + 02:32
79 4 Tore Andre Vabø Ringerike SK + 02:33
80 12 Matthias Leten KVC Deinze VZW + 02:35
81 13 Bjorn Van Malderen Asfra Racing Team + 02:36
82 47 Eugene Kakizaki Team Eurasia - IRC Tire + 02:42
83 3 Valentin Lefever Regioteam 2 + 02:43
84 9 Maxim Andrieu Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 02:44
85 4 Tiebo Devoogdt Dovy Keukens FCC + 02:54
86 36 Wannes Debuysere Gaverzicht-BE Okay + 02:55
87 16 Melvin Lindelauf Davo-United CT + 02:58
88 54 Stephen Dent Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 03:01
89 27 Aaron Vervaeke Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 03:03
90 16 Conor Davies Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 03:06
91 70 Siebe Van Olmen Stageco CT + 03:07
92 63 Fabrizio Dekoning Dovy Keukens FCC + 03:07
93 26 Tom Geysegoms Stageco CT + 03:08
94 12 Louis Moreels Alfasun Alfacool CT + 03:11
95 12 Riku Takiyama Team Eurasia - IRC Tire + 03:12
96 13 Kiyomasa Hanada Team Eurasia - IRC Tire + 03:12
97 10 Jacob Ingwersen Asfra Racing Team + 03:14
98 75 Tristan Scherpenbergh Davo-United CT + 03:20
99 3 Dieter Witman KVC Deinze VZW + 03:22
100 24 Liebert Michiels Regioteam 2 + 03:26
101 3 Lorenz De Troyer Alfasun Alfacool CT + 03:26
102 6 Jelle De Geyter Regioteam 1 + 03:29
103 9 Hideyuki Takagi Team Eurasia - IRC Tire + 03:33
104 26 Gianni Forrier VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 03:34
105 32 Tjorven Cleenewerck Dovy Keukens FCC + 03:34
106 50 Ronan Van Den Put Stageco CT + 03:36
107 70 Sander Devenijns KVC Deinze VZW + 03:36
108 5 Jenno Adriaenssens Regioteam 2 + 03:39
109 57 Jarne Van Der Haeghen Alfasun Alfacool CT + 03:40
110 64 Wannes Geldhof Dovy Keukens FCC + 03:40
111 10 Jules Vandekerckhove Regioteam 1 + 03:42
112 1 Takuya Yoshioka Team Eurasia - IRC Tire + 03:44
113 50 Michiel Desnoeck VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 04:07
114 2 Pieter-Jan De Lange Alfasun Alfacool CT + 04:28
115 - Zian De Bock KVC Deinze VZW + 04:44
116 1 Gillan Demuynck Regioteam 2 + 04:52
117 1 Jason Van Compernolle Asfra Racing Team + 05:32
118 61 Andres Verdonck VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 06:57
119 - Shiryu Suzuki Team Eurasia - IRC Tire + 10:47
120 - Branko Lauwers Regioteam 2 + 11:12
Information
Nation Belgium
Date 22nd August
Where Ursel -> Ursel
What 2nd stage
Distance 13.8 km
Leader F.Vermeersch
Youth L.Cappan
Points S.Midtsveen
Sprint B.Van Mulders
Other
Embed Results