Ronde Oost-Vlaanderen - 2019

Stage Overall

Pos Rider Team Time
01 Sondre Midtsveen Ringerike SK 03:02:50
02 Lennert Cappan Nano Development Team + 00
03 Jens Bouts EFC-L&R-Vulsteke + 00
04 Raoul Decraene Home Solution-Soenens + 00
05 Davide Bomboi Home Solution-Soenens + 28
06 Marius Wold Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 28
07 Arne Marit Lotto - Soudal U23 + 35
08 Dries Vastmans Regioteam 2 + 35
09 Florian Vermeersch Lotto - Soudal U23 + 35
10 Kilian Baillievier VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 35
11 Jarne Van De Paar Lotto - Soudal U23 + 35
12 Tibo Nevens Home Solution-Soenens + 35
13 Bailey O'Donnell Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 35
14 Gilles De Wilde Home Solution-Soenens + 35
15 Vito Braet EFC-L&R-Vulsteke + 35
16 Louis Blouwe EFC-L&R-Vulsteke + 35
17 Wesley Vercamst Home Solution-Soenens + 35
18 Joerik De Neve VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 35
19 Siebe Van Olmen Stageco CT + 35
20 Thomas Vansteelandt EFC-L&R-Vulsteke + 35
21 Tristan Scherpenbergh Davo-United CT + 35
22 Jens Vanoverberghe EFC-L&R-Vulsteke + 35
23 Andre Heggø Ringerike SK + 35
24 Luca De Meester EFC-L&R-Vulsteke + 35
25 Bo Godart Davo-United CT + 35
26 Robbe Claeys Regioteam 1 + 35
27 Jonas Volkaert VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 35
28 Fabrizio Dekoning Dovy Keukens FCC + 35
29 Sander De Pestel Lotto - Soudal U23 + 35
30 Thibau Verhofstadt Regioteam 1 + 35
31 Sébastien Grignard Lotto - Soudal U23 + 35
32 Jens Vertongen Davo-United CT + 35
33 Stephen Dent Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 35
34 Eugene Kakizaki Team Eurasia - IRC Tire + 35
35 Arne Santy Gaverzicht-BE Okay + 35
36 Sander Devenijns KVC Deinze VZW + 35
37 Arne De Groote Nano Development Team + 35
38 Marc Heaney Asfra Racing Team + 35
39 David Fransen Asfra Racing Team + 35
40 Thomas Dhooge Nano Development Team + 35
41 Arnoud Dhont VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 35
42 Mathisse Grootaert Gaverzicht-BE Okay + 35
43 Andreas Staune-Mittet Ringerike SK + 35
44 Lars Daniels Nano Development Team + 35
45 Wannes Geldhof Dovy Keukens FCC + 35
46 Tom Plovie Gaverzicht-BE Okay + 35
47 Liam Vagenende Alfasun Alfacool CT + 35
48 Jarne Jacques Gaverzicht-BE Okay + 35
49 Wannes Debuysere Gaverzicht-BE Okay + 35
50 Mathias Vanoverberghe Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 35
51 Jarne Van Der Haeghen Alfasun Alfacool CT + 35
52 Michiel Van Hauwermeiren Nano Development Team + 35
53 Darcy Pirotta Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 35
54 Milan Gosseye VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 35
55 Ronan Van Den Put Stageco CT + 35
56 Andres Verdonck VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 35
57 Vince Gerits Stageco CT + 35
58 Pierre Despontin Alfasun Alfacool CT + 35
59 Ben Baele VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 35
60 Elias Vanheel Davo-United CT + 35
61 Aaron Vervaeke Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 35
62 Michiel Desnoeck VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 35
63 Dylan Hughes Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 35
64 Lars Collie Nano Development Team + 35
65 Jonas Smet Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 35
66 Joren Van Caneyt Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 35
67 Tom Geysegoms Stageco CT + 35
68 Brent Govaerts Gaverzicht-BE Okay + 35
69 Yentl Vandevelde VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 35
70 Lander Scheers Davo-United CT + 35
71 Melvin Lindelauf Davo-United CT + 35
72 Aaron Stockx Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 35
73 Tjorven Cleenewerck Dovy Keukens FCC + 35
74 Guy Weinberg VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 35
75 Lars Timmers Stageco CT + 35
76 Liebert Michiels Regioteam 2 + 35
77 Ruben Dillen Regioteam 2 + 35
78 Gianni Forrier VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 35
79 Bastien Willemot Gaverzicht-BE Okay + 35
80 Robin Rosseeuw VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 35
81 Tiebo Devoogdt Dovy Keukens FCC + 35
82 Louis Moreels Alfasun Alfacool CT + 35
83 Tore Andre Vabø Ringerike SK + 35
84 Torsten Demeyere Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 35
85 Robbe De Schutter Stageco CT + 35
86 Valentin Lefever Regioteam 2 + 35
87 Jacob Ingwersen Asfra Racing Team + 35
88 Maxwell De Broeder Regioteam 1 + 35
89 Arno Claeys Regioteam 1 + 35
90 Jens Moerman VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 35
91 Justin Compernolle Dovy Keukens FCC + 35
92 Matthias Leten KVC Deinze VZW + 35
93 Maxim Andrieu Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 35
94 Bjorn Van Malderen Asfra Racing Team + 35
95 Gilles Borra EFC-L&R-Vulsteke + 35
96 Jelle De Geyter Regioteam 1 + 35
97 Jasper De Plus Home Solution-Soenens + 35
98 Jari Wante VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 35
99 Daichi Yamagishi Team Eurasia - IRC Tire + 35
100 Brent Van Mulders Home Solution-Soenens + 35
101 Jules Vandekerckhove Regioteam 1 + 35
102 Dieter Witman KVC Deinze VZW + 35
103 Jenno Adriaenssens Regioteam 2 + 35
104 Lorenz De Troyer Alfasun Alfacool CT + 35
105 Robbe Van Praet Nano Development Team + 35
106 Conor Davies Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 35
107 Riku Takiyama Team Eurasia - IRC Tire + 35
108 Ward Schoevaers Stageco CT + 35
109 Kiyomasa Hanada Team Eurasia - IRC Tire + 35
110 Magnus Brynsrud Ringerike SK + 35
111 Øyvind Brekke Fløtten Ringerike SK + 35
112 Hideyuki Takagi Team Eurasia - IRC Tire + 35
113 Takuya Yoshioka Team Eurasia - IRC Tire + 35
114 Gilles Beuselinck KVC Deinze VZW + 56
115 Zian De Bock KVC Deinze VZW + 58
116 Pieter-Jan De Lange Alfasun Alfacool CT + 01:01
117 Gillan Demuynck Regioteam 2 + 01:04
118 Jason Van Compernolle Asfra Racing Team + 01:47
119 Shiryu Suzuki Team Eurasia - IRC Tire + 07:49
120 Branko Lauwers Regioteam 2 + 07:49
Pos Rider Team Time
01 Sondre Midtsveen Ringerike SK 03:02:40
02 Lennert Cappan Nano Development Team + 04
03 Jens Bouts EFC-L&R-Vulsteke + 06
04 Raoul Decraene Home Solution-Soenens + 10
05 Marius Wold Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 35
06 Davide Bomboi Home Solution-Soenens + 38
07 Arne Marit Lotto - Soudal U23 + 42
08 Florian Vermeersch Lotto - Soudal U23 + 42
09 Jarne Van De Paar Lotto - Soudal U23 + 43
10 Louis Blouwe EFC-L&R-Vulsteke + 43
11 Bo Godart Davo-United CT + 43
12 Bailey O'Donnell Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 44
13 Vito Braet EFC-L&R-Vulsteke + 44
14 Jonas Smet Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 44
15 Dries Vastmans Regioteam 2 + 45
16 Kilian Baillievier VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 45
17 Tibo Nevens Home Solution-Soenens + 45
18 Gilles De Wilde Home Solution-Soenens + 45
19 Wesley Vercamst Home Solution-Soenens + 45
20 Joerik De Neve VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 45
21 Siebe Van Olmen Stageco CT + 45
22 Thomas Vansteelandt EFC-L&R-Vulsteke + 45
23 Tristan Scherpenbergh Davo-United CT + 45
24 Jens Vanoverberghe EFC-L&R-Vulsteke + 45
25 Andre Heggø Ringerike SK + 45
26 Luca De Meester EFC-L&R-Vulsteke + 45
27 Robbe Claeys Regioteam 1 + 45
28 Jonas Volkaert VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 45
29 Fabrizio Dekoning Dovy Keukens FCC + 45
30 Sander De Pestel Lotto - Soudal U23 + 45
31 Thibau Verhofstadt Regioteam 1 + 45
32 Sébastien Grignard Lotto - Soudal U23 + 45
33 Jens Vertongen Davo-United CT + 45
34 Stephen Dent Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 45
35 Eugene Kakizaki Team Eurasia - IRC Tire + 45
36 Arne Santy Gaverzicht-BE Okay + 45
37 Sander Devenijns KVC Deinze VZW + 45
38 Arne De Groote Nano Development Team + 45
39 Marc Heaney Asfra Racing Team + 45
40 David Fransen Asfra Racing Team + 45
41 Thomas Dhooge Nano Development Team + 45
42 Arnoud Dhont VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 45
43 Mathisse Grootaert Gaverzicht-BE Okay + 45
44 Andreas Staune-Mittet Ringerike SK + 45
45 Lars Daniels Nano Development Team + 45
46 Wannes Geldhof Dovy Keukens FCC + 45
47 Tom Plovie Gaverzicht-BE Okay + 45
48 Liam Vagenende Alfasun Alfacool CT + 45
49 Jarne Jacques Gaverzicht-BE Okay + 45
50 Wannes Debuysere Gaverzicht-BE Okay + 45
51 Mathias Vanoverberghe Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 45
52 Jarne Van Der Haeghen Alfasun Alfacool CT + 45
53 Michiel Van Hauwermeiren Nano Development Team + 45
54 Darcy Pirotta Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 45
55 Milan Gosseye VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 45
56 Ronan Van Den Put Stageco CT + 45
57 Andres Verdonck VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 45
58 Vince Gerits Stageco CT + 45
59 Pierre Despontin Alfasun Alfacool CT + 45
60 Ben Baele VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 45
61 Elias Vanheel Davo-United CT + 45
62 Aaron Vervaeke Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 45
63 Michiel Desnoeck VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 45
64 Dylan Hughes Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 45
65 Lars Collie Nano Development Team + 45
66 Joren Van Caneyt Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 45
67 Tom Geysegoms Stageco CT + 45
68 Brent Govaerts Gaverzicht-BE Okay + 45
69 Yentl Vandevelde VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 45
70 Lander Scheers Davo-United CT + 45
71 Melvin Lindelauf Davo-United CT + 45
72 Aaron Stockx Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 45
73 Tjorven Cleenewerck Dovy Keukens FCC + 45
74 Guy Weinberg VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 45
75 Lars Timmers Stageco CT + 45
76 Liebert Michiels Regioteam 2 + 45
77 Ruben Dillen Regioteam 2 + 45
78 Gianni Forrier VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 45
79 Bastien Willemot Gaverzicht-BE Okay + 45
80 Robin Rosseeuw VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 45
81 Tiebo Devoogdt Dovy Keukens FCC + 45
82 Louis Moreels Alfasun Alfacool CT + 45
83 Tore Andre Vabø Ringerike SK + 45
84 Torsten Demeyere Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 45
85 Robbe De Schutter Stageco CT + 45
86 Valentin Lefever Regioteam 2 + 45
87 Jacob Ingwersen Asfra Racing Team + 45
88 Maxwell De Broeder Regioteam 1 + 45
89 Arno Claeys Regioteam 1 + 45
90 Jens Moerman VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 45
91 Justin Compernolle Dovy Keukens FCC + 45
92 Matthias Leten KVC Deinze VZW + 45
93 Maxim Andrieu Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 45
94 Bjorn Van Malderen Asfra Racing Team + 45
95 Gilles Borra EFC-L&R-Vulsteke + 45
96 Jelle De Geyter Regioteam 1 + 45
97 Jasper De Plus Home Solution-Soenens + 45
98 Jari Wante VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 45
99 Daichi Yamagishi Team Eurasia - IRC Tire + 45
100 Brent Van Mulders Home Solution-Soenens + 45
101 Jules Vandekerckhove Regioteam 1 + 45
102 Dieter Witman KVC Deinze VZW + 45
103 Jenno Adriaenssens Regioteam 2 + 45
104 Lorenz De Troyer Alfasun Alfacool CT + 45
105 Robbe Van Praet Nano Development Team + 45
106 Conor Davies Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 45
107 Riku Takiyama Team Eurasia - IRC Tire + 45
108 Ward Schoevaers Stageco CT + 45
109 Kiyomasa Hanada Team Eurasia - IRC Tire + 45
110 Magnus Brynsrud Ringerike SK + 45
111 Øyvind Brekke Fløtten Ringerike SK + 45
112 Hideyuki Takagi Team Eurasia - IRC Tire + 45
113 Takuya Yoshioka Team Eurasia - IRC Tire + 45
114 Gilles Beuselinck KVC Deinze VZW + 01:06
115 Zian De Bock KVC Deinze VZW + 01:08
116 Pieter-Jan De Lange Alfasun Alfacool CT + 01:11
117 Gillan Demuynck Regioteam 2 + 01:14
118 Jason Van Compernolle Asfra Racing Team + 01:57
119 Shiryu Suzuki Team Eurasia - IRC Tire + 07:59
120 Branko Lauwers Regioteam 2 + 07:59
Information
Nation Belgium
Date 21st August
Where Nevele -> Nevele
What 1st stage
Distance 143.5 km
Leader S.Midtsveen
Youth L.Cappan
Points S.Midtsveen
Sprint B.Van Mulders
Other
Embed Results