Front Races Teams Riders Ranking

Ronde van Oost-Vlaanderen | 2018 Stages

Information Results StagesStartlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04 05

Results: 03.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Maxime De Poorter EFC - L&R - Vulsteke 03:15:38
02 Alfdan De Decker Wanty - Groupe Gobert + 00
03 Simon Daniels Nano Development Team + 00
04 Jovany Van Oudenhove VL Technics - Experza + 00
05 Robbe Debuyck Home Solutions-Anmapa + 00
06 Niels Boele AW Groep-Swabo Cyclingteam + 00
07 Cériel Desal EFC - L&R - Vulsteke + 00
08 Pablo Alonso Montes Mysenlan-Spie-Douterloigne CT + 00
09 Steven Moons United CT + 00
10 Stan Dewulf Lotto - Soudal + 00
11 Ayco Bastiaens United CT + 00
12 Jeroen Pattyn VL Technics - Experza + 00
13 Jonas Smet Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 02
14 Jonas Castrique Lotto - Soudal U23 + 02
15 Alex Colman Lotto - Soudal U23 + 07
16 Thibeau Verhofstadt VL Technics - Experza + 02:14
17 Arne Marit Lotto - Soudal U23 + 02:14
18 Shayne Pruvoost Home Solutions-Anmapa + 02:14
19 Kristian Klevjer Glåmdal SK + 02:14
20 Cédric Beullens EFC - L&R - Vulsteke + 02:14
21 Marc Heaney Asfra Racing Team + 02:14
22 Aaron Vervaeke VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 02:14
23 Arne Verfaillie Tops Antiek -Glascentra HCT + 02:14
24 Jari Vandenbussche Prorace Cycling Team + 02:14
25 Dries Vastmans Nano Development Team + 02:14
26 Joerik De Neve VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 02:14
27 Thomas Vansteelandt EFC - L&R - Vulsteke + 02:14
28 Louis Blouwe EFC - L&R - Vulsteke + 02:14
29 Tibo Nevens Home Solutions-Anmapa + 02:14
30 Sander De Pestel Lotto - Soudal U23 + 02:14
31 Jens Vertongen Nano Development Team + 02:14
32 Jonas Volkaert VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 02:14
33 Igor Courtens Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 02:14
34 Mike Appelman WP Groot Amsterdam + 02:14
35 Jan-Emiel Tack Tops Antiek -Glascentra HCT + 02:14
36 Oliver Moors Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 02:14
37 Scott McGill Gateway Harley-Davidson Trek + 02:14
38 Thibaut Dochy ILLI-Bikes Cycling Team + 02:14
39 Sander Devenijns KVC Deinze VZW + 02:14
40 David Fransen Asfra Racing Team + 02:14
41 Jelle Leus Mysenlan-Spie-Douterloigne CT + 02:14
42 Koki Shirakawa Victoire Hiroshima + 02:14
43 Quinten Veling WP Groot Amsterdam + 02:14
44 Loran Cassaert Lotto - Soudal U23 + 02:14
45 Yentil Ruimgaard WP Groot Amsterdam + 02:14
46 Stan Van Tricht VL Technics - Experza + 02:14
47 Jarne Van Der Haeghen Jarface Development Team + 02:14
48 Brent Govaerts Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 02:14
49 Damion Windels Tops Antiek -Glascentra HCT + 02:14
50 Jason Oosthuizen ACDC Luso + 02:14
51 Matthias De Clerck Jarface Development Team + 02:14
52 Berre Delesie Tops Antiek -Glascentra HCT + 02:14
53 Wesley Vercamst VL Technics - Experza + 02:14
54 Jonas Vandeputte Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 02:14
55 Niels De Vriendt VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 02:14
56 Arnoud Dhont KVC Deinze VZW + 02:14
57 Guy Weinberg VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 02:14
58 Valentin Lefever Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 02:14
59 Tuur Deprez VL Technics - Experza + 02:14
60 Jarne Jacques Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 02:14
61 Theo Hartley ILLI-Bikes Cycling Team + 02:14
62 Stan De Raeve Jarface Development Team + 02:14
63 Vebjørn Rønning Glåmdal SK + 02:14
64 Jasper Kaesemans Prorace Cycling Team + 02:14
65 Ben Foames Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 02:14
66 Santiago Damian Carpio Asfra Racing Team + 02:14
67 Wouter Smagghe Mysenlan-Spie-Douterloigne CT + 02:14
68 Bastien Willemot KVC Deinze VZW + 02:14
69 Sander Van Lippevelde Jarface Development Team + 02:14
70 Trystan Five Home Solutions-Anmapa + 02:14
71 Dries De Schrijver VL Technics - Experza + 02:14
72 John Buller Banbridge CC + 02:14
73 Joseph Sutton Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 02:14
74 Mathias Vanoverberghe Asfra Racing Team + 02:14
75 James Higginson VP Consulting-Zannata Cycling Team + 02:14
76 Maxwell De Broeder ILLI-Bikes Cycling Team + 02:14
77 Raoul Decraene Home Solutions-Anmapa + 02:14
78 Bruce Deboot Tops Antiek -Glascentra HCT + 02:14
79 Kiyomasa Hanada Team Eurasia - IRC Tire + 02:14
80 Jasper Devenijns KVC Deinze VZW + 02:14
81 Robin Jacobs V.Z.W. Royal Antwerp Bicycle Club + 02:14
82 Stef Amelinckx Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 02:14
83 Brian Sciba Kelly Benefit Strategies Elite + 02:14
84 Robin Rosseeuw VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 02:14
85 Senne Deloof V.Z.W. Royal Antwerp Bicycle Club + 02:14
86 Tom Plovie Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 02:14
87 Jens Bouts Prorace Cycling Team + 02:14
88 Kilian Cloots V.Z.W. Royal Antwerp Bicycle Club + 02:14
89 Wouter Verhulst Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 02:14
90 Diederik Pemen Prorace Cycling Team + 02:14
91 Nils Wolfenbuttel WP Groot Amsterdam + 02:14
92 August Sorlie Nerland Ringerike SK + 02:14
93 Daniel Ekløf Ringerike SK + 02:14
94 Dries Geerinck VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 02:14
95 Tom Pessemier VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 02:14
96 Maxim Cappelle VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 02:14
97 Mauro Cappelle Home Solutions-Anmapa + 02:14
98 Glenn Baele KVC Deinze VZW + 02:14
99 Antoine Loy EFC - L&R - Vulsteke + 02:14
100 Tore Andre Vabø Ringerike SK + 02:14
101 Arne Bauters Nano Development Team + 02:14
102 Eric Voigt Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 02:14
103 Matthias Pauwels V.Z.W. Royal Antwerp Bicycle Club + 02:14
104 Herman Vanhoucke EFC - L&R - Vulsteke + 02:14
105 Stef Rogier United CT + 02:14
106 Jasper De Proost VP Consulting-Zannata Cycling Team + 02:14
107 Glen Van Nuffelen Asfra Racing Team + 02:14
108 Kotaro Ono Zappi Racing Team + 02:14
109 Sondre Midtsveen Ringerike SK + 02:14
110 Mathias Lefeber Nano Development Team + 02:14
111 Bo Godart United CT + 02:14
112 Jasper De Plus Home Solutions-Anmapa + 02:14
113 Brent Van Der Eycken Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 02:14
114 Robbe Snels United CT + 02:14
115 Angelo Van Den Bossche Home Solutions-Anmapa + 02:14
116 Stan Dieleman Mysenlan-Spie-Douterloigne CT + 02:14
117 Gilles De Wilde VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 02:14
118 Joeri Francen Prorace Cycling Team + 02:14
119 Jari Snyers Nano Development Team + 02:14
120 Gilles Beuselinck KVC Deinze VZW + 02:14
121 Mikal Dyngeland Vik Ringerike SK + 03:40
122 Daichi Yamagishi Team Eurasia - IRC Tire + 04:27
123 Aaron Bibeau Asfra Racing Team + 04:56
124 Bert Van Assche - + 05:13
125 Peter Merritt Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 05:46
126 Øyvind Brekke Fløtten Ringerike SK + 08:05
127 Tom Vandermosten Prorace Cycling Team + 10:15
128 Yannick Fransens United CT + 10:15
129 Joe Williams Asfra Racing Team + 10:45
130 Takuya Yoshioka Team Eurasia - IRC Tire + 10:45
131 Mauro Verleyen ILLI-Bikes Cycling Team + 14:50
132 Matthias Leten KVC Deinze VZW + 14:51
133 Mathias Mahieu VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 14:55
134 Thibaut Nijs VP Consulting-Zannata Cycling Team + 19:00
135 Bjorn Vandebeek VP Consulting-Zannata Cycling Team + 19:00
136 Daan Coppens Jarface Development Team + 19:00
137 Arne Goris VP Consulting-Zannata Cycling Team + 19:00
138 Glenn Marin Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 19:00
139 Sam Muylaert Jarface Development Team + 19:00
140 Yelle Van Eesbekk Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 23:00
DNF Loeka Verdonck VZW WP de Molenspurters Meulebeke
DNF Mathieu Vansteenkiste VZW WP de Molenspurters Meulebeke
DNF Jorn Bunning WP Groot Amsterdam
Pos Name Team Time
01 - Stan Dewulf Lotto - Soudal 09:36:42
02 2 Alfdan De Decker Wanty - Groupe Gobert + 10
03 2 Ayco Bastiaens United CT + 18
04 8 Simon Daniels Nano Development Team + 20
05 115 Maxime De Poorter EFC - L&R - Vulsteke + 21
06 3 Jonas Castrique Lotto - Soudal U23 + 25
07 7 Pablo Alonso Montes Mysenlan-Spie-Douterloigne CT + 28
08 21 Robbe Debuyck Home Solutions-Anmapa + 31
09 30 Cériel Desal EFC - L&R - Vulsteke + 31
10 30 Niels Boele AW Groep-Swabo Cyclingteam + 31
11 78 Jeroen Pattyn VL Technics - Experza - Abutriek + 31
12 86 Steven Moons United CT + 31
13 94 Jovany Van Oudenhove VL Technics - Experza - Abutriek + 31
14 23 Jonas Smet Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 33
15 47 Alex Colman Lotto - Soudal U23 + 38
16 14 Shayne Pruvoost Home Solutions-Anmapa + 02:24
17 14 Jens Bouts Prorace Cycling Team + 02:24
18 11 Robin Jacobs V.Z.W. Royal Antwerp Bicycle Club + 02:31
19 13 Nils Wolfenbuttel WP Groot Amsterdam + 02:32
20 12 Daniel Ekløf Ringerike SK + 02:32
21 11 Diederik Pemen Prorace Cycling Team + 02:38
22 11 Thibeau Verhofstadt VL Technics - Experza - Abutriek + 02:39
23 10 Jasper Kaesemans Prorace Cycling Team + 02:40
24 3 Arne Marit Lotto - Soudal U23 + 02:42
25 9 Igor Courtens Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 02:42
26 11 Louis Blouwe EFC - L&R - Vulsteke + 02:42
27 23 Sander De Pestel Lotto - Soudal U23 + 02:42
28 11 Cédric Beullens EFC - L&R - Vulsteke + 02:43
29 11 Aaron Vervaeke VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 02:43
30 36 Berre Delesie Tops Antiek -Glascentra HCT + 02:43
31 12 Wesley Vercamst VL Technics - Experza - Abutriek + 02:44
32 12 Tibo Nevens Home Solutions-Anmapa + 02:44
33 9 Kristian Klevjer Glåmdal SK + 02:45
34 12 Jari Vandenbussche Prorace Cycling Team + 02:45
35 12 Joerik De Neve VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 02:45
36 8 Marc Heaney Asfra Racing Team Oudenaarde + 02:45
37 11 Oliver Moors Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 02:45
38 3 Thomas Vansteelandt EFC - L&R - Vulsteke + 02:45
39 6 Jonas Volkaert VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 02:45
40 10 Stan Van Tricht VL Technics - Experza - Abutriek + 02:45
41 3 Jan-Emiel Tack Tops Antiek -Glascentra HCT + 02:45
42 1 Scott McGill Gateway Harley-Davidson Trek + 02:45
43 - Thibaut Dochy ILLI-Bikes Cycling Team + 02:45
44 9 Arne Verfaillie Tops Antiek -Glascentra HCT + 02:45
45 3 David Fransen Asfra Racing Team Oudenaarde + 02:45
46 12 Bruce Deboot Tops Antiek -Glascentra HCT + 02:45
47 2 Jelle Leus Mysenlan-Spie-Douterloigne CT + 02:45
48 2 Arnoud Dhont KVC Deinze VZW + 02:45
49 2 Guy Weinberg VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 02:45
50 8 Jens Vertongen Nano Development Team + 02:45
51 26 Bo Godart United CT + 02:45
52 16 Tom Plovie Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 02:45
53 2 Loran Cassaert Lotto - Soudal U23 + 02:45
54 2 Niels De Vriendt VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 02:45
55 28 Gilles De Wilde VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 02:45
56 2 Jason Oosthuizen ACDC Luso + 02:45
57 15 Senne Deloof V.Z.W. Royal Antwerp Bicycle Club + 02:45
58 3 Mike Appelman WP Groot Amsterdam + 02:45
59 - Koki Shirakawa Victoire Hiroshima + 02:45
60 29 Jari Snyers Nano Development Team + 02:45
61 4 Tuur Deprez VL Technics - Experza - Abutriek + 02:45
62 1 Damion Windels Tops Antiek -Glascentra HCT + 02:45
63 4 Brent Govaerts Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 02:45
64 8 Trystan Five Home Solutions-Anmapa + 02:45
65 5 Stan De Raeve Jarface Development Team + 02:45
66 6 Quinten Veling WP Groot Amsterdam + 02:45
67 3 Santiago Damian Carpio Asfra Racing Team Oudenaarde + 02:45
68 17 Tore Andre Vabø Ringerike SK + 02:45
69 5 Jarne Van Der Haeghen Jarface Development Team + 02:45
70 1 Vebjørn Rønning Glåmdal SK + 02:45
71 1 Wouter Smagghe Mysenlan-Spie-Douterloigne CT + 02:45
72 27 Joeri Francen Prorace Cycling Team + 02:45
73 8 Mathias Vanoverberghe Asfra Racing Team Oudenaarde + 02:45
74 7 Sander Devenijns KVC Deinze VZW + 02:45
75 4 Raoul Decraene Home Solutions-Anmapa + 02:45
76 3 Jasper Devenijns KVC Deinze VZW + 02:45
77 29 Dries Vastmans Nano Development Team + 02:45
78 4 Valentin Lefever Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 02:45
79 - Ben Foames Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 02:45
80 3 Dries De Schrijver VL Technics - Experza - Abutriek + 02:45
81 14 Yentil Ruimgaard WP Groot Amsterdam + 02:45
82 5 Theo Hartley ILLI-Bikes Cycling Team + 02:45
83 1 Bastien Willemot KVC Deinze VZW + 02:45
84 1 Sander Van Lippevelde Jarface Development Team + 02:45
85 1 Kiyomasa Hanada Team Eurasia - IRC Tire + 02:45
86 28 Matthias De Clerck Jarface Development Team + 02:45
87 25 Jonas Vandeputte Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 02:45
88 13 Sondre Midtsveen Ringerike SK + 02:45
89 14 John Buller Banbridge CC + 02:45
90 14 James Higginson VP Consulting-Zannata Cycling Team + 02:45
91 13 Kotaro Ono Zappi Racing Team + 02:45
92 7 Arne Bauters Nano Development Team + 02:45
93 - August Sorlie Nerland Ringerike SK + 02:45
94 18 Gilles Beuselinck KVC Deinze VZW + 02:45
95 10 Brian Sciba Kelly Benefit Strategies Elite + 02:45
96 5 Glen Van Nuffelen Asfra Racing Team Oudenaarde + 02:45
97 2 Dries Geerinck VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 02:45
98 13 Robin Rosseeuw VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 02:45
99 2 Maxim Cappelle VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 02:45
100 24 Jarne Jacques Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 02:45
101 1 Antoine Loy EFC - L&R - Vulsteke + 02:45
102 5 Eric Voigt Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 02:45
103 16 Maxwell De Broeder ILLI-Bikes Cycling Team + 02:45
104 2 Jasper De Proost VP Consulting-Zannata Cycling Team + 02:45
105 5 Herman Vanhoucke EFC - L&R - Vulsteke + 02:45
106 3 Stef Rogier United CT + 02:45
107 11 Wouter Verhulst Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 02:45
108 15 Stef Amelinckx Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 02:45
109 12 Tom Pessemier VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 02:45
110 12 Mauro Cappelle Home Solutions-Anmapa + 02:45
111 5 Angelo Van Den Bossche Home Solutions-Anmapa + 02:45
112 13 Matthias Pauwels V.Z.W. Royal Antwerp Bicycle Club + 02:45
113 13 Brent Van Der Eycken Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 02:45
114 13 Robbe Snels United CT + 02:45
115 14 Jasper De Plus Home Solutions-Anmapa + 02:45
116 14 Stan Dieleman Mysenlan-Spie-Douterloigne CT + 02:45
117 14 Joseph Sutton Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 03:39
118 50 Mikal Dyngeland Vik Ringerike SK + 04:11
119 31 Daichi Yamagishi Team Eurasia - IRC Tire + 04:58
120 30 Aaron Bibeau Asfra Racing Team Oudenaarde + 05:27
121 13 Kilian Cloots V.Z.W. Royal Antwerp Bicycle Club + 05:30
122 14 Glenn Baele KVC Deinze VZW + 05:30
123 12 Mathias Lefeber Nano Development Team + 05:30
124 9 Peter Merritt Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 06:17
125 8 Øyvind Brekke Fløtten Ringerike SK + 08:36
126 94 Yannick Fransens United CT + 10:46
127 47 Tom Vandermosten Prorace Cycling Team + 10:46
128 4 Takuya Yoshioka Team Eurasia - IRC Tire + 13:11
129 4 Joe Williams Asfra Racing Team Oudenaarde + 14:01
130 12 Bert Van Assche + 19:27
131 87 Glenn Marin Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 19:31
132 38 Sam Muylaert Jarface Development Team + 19:31
133 25 Daan Coppens Jarface Development Team + 19:31
134 6 Bjorn Vandebeek VP Consulting-Zannata Cycling Team + 19:31
135 4 Mathias Mahieu VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 22:24
136 5 Matthias Leten KVC Deinze VZW + 26:18
137 1 Arne Goris VP Consulting-Zannata Cycling Team + 26:23
138 2 Thibaut Nijs VP Consulting-Zannata Cycling Team + 29:33
139 2 Yelle Van Eesbekk Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 29:59
140 3 Mauro Verleyen ILLI-Bikes Cycling Team + 31:01
Info
Nations Belgium
Date August 17th
Where Krishoutem -> Krishoutem
What 03.Stage
Distance 145 km
Leader S.Dewulf
Youth C.Desal
Points A.De Decker
Mountain A.Bastiaens
Sprint D.Vastmans