Ronde Oost-Vlaanderen - 2018

Overall Youth Points Mountain Sprint

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Alfdan De Decker Wanty - Groupe Gobert 15:48:48
02 Stan Dewulf Lotto - Soudal + 13
03 Ayco Bastiaens United CT + 31
04 Simon Daniels Nano Development Team + 32
05 Maxime De Poorter EFC - L&R - Vulsteke + 34
06 Jonas Castrique Lotto - Soudal U23 + 38
07 Pablo Alonso Montes Mysenlan-Spie-Douterloigne CT + 39
08 Robbe De Buyck Home Solutions-Anmapa + 42
09 Niels Boele AW Groep-Swabo Cyclingteam + 44
10 Cériel Desal EFC - L&R - Vulsteke + 44
11 Jovany Van Oudenhove VL Technics - Experza + 44
12 Jeroen Pattyn VL Technics - Experza + 44
13 Steven Moons United CT + 44
14 Jonas Smet Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 46
15 Alex Colman Lotto - Soudal U23 + 51
16 Shayne Pruvoost Home Solutions-Anmapa + 02:36
17 Jens Bouts Prorace Cycling Team + 02:37
18 Robin Jacobs V.Z.W. Royal Antwerp Bicycle Club + 02:44
19 Kristian Klevjer Glåmdal SK + 02:45
20 Nils Wolfenbuttel WP Groot Amsterdam + 02:45
21 Daniel Ekløf Ringerike SK + 02:45
22 Igor Courtens Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 02:49
23 Tibo Nevens Home Solutions-Anmapa + 02:51
24 Diederik Pemen Prorace Cycling Team + 02:51
25 Jari Vandenbussche Prorace Cycling Team + 02:52
26 Thibau Verhofstadt VL Technics - Experza + 02:52
27 Jasper Kaesemans Prorace Cycling Team + 02:53
28 Oliver Moors Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 02:54
29 Arne Marit Lotto - Soudal U23 + 02:55
30 Sander De Pestel Lotto - Soudal U23 + 02:55
31 Cédric Beullens EFC - L&R - Vulsteke + 02:56
32 Aaron Vervaeke VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 02:56
33 Berre Delesie Tops Antiek -Glascentra HCT + 02:56
34 Gilles De Wilde VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 02:56
35 Wesley Vercamst VL Technics - Experza + 02:57
36 Joerik De Neve VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 02:58
37 Marc Heaney Asfra Racing Team + 02:58
38 Jonas Volkaert VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 02:58
39 Scott McGill Gateway Harley-Davidson Trek + 02:58
40 Thibaut Dochy ILLI-Bikes Cycling Team + 02:58
41 David Fransen Asfra Racing Team + 02:58
42 Arne Verfaillie Tops Antiek -Glascentra HCT + 02:58
43 Guy Weinberg VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 02:58
44 Jelle Leus Mysenlan-Spie-Douterloigne CT + 02:58
45 Arnoud Dhont KVC Deinze VZW + 02:58
46 Bo Godart United CT + 02:58
47 Thomas Vansteelandt EFC - L&R - Vulsteke + 02:58
48 Bruce Deboot Tops Antiek -Glascentra HCT + 02:58
49 Tuur Deprez VL Technics - Experza + 02:58
50 Jason Oosthuizen ACDC Luso + 02:58
51 Theo Hartley ILLI-Bikes Cycling Team + 02:58
52 Jarne Van Der Haeghen Jarface Development Team + 02:58
53 Mike Appelman WP Groot Amsterdam + 02:58
54 Bastien Willemot KVC Deinze VZW + 02:58
55 Senne Deloof V.Z.W. Royal Antwerp Bicycle Club + 02:58
56 Jari Snyers Nano Development Team + 02:58
57 Damion Windels Tops Antiek -Glascentra HCT + 02:58
58 Raoul Decraene Home Solutions-Anmapa + 02:58
59 Loran Cassaert Lotto - Soudal U23 + 02:58
60 Tom Plovie Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 02:58
61 Vebjørn Rønning Glåmdal SK + 02:58
62 Quinten Veling WP Groot Amsterdam + 02:58
63 Joeri Francen Prorace Cycling Team + 02:58
64 Brent Govaerts Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 02:58
65 Stan De Raeve Jarface Development Team + 02:58
66 Wouter Smagghe Mysenlan-Spie-Douterloigne CT + 02:58
67 James Higginson VP Consulting-Zannata Cycling Team + 02:58
68 Matthias De Clerck Jarface Development Team + 02:58
69 Ben Foames Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 02:58
70 Jasper Devenijns KVC Deinze VZW + 02:58
71 Jarne Jacques Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 02:58
72 Valentin Lefever Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 02:58
73 Maxim Cappelle VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 02:58
74 Dries De Schrijver VL Technics - Experza + 02:58
75 Yentil Ruimgaard WP Groot Amsterdam + 02:58
76 Jonas Vandeputte Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 02:58
77 Brian Sciba Kelly Benefit Strategies Elite + 02:58
78 Gilles Beuselinck KVC Deinze VZW + 02:58
79 Kotaro Ono Zappi Racing Team + 02:58
80 Robin Rosseeuw VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 02:58
81 Robbe Snels United CT + 02:58
82 John Buller Banbridge CC + 02:58
83 Tom Pessemier VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 02:58
84 Sondre Midtsveen Ringerike SK + 02:58
85 Arne Bauters Nano Development Team + 02:58
86 Maxwell De Broeder ILLI-Bikes Cycling Team + 02:58
87 Antoine Loy EFC - L&R - Vulsteke + 02:58
88 Stef Amelinckx Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 02:58
89 Wouter Verhulst Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT + 02:58
90 Eric Voigt Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 02:58
91 Stef Rogier United CT + 02:58
92 Mauro Cappelle Home Solutions-Anmapa + 02:58
93 Angelo Van Den Bossche Home Solutions-Anmapa + 02:58
94 Stan Dieleman Mysenlan-Spie-Douterloigne CT + 02:58
95 Niels De Vriendt VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 03:11
96 Brent Van Der Eycken Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 03:13
97 Jens Vertongen Nano Development Team + 03:14
98 Jasper De Proost VP Consulting-Zannata Cycling Team + 03:44
99 Joseph Sutton Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 03:52
100 Sander Devenijns KVC Deinze VZW + 04:13
101 Trystan Five Home Solutions-Anmapa + 04:25
102 Koki Shirakawa Victoire Hiroshima + 04:25
103 Santiago Damian Carpio Asfra Racing Team + 04:31
104 Dries Vastmans Nano Development Team + 04:40
105 Jasper De Plus Home Solutions-Anmapa + 04:40
106 Daichi Yamagishi Team Eurasia - IRC Tire + 05:24
107 Aaron Bibeau Asfra Racing Team + 05:40
108 Glenn Baele KVC Deinze VZW + 05:58
109 Glen Van Nuffelen Asfra Racing Team + 06:18
110 Øyvind Brekke Fløtten Ringerike SK + 08:49
111 Tore Andre Vabø Ringerike SK + 08:53
112 Peter Merritt Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 10:04
113 Yannick Fransens United CT + 10:59
114 Tom Vandermosten Prorace Cycling Team + 10:59
115 Joe Williams Asfra Racing Team + 14:37
116 Takuya Yoshioka Team Eurasia - IRC Tire + 15:47
117 Daan Coppens Jarface Development Team + 19:44
118 Mathias Mahieu VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 24:04
119 Thibaut Nijs VP Consulting-Zannata Cycling Team + 30:02
120 Matthias Leten KVC Deinze VZW + 30:27
DNF Bert Van Assche -
DNF Mathias Vanoverberghe Asfra Racing Team
DNF Louis Blouwe EFC - L&R - Vulsteke
DNF Herman Vanhoucke EFC - L&R - Vulsteke
DNF Glenn Marin Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT
DNF Yelle Van Eesbekk Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT
DNF Wout Huygen ILLI-Bikes Cycling Team
DNF Jan Van Laer ILLI-Bikes Cycling Team
DNF Mauro Verleyen ILLI-Bikes Cycling Team
DNF Sam Muylaert Jarface Development Team
DNF Sander Van Lippevelde Jarface Development Team
DNF Geert Verheijen Mysenlan-Spie-Douterloigne CT
DNF Mathias Lefeber Nano Development Team
DNF August Sorlie Nerland Ringerike SK
DNF Martin Vangen Ringerike SK
DNF Mikal Dyngeland Vik Ringerike SK
DNF Kiyomasa Hanada Team Eurasia - IRC Tire
DNF Kelvin Cockaert Tops Antiek -Glascentra HCT
DNF Jan-Emiel Tack Tops Antiek -Glascentra HCT
DNF Kilian Cloots V.Z.W. Royal Antwerp Bicycle Club
DNF Matthias Pauwels V.Z.W. Royal Antwerp Bicycle Club
DNF Tom Van Den Borne V.Z.W. Royal Antwerp Bicycle Club
DNF Dries Geerinck VDM Van Durme-Michiels-Trawobo
DNF Stan Van Tricht VL Technics - Experza
DNF Dries De Proost VP Consulting-Zannata Cycling Team
DNF Arne Goris VP Consulting-Zannata Cycling Team
DNF Bjorn Vandebeek VP Consulting-Zannata Cycling Team
DNF Mathieu Vansteenkiste VZW WP de Molenspurters Meulebeke
DNF Loeka Verdonck VZW WP de Molenspurters Meulebeke
DNF Jorn Bunning WP Groot Amsterdam
DNF Joep Steinbusch WP Groot Amsterdam
Information
Nation Belgium
Date 15th - 19th August
CAT 2.IC
Other
Embed Results