Estivale Bretonne - 2021

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Johan Le Bon Dinan Sport Cycling 03:16:43
02 Arnaud Pfrimmer Charvieu-Chavagneux IC + 13
03 Sandy Dujardin Vendée U + 13
04 Gari Lagnet Sojasun espoir-ACNC + 13
05 Romain Bacon C.C.Nogent-sur-Oise + 15
06 Matthew Teggart V.C.Villefranche Beaujolais + 15
07 Tom Mainguenaud Sojasun espoir-ACNC + 15
08 Nicolas Debeaumarché SCO Dijon-Team Material-velo.com + 15
09 Len De Pauw Urbano CT + 15
10 Fabien Rondeau Laval Cyclisme 53 + 15
11 Nicolas Malle V.C.Pays de Loudéac + 15
12 Siim Kiskonen EC Saint-Etienne Loire + 15
13 Louis Barré Team UC Nantes - Atlantique + 15
14 Axel Roudil Cortinat A.C.Bisontine + 15
15 Florian Dauphin V.C.Pays de Loudéac + 15
16 Mathis Le Berre Côtes d'Armor-Marie Morin + 21
17 Alex Vandenbulcke EFC - L&R - Vulsteke + 21
18 Matthieu Demeautis Océane Top 16 + 21
19 Thomas Morichon A.C.Bisontine + 21
20 Jelte Krijnsen Amsterdam Racing Academy + 21
21 Louka Matthys Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 21
22 Adam Lewis Côtes d'Armor-Marie Morin + 21
23 Matthieu Jeannès EC Saint-Etienne Loire + 21
24 Jean-Louis Le Ny WB-Fybolia Locminé + 21
25 Maxime Farazijn Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 21
26 William Junior Lecerf C.C.Etupes + 26
27 Aurélien Costeplane Occitane CF + 26
28 Yannick Martinez Guidon Chalettois + 26
29 Damien Girard C.C.Nogent-sur-Oise + 26
30 Kirill Tarassov Team U Cube 17 + 26
31 Ronan Racault Guidon Chalettois + 26
32 Guerand Le Pennec Team La Crêpe de Brocéliande Bodeme + 26
33 Jens Bouts EFC - L&R - Vulsteke + 26
34 Charles Paige Team U Cube 17 + 26
35 Jean-Denis Thibault Team U Cube 17 + 26
36 Conn McDunphy C.C.Nogent-sur-Oise + 26
37 Damien Poisson Dinan Sport Cycling + 26
38 Luc Dury EC Saint-Etienne Loire + 26
39 Corentin Sassier Guidon Chalettois + 35
40 Bas Van Belle Amsterdam Racing Academy + 35
41 Nicolas Godin Occitane CF + 36
42 Hugo Chandemerle Dinan Sport Cycling + 38
43 Mathieu Rigollot SCO Dijon-Team Material-velo.com + 38
44 Erwann Guenneugues Côtes d'Armor-Marie Morin + 38
45 Harrison Bailey A.C.Bisontine + 38
46 Siebe Roesems EFC - L&R - Vulsteke + 38
47 Maxime Jarnet V.C.Villefranche Beaujolais + 38
48 Eric Inkser GSC Blagnac Velo Sport 31 + 38
49 Nils Verheyen Urbano CT + 38
50 Paul-Victor Esteves EC Saint-Etienne Loire + 38
51 Kenneth Caethoven EFC - L&R - Vulsteke + 38
52 Maxime Eloy C.C.Nogent-sur-Oise + 38
53 Kars Ten Boske Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 44
54 Antony Chamerat Dumont V.C.Villefranche Beaujolais + 44
55 Jordan Jegat Team UC Nantes - Atlantique + 50
56 Nathan Le Piouffe Dinan Sport Cycling + 52
57 Romain Campistrous Occitane CF + 56
58 Anthony Rallé Dinan Sport Cycling + 56
59 Guillaume Bravard Charvieu-Chavagneux IC + 58
60 Jack Drage A.C.Bisontine + 58
61 Joosep Sankmann EC Saint-Etienne Loire + 01:01
62 Dag Verbeeck Urbano CT + 01:02
63 Gilles Borra EFC - L&R - Vulsteke + 01:05
64 Alan Jousseaume Vendée U + 01:07
65 Ilan Larmet Team La Crêpe de Brocéliande Bodeme + 01:09
66 Lucas Avadanian V.C.Villefranche Beaujolais + 01:11
67 Maxime Pasturel Laval Cyclisme 53 + 01:11
68 Killian Larpe Océane Top 16 + 01:11
69 Emile Brenans Charvieu-Chavagneux IC + 01:21
70 Maxime Renault WB-Fybolia Locminé + 01:23
71 Maxime Dransart Laval Cyclisme 53 + 01:24
72 Célestin Guillon Laval Cyclisme 53 + 01:25
73 Matthieu Boulo Dinan Sport Cycling + 01:25
74 Rudy Fiefvez Océane Top 16 + 01:32
75 Vincent Arhie Team U Cube 17 + 01:44
76 Théo Thomas C.C.Etupes + 01:46
77 Paul Lefaure C.C.Etupes + 01:46
78 Valentin Terrien Laval Cyclisme 53 + 01:49
79 Lomig Le Clech WB-Fybolia Locminé + 01:49
80 Sten Van Gucht V.C.Villefranche Beaujolais + 01:49
81 Marius Wold EFC - L&R - Vulsteke + 01:49
82 Louis Rouland V.C.Pays de Loudéac + 02:14
83 Théo Cotard WB-Fybolia Locminé + 03:48
84 Lilian Jouanjan Sojasun espoir-ACNC + 03:48
85 Malo Stevant V.C.Pays de Loudéac + 03:50
86 Damien Bodard Sojasun espoir-ACNC + 03:51
87 Theo Nardi Occitane CF + 03:51
88 Thibault Lavenant Sojasun espoir-ACNC + 03:51
89 Bastien Bareille Océane Top 16 + 04:21
90 Lucas Grolier Vendée U + 04:22
91 Florian Rapiteau Laval Cyclisme 53 + 04:26
92 Maxime Limousin V.C.Pays de Loudéac + 04:29
93 Alec Gregory GSC Blagnac Velo Sport 31 + 04:45
94 Nicola Marcerou Vendée U + 04:45
95 Vincent Hoppezak Amsterdam Racing Academy + 04:45
96 Kevin Besson Occitane CF + 04:53
97 Lucas Boniface Vendée U + 07:46
98 Anthony Baudis Charvieu-Chavagneux IC + 07:46
99 Thiemo Erauw Urbano CT + 09:13
100 Nicolas Silliau Team La Crêpe de Brocéliande Bodeme + 09:13
101 Théo Sagnier Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 09:13
102 Sam Gademan Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 09:13
103 Hugo Roussel Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 09:13
104 Quentin Bezza Charvieu-Chavagneux IC + 09:13
105 Jip Steman Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 09:13
106 Enzo Le Bot Team La Crêpe de Brocéliande Bodeme + 09:13
107 Alexandre Francôme Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 09:13
108 Valentin Vezie Côtes d'Armor-Marie Morin + 09:13
109 Jentje Huntink Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 09:13
110 Quinten Veling Amsterdam Racing Academy + 09:15
111 Marius Cordier Team U Cube 17 + 09:15
112 Luca Campioni SCO Dijon-Team Material-velo.com + 09:15
113 Alex Haines GSC Blagnac Velo Sport 31 + 09:29
114 Clément Poirier WB-Fybolia Locminé + 09:33
115 Thibault Germain A.C.Bisontine + 09:33
116 Lilian Langella GSC Blagnac Velo Sport 31 + 09:33
117 Yann Plusquellec V.C.Pays de Loudéac + 09:33
118 Camille Batista Guidon Chalettois + 09:33
119 Brendan Le Cam Charvieu-Chavagneux IC + 09:33
120 Matthew Lewis Urbano CT + 09:38
121 Mathieu Pellegrin SCO Dijon-Team Material-velo.com + 09:38
122 Simon Bolot A.C.Bisontine + 09:41
123 Kevin Boyer Côtes d'Armor-Marie Morin + 09:41
124 Nicolas Marthe V.C.Villefranche Beaujolais + 09:45
125 Robin Boucher Guidon Chalettois + 09:45
126 Maël Guégan Team UC Nantes - Atlantique + 09:48
127 Fabio Do Rego Team UC Nantes - Atlantique + 09:48
128 Baptiste Vadic Vendée U + 09:51
129 Andreas Brandt Aidel Urbano CT + 12:40
130 Adrien Le Meut Team La Crêpe de Brocéliande Bodeme + 12:52
131 Ugo Ginestet Occitane CF + 13:05
132 Damien Ridel Team UC Nantes - Atlantique + 13:05
133 Baptiste Fernandes Sojasun espoir-ACNC + 16:36
134 Yan Gras SCO Dijon-Team Material-velo.com + 16:45
DNF Ewen Costiou Côtes d'Armor-Marie Morin
Information
Nation France
Date 8th August
Where Guerlesquin -> Plouigneau
What 3rd stage
Distance 136.5 km
Classification 2.12.1
Other
Embed Results