Estivale Bretonne - 2021

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Louis Barré Team UC Nantes - Atlantique 03:14:06
02 Johan Le Bon Dinan Sport Cycling + 04
03 Sandy Dujardin Vendée U + 05
04 Maxime Jarnet V.C.Villefranche Beaujolais + 05
05 Jean-Louis Le Ny WB-Fybolia Locminé + 05
06 Nicolas Malle V.C.Pays de Loudéac + 05
07 Romain Bacon C.C.Nogent-sur-Oise + 05
08 Florian Dauphin V.C.Pays de Loudéac + 05
09 Damien Poisson Dinan Sport Cycling + 08
10 Matthew Teggart V.C.Villefranche Beaujolais + 01:18
11 Tom Mainguenaud Sojasun espoir-ACNC + 01:18
12 Matthieu Demeautis Océane Top 16 + 01:18
13 Nicolas Debeaumarché SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:18
14 Mathis Le Berre Côtes d'Armor-Marie Morin + 01:18
15 Maxime Farazijn Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 01:18
16 Conn McDunphy C.C.Nogent-sur-Oise + 01:18
17 Lucas Grolier Vendée U + 01:18
18 Hugo Roussel Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 01:24
19 Gari Lagnet Sojasun espoir-ACNC + 01:24
20 Siim Kiskonen EC Saint-Etienne Loire + 01:24
21 Arnaud Pfrimmer Charvieu-Chavagneux IC + 01:24
22 Thibault Germain A.C.Bisontine + 01:24
23 Maxime Eloy C.C.Nogent-sur-Oise + 01:24
24 Jens Bouts EFC - L&R - Vulsteke + 01:24
25 Malo Stevant V.C.Pays de Loudéac + 01:24
26 Adam Lewis Côtes d'Armor-Marie Morin + 01:24
27 Hugo Chandemerle Dinan Sport Cycling + 01:24
28 Matthieu Jeannès EC Saint-Etienne Loire + 01:24
29 Nicolas Godin Occitane CF + 01:24
30 Siebe Roesems EFC - L&R - Vulsteke + 01:24
31 Ronan Racault Guidon Chalettois + 01:24
32 Fabien Rondeau Laval Cyclisme 53 + 01:24
33 Lomig Le Clech WB-Fybolia Locminé + 01:24
34 Mathieu Rigollot SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:24
35 Kenneth Caethoven EFC - L&R - Vulsteke + 01:24
36 Yannick Martinez Guidon Chalettois + 01:24
37 Matthieu Boulo Dinan Sport Cycling + 01:24
38 Paul-Victor Esteves EC Saint-Etienne Loire + 01:24
39 Sten Van Gucht V.C.Villefranche Beaujolais + 01:24
40 Aurélien Costeplane Occitane CF + 01:24
41 Luc Dury EC Saint-Etienne Loire + 01:30
42 Damien Girard C.C.Nogent-sur-Oise + 01:30
43 Antony Chamerat Dumont V.C.Villefranche Beaujolais + 01:44
44 Clément Poirier WB-Fybolia Locminé + 01:59
45 Jelte Krijnsen Amsterdam Racing Academy + 01:59
46 Andreas Brandt Aidel Urbano CT + 02:01
47 Bas Van Belle Amsterdam Racing Academy + 02:03
48 Damien Bodard Sojasun espoir-ACNC + 02:13
49 Alex Vandenbulcke EFC - L&R - Vulsteke + 02:13
50 Matthew Lewis Urbano CT + 02:13
51 Len De Pauw Urbano CT + 02:13
52 Théo Thomas C.C.Etupes + 02:13
53 Maxime Limousin V.C.Pays de Loudéac + 02:13
54 Gilles Borra EFC - L&R - Vulsteke + 02:13
55 Thibault Lavenant Sojasun espoir-ACNC + 02:13
56 Jean-Denis Thibault Team U Cube 17 + 02:13
57 Baptiste Vadic Vendée U + 02:13
58 Charles Paige Team U Cube 17 + 02:13
59 Thomas Morichon A.C.Bisontine + 02:13
60 Théo Sagnier Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 02:13
61 Florian Rapiteau Laval Cyclisme 53 + 02:13
62 Erwann Guenneugues Côtes d'Armor-Marie Morin + 02:13
63 Célestin Guillon Laval Cyclisme 53 + 02:13
64 Romain Campistrous Occitane CF + 02:18
65 Emile Brenans Charvieu-Chavagneux IC + 02:18
66 Maxime Pasturel Laval Cyclisme 53 + 02:21
67 Lilian Jouanjan Sojasun espoir-ACNC + 03:18
68 Marius Wold EFC - L&R - Vulsteke + 04:20
69 Harrison Bailey A.C.Bisontine + 04:44
70 Jack Drage A.C.Bisontine + 05:46
71 Anthony Baudis Charvieu-Chavagneux IC + 05:46
72 Nathan Le Piouffe Dinan Sport Cycling + 05:46
73 Guerand Le Pennec Team La Crêpe de Brocéliande Bodeme + 05:50
74 Louka Matthys Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 05:50
75 Nicolas Marthe V.C.Villefranche Beaujolais + 05:50
76 Lilian Langella GSC Blagnac Velo Sport 31 + 05:50
77 Theo Nardi Occitane CF + 05:55
78 William Junior Lecerf C.C.Etupes + 06:29
79 Nils Verheyen Urbano CT + 07:48
80 Axel Roudil Cortinat A.C.Bisontine + 07:48
81 Dag Verbeeck Urbano CT + 07:48
82 Thiemo Erauw Urbano CT + 07:48
83 Jip Steman Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 09:26
84 Anthony Rallé Dinan Sport Cycling + 09:31
85 Nicolas Silliau Team La Crêpe de Brocéliande Bodeme + 09:31
86 Alexandre Francôme Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 09:31
87 Baptiste Fernandes Sojasun espoir-ACNC + 09:31
88 Jentje Huntink Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 09:31
89 Luca Campioni SCO Dijon-Team Material-velo.com + 09:31
90 Enzo Le Bot Team La Crêpe de Brocéliande Bodeme + 09:31
91 Yan Gras SCO Dijon-Team Material-velo.com + 09:34
92 Damien Ridel Team UC Nantes - Atlantique + 09:34
93 Vincent Hoppezak Amsterdam Racing Academy + 09:34
94 Rudy Fiefvez Océane Top 16 + 09:34
95 Eric Inkser GSC Blagnac Velo Sport 31 + 09:34
96 Kirill Tarassov Team U Cube 17 + 09:34
97 Joosep Sankmann EC Saint-Etienne Loire + 09:34
98 Kars Ten Boske Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 09:34
99 Nicola Marcerou Vendée U + 09:34
100 Kevin Boyer Côtes d'Armor-Marie Morin + 09:34
101 Camille Batista Guidon Chalettois + 09:34
102 Corentin Sassier Guidon Chalettois + 09:34
103 Alex Haines GSC Blagnac Velo Sport 31 + 09:34
104 Lucas Boniface Vendée U + 09:34
105 Théo Cotard WB-Fybolia Locminé + 09:34
106 Robin Boucher Guidon Chalettois + 09:34
107 Quentin Bezza Charvieu-Chavagneux IC + 09:34
108 Maxime Dransart Laval Cyclisme 53 + 09:34
109 Lucas Avadanian V.C.Villefranche Beaujolais + 09:34
110 Yann Plusquellec V.C.Pays de Loudéac + 09:34
111 Paul Lefaure C.C.Etupes + 09:34
112 Jordan Jegat Team UC Nantes - Atlantique + 09:34
113 Adrien Le Meut Team La Crêpe de Brocéliande Bodeme + 09:34
114 Brendan Le Cam Charvieu-Chavagneux IC + 09:34
115 Valentin Terrien Laval Cyclisme 53 + 09:34
116 Alan Jousseaume Vendée U + 09:34
117 Killian Larpe Océane Top 16 + 09:34
118 Maël Guégan Team UC Nantes - Atlantique + 09:34
119 Louis Rouland V.C.Pays de Loudéac + 09:34
120 Maxime Renault WB-Fybolia Locminé + 09:34
121 Sam Gademan Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 09:34
122 Bastien Bareille Océane Top 16 + 09:34
123 Vincent Arhie Team U Cube 17 + 09:34
124 Fabio Do Rego Team UC Nantes - Atlantique + 09:34
125 Kevin Besson Occitane CF + 09:34
126 Quinten Veling Amsterdam Racing Academy + 10:01
127 Ewen Costiou Côtes d'Armor-Marie Morin + 12:33
128 Ilan Larmet Team La Crêpe de Brocéliande Bodeme + 14:51
129 Marius Cordier Team U Cube 17 + 15:27
130 Valentin Vezie Côtes d'Armor-Marie Morin + 18:04
131 Alec Gregory GSC Blagnac Velo Sport 31 + 18:04
132 Guillaume Bravard Charvieu-Chavagneux IC + 18:04
133 Mathieu Pellegrin SCO Dijon-Team Material-velo.com + 18:04
134 Simon Bolot A.C.Bisontine + 18:04
135 Ugo Ginestet Occitane CF + 19:41
DNS Joren Bloem Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Ian Spenkelink Amsterdam Racing Academy
DNF Rémi Verloo C.C.Etupes
DNF Hugo Jot C.C.Nogent-sur-Oise
DNF Tom Dernies Dunkerque Grand Littoral-Cofidis
DNF Denas Masiulis EC Saint-Etienne Loire
DNF Max Warmerdam GSC Blagnac Velo Sport 31
DNF Jordan Fiefvez Océane Top 16
DNF Clement Le Boetez Océane Top 16
DNF Corentin Navarro SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Charlie Bailey Team U Cube 17
DNF Theo Laurans WB-Fybolia Locminé
Information
Nation France
Date 7th August
Where Scrignac -> Pouallouen
What 2nd stage
Distance 137.2 km
Classification 2.12.1
Leader L.Barré
Youth L.Barré
Mountain S.Dujardin
Other
Embed Results