Estivale Bretonne - 2021

Overall

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Johan Le Bon Dinan Sport Cycling 12:29:34
02 Louis Barré Team UC Nantes - Atlantique + 11
03 Sandy Dujardin Vendée U + 14
04 Nicolas Malle V.C.Pays de Loudéac + 16
05 Romain Bacon C.C.Nogent-sur-Oise + 16
06 Jean-Louis Le Ny WB-Fybolia Locminé + 22
07 Maxime Jarnet V.C.Villefranche Beaujolais + 39
08 Tom Mainguenaud Sojasun espoir-ACNC + 1:29
09 Matthew Teggart V.C.Villefranche Beaujolais + 1:29
10 Nicolas Debeaumarché SCO Dijon-Team Material-velo.com + 1:29
11 Siim Kiskonen EC Saint-Etienne Loire + 1:35
12 Matthieu Demeautis Océane Top 16 + 1:35
13 Maxime Farazijn Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 1:35
14 Gari Lagnet Sojasun espoir-ACNC + 1:35
15 Fabien Rondeau Laval Cyclisme 53 + 1:35
16 Mathis Le Berre Côtes d'Armor-Marie Morin + 1:35
17 Damien Poisson Dinan Sport Cycling + 1:38
18 Conn McDunphy C.C.Nogent-sur-Oise + 1:40
19 Adam Lewis Côtes d'Armor-Marie Morin + 1:41
20 Matthieu Jeannès EC Saint-Etienne Loire + 1:41
21 Jens Bouts EFC - L&R - Vulsteke + 1:43
22 Aurélien Costeplane Occitane CF + 1:46
23 Yannick Martinez Guidon Chalettois + 1:46
24 Ronan Racault Guidon Chalettois + 1:46
25 Damien Girard C.C.Nogent-sur-Oise + 1:52
26 Luc Dury EC Saint-Etienne Loire + 1:52
27 Nicolas Godin Occitane CF + 1:56
28 Maxime Eloy C.C.Nogent-sur-Oise + 1:58
29 Hugo Chandemerle Dinan Sport Cycling + 1:58
30 Mathieu Rigollot SCO Dijon-Team Material-velo.com + 1:58
31 Jelte Krijnsen Amsterdam Racing Academy + 2:16
32 Len De Pauw Urbano CT + 2:24
33 Antony Chamerat Dumont V.C.Villefranche Beaujolais + 2:24
34 Alex Vandenbulcke EFC - L&R - Vulsteke + 2:30
35 Thomas Morichon A.C.Bisontine + 2:30
36 Kenneth Caethoven EFC - L&R - Vulsteke + 2:33
37 Siebe Roesems EFC - L&R - Vulsteke + 2:33
38 Bas Van Belle Amsterdam Racing Academy + 2:34
39 Jean-Denis Thibault Team U Cube 17 + 2:35
40 Charles Paige Team U Cube 17 + 2:35
41 Sten Van Gucht V.C.Villefranche Beaujolais + 3:02
42 Gilles Borra EFC - L&R - Vulsteke + 3:14
43 Maxime Pasturel Laval Cyclisme 53 + 3:28
44 Emile Brenans Charvieu-Chavagneux IC + 3:35
45 Paul-Victor Esteves EC Saint-Etienne Loire + 3:40
46 Lomig Le Clech WB-Fybolia Locminé + 3:54
47 Erwann Guenneugues Côtes d'Armor-Marie Morin + 3:55
48 Matthieu Boulo Dinan Sport Cycling + 4:27
49 Malo Stevant V.C.Pays de Loudéac + 5:10
50 Harrison Bailey A.C.Bisontine + 5:18
51 Damien Bodard Sojasun espoir-ACNC + 6:00
52 Marius Wold EFC - L&R - Vulsteke + 6:05
53 Louka Matthys Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 6:07
54 Nathan Le Piouffe Dinan Sport Cycling + 6:34
55 Florian Rapiteau Laval Cyclisme 53 + 6:35
56 Jack Drage A.C.Bisontine + 6:40
57 Thibault Lavenant Sojasun espoir-ACNC + 7:42
58 Guerand Le Pennec Team La Crêpe de Brocéliande Bodeme + 7:54
59 Axel Roudil Cortinat A.C.Bisontine + 7:59
60 Nils Verheyen Urbano CT + 8:22
61 William Junior Lecerf C.C.Etupes + 8:33
62 Dag Verbeeck Urbano CT + 8:46
63 Kirill Tarassov Team U Cube 17 + 9:56
64 Corentin Sassier Guidon Chalettois + 10:05
65 Eric Inkser GSC Blagnac Velo Sport 31 + 10:08
66 Kars Ten Boske Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 10:14
67 Jordan Jegat Team UC Nantes - Atlantique + 10:20
68 Alan Jousseaume Vendée U + 10:37
69 Lucas Avadanian V.C.Villefranche Beaujolais + 10:41
70 Killian Larpe Océane Top 16 + 10:41
71 Thibault Germain A.C.Bisontine + 10:53
72 Maxime Dransart Laval Cyclisme 53 + 10:54
73 Rudy Fiefvez Océane Top 16 + 11:02
74 Vincent Arhie Team U Cube 17 + 11:14
75 Théo Sagnier Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 11:22
76 Theo Nardi Occitane CF + 11:24
77 Théo Thomas C.C.Etupes + 11:33
78 Anthony Rallé Dinan Sport Cycling + 12:05
79 Maxime Renault WB-Fybolia Locminé + 12:43
80 Paul Lefaure C.C.Etupes + 12:58
81 Valentin Terrien Laval Cyclisme 53 + 13:09
82 Baptiste Vadic Vendée U + 13:16
83 Théo Cotard WB-Fybolia Locminé + 13:18
84 Matthew Lewis Urbano CT + 13:29
85 Clément Poirier WB-Fybolia Locminé + 15:08
86 Anthony Baudis Charvieu-Chavagneux IC + 15:10
87 Lilian Langella GSC Blagnac Velo Sport 31 + 15:19
88 Nicolas Marthe V.C.Villefranche Beaujolais + 15:31
89 Ilan Larmet Team La Crêpe de Brocéliande Bodeme + 15:56
90 Nicola Marcerou Vendée U + 16:31
91 Thiemo Erauw Urbano CT + 16:57
92 Lucas Boniface Vendée U + 17:50
93 Lilian Jouanjan Sojasun espoir-ACNC + 18:49
94 Alex Haines GSC Blagnac Velo Sport 31 + 18:59
95 Camille Batista Guidon Chalettois + 19:03
96 Robin Boucher Guidon Chalettois + 19:15
97 Maël Guégan Team UC Nantes - Atlantique + 19:18
98 Fabio Do Rego Team UC Nantes - Atlantique + 19:18
99 Andreas Brandt Aidel Urbano CT + 19:36
100 Alexandre Francôme Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 20:20
101 Sam Gademan Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 20:21
102 Enzo Le Bot Team La Crêpe de Brocéliande Bodeme + 20:22
103 Quentin Bezza Charvieu-Chavagneux IC + 20:23
104 Luca Campioni SCO Dijon-Team Material-velo.com + 20:24
105 Yann Plusquellec V.C.Pays de Loudéac + 20:45
106 Nicolas Silliau Team La Crêpe de Brocéliande Bodeme + 22:28
107 Damien Ridel Team UC Nantes - Atlantique + 22:35
108 Alec Gregory GSC Blagnac Velo Sport 31 + 22:45
109 Adrien Le Meut Team La Crêpe de Brocéliande Bodeme + 24:04
110 Vincent Hoppezak Amsterdam Racing Academy + 24:20
111 Marius Cordier Team U Cube 17 + 26:20
112 Mathieu Pellegrin SCO Dijon-Team Material-velo.com + 27:38
113 Simon Bolot A.C.Bisontine + 27:41
114 Yan Gras SCO Dijon-Team Material-velo.com + 28:37
115 Jip Steman Sensa- Kanjers voor Kanjers CT + 29:45
116 Ugo Ginestet Occitane CF + 35:46
DNF Tom Jonkmans Amsterdam Racing Academy
DNF Ian Spenkelink Amsterdam Racing Academy
DNF Quinten Veling Amsterdam Racing Academy
DNF Erwan Soulie C.C.Etupes
DNF Rémi Verloo C.C.Etupes
DNF Hugo Jot C.C.Nogent-sur-Oise
DNF Guillaume Bravard Charvieu-Chavagneux IC
DNF Brendan Le Cam Charvieu-Chavagneux IC
DNF Arnaud Pfrimmer Charvieu-Chavagneux IC
DNF Kevin Boyer Côtes d'Armor-Marie Morin
DNF Ewen Costiou Côtes d'Armor-Marie Morin
DNF Valentin Vezie Côtes d'Armor-Marie Morin
DNF Tom Dernies Dunkerque Grand Littoral-Cofidis
DNF Hugo Roussel Dunkerque Grand Littoral-Cofidis
DNF Denas Masiulis EC Saint-Etienne Loire
DNF Joosep Sankmann EC Saint-Etienne Loire
DNF Max Warmerdam GSC Blagnac Velo Sport 31
DNF Pierrick Bailleux Guidon Chalettois
DNF Célestin Guillon Laval Cyclisme 53
DNF Kevin Besson Occitane CF
DNF Romain Campistrous Occitane CF
DNF Bastien Bareille Océane Top 16
DNF Jordan Fiefvez Océane Top 16
DNF Clement Le Boetez Océane Top 16
DNF Corentin Navarro SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Joren Bloem Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Jentje Huntink Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Wouter Van De Weerdhof Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
DNF Baptiste Fernandes Sojasun espoir-ACNC
DNF Louis Le Galudec Team La Crêpe de Brocéliande Bodeme
DNF Charlie Bailey Team U Cube 17
DNF Axel Mariault Team UC Nantes - Atlantique
DNF Florian Dauphin V.C.Pays de Loudéac
DNF Maxime Limousin V.C.Pays de Loudéac
DNF Louis Rouland V.C.Pays de Loudéac
DNF Lucas Grolier Vendée U
DNF Theo Laurans WB-Fybolia Locminé
Information
Nation France
Date 6th - 9th August
CAT 2.12.1
Other
Embed Results