Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Estivale Bretonne
Amateur, 3rd stage, 5th August 2018, France
Race info
Results
Startlist
History
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
Stage
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Embed Results
Nations
Belgium
Finland
France
Luxembourg
Teams
Baguet - MIBA Poorten - Indulek
C.C.Périgueux-Dordogne
C.C.Villeneuve Saint Germain
CG Orléans-Loiret
Chambéry Cyclisme Formation
Côtes d'Armor - Marie Morin
Creuse Oxygène Guéret
EC Saint-Etienne Loire
Guidon Chalettois
Hennebont Cyclisme
Lescar V.S
Sojasun Espoir- ACNC
Team Cycliste Azuréen
Team Fybolia-Locminé Auto
Team Pays de Dinan
Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys
Team Pro Immo Nicolas Roux
Team U Cube 17
U.C.Cholet 49
U.C.Nantes Atlantique
U.C.Orléans
V.C.Pays de Loudéac
V.S.Valletais
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Schmidt
Fabien
1989
Côtes d'Armor - Marie Morin
02:56:41
02
Cam
Maxime
1992
V.C.Pays de Loudéac
+ 02
03
Champoussin
Clément
1998
Chambéry Cyclisme Formation
+ 02
04
Hänninen
Jaakko
1997
EC Saint-Etienne Loire
+ 12
05
Besson
Kévin
1991
C.C.Périgueux-Dordogne
+ 28
06
Geniets
Kevin
1997
Chambéry Cyclisme Formation
+ 45
07
Jarnet
Maxime
1998
EC Saint-Etienne Loire
+ 45
08
Renault
Maxime
1990
Sojasun Espoir- ACNC
+ 55
09
Thomas
Nicolas
1997
Team Cycliste Azuréen
+ 57
10
Ferasse
Thibault
1994
U.C.Nantes Atlantique
+ 57
11
Orlhac
Boris
1991
Team Pro Immo Nicolas Roux
+ 01:03
12
Jousseaume
Alan
1998
V.S.Valletais
+ 01:25
13
David
Nicolas
1988
Creuse Oxygène Guéret
+ 02:27
14
Montauban
Jérémy
1999
Chambéry Cyclisme Formation
+ 02:44
15
Chevalier
Maxime
1999
V.C.Pays de Loudéac
+ 02:50
16
Raugel
Antoine
1999
Chambéry Cyclisme Formation
+ 02:58
17
Poisson
Damien
1997
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 02:58
18
Roger
Maxime
1995
Team Pro Immo Nicolas Roux
+ 03:01
19
Becret
Geoffrey
1996
U.C.Cholet 49
+ 03:01
20
Lagnet
Gari
1998
Lescar V.S
+ 03:01
21
Racault
Ronan
1988
Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys
+ 03:01
22
De Kee
Glenn
1998
Baguet - MIBA Poorten - Indulek
+ 03:01
23
Constantin
Baptiste
1994
Creuse Oxygène Guéret
+ 03:01
24
Ardouin
Tom
1998
V.S.Valletais
+ 03:01
25
Gehin
Lucas
1995
Team Cycliste Azuréen
+ 03:01
26
Le Gall
Tom
1996
Guidon Chalettois
+ 03:15
27
Boileau
Léo
1997
EC Saint-Etienne Loire
+ 03:17
28
Agut
Maxime
1998
Lescar V.S
+ 03:17
29
Jullien
Anthony
1998
Chambéry Cyclisme Formation
+ 03:17
30
Renault
Baptiste
1995
Sojasun Espoir- ACNC
+ 03:17
Information
Estivale Bretonne
France
3rd stage | 121.0 km
Le Ponthou
->
Le Ponthou
2.12.1