CN France Amateurs-RR - 2020

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Jason Tesson Sojasun espoir-ACNC 4:00:32
02 Emilien Jeannière Vendée U + 00
03 Clément Jolibert GSC Blagnac Velo Sport 31 + 00
04 Léo Bouvier SCO Dijon + 00
05 Thomas Bonnet Vendée U + 00
06 Nicolas Malle V.C.Pays de Loudéac + 00
07 Maël Guégan Sojasun espoir-ACNC + 00
08 Antoine Raugel AG2R La Mondiale + 00
09 Florian Dauphin Sojasun espoir-ACNC + 00
10 Gari Lagnet Océane Top 16 + 00
11 Maxime Jarnet EC Saint-Etienne Loire + 00
12 Théo Degache VC Vaulx-en-Velin-Team Matériel-vel + 00
13 Jonathan Couanon A.V.C. Aix-en-Provence + 00
14 Adrien Lagrée V.C.Pays de Loudéac + 00
15 Thibault D'Hervez Côtes d'Armor-Marie Morin + 00
16 Julien Jamot V.C.Rouen 76 + 00
17 Maxime Pasturel V.C.Pays de Loudéac + 00
18 Alexandre Delettre V.C.Villefranche Beaujolais + 00
19 Dylan Guinet V.C.Rouen 76 + 00
20 Pierre Almeida Charvieu-Chavagneux IC + 00
21 Aurélien Gilbert V.C.Pays de Loudéac + 00
22 Mattéo Vercher VC Vaulx-en-Velin-Team Matériel-vel + 00
23 Tom Mainguenaud Océane Top 16 + 00
24 Tristan Delacroix Team Cycliste Azuréen + 00
25 Axel Zingle Nippo Delko Provence + 00
26 Pierre Gouault Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 00
27 Thomas Joly V.C.Villefranche Beaujolais + 00
28 Florent Castellarnau Team Pro Immo Nicolas Roux + 00
29 Maxime Urruty Team Pro Immo Nicolas Roux + 00
30 Sandy Dujardin EC Saint-Etienne Loire + 00
31 Dylan Kowalski Côtes d'Armor-Marie Morin + 00
32 Charles Hancke ESEG Douai-Origine Cycles + 00
33 Jocelyn Baguelin Laval Cyclisme 53 + 00
34 Jean-Louis Le Ny Sojasun espoir-ACNC + 00
35 Romain Guillot Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 00
36 Dimitri Hopin UV Aube-Club Champagne Charlott' + 00
37 Paul Lapeira Chambéry Cyclisme Formation + 00
38 Maxime Rio Côtes d'Armor-Marie Morin + 00
39 Arthur Troy Occitane CF + 00
40 Adam Viez ESEG Douai-Origine Cycles + 00
41 Kévin Vauquelin Arkéa-Samsic + 00
42 Baptiste Didier Paris Cycliste Olympique + 00
43 Killian Briand V.S.Valletais + 00
44 Fabien Rondeau Laval Cyclisme 53 + 00
45 Théo Sagnier Dunkerque Littoral Cyclisme + 00
46 Simon Verger AG2R La Mondiale + 00
47 Maxime Dransart Laval Cyclisme 53 + 00
48 Jean Goubert Team Cycliste Azuréen + 00
49 Louis Coqueret UVC Charleville-Mezieres + 00
50 Paul-Victor Esteves Charvieu-Chavagneux IC + 00
51 Florentin Lecamus-Lambert Arkéa-Samsic + 00
52 Axel Huens V.C.Rouen 76 + 00
53 Corentin Navarro Occitane CF + 00
54 Antoine Bravard Charvieu-Chavagneux IC + 00
55 Kévin Le Cunff Dunkerque Littoral Cyclisme + 00
56 Nicolas Debeaumarché SCO Dijon + 00
57 Damian Wild Team Bricquebec Cotentin + 00
58 Thomas Champion Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 00
59 Louis Richard EC Saint-Etienne Loire + 00
60 Nicolas David V.C.Pays de Lorient + 00
61 Mathieu Pellegrin SCO Dijon + 00
62 Nicolas Prodhomme Cofidis + 00
63 Maël Boivin Team Pays de Dinan + 00
64 Lucas Avadanian V.C.Villefranche Beaujolais + 00
65 Maxime Agut GSC Blagnac Velo Sport 31 + 00
66 Kevin Besson Occitane CF + 08
67 Jacques Lebreton EC Saint-Etienne Loire + 08
68 Lucas Boniface U.V.Limoges-Team U 87 + 08
69 Elliot Phillippon GSC Blagnac Velo Sport 31 + 08
70 Emile Brenans Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 08
71 Valentin Tabellion Vendée U + 08
72 Jimmy Raibaud A.V.C. Aix-en-Provence + 08
73 Quentin Grolleau A.V.C. Aix-en-Provence + 08
74 Jordan Jegat Team UC Nantes - Atlantique + 08
75 Eliot Pauchard A.V.C. Aix-en-Provence + 08
76 Ewen Fernandez La Roche-sur-Yon Vendée Cyclisme + 08
77 Killian Larpe Team U Cube 17 + 08
78 Martin Deschatres Team Macadam's Cowboys + 08
79 Robin Boucher Guidon Chalettois + 08
80 Léo Danès Team UC Nantes - Atlantique + 08
81 Guillaume Monmasson Orleans Loiret Cyclisme + 18
82 Théo Jarnet VC Vaulx-en-Velin-Team Matériel-vel + 19
83 Thibault Lavenant Veloce Vannetais + 19
84 Francis Genetier Charvieu-Chavagneux IC + 22
85 Damien Poisson V.C.Pays de Loudéac + 23
86 Grégoire Salmon Sojasun espoir-ACNC + 30
87 Matthieu Boulo Team Pays de Dinan + 30
88 Boris Carene Team Carene Cycling Devo + 30
89 Axel Mariault Team UC Nantes - Atlantique + 30
90 Guillaume Dauschy Dunkerque Littoral Cyclisme + 33
91 Théo Cotard WB-Fybolia Locminé + 37
92 Aurélien Le Lay Côtes d'Armor-Marie Morin + 44
93 Alan Jousseaume Vendée U + 44
94 Corentin Farama-Robin Team Elite Restauration 89 + 44
95 Lucas Moder Team Elite Restauration 89 + 49
96 Anthony Rallé Team Pays de Dinan + 49
97 Camille Batista Guidon Chalettois + 52
98 Guerand Le Pennec Team La Crêpe de Brocéliande Bodeme + 53
99 Maxime Renault WB-Fybolia Locminé + 56
100 Yannick Martinez Guidon Chalettois + 58
101 Maxence Bonjean VC Vaulx-en-Velin-Team Matériel-vel + 1:07
102 Alexandre Jamet Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 1:07
103 Fabio Do Rego Team UC Nantes - Atlantique + 1:07
104 Kévin Avoine C.C.Nogent-sur-Oise + 1:07
105 Romain Bacon C.C.Nogent-sur-Oise + 1:07
106 Matthieu Demeautis Océane Top 16 + 1:32
107 Valentin Richard ESEG Douai-Origine Cycles + 1:48
108 Andrea Mifsud CR4C Roanne + 1:50
109 Morgan Kneisky A.C.Bisontine + 2:22
110 Maxime Richard C.C.Etupes + 2:35
111 Lucas Papillon C.C.Etupes + 2:35
112 Victor Guernalec Côtes d'Armor-Marie Morin + 2:37
113 Clément Braz Afonso C.C.Etupes + 3:25
114 Théo Matonti Team Cycliste Azuréen + 3:25
115 Mathieu Rigollot SCO Dijon + 3:25
116 Anthony Jullien AG2R La Mondiale + 3:25
117 Stefan Bennett Team Pro Immo Nicolas Roux + 3:47
118 Arnaud Pfrimmer C.C.Nogent-sur-Oise + 4:06
119 Clément Carisey Team Pro Immo Nicolas Roux + 4:06
120 Robin Meyer A.V.C. Aix-en-Provence + 4:06
121 Julien Souton SCO Dijon + 5:21
122 Simon Millon Guidon Chalettois + 5:21
123 Guillaume Bunodière V.C.Avranches + 6:00
124 Kevin Boyer V.C.Villefranche Beaujolais + 7:54
125 Vincent Pastot C.C.Nogent-sur-Oise + 8:17
126 Valentin Terrien Laval Cyclisme 53 + 8:17
127 Rémi Aubert C.C.Etupes + 11:54
128 Luc Dury EC Saint-Etienne Loire + 11:54
129 Julien Laidoun - + 11:54
130 Mathis Le Berre U.C.Briochine + 11:54
131 Thibault Valognes V.C.Rouen 76 + 14:09
132 Tom Chauvin Moyon Percy VC + 14:51
133 Florian Nocquet A.C.Bisontine + 15:15
134 Florian Barket Pédale Pilotine + 18:50
135 Thomas Delphis Chambéry Cyclisme Formation + 19:55
136 Ugo Ginestet Occitane CF + 19:55
137 Leo-Paul Jamin Team UC Nantes - Atlantique + 19:55
138 Julien Nehr V.C.Unité Schwenheim + 20:58
DSQ Paul Sauvage Charvieu-Chavagneux IC
DSQ Alexis Caresmel V.C.Amateur Saint Quentin
DNF Joseph Herisse -
DNF Simon Bolot A.C.Bisontine
DNF Simon Combes A.C.Bisontine
DNF Valentin Humbert A.C.Bisontine
DNF Lilian Langella C.C.Marmande 47
DNF Sébastien Havot C.C.Nogent-sur-Oise
DNF Dorian Foulon Caja Rural - Seguros RGA amateur
DNF Thomas Acosta CR4C Roanne
DNF Antoine Prunet CR4C Roanne
DNF Antoine Roussel CR4C Roanne
DNF Maxime Gressier Dunkerque Littoral Cyclisme
DNF Phileas Hansart Dunkerque Littoral Cyclisme
DNF Paul Bouteloup E.S.Torigni
DNF Baptiste Bernard ESEG Douai-Origine Cycles
DNF Pierre Valette ESEG Douai-Origine Cycles
DNF Axel Bouchet GSC Blagnac Velo Sport 31
DNF Titouan Huige GSC Blagnac Velo Sport 31
DNF Loïc Forestier Guidon Chalettois
DNF Théo Tardivel Hennebont Cyclisme
DNF Christophe Bellemare Jeunesse Cycliste 231
DNF Mickaël Stanislas Jeunesse Cycliste 231
DNF Clément Orceau La Roche-sur-Yon Vendée Cyclisme
DNF Florian Rapiteau Laval Cyclisme 53
DNF Titouan Guy Lescar V.S
DNF Nathan Vandepitte Occitane CF
DNF Louis Lapierre Océane Top 16
DNF Mathieu Warée Océane Top 16
DNF Guy Le Monnier De Gouville Orleans Loiret Cyclisme
DNF Thibaut Madorre Paris Cycliste Olympique
DNF Clement Le Boetez Team 24
DNF Alexy Tewes Team Elite Restauration 89
DNF Allan Chevillard Team Pays de Dinan
DNF Mickaël Guichard Team Pro Immo Nicolas Roux
DNF Antonin Boissière Team U Cube 17
DNF Vadim Deslandes Team U Cube 17
DNF Julien Lamy Team U Cube 17
DNF Gabriel Peyencet Team U Cube 17
DNF Théo Menant Total Direct Energie
DNF Adrien Bramoulle U.C.Cholet 49
DNF Quentin Bernard V.C.Amateur Saint Quentin
DNF Nicolas Pelleriaux V.C.Amateur Saint Quentin
DNF Dorian Zehnich V.C.Amateur Saint Quentin
DNF Mathieu Urbain V.C.Lucé
DNF Nathan Ruault V.S.Valletais
DNF Logan Gros VC Vaulx-en-Velin-Team Matériel-vel
DNF Aurelien Noel VCA du Bourget
DNF Lomig Le Clech WB-Fybolia Locminé
DNF Clément Poirier WB-Fybolia Locminé
Information
Nation France
Grand-Champ
Date 22nd August
Distance 164 km
CAT CN