Tour de l'Ain - 2010

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Maxime Bouet AG2R La Mondiale 04:00:55
02 Greg Van Avermaet Omega Pharma-Lotto + 00
03 Tony Gallopin Cofidis + 00
04 Romain Hardy Bretagne - Schuller + 00
05 Christophe Le Mével Française des Jeux + 00
06 Arnold Jeannesson Caisse d'Epargne + 00
07 Thierry Hupond Skil - Shimano + 00
08 Fabrice Jeandesboz Saur - Sojasun + 00
09 Wout Poels Vacansoleil + 00
10 Hubert Dupont AG2R La Mondiale + 00
11 Thomas Bonnin France + 00
12 Dmitriy Muravyev RadioShack + 00
13 Thomas Damuseau Skil - Shimano + 00
14 Haimar Zubeldia RadioShack + 00
15 Thibaut Pinot Française des Jeux + 00
16 Nicolas Capdebuy Française des Jeux + 00
17 Julien Mazet BigMat - Auber 93 + 00
18 Kalle Kriit Cofidis + 00
19 Ludovic Turpin AG2R La Mondiale + 00
20 David Moncoutié Cofidis + 00
21 Pierre Cazaux Française des Jeux + 00
22 Arnaud Courteille France + 00
23 Francisco Pérez Caisse d'Epargne + 00
24 Yoann Barbas France + 00
25 Clément Lhotellerie Roubaix - Lille Metropole + 00
26 John Gadret AG2R La Mondiale + 00
27 Stéphane Rossetto Vacansoleil + 00
28 Jean-Marc Bideau Bretagne - Schuller + 00
29 Jérôme Coppel Saur - Sojasun + 00
30 Johnny Hoogerland Vacansoleil + 00
31 Matthieu Boulo Roubaix - Lille Metropole + 00
32 Tejay Van Garderen Team HTC - Columbia + 00
33 Romain Bardet France + 00
34 Rémy Di Gregorio Française des Jeux + 00
35 Eduardo Gonzalo Ramirez Bretagne - Schuller + 00
36 Ivan Rovny RadioShack + 00
37 Alexandre Shushemoin Kazakhstan + 00
38 Frederik Wilmann Skil - Shimano + 00
39 Mickaël Buffaz Cofidis + 00
40 Marco Pinotti Team HTC - Columbia + 00
41 Mathieu Perget Caisse d'Epargne + 00
42 Jan Bakelants Omega Pharma-Lotto + 00
43 Martin Kohler BMC Racing Team + 00
44 Jurgen Van Goolen Omega Pharma-Lotto + 00
45 Florian Guillou Bretagne - Schuller + 00
46 Maxime Mederel BigMat - Auber 93 + 00
47 Johann Tschopp BBOX Bouygues Telecom + 00
48 Damien Monier Cofidis + 00
49 Steve Morabito BMC Racing Team + 00
50 Wilco Kelderman Rabobank CT + 00
51 Morgan Kneisky Roubaix - Lille Metropole + 30
52 Dimitri Le Boulch BigMat - Auber 93 + 02:29
53 Giovanni Bernaudeau BBOX Bouygues Telecom + 02:29
54 Fumiyuki Beppu RadioShack + 02:29
55 Benoît Daeninck Roubaix - Lille Metropole + 02:29
56 Merey Khakharman Kazakhstan + 02:29
57 Gaël Malacarne Bretagne - Schuller + 03:20
58 Cyril Bessy Saur - Sojasun + 03:30
59 Nick Van der Lijke Rabobank CT + 05:51
60 Jean-Lou Paiani France + 05:51
61 Brice Feillu Vacansoleil + 06:16
62 Jelle Vanendert Omega Pharma-Lotto + 06:16
63 Yukihiro Doi Skil - Shimano + 07:21
64 Jasper Ockeloen Rabobank CT + 07:21
65 Ronan Racault BigMat - Auber 93 + 07:21
66 José Luis Rubiera RadioShack + 07:21
67 Moreno Hofland Rabobank CT + 07:21
68 Feng Han Skil - Shimano + 07:21
69 Geoffrey Soupe France + 07:21
70 Julien Loubet AG2R La Mondiale + 07:21
71 Sébastien Duret Bretagne - Schuller + 07:21
72 Mathieu Claude BBOX Bouygues Telecom + 07:21
73 Karsten Kroon BMC Racing Team + 07:21
74 Ruslan Tleubayev Kazakhstan + 07:21
75 Markel Irizar RadioShack + 07:21
76 Laurent Mangel Saur - Sojasun + 07:21
77 Jonathan Hivert Saur - Sojasun + 07:21
78 Johan Mombaerts BigMat - Auber 93 + 07:21
79 Wesley Kreder Rabobank CT + 07:21
80 Olivier Kaisen Omega Pharma-Lotto + 07:21
81 Jocelyn Bar Roubaix - Lille Metropole + 09:24
82 Aleksejs Saramotins Team HTC - Columbia + 14:08
83 Vicente Reynès Team HTC - Columbia + 14:49
84 Leigh Howard Team HTC - Columbia + 14:49
85 Franck Bouyer BBOX Bouygues Telecom + 14:49
86 Mathieu Drujon Caisse d'Epargne + 14:49
87 Yevgeniy Sladkov Kazakhstan + 14:49
88 Roman Zhiyentayev Kazakhstan + 14:49
89 Romain Feillu Vacansoleil + 14:49
90 Arnaud Coyot Caisse d'Epargne + 14:49
91 Nacer Bouhanni Française des Jeux + 14:49
92 Rémy Cusin Cofidis + 14:49
93 Cyril Dessel AG2R La Mondiale + 14:49
94 Cole House BMC Racing Team + 14:49
95 Fabien Bacquet BigMat - Auber 93 + 14:49
96 Lieuwe Westra Vacansoleil + 14:49
97 Mats Boeve Rabobank CT + 14:49
98 John Murphy BMC Racing Team + 14:49
99 Cedric Pineau Roubaix - Lille Metropole + 14:49
100 Stephane Poulhies Saur - Sojasun + 14:49
101 Steve Chainel BBOX Bouygues Telecom + 14:49
102 Craig Lewis Team HTC - Columbia + 14:49
DNS Alexandre Geniez Skil - Shimano
DNF Thomas Voeckler BBOX Bouygues Telecom
DNF Chris Barton BMC Racing Team
Information
Nation France
Date 13th August
Where Montmerle-Sur-Saone -> Arbent
What 3rd stage
Distance 165 km
Leader T.Gallopin
Youth T.Gallopin
Points R.Feillu
Mountain B.Daeninck
Combative B.Daeninck
Other
Embed Results