Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tour de l'Ain
UCI, Stage race, 10th -14th August 2010, France
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: Prologue
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Embed Results
Nations
Australia
Belgium
China
Estonia
France
Italy
Japan
Kazakhstan
Latvia
Netherlands
Norway
Russia
Spain
Switzerland
USA
Teams
AG2R La Mondiale
BBOX Bouygues Telecom
BigMat - Auber 93
BMC Racing Team
Bretagne - Schuller
Caisse d'Epargne
Cofidis
Française des Jeux
France
Kazakhstan
Omega Pharma-Lotto
Rabobank CT
RadioShack
Roubaix - Lille Metropole
Saur - Sojasun
Skil - Shimano
Team HTC - Columbia
Vacansoleil
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Zubeldia
Haimar
1977
RadioShack
13:44:32
02
Poels
Wout
1987
Vacansoleil
+ 00
03
Moncoutié
David
1975
Cofidis
+ 05
04
van Garderen
Tejay
1988
Team HTC - Columbia
+ 07
05
Pinot
Thibaut
1990
Française des Jeux
+ 10
06
Coppel
Jérôme
1986
Saur - Sojasun
+ 11
07
Jeandesboz
Fabrice
1984
Saur - Sojasun
+ 13
08
Tschopp
Johann
1982
BBOX Bouygues Telecom
+ 19
09
Van Avermaet
Greg
1985
Omega Pharma-Lotto
+ 23
10
Gallopin
Tony
1988
Cofidis
+ 31
11
Bouet
Maxime
1986
AG2R La Mondiale
+ 37
12
Kelderman
Wilco
1991
Rabobank CT
+ 38
13
Morabito
Steve
1983
BMC Racing Team
+ 41
14
Hoogerland
Johnny
1983
Vacansoleil
+ 43
15
Wilmann
Frederik
1985
Skil - Shimano
+ 44
16
Le Mével
Christophe
1980
Française des Jeux
+ 49
17
Shushemoin
Alexandre
1987
Kazakhstan
+ 49
18
Hardy
Romain
1988
Bretagne - Schuller
+ 49
19
Jeannesson
Arnold
1986
Caisse d'Epargne
+ 53
20
Bonnin
Thomas
1989
France
+ 54
21
Mederel
Maxime
1980
BigMat - Auber 93
+ 59
22
Perget
Mathieu
1984
Caisse d'Epargne
+ 59
23
Mazet
Julien
1981
BigMat - Auber 93
+ 01:02
24
Dupont
Hubert
1980
AG2R La Mondiale
+ 01:26
25
Bakelants
Jan
1986
Omega Pharma-Lotto
+ 02:37
26
Gadret
John
1979
AG2R La Mondiale
+ 04:25
27
Buffaz
Mickaël
1979
Cofidis
+ 06:29
28
Pinotti
Marco
1976
Team HTC - Columbia
+ 06:29
29
Damuseau
Thomas
1989
Skil - Shimano
+ 06:38
30
Van Goolen
Jurgen
1980
Omega Pharma-Lotto
+ 06:40
31
Di Gregorio
Rémy
1985
Française des Jeux
+ 06:41
32
Rossetto
Stéphane
1987
Vacansoleil
+ 06:44
33
Barbas
Yoann
1988
France
+ 06:46
34
Bardet
Romain
1990
France
+ 07:28
35
Boulo
Matthieu
1989
Roubaix - Lille Metropole
+ 08:07
36
Rubiera
José Luis
1973
RadioShack
+ 08:09
37
Turpin
Ludovic
1975
AG2R La Mondiale
+ 08:16
38
Cazaux
Pierre
1984
Française des Jeux
+ 08:22
39
Muravyev
Dmitriy
1979
RadioShack
+ 08:24
40
Capdebuy
Nicolas
1988
Française des Jeux
+ 08:25
41
Kneisky
Morgan
1987
Roubaix - Lille Metropole
+ 08:52
42
Hupond
Thierry
1984
Skil - Shimano
+ 09:06
43
Pérez
Francisco
1978
Caisse d'Epargne
+ 11:06
44
Bernaudeau
Giovanni
1983
BBOX Bouygues Telecom
+ 11:43
45
Feillu
Brice
1985
Vacansoleil
+ 12:58
46
Rovny
Ivan
1987
RadioShack
+ 15:14
47
Hofland
Moreno
1991
Rabobank CT
+ 15:29
48
Loubet
Julien
1985
AG2R La Mondiale
+ 15:35
49
Gonzalo Ramirez
Eduardo
1983
Bretagne - Schuller
+ 15:40
50
Beppu
Fumiyuki
1983
RadioShack
+ 16:01
51
Guillou
Florian
1982
Bretagne - Schuller
+ 16:22
52
Bideau
Jean-Marc
1984
Bretagne - Schuller
+ 16:57
53
Courteille
Arnaud
1989
France
+ 17:02
54
Le Boulch
Dimitri
1989
BigMat - Auber 93
+ 17:13
55
Doi
Yukihiro
1983
Skil - Shimano
+ 19:16
56
Duret
Sébastien
1980
Bretagne - Schuller
+ 19:19
57
Malacarne
Gaël
1986
Bretagne - Schuller
+ 19:34
58
van der Lijke
Nick
1991
Rabobank CT
+ 20:04
59
Lhotellerie
Clément
1986
Roubaix - Lille Metropole
+ 20:49
60
Soupe
Geoffrey
1988
France
+ 20:54
61
Feillu
Romain
1984
Vacansoleil
+ 20:55
62
Ockeloen
Jasper
1990
Rabobank CT
+ 21:04
63
Racault
Ronan
1988
BigMat - Auber 93
+ 21:53
64
Kreder
Wesley
1990
Rabobank CT
+ 22:17
65
Monier
Damien
1982
Cofidis
+ 22:43
66
Khakharman
Merey
1989
Kazakhstan
+ 23:25
67
Mombaerts
Johan
1984
BigMat - Auber 93
+ 23:25
68
Irizar
Markel
1980
RadioShack
+ 23:26
69
Claude
Mathieu
1983
BBOX Bouygues Telecom
+ 24:20
70
Tleubayev
Ruslan
1987
Kazakhstan
+ 25:29
71
Han
Feng
1985
Skil - Shimano
+ 25:35
72
Dessel
Cyril
1974
AG2R La Mondiale
+ 25:59
73
Paiani
Jean-Lou
1988
France
+ 28:27
74
Saramotins
Aleksejs
1982
Team HTC - Columbia
+ 29:15
75
Pineau
Cédric
1985
Roubaix - Lille Metropole
+ 29:54
76
Kroon
Karsten
1976
BMC Racing Team
+ 29:59
77
Westra
Lieuwe
1982
Vacansoleil
+ 30:14
78
Lewis
Craig
1985
Team HTC - Columbia
+ 30:56
79
Bouyer
Franck
1974
BBOX Bouygues Telecom
+ 31:47
80
Reynès
Vicente
1981
Team HTC - Columbia
+ 31:49
81
Bacquet
Fabien
1986
BigMat - Auber 93
+ 31:49
82
Coyot
Arnaud
1980
Caisse d'Epargne
+ 31:57
83
Zhiyentayev
Roman
1986
Kazakhstan
+ 32:00
84
Daeninck
Benoît
1981
Roubaix - Lille Metropole
+ 32:08
85
Sladkov
Yevgeniy
1983
Kazakhstan
+ 33:13
86
Boeve
Mats
1990
Rabobank CT
+ 35:32
87
Howard
Leigh
1989
Team HTC - Columbia
+ 38:07
88
Cusin
Rémy
1986
Cofidis
+ 38:17
89
Bouhanni
Nacer
1990
Française des Jeux
+ 44:24
90
House
Cole
1988
BMC Racing Team
+ 44:31
DNF
Jumabekov
Nazar
1987
Kazakhstan
DNF
Chainel
Steve
1983
BBOX Bouygues Telecom
DNF
Voeckler
Thomas
1979
BBOX Bouygues Telecom
DNF
Barton
Chris
1988
BMC Racing Team
DNF
Kohler
Martin
1985
BMC Racing Team
DNF
Murphy
John
1984
BMC Racing Team
DNF
Drujon
Mathieu
1983
Caisse d'Epargne
DNF
Kriit
Kalle
1983
Cofidis
DNF
Brandt
Christophe
1977
Omega Pharma-Lotto
DNF
Kaisen
Olivier
1983
Omega Pharma-Lotto
DNF
Vanendert
Jelle
1985
Omega Pharma-Lotto
DNF
Bar
Jocelyn
1988
Roubaix - Lille Metropole
DNF
Bessy
Cyril
1986
Saur - Sojasun
DNF
Hivert
Jonathan
1985
Saur - Sojasun
DNF
Mangel
Laurent
1981
Saur - Sojasun
DNF
Poulhiès
Stéphane
1985
Saur - Sojasun
DNF
Geniez
Alexandre
1988
Skil - Shimano
Information
Tour de l'Ain
France
10th -14th August 2010
2.1