FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Tour de l'Ain
UCI, Stage race, 3rd stage, 9th August 2005, France
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
Stage
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Embed Results
Nations
Australia
Belgium
Canada
France
Great Britain
Italy
Japan
Kazakhstan
Kyrgyzstan
Netherlands
Netherlands Antilles
New Zealand
Russia
Spain
Sweden
Ukraine
USA
Teams
-
AG2R Prévoyance
Agritubel
Auber 93
Bouygues Telecom
Bretagne - Jean Floch
Cofidis
Crédit Agricole
Cycling Team Capec
Davitamon - Lotto
Discovery Channel
Française des Jeux
Jartazi - Granville Team
La Pomme Marseille
Quick Step
R.A.G.T. Semences
Rabobank CT
Team TIAA - CREF
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Naibo
Carl
1982
Bretagne - Jean Floch
03:47:08
02
Pérez Rodríguez
Luis
1974
Cofidis
+ 58
03
Turpin
Ludovic
1975
AG2R Prévoyance
+ 01:07
04
Moreni
Cristian
1972
Quick Step
+ 01:11
05
Pecharroman
Jose Antonio
1978
Quick Step
+ 01:35
06
Lelarge
Noan
1975
Bretagne - Jean Floch
+ 01:51
07
Plouhinec
Samuel
1976
Bretagne - Jean Floch
+ 01:54
08
Raisin
Saul
1983
Crédit Agricole
+ 02:09
09
Di Gregorio
Rémy
1985
Française des Jeux
+ 02:14
10
Mercado
Juan Miguel
1978
Quick Step
+ 02:19
11
van Hecke
Preben
1982
Davitamon - Lotto
+ 02:32
12
Le Mével
Christophe
1980
Crédit Agricole
+ 02:54
13
Gadret
John
1979
Jartazi - Granville Team
+ 03:34
14
Dumoulin
Samuel
1980
AG2R Prévoyance
+ 03:36
15
Salmon
Benoît
1974
Agritubel
+ 04:02
16
Bichot
Freddy
1979
Française des Jeux
+ 04:05
17
Atienza
Daniel
1974
Cofidis
+ 04:07
18
Rinero
Christophe
1973
R.A.G.T. Semences
+ 04:14
19
Hesjedal
Ryder
1980
Discovery Channel
+ 05:23
20
Bellotti
Francesco
1979
Crédit Agricole
+ 05:25
21
Mazet
Julien
1981
Auber 93
+ 05:28
22
McCarty
Jonathan Patrick
1982
Discovery Channel
+ 05:32
23
Mizurov
Andrey
1973
Cycling Team Capec
+ 05:46
24
Mederel
Maxime
1980
Auber 93
+ 06:21
25
Duque
Leonardo
1980
Jartazi - Granville Team
+ 06:24
26
Dulac
Nicolas
1982
R.A.G.T. Semences
+ 06:29
27
Minard
Sébastien
1982
R.A.G.T. Semences
+ 06:30
28
Buffaz
Mickaël
1979
Agritubel
+ 06:46
29
Lange
Michael
1983
Team TIAA - CREF
+ 07:32
30
Clement
Stef
1982
Rabobank CT
+ 07:36
31
Finot
Frederic
1977
Française des Jeux
+ 07:41
32
Crosbie
Nicolas
1980
Agritubel
+ 07:46
33
Dessel
Cyril
1974
AG2R Prévoyance
+ 07:46
34
Petilleau
Stephane
1971
Bretagne - Jean Floch
+ 08:03
35
Oriol
Christophe
1973
AG2R Prévoyance
+ 08:15
36
Martinez
José Alberto
1975
Agritubel
+ 08:18
37
Wiggins
Bradley
1980
Crédit Agricole
+ 08:54
38
Roy
Jérémy
1983
Française des Jeux
+ 09:48
39
Beppu
Fumiyuki
1983
Discovery Channel
+ 10:17
40
Hupond
Thierry
1984
La Pomme Marseille
+ 10:34
41
Dalibard
Antoine
1983
Bretagne - Jean Floch
+ 10:47
42
Blackgrove
Heath
1980
Jartazi - Granville Team
+ 11:06
43
Dupont
Hubert
1980
R.A.G.T. Semences
+ 11:15
44
Bodrogi
László
1976
Crédit Agricole
+ 11:23
45
Cruz
Antonio
1971
Discovery Channel
+ 12:05
46
Leukemans
Björn
1977
Davitamon - Lotto
+ 12:18
47
Vogondy
Nicolas
1977
Crédit Agricole
+ 12:18
48
Pichon
Mickael
1973
Bouygues Telecom
+ 13:05
49
Jérôme
Vincent
1984
Bouygues Telecom
+ 13:05
50
Edaleine
Christophe
1979
Cofidis
+ 13:05
51
Patanchon
Fabien
1983
Française des Jeux
+ 13:08
52
Morizot
Florian
1985
-
+ 13:36
53
Duggan
Timothy
1982
Team TIAA - CREF
+ 13:57
54
Lewis
Craig
1985
Team TIAA - CREF
+ 13:59
55
Creed
Michael
1981
Discovery Channel
+ 13:59
56
Nilsson
John
1978
Auber 93
+ 14:16
57
Kuyckx
Jan
1979
Davitamon - Lotto
+ 14:34
58
Thebault
Christophe
1972
Bretagne - Jean Floch
+ 14:34
59
Reus
Kai
1985
Rabobank CT
+ 14:41
60
Gillespie
Stuart
1983
Team TIAA - CREF
+ 14:41
61
Mikhailov
Gennady
1974
Discovery Channel
+ 15:08
62
Labbe
Arnaud
1976
Auber 93
+ 15:26
63
Abakoumov
Igor
1981
Jartazi - Granville Team
+ 15:26
64
Canouet
Gilles
1976
Agritubel
+ 16:13
65
Bonnaire
Olivier
1983
Bouygues Telecom
+ 16:35
66
Mespoulede
Jean
1980
-
+ 17:14
67
Nazon
Jean-Patrick
1977
AG2R Prévoyance
+ 17:35
68
Kozontchuk
Dmitriy
1984
Rabobank CT
+ 17:35
69
Kostyuk
Denys
1982
Jartazi - Granville Team
+ 17:35
70
Martin
Ludovic
1976
R.A.G.T. Semences
+ 17:35
71
Monier
Damien
1982
Cofidis
+ 17:35
72
Penne
Stijn
1983
Jartazi - Granville Team
+ 17:48
73
Le Boulanger
Yoann
1975
R.A.G.T. Semences
+ 17:51
74
van Bon
Léon
1972
Davitamon - Lotto
+ 18:07
75
Dymovskikh
Alexandr
1983
Cycling Team Capec
+ 20:31
76
Bazayev
Assan
1981
Cycling Team Capec
+ 20:31
77
Gates
Nick
1972
Davitamon - Lotto
+ 20:38
78
Calzati
Sylvain
1979
AG2R Prévoyance
+ 21:21
79
Fernández Bustinza
Bingen
1972
Cofidis
+ 21:29
80
Augé
Stephane
1974
Cofidis
+ 21:29
81
Drujon
Mathieu
1983
Française des Jeux
+ 21:29
82
Boom
Lars
1985
Rabobank CT
+ 21:29
83
Gérard
Arnaud
1984
Française des Jeux
+ 21:38
84
Laurent
Christophe
1977
Agritubel
+ 21:38
85
Baigudinov
Kairat
1978
Cycling Team Capec
+ 22:31
86
Malle
Mickaël
1982
-
+ 27:41
87
Claude
Mathieu
1983
Bouygues Telecom
+ 27:41
88
Robinson
David
1983
Team TIAA - CREF
+ 27:41
89
De Maar
Marc
1984
Rabobank CT
+ 27:41
90
Veelers
Tom
1984
Rabobank CT
+ 27:41
91
Macgregor
Ian
1983
Team TIAA - CREF
+ 27:41
92
Neirynck
Kevin
1982
Quick Step
+ 27:41
93
Kolessov
Alexey
1984
Cycling Team Capec
+ 27:41
94
Garrido
Jose Antonio
1975
Quick Step
+ 27:41
95
Marino
Jean-Marc
1983
Crédit Agricole
+ 27:50
96
Vogels
Henk
1973
Davitamon - Lotto
+ 27:52
97
Weylandt
Wouter
1984
Quick Step
+ 27:55
DNF
Wacker
Eugen
1976
Cycling Team Capec
DNF
Bonnet
William
1982
Auber 93
DNF
Bernaudeau
Giovanni
1983
Bouygues Telecom
DNF
Mainguenaud
Frederic
1974
Bouygues Telecom
DNF
Valentin
Tristan
1982
Auber 93
Information
Tour de l'Ain
France
3rd stage | 140.0 km
Belley
->
Culoz
2.1
C.Naibo
| Leader