Tour of the Alps - 2021

Overall Youth Mountain Sprint Team

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Simon Yates Team BikeExchange 18:36:06200
02 Pello Bilbao Bahrain Victorious + 58150
03 Aleksandr Vlasov Astana-Premier Tech + 01:06125
04 Alexander Cepeda Androni Giocattoli-Sidermec + 02:25100
05 Hugh Carthy EF Education-NIPPO + 02:3785
06 Pavel Sivakov INEOS Grenadiers + 02:4470
07 Nairo Quintana Arkéa-Samsic + 02:5460
08 Ruben Guerreiro EF Education-NIPPO + 03:1250
09 Romain Bardet Team DSM + 03:1240
10 Nick Schultz Team BikeExchange + 03:3635
11 Geoffrey Bouchard AG2R Citroën Team + 03:5330
12 Matteo Fabbro BORA-hansgrohe + 03:5925
13 Daniel Martinez INEOS Grenadiers + 04:2120
14 Alejandro Osorio Caja Rural-Seguros RGA + 04:2515
15 Daniel Martin Israel Start-Up Nation + 04:3510
16 Domenico Pozzovivo Team Qhubeka NextHash + 05:015
17 Joe Dombrowski UAE Team Emirates + 06:205
18 Florian Lipowitz Tirol KTM Cycling Team + 06:285
19 Amanuel Gebreigzabhier Trek-Segafredo + 08:215
20 Hermann Pernsteiner Bahrain Victorious + 08:535
21 Giovanni Carboni Bardiani CSF Faizanè + 09:485
22 Tony Gallopin AG2R Citroën Team + 09:525
23 Gianni Moscon INEOS Grenadiers + 10:075
24 Gianluca Brambilla Trek-Segafredo + 10:175
25 Erik Fetter EOLO-KOMETA + 10:285
26 Antonio Nibali Trek-Segafredo + 11:205
27 Attila Valter Groupama-FDJ + 11:385
28 Vadim Pronskiy Astana-Premier Tech + 12:015
29 Luis León Sánchez Astana-Premier Tech + 12:055
30 Jaakko Hänninen AG2R Citroën Team + 12:315
31 Guy Niv Israel Start-Up Nation + 13:133
32 Sebastian Henao INEOS Grenadiers + 13:303
33 Lawrence Warbasse AG2R Citroën Team + 14:043
34 Felix Großschartner BORA-hansgrohe + 14:333
35 Ben Zwiehoff BORA-hansgrohe + 14:523
36 Nicolas Prodhomme AG2R Citroën Team + 15:433
37 Mattias Skjelmose Jensen Trek-Segafredo + 16:323
38 Andres Ardila UAE Team Emirates + 16:323
39 Kilian Frankiny Team Qhubeka NextHash + 16:333
40 Michel Ries Trek-Segafredo + 16:553
41 Georg Steinhauser Tirol KTM Cycling Team + 17:28
42 Ivan Sosa INEOS Grenadiers + 17:39
43 Nicolas Roche Team DSM + 17:45
44 Edward Ravasi EOLO-KOMETA + 18:10
45 Simone Ravanelli Androni Giocattoli-Sidermec + 18:34
46 Tejay Van Garderen EF Education-NIPPO + 19:01
47 Anton Palzer BORA-hansgrohe + 20:52
48 Luca Chirico Androni Giocattoli-Sidermec + 20:54
49 Alexander Cataford Israel Start-Up Nation + 21:18
50 François Bidard AG2R Citroën Team + 21:44
51 Natnael Tesfazion Androni Giocattoli-Sidermec + 22:12
52 Winner Anacona Arkéa-Samsic + 22:14
53 Pavel Kochetkov Gazprom-RusVelo + 22:33
54 Anthony Delaplace Arkéa-Samsic + 23:58
55 Jonas Gregaard Astana-Premier Tech + 24:33
56 Julen Amezqueta Caja Rural-Seguros RGA + 24:43
57 Simon Guglielmi Groupama-FDJ + 24:49
58 Lars Van Den Berg Groupama-FDJ + 24:59
59 Tanel Kangert Team BikeExchange + 25:09
60 Thibaut Pinot Groupama-FDJ + 25:35
61 Luca Covili Bardiani CSF Faizanè + 26:25
62 Omer Goldstein Israel Start-Up Nation + 27:13
63 Alessandro De Marchi Israel Start-Up Nation + 27:15
64 Ilnur Zakarin Gazprom-RusVelo + 27:27
65 Davide Gabburo Bardiani CSF Faizanè + 27:57
66 Rafael Valls Bahrain Victorious + 28:23
67 Cristian Scaroni Gazprom-RusVelo + 28:28
68 Cristian Munoz UAE Team Emirates + 28:46
69 Filippo Zana Bardiani CSF Faizanè + 30:11
70 Sergio Martin Caja Rural-Seguros RGA + 30:33
71 Mark Christian EOLO-KOMETA + 31:08
72 Mark Padun Bahrain Victorious + 31:11
73 Fabio Felline Astana-Premier Tech + 32:20
74 Daniel Savini Bardiani CSF Faizanè + 33:28
75 Yukiya Arashiro Bahrain Victorious + 35:21
76 Matteo Sobrero Astana-Premier Tech + 36:00
77 Michael Storer Team DSM + 36:50
78 Enrico Battaglin Bardiani CSF Faizanè + 38:38
79 Santiago Umba Androni Giocattoli-Sidermec + 39:30
80 Callum Scotson Team BikeExchange + 40:00
81 Johnatan Cañaveral Bardiani CSF Faizanè + 41:59
82 Romain Combaud Team DSM + 42:02
83 Alessandro Bisolti Androni Giocattoli-Sidermec + 42:55
84 Lachlan Morton EF Education-NIPPO + 44:35
85 Dayer Quintana Arkéa-Samsic + 44:49
86 Salvatore Puccio INEOS Grenadiers + 47:05
87 Kevin Colleoni Team BikeExchange + 47:15
88 Connor Brown Team Qhubeka NextHash + 47:37
89 Maxime Bouet Arkéa-Samsic + 48:00
90 Marton Dina EOLO-KOMETA + 48:44
91 Jon Barrenetxea Caja Rural-Seguros RGA + 49:06
92 Alexandr Riabushenko UAE Team Emirates + 49:54
93 Chris Froome Israel Start-Up Nation + 51:09
94 Cameron Meyer Team BikeExchange + 55:08
95 Nicholas Dlamini Team Qhubeka NextHash + 55:41
96 Henri Vandenabeele Team DSM + 56:20
97 Marco Marcato UAE Team Emirates + 59:54
98 Anton Kuzmin Gazprom-RusVelo + 01:00:11
99 Denis Nekrasov Gazprom-RusVelo + 01:00:23
100 Domen Novak Bahrain Victorious + 01:01:16
101 Reuben Thompson Groupama-FDJ + 01:02:04
102 Frederik Wandahl BORA-hansgrohe + 01:03:07
103 Davide Bais EOLO-KOMETA + 01:06:27
104 Tobias Ludvigsson Groupama-FDJ + 01:07:15
105 Lukas Pöstlberger BORA-hansgrohe + 01:07:16
106 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 01:07:52
107 Andrea Vendrame AG2R Citroën Team + 01:09:13
108 Antoine Duchesne Groupama-FDJ + 01:10:00
109 William Barta EF Education-NIPPO + 01:13:47
110 Nikolay Cherkasov Gazprom-RusVelo + 01:14:34
111 Leon Heinschke Team DSM + 01:17:55
112 Leonardo Basso INEOS Grenadiers + 01:19:08
113 Julius Van Den Berg EF Education-NIPPO + 01:21:02
114 Mathias Vacek Gazprom-RusVelo + 01:24:33
115 Matevz Govekar Tirol KTM Cycling Team + 01:27:03
116 Rüdiger Selig BORA-hansgrohe + 01:29:09
DNF Daniel Muñoz Androni Giocattoli-Sidermec
DNF Harold Tejada Astana-Premier Tech
DNF Chun Kai Feng Bahrain Victorious
DNF Juan Fernando Calle Caja Rural-Seguros RGA
DNF Alvaro Cuadros Caja Rural-Seguros RGA
DNF Alessandro Fancellu EOLO-KOMETA
DNF Alejandro Ropero EOLO-KOMETA
DNF Ben Hermans Israel Start-Up Nation
DNF Romain Hardy Arkéa-Samsic
DNF Markus Pajur Arkéa-Samsic
DNF Mikel Nieve Team BikeExchange
DNF Jai Hindley Team DSM
DNF Reinardt Janse Van Rensburg Team Qhubeka NextHash
DNF Lasse Norman Hansen Team Qhubeka NextHash
DNF Karel Vacek Team Qhubeka NextHash
DNF Logan Mclain Tirol KTM Cycling Team
DNF Kevin Pezzo Rosola Tirol KTM Cycling Team
DNF Emanuel Zangerle Tirol KTM Cycling Team
DNF Antonio Tiberi Trek-Segafredo
DNF Oliviero Troia UAE Team Emirates
DNF Idar Andersen Uno-X Pro Cycling Team
DNF Morten Hulgaard Uno-X Pro Cycling Team
DNF Tobias Halland Johannessen Uno-X Pro Cycling Team
DNF Sindre Kulset Uno-X Pro Cycling Team
DNF Lars Saugstad Uno-X Pro Cycling Team
DNF Torjus Sleen Uno-X Pro Cycling Team
DNF Torstein Træen Uno-X Pro Cycling Team
Information
Nation Italy
Date 19th - 23rd April
CAT 2.Pro
Other
Embed Results