Right now | 2020 Giro Stages | 2020 Tour Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid | FC Awards

2014 Tour of the Alps - Giro del Trentino

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (7) Fantasy

General Youth Mountain

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Cadel Evans 1977 BMC Racing Team 14:14:03180
02 Domenico Pozzovivo 1982 AG2R La Mondiale + 50144
03 Przemyslaw Niemiec 1980 Lampre - Merida + 1:01108
04 Fabio Duarte 1986 Colombia + 1:0190
05 Louis Meintjes 1992 MTN - Qhubeka + 1:0681
06 Tiago Machado 1985 Team NetApp - Endura + 1:0772
07 Fabio Aru 1990 Astana Pro Team + 1:0965
08 Michele Scarponi 1979 Astana Pro Team + 1:1158
09 Franco Pellizotti 1978 Androni Giocattoli + 1:2652
10 Mikel Landa 1989 Astana Pro Team + 1:3247
11 Igor Anton 1983 Movistar Team + 3:2843
12 George Bennett 1990 Cannondale + 3:5340
13 Matteo Rabottini 1987 Yellow Fluo + 4:0336
14 Francesco Bongiorno 1990 Bardiani Valvole-CSF Inox + 4:1732
15 Hubert Dupont 1980 AG2R La Mondiale + 4:2229
16 Kanstantsin Sivtsov 1982 Team Sky + 5:4227
17 Marcos Garcia 1986 Caja Rural - Seguros RGA + 5:5225
18 Mauro Finetto 1985 Yellow Fluo + 6:0723
19 Bradley Wiggins 1980 Team Sky + 6:2622
20 Edoardo Zardini 1989 Bardiani Valvole-CSF Inox + 6:3720
21 Sergey Lagutin 1981 RusVelo + 6:4118
22 Sergio Pardilla 1984 MTN - Qhubeka + 6:4616
23 Steve Morabito 1983 BMC Racing Team + 6:5014
24 Eros Capecchi 1986 Movistar Team + 7:0113
25 Ivan Basso 1977 Cannondale + 8:1011
26 Jarlinson Pantano 1988 Colombia + 8:579
27 Winner Anacona 1988 Lampre - Merida + 9:017
28 Ilnur Zakarin 1989 RusVelo + 9:215
29 Artem Ovechkin 1986 RusVelo + 9:444
30 Marek Rutkiewicz 1981 CCC Polsat Polkowice + 10:502
31 Yonder Godoy 1993 Androni Giocattoli + 10:55
32 Amets Txurruka 1982 Caja Rural - Seguros RGA + 12:26
33 Philip Deignan 1983 Team Sky + 12:41
34 David De La Cruz 1989 Team NetApp - Endura + 13:07
35 Jose Mendes 1985 Team NetApp - Endura + 13:18
36 Patrick Facchini 1988 Androni Giocattoli + 13:46
37 Leopold König 1987 Team NetApp - Endura + 14:02
38 Jackson Rodriguez 1985 Androni Giocattoli + 14:52
39 Diego Rosa 1989 Androni Giocattoli + 15:07
40 Ruben Fernandez 1991 Caja Rural - Seguros RGA + 16:01
41 Maxime Bouet 1986 AG2R La Mondiale + 17:18
42 Yonathan Monsalve 1989 Yellow Fluo + 17:40
43 Brent Bookwalter 1984 BMC Racing Team + 18:23
44 Paolo Tiralongo 1977 Astana Pro Team + 18:55
45 Alessio Taliani 1990 Androni Giocattoli + 18:58
46 Stefano Pirazzi 1987 Bardiani Valvole-CSF Inox + 20:37
47 Andrey Zeits 1986 Astana Pro Team + 20:45
48 Cristiano Salerno 1985 Cannondale + 21:01
49 Emanuele Sella 1981 Androni Giocattoli + 21:38
50 Francesco Failli 1983 Yellow Fluo + 22:06
51 Sylwester Szmyd 1978 Movistar Team + 22:12
52 Jacques Janse Van Rensburg 1987 MTN - Qhubeka + 22:17
53 Angelo Pagani 1988 Bardiani Valvole-CSF Inox + 22:42
54 Mateusz Taciak 1984 CCC Polsat Polkowice + 23:33
55 Lukasz Owsian 1990 CCC Polsat Polkowice + 25:03
56 Valerio Agnoli 1985 Astana Pro Team + 25:38
57 Carlos Quintero 1986 Colombia + 29:04
58 Damiano Caruso 1987 Cannondale + 30:03
59 Ian Boswell 1991 Team Sky + 33:32
60 Dayer Quintana 1992 Movistar Team + 33:47
61 Dario Cataldo 1985 Team Sky + 34:44
62 Enrico Battaglin 1989 Bardiani Valvole-CSF Inox + 36:24
63 Moreno Moser 1990 Cannondale + 36:47
64 Bartosz Huzarski 1980 Team NetApp - Endura + 37:53
65 Adrien Niyonshuti 1987 MTN - Qhubeka + 39:03
66 Julien Berard 1987 AG2R La Mondiale + 39:25
67 Sergey Firsanov 1982 RusVelo + 39:52
68 Donato De Ieso 1989 Bardiani Valvole-CSF Inox + 41:13
69 Gianfranco Zilioli 1990 Androni Giocattoli + 41:30
70 Antonio Piedra 1985 Caja Rural - Seguros RGA + 41:50
71 Yannick Eijssen 1989 BMC Racing Team + 41:59
72 Jaroslaw Marycz 1987 CCC Polsat Polkowice + 45:43
73 Fredrik Kessiakoff 1980 Astana Pro Team + 45:47
74 Salvatore Puccio 1989 Team Sky + 46:05
75 Adriano Malori 1988 Movistar Team + 46:57
76 Fabio Taborre 1985 Yellow Fluo + 48:52
77 Stefano Locatelli 1989 Bardiani Valvole-CSF Inox + 49:34
78 Gang Xu 1984 Lampre - Merida + 49:42
79 Serguei Klimov 1980 RusVelo + 49:44
80 José Serpa 1979 Lampre - Merida + 49:45
81 Daniel Teklehaimanot 1988 MTN - Qhubeka + 51:01
82 Cesare Benedetti 1987 Team NetApp - Endura + 51:14
83 Bartlomiej Matysiak 1984 CCC Polsat Polkowice + 51:35
84 Artur Ershov 1990 RusVelo + 51:45
85 Songezo Jim 1990 MTN - Qhubeka + 51:47
86 Alex Dowsett 1988 Movistar Team + 52:59
87 Adrian Honkisz 1988 CCC Polsat Polkowice + 53:01
88 Evan Huffman 1990 Astana Pro Team + 53:15
89 Antonio Molina 1991 Caja Rural - Seguros RGA + 53:27
90 Juan Esteban Arango 1986 Colombia + 55:02
91 Alexander Serov 1982 RusVelo + 55:54
92 Maciej Paterski 1986 CCC Polsat Polkowice + 55:59
93 Leonardo Duque 1980 Colombia + 56:00
94 Julian Kern 1989 AG2R La Mondiale + 56:00
95 Josef Černý 1993 CCC Polsat Polkowice + 56:54
96 Patrick Gretsch 1987 AG2R La Mondiale + 58:22
97 Andrey Solomennikov 1987 RusVelo + 58:23
98 Samuele Conti 1991 Yellow Fluo + 58:58
99 Giorgio Cecchinel 1989 Yellow Fluo + 59:39
100 Luigi Miletta 1988 Yellow Fluo + 1:00:41
101 Enrique Sanz Unzue 1989 Movistar Team + 1:03:02
102 Elia Favilli 1989 Lampre - Merida + 1:03:11
103 Duber Quintero 1990 Colombia + 1:04:25
104 Giovanni Visconti 1983 Movistar Team + 1:10:34
105 Blel Kadri 1986 AG2R La Mondiale + 1:16:23
DNF Hugo Houle 1990 AG2R La Mondiale
DNF Marco Canola 1988 Bardiani Valvole-CSF Inox
DNF Martin Kohler 1985 BMC Racing Team
DNF Sebastian Lander 1991 BMC Racing Team
DNF Daniel Oss 1987 BMC Racing Team
DNF Rick Zabel 1993 BMC Racing Team
DNF Ramon Domene Reyes 1990 Caja Rural - Seguros RGA
DNF Omar Fraile 1990 Caja Rural - Seguros RGA
DNF Fernando Grijalba 1991 Caja Rural - Seguros RGA
DNF Davide Formolo 1992 Cannondale
DNF Fabio Sabatini 1985 Cannondale
DNF Elia Viviani 1989 Cannondale
DNF Valerio Conti 1993 Lampre - Merida
DNF Luca Dodi 1987 Lampre - Merida
DNF Roberto Ferrari 1983 Lampre - Merida
DNF Iker Camańo 1979 Team NetApp - Endura
DNF Scott Thwaites 1990 Team NetApp - Endura