Tour of the Alps - 2013

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Kanstantsin Sivtsov Sky ProCycling 05:48:07
02 Mauro Santambrogio Vini Fantini - Selle Italia + 04
03 Vincenzo Nibali Astana Pro Team + 19
04 Bradley Wiggins Sky ProCycling + 19
05 Domenico Pozzovivo AG2R La Mondiale + 28
06 Stefano Pirazzi Bardiani Valvole - CSF Inox + 34
07 Fabio Aru Astana Pro Team + 37
08 Alexsandr Dyachenko Astana Pro Team + 38
09 Pierre Rolland Team Europcar + 45
10 Cadel Evans BMC Racing Team + 45
11 Stefano Locatelli Bardiani Valvole - CSF Inox + 01:04
12 Andre Cardoso Caja Rural - Seguros RGA + 01:06
13 Chris Butler Champion System + 01:06
14 Przemyslaw Niemiec Lampre-Merida + 01:07
15 Marcos Garcia Caja Rural - Seguros RGA + 01:11
16 Ivan Rovny Ceramica Flaminia - Fondriest + 01:33
17 Davide Rebellin CCC Polsat Polkowice + 01:33
18 Ivan Basso Cannondale Pro Cycling + 01:33
19 Diego Rosa Androni Giocattoli - Venezuela + 01:54
20 Maxime Bouet AG2R La Mondiale + 02:23
21 Leopold König Team NetApp - Endura + 02:23
22 Fredrik Kessiakoff Astana Pro Team + 02:50
23 Valerio Agnoli Astana Pro Team + 03:12
24 Sergio Pardilla MTN-Qhubeka + 03:30
25 Cameron Wurf Cannondale Pro Cycling + 03:30
26 Ruben Fernandez Caja Rural - Seguros RGA + 04:19
27 Amets Txurruka Caja Rural - Seguros RGA + 04:19
28 Yonathan Monsalve Vini Fantini - Selle Italia + 04:19
29 Franco Pellizotti Androni Giocattoli - Venezuela + 04:19
30 Paolo Tiralongo Astana Pro Team + 04:19
31 Ivan Santaromita BMC Racing Team + 04:19
32 Miguel Angel Rubiano Androni Giocattoli - Venezuela + 04:19
33 Mattia Cattaneo Lampre-Merida + 04:19
34 Michele Scarponi Lampre-Merida + 04:19
35 Pavel Kochetkov RusVelo + 05:20
36 Hubert Dupont AG2R La Mondiale + 05:20
37 Jarlinson Pantano Colombia + 05:27
38 Matteo Rabottini Vini Fantini - Selle Italia + 05:47
39 David De La Cruz Team NetApp - Endura + 05:54
40 Marco Corti Colombia + 06:20
41 Michael Rodriguez Colombia + 06:20
42 Cristiano Monguzzi Vini Fantini - Selle Italia + 06:20
43 Tanel Kangert Astana Pro Team + 06:41
44 Chad Beyer Champion System + 06:44
45 Louis Meintjes MTN-Qhubeka + 06:47
46 José Serpa Lampre-Merida + 07:08
47 Alexander Rybakov RusVelo + 07:23
48 Dario Cataldo Sky ProCycling + 07:28
49 Nicola Dal Santo Ceramica Flaminia - Fondriest + 07:48
50 Natnael Berhane Team Europcar + 07:50
51 Jose Cayetano Sarmiento Cannondale Pro Cycling + 07:50
52 Sergei Pomoshnikov RusVelo + 07:50
53 Carlos Quintero Colombia + 07:50
54 Amaro Antunes Ceramica Flaminia - Fondriest + 07:50
55 Jacques Janse Van Rensburg MTN-Qhubeka + 08:25
56 Artem Ovechkin RusVelo + 08:29
57 Enzo Moyano Caja Rural - Seguros RGA + 08:32
58 Antonio Santoro Ceramica Flaminia - Fondriest + 08:39
59 Antonio Piedra Caja Rural - Seguros RGA + 08:40
60 Yelko Gomez Caja Rural - Seguros RGA + 08:40
61 Jackson Rodriguez Androni Giocattoli - Venezuela + 09:02
62 Edoardo Zardini Bardiani Valvole - CSF Inox + 09:06
63 Sergey Firsanov RusVelo + 09:35
64 Francesco Bongiorno Bardiani Valvole - CSF Inox + 10:00
65 Joe Dombrowski Sky ProCycling + 10:00
66 Ben Gastauer AG2R La Mondiale + 10:53
67 Sylvain Georges AG2R La Mondiale + 10:53
68 Peter Kennaugh Sky ProCycling + 11:47
69 Marco Pinotti BMC Racing Team + 12:26
70 Christian Knees Sky ProCycling + 12:26
71 Guillaume Bonnafond AG2R La Mondiale + 12:26
72 Cristiano Salerno Cannondale Pro Cycling + 12:26
73 Serguei Klimov RusVelo + 12:26
74 Cyril Gautier Team Europcar + 12:26
75 Kristijan Durasek Lampre-Merida + 12:26
76 Meron Russom MTN-Qhubeka + 13:44
77 Ilya Gorodnichev Ceramica Flaminia - Fondriest + 13:53
78 Emanuele Sella Androni Giocattoli - Venezuela + 14:02
79 Stefano Garzelli Vini Fantini - Selle Italia + 14:04
80 Marco Canola Bardiani Valvole - CSF Inox + 14:30
81 Fabio Felline Androni Giocattoli - Venezuela + 14:30
82 Enrico Battaglin Bardiani Valvole - CSF Inox + 14:30
83 Bartosz Huzarski Team NetApp - Endura + 14:44
84 Alessandro Vanotti Astana Pro Team + 14:55
85 Adrian Honkisz CCC Polsat Polkowice + 14:55
86 Lukasz Owsian CCC Polsat Polkowice + 14:55
87 Jeffry Romero Colombia + 14:55
88 Juan Pablo Suarez Colombia + 14:55
89 Mateusz Taciak CCC Polsat Polkowice + 14:55
90 Xabier Zandio Sky ProCycling + 14:55
91 Davide Vigano Lampre-Merida + 14:55
92 Leonardo Duque Colombia + 14:55
93 Ryota Nishizono Champion System + 15:22
94 Jan Barta Team NetApp - Endura + 15:28
95 Josef Cerný CCC Polsat Polkowice + 15:28
96 Tsgabu Grmay MTN-Qhubeka + 16:29
97 Yukiya Arashiro Team Europcar + 16:43
98 Angelo Tulik Team Europcar + 16:43
99 David Veilleux Team Europcar + 16:43
100 Marek Rutkiewicz CCC Polsat Polkowice + 16:43
101 Jacek Morajko CCC Polsat Polkowice + 16:43
102 Andrea Manfredi Ceramica Flaminia - Fondriest + 16:43
103 Fabio Duarte Colombia + 16:43
104 Danny Pate Sky ProCycling + 16:43
105 Johann Van Zyl MTN-Qhubeka + 16:53
106 Kin San Wu Champion System + 17:29
107 Chan Jae Jang Champion System + 18:35
108 Nicola Boem Bardiani Valvole - CSF Inox + 18:52
109 Fabio Taborre Vini Fantini - Selle Italia + 19:05
110 Davide Malacarne Team Europcar + 19:05
111 Cesare Benedetti Team NetApp - Endura + 19:58
112 Tiziano Dall'Antonia Cannondale Pro Cycling + 19:58
113 Bartlomiej Matysiak CCC Polsat Polkowice + 19:58
114 Songezo Jim MTN-Qhubeka + 19:58
115 Juraj Sagan Cannondale Pro Cycling + 20:07
116 Adam Blythe BMC Racing Team + 20:24
117 Gregor Gazvoda Champion System + 22:02
118 Valentin Iglinskiy AG2R La Mondiale + 22:11
119 Alexander Mironov RusVelo + 22:11
120 Omar Fraile Caja Rural - Seguros RGA + 22:11
121 Marco Coledan Bardiani Valvole - CSF Inox + 22:44
122 Oscar Gatto Vini Fantini - Selle Italia + 23:50
123 Elia Viviani Cannondale Pro Cycling + 23:50
124 Tomas Gil Martinez Androni Giocattoli - Venezuela + 23:50
125 Adiq Othman Champion System + 23:50
126 Alessandro Proni Vini Fantini - Selle Italia + 23:50
127 Andrey Solomennikov RusVelo + 23:50
128 Ralf Matzka Team NetApp - Endura + 23:50
129 Michael Schwarzmann Team NetApp - Endura + 23:50
130 Manuel Belletti AG2R La Mondiale + 23:50
131 Gang Xu Champion System + 23:50
132 Giario Ermeti Androni Giocattoli - Venezuela + 23:50
133 Andrea Fedi Ceramica Flaminia - Fondriest + 23:50
134 Maximiliano Richeze Lampre-Merida + 23:50
135 Roberto Ferrari Lampre-Merida + 23:50
136 Filippo Savini Ceramica Flaminia - Fondriest + 24:40
DNS Sebastian Lander BMC Racing Team
DNF Martin Kohler BMC Racing Team
DNF Youcef Reguigui MTN-Qhubeka
DNF Jonathan McEvoy Team NetApp - Endura
Information
Nation Italy
Date 17th April
Where Sillian -> Vetriolo Terme
What 3rd stage
Distance 220 km
Leader M.Bouet
Youth M.Rodriguez
Mountain K.Sivtsov
Combative F.Savini
Other
Embed Results