Front Races Teams Riders Ranking

Tour of the Alps - Giro del Trentino | 2012 Results

Information Results StagesStartlist

Main page

Overall Youth Mountain

Results

Pos Name Team Time
01 Domenico Pozzovivo Colnago - CSF Inox 12:57:47
02 Damiano Cunego Lampre - ISD + 40
03 Sylwester Szmyd Liquigas-Cannondale + 1:04
04 Carlos Betancur Acqua e Sapone + 1:42
05 José Rujano Androni Giocattoli - Venezuela + 2:07
06 Roman Kreuziger Astana Pro Team + 2:33
07 Hubert Dupont AG2R La Mondiale + 2:34
08 Darwin Atapuma Colombia - Coldeportes + 3:55
09 Marco Pinotti BMC Racing Team + 4:01
10 Mathias Frank BMC Racing Team + 4:05
11 Miguel Angel Rubiano Androni Giocattoli - Venezuela + 4:27
12 Emanuele Sella Androni Giocattoli - Venezuela + 5:03
13 José Serpa Androni Giocattoli - Venezuela + 5:05
14 Eros Capecchi Liquigas-Cannondale + 5:58
15 Francesco Reda Acqua e Sapone + 6:20
16 Pierre Rolland Team Europcar + 6:47
17 Marc De Maar Unitedhealthcare PCT + 7:08
18 Alessandro Bisolti Team Idea + 7:27
19 John Gadret AG2R La Mondiale + 7:46
20 Carles Jose Ochoa Androni Giocattoli - Venezuela + 7:49
21 Cyril Gautier Team Europcar + 7:55
22 Ivan Basso Liquigas-Cannondale + 7:59
23 Bartosz Huzarski Team NetApp + 8:39
24 Kevin Seeldraeyers Astana Pro Team + 8:47
25 Janez Brajkovic Astana Pro Team + 9:09
26 Nicolas Roche AG2R La Mondiale + 9:27
27 Stefano Pirazzi Colnago - CSF Inox + 10:40
28 Jose Cayetano Sarmiento Liquigas-Cannondale + 11:00
29 Marco Marzano Lampre - ISD + 11:00
30 Paolo Tiralongo Astana Pro Team + 11:06
31 Tanel Kangert Astana Pro Team + 13:41
32 Cristiano Salerno Liquigas-Cannondale + 14:01
33 Valerio Agnoli Liquigas-Cannondale + 15:55
34 Chris Butler Champion System + 16:19
35 Matteo Rabottini Farnese Vini - Selle Italia + 16:20
36 Vladimir Miholjevic Acqua e Sapone + 16:39
37 Przemyslaw Niemiec Lampre - ISD + 17:17
38 Michael Rodriguez Colombia - Coldeportes + 17:22
39 Brian Vandborg Team Spidertech p/b C10 + 17:54
40 Reto Hollenstein Team NetApp + 19:15
41 Jackson Rodriguez Androni Giocattoli - Venezuela + 20:13
42 Danilo Di Luca Acqua e Sapone + 20:33
43 Ivan Santaromita BMC Racing Team + 22:05
44 Michele Scarponi Lampre - ISD + 24:33
45 Fabio Felline Androni Giocattoli - Venezuela + 24:40
46 Cristian Cominelli Team Idea + 25:05
47 Paolo Bailetti Utensilnord - Named + 16:10
48 Dalivier Ospina Colombia - Coldeportes + 27:11
49 Andrey Kashechkin Astana Pro Team + 27:44
50 Anthony Charteau Team Europcar + 29:21
51 Massimo Codol Acqua e Sapone + 30:48
52 Jason McCartney Unitedhealthcare PCT + 30:50
53 Stefano Locatelli Colnago - CSF Inox + 31:29
54 Julien Berard AG2R La Mondiale + 31:37
55 Patxi Vila Utensilnord - Named + 32:09
56 Gianluca Brambilla Colnago - CSF Inox + 32:31
57 Jonathan Clarke Unitedhealthcare PCT + 32:46
58 Guillaume Bonnafond AG2R La Mondiale + 33:03
59 Aristide Ratti Team Idea + 33:39
60 Raymond Künzli Team Spidertech p/b C10 + 34:34
61 Angelo Pagani Colnago - CSF Inox + 34:48
62 Paolo Longo Borghini Liquigas-Cannondale + 35:01
63 Luca Dodi Team Idea + 35:32
64 Matthias Brändle Team NetApp + 35:44
65 Matteo Montaguti AG2R La Mondiale + 35:55
66 Leopold König Team NetApp + 36:33
67 Simone Boifava Team Idea + 36:48
68 Javier Alberto Gonzalez Colombia - Coldeportes + 37:10
69 Marco Frapporti Team Idea + 37:53
70 Danilo Wyss BMC Racing Team + 38:01
71 Andreas Dietziker Team NetApp + 38:15
72 Cameron Wurf Champion System + 38:43
73 Jan Barta Team NetApp + 38:47
74 Davide Malacarne Team Europcar + 38:50
75 Adriano Malori Lampre - ISD + 40:15
76 Cesare Benedetti Team NetApp + 40:44
77 Alessandro De Marchi Androni Giocattoli - Venezuela + 40:51
78 Daniel Schorn Team NetApp + 41:43
79 Morris Possoni Lampre - ISD + 42:01
80 Davide Mucelli Utensilnord - Named + 42:27
81 Yannick Eijssen BMC Racing Team + 42:40
82 Ruslan Karimov Team Idea + 42:53
83 Fabio Taborre Acqua e Sapone + 42:58
84 Alessandro Ballan BMC Racing Team + 43:08
85 Kevin Reza Team Europcar + 45:21
86 Luis Felipe Laverde Colombia - Coldeportes + 46:11
87 Craig Lewis Champion System + 46:25
88 Mathieu Perget AG2R La Mondiale + 46:45
89 Fabio Piscopiello Utensilnord - Named + 47:40
90 Federico Rocchetti Utensilnord - Named + 47:40
91 Luca Mazzanti Farnese Vini - Selle Italia + 47:52
92 Alessandro Donati Acqua e Sapone + 48:34
93 Alessandro Vanotti Liquigas-Cannondale + 48:35
94 Ryan Anderson Team Spidertech p/b C10 + 49:28
95 Sergey Renev Astana Pro Team + 51:04
96 Oleg Berdos Utensilnord - Named + 51:10
97 Flavio De Luna Team Spidertech p/b C10 + 51:26
98 Gregor Gazvoda AG2R La Mondiale + 51:29
99 Davide Frattini Unitedhealthcare PCT + 51:45
100 Matteo Bono Lampre - ISD + 51:49
101 Sergio Lagana Utensilnord - Named + 52:21
102 Bradley White Unitedhealthcare PCT + 52:59
103 William Clarke Champion System + 57:40
104 Timothy Roe BMC Racing Team + 57:51
105 Taylor Phinney BMC Racing Team + 58:47
DNF Andrea Masciarelli Acqua e Sapone
DNF Borut Bozic [*] Astana Pro Team
DNF Matthias Friedemann Champion System
DNF Pengda Jiao Champion System
DNF Adiq Othman Champion System
DNF Gang Xu Champion System
DNF Marco Coledan Colnago - CSF Inox
DNF Paolo Locatelli Colnago - CSF Inox
DNF Omar Lombardi Colnago - CSF Inox
DNF Juan Pablo Forero Colombia - Coldeportes
DNF Carlos Quintero Colombia - Coldeportes
DNF Rafael Andriato Farnese Vini - Selle Italia
DNF Luca Ascani Farnese Vini - Selle Italia
DNF Thomas Bertolini Farnese Vini - Selle Italia
DNF Roberto De Patre Farnese Vini - Selle Italia
DNF Leonardo Giordani Farnese Vini - Selle Italia
DNF Matthew Lloyd Lampre - ISD
DNF Giovanni Bernaudeau Team Europcar
DNF Christophe Kern Team Europcar
DNF Perrig Quemeneur Team Europcar
DNF Luca Barla Team Idea
DNF David Boily Team Spidertech p/b C10
DNF Lucas Euser Team Spidertech p/b C10
DNF Caleb Fairly Team Spidertech p/b C10
DNF Christopher Jones Unitedhealthcare PCT
DNF Rory Sutherland Unitedhealthcare PCT
DNF Stiven Fanelli Utensilnord - Named
Information
Nations Italy
Date April 17th-20th
CAT 2.HC